Na topie

MON tworzy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni - co warto wiedzieć o nowej strukturze?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Wydarzenia

Powołanie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ma umocnić nasze państwo na zagrożenia płynące z obszaru Internetu. Ważnym elementem działań jest edukacja, a do wojsk będą mogli dołączyć również cywile.

 • MON tworzy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni - co warto wiedzieć o nowej strukturze?
A A

Bezpieczeństwo naszego kraju w coraz większym stopniu zależy od działań w obszarze Internetu. Dostrzega to również polskie wojsko, czego efektem są zmiany w siłach zbrojnych. Ministerstwo Obrony Narodowej utworzyło Wojska Obrony Cyberprzestrzeni – nową strukturę, która będzie miała za zadanie przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

Pomysł umocnienia naszej cyberprzestrzeni nie jest nową koncepcją. Zadanie to zostało postawione już w 2016 roku podczas szczytu NATO w Warszawie, kiedy Sojusz Północnoatlantycki określił sferę cyber, jako domenę działań militarnych.

Szczegóły na temat Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przedstawiono podczas konferencji pt. „Cyber.mil.pl - Integracja i rozwój systemu cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej” na Wojskowej Akademii Technicznej. Poniżej możecie zobaczyć wystąpienie pełnomocnika ds. utworzenia WOC płk. Karola Molendy.

Nowa struktura powstanie na bazie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki. Fundamentem mają być dobrze wykwalifikowani pracownicy, przez co zwiększono nacisk na ofertę edukacyjną. Zwiększone zostaną limity przyjęć na studia wojskowe. Jeszcze w tym roku przy Wojskowej Akademii Technicznej powstanie informatyczne liceum ogólnokształcące, a w ramach procesu rozwoju korpusu podoficerów sformowana zostanie Szkoła Podoficerska Informatyki i Łączności z siedzibą w Zegrzu.

Dodatkowo Wojskowa Akademia Techniczna wraz z partnerami zagranicznymi uruchamia studia podyplomowe typu MBA w zakresie cyberbezpieczeństwa. W bieżącym roku moduł szkoleniowy Legii Akademickiej został rozszerzony o komponent cyberbezpieczeństwa.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

Swój udział w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni będą miały również Wojska Obrony Terytorialnej. Według zapowiedzi Ministra Obrony Narodowej, jeszcze w tym roku zostanie utworzony tutaj komponent cyber. Będzie to oferta skierowana do osób, które chcą kontynuować karierę zawodową na rynku cywilnym i jednocześnie są gotowe do podjęcia służby na rzecz bezpieczeństwa Polaków w cyberprzestrzeni.

Mówiąc o perspektywach służby i pracy w strukturach odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo sekretarz stanu zaznaczył, że Ministerstwo Obrony Narodowej i Siły Zbrojne potrzebują ludzi, którzy chcą stać na straży bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni zarówno jako cywile, jako szeregowi, jako podoficerowie, jako oficerowie. - Dla każdego mamy ofertę, jesteśmy otwarci na ekspertów we wszystkich specjalnościach – dodał wiceminister. Zainteresowanych szczególami odsyłamy do oficjalnej strony WOC.

Źródło: MON

Odsłon: 10541 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij
 1. Wiedzmin69
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-07 01:34

  No i bardzo dobrze, tyle podatku sie placi to niech chociaz to ogarna. Bo nastepna wojna to nie beda czolgi i zolnierze tylko komputerek i trzy guziki

  Skomentuj

  1. Leader86
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-02-07 07:07

   Tak tak, nie zapomnij o latajacych wrozkach i krasnalach.

   Eh niektorzy maja takie klapki na oczach ze szok

   Skomentuj

 2. axelbest
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2019-02-07 07:29

  Jeśli będą płacić fachowcom 20k na łapę to ok, ale pewnie będzie jak zwykle - 3~4k max i po 10 latach pracy podwyżka o 25%.

  Nikt normalny tam nie pójdzie, bo w prywatnej firmie taki spec zarobi 3 albo i nawet 5x więcej. Polska nie docenia specjalistów, większość fachowców ucieka za granicę.

  Skomentuj

  1. Agresor
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2019-02-07 08:14

   Najniższa krajowa i niech jeszcze Płaszczaka po rękach całują! xD

   Skomentuj

  2. xchaotic
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-02-07 11:00

   Nie wiem czy by sie udalo bo ja bym tam z patriotyzmu poszedl na pol etatu czy po godzinach. Watpie ze beda w stanie dac tyle co zachodnie korpo, ale czego sie nie robi dla ojczyzny i takich wspanialych komentatorow jak wy ;)

   Skomentuj

   1. Agresor
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-02-07 11:19

    Z "patriotyzmu",rodziny nie wykarmisz.

    Skomentuj

  1. Kropeczka
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2019-02-09 07:46

   Pokaż mi państwo w którym policjant dobrze zarabia. Nie ma takiego. Polscy i tak mają dobrze bo ileś lat i emerytura. Na zachodzie policjant pracuje jak każdy inny, do wieku emerytalnego.

   Skomentuj

 3. maroo
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-02-08 00:50

  WAT - to tam gdzie nikomu nie znany z imienia i nazwiska rosyjski agent miał wszystkie drzwi otwarte? Polecam zgłębić temat - WAT będący miejscem gdzie dostęp jest w wielu miejscach ściśle regulowany a po uczelni w każde drzwi wchodzi sobie pewien gość, gość o którym praktycznie nic nie wiadomo... No ale może to już przeszłość...

  Skomentuj

 4. Michał 06
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2019-02-08 23:55

  Jak widać przygotowania do cenzury internetu idą pełną parą

  Ach oni tak bardzo chcą naszego dobra ,lecz nam tego dobra tak niewiele już zostało :P

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!