Na topie

4 lata do samochodu (w pełni) autonomicznego, według szefa Nvidii

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Motoryzacja samokierujące się samochody Producenci: Nvidia

Jen-Hsun Huang musi wiedzieć coś, czego my nie wiemy. Twierdzi, że w ciągu mniej niż 4 lat na drogi wyjedzie autonomiczny samochód.

4 lata do samochodu (w pełni) autonomicznego, według szefa Nvidii

A A

W pełni samokierujące się samochody wyjadą na drogi nie później niż za 4 lata – przekonany jest o tym Jen-Hsun Huang, a więc dyrektor generalny firmy Nvidia, będącej jedną z tych, które mają nam przynieść tę właśnie autonomię.

Nvidia współpracuje z wieloma producentami samochodów, a także dostarcza jeden z najważniejszych komponentów, które mają umożliwić wprowadzenie autonomicznych pojazdów na drogi. Jest to mianowicie Drive PX, czyli „samochodowy superkomputer wykorzystujący sztuczną inteligencję”.

Zarówno rozwój platformy Drive PX, jak i współpraca z innymi firmami musi iść bardzo dobrze, skoro Jen-Hsun Huang jest takim optymistą. Jednocześnie pozostaje realistą w innej kwestii – przyznaje, że sam drogowy debiut takich pojazdów to tylko początek, a trudno na razie powiedzieć, ile czasu zajmie motoryzacyjna rewolucja, polegająca na wymianie obecnych samochodów na te autonomiczne.

Co tak naprawdę oznacza stwierdzenie „w pełni autonomiczny samochód”? Oznacza osiągnięcie poziomu piątego według klasyfikacji SAE (International Society of Automotive Engineers), podczas gdy dzisiaj za sukces uznaje się już poziom trzeci.

Klasyfikacja SAE, czyli poziomy autonomiczności samochodu:

 • poziom 0: samochód zupełnie nieautonomiczny
 • poziom 1: samochód z systemami wspomagania
 • poziom 2: samochód częściowo zautomatyzowany
 • poziom 3: samochód mogący czasowo przejąć kontrolę nad jazdą
 • poziom 4: samochód autonomiczny w określonych warunkach
 • poziom 5: samochód w pełni autonomiczny – może samodzielnie poruszać się w każdych warunkach

Firma Nvidia twierdzi, że najpóźniej za cztery lata uda się osiągnąć poziom piąty i tym samym rozpocząć rewolucję, która przyniesie zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. 

Należy też podkreślić, że amerykański producent rozwija układy ze sztuczną inteligencją nie tylko pod kątem autonomicznych samochodów. Jak zauważa Jen-Hsun Huang: „istnieje wiele zadań, które można by zautomatyzować, by zwiększyć produktywność społeczeństwa”. I – choć tego chyba nie trzeba dodawać – Nvidia chce wykorzystać ten potencjał.

Źródło: Futurism, Reuters

Odsłon: 3753 Skomentuj newsa
Komentarze

14

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. Marucins
  Oceń komentarz:

  -7    

  Opublikowano: 2017-10-28 10:39

  A może tak samochód na wodę?
  Co mi z autonomicznego.... aaaa no tak koncerny paliwowe... zapomniałem.

  Skomentuj

  1. bajanoski
   Oceń komentarz:

   -9    

   Opublikowano: 2017-10-28 11:04

   W U.S.A już był człowiek, który wynalazł samochód na wodę, było to bardzo niedawno i dziwnym "zbiegiem okoliczności" już nie żyje...

   Skomentuj

  2. Foxy the Pirate
   Oceń komentarz:

   11    

   Opublikowano: 2017-10-28 11:05

   Polecam zapoznać się z 7 klasowym(?) materiałem z chemii.

   Skomentuj

  3. rahl_r
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-10-28 20:09

   Aha... najwyraźniej koledzy czytali pseudonaukowe wywody, kiedy inni stali w kolejce po rozum i zdrowy rozsądek.

   Skomentuj

  4. kitamo
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-10-29 10:20

   a moze jeszcze samochód na powietrze?
   Gdyby auta można było tankować wodą to w ciągu roku wszystkie akweny wodne stały by się dobrem państwowym bez dostępu do nich dla normalnego śmiertelnika.
   W naszym kraju to byś płacił jeszcze abonament za deszcz, tak na wszelki wypadek bo moze byś deszczówkę do auta pakował.

   Skomentuj

   1. cyberant
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-10-30 17:46

    Akurat na powietrze to nie problem, było takich aut wiele, tylko najpierw je trzeba sprężyć, a to kosztuje albo prąd albo paliwo ;)

    Skomentuj

 2. shadowman333
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2017-10-28 12:02

  Na polskich drogach żadna sztuczna inteligencja sobie nie poradzi, skoro omijając jedną dziurę wpada się w trzy następne.

  Skomentuj

  1. Satanski
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2017-10-28 15:44

   Taki odwrócony problem komiwojażera - jak wyznaczyć najkrótszą trasę, żeby nie znaleźć się n miejscach ;-) Zdaje się D-Wave radzi sobie z tym świetnie.

   Skomentuj

 3. Eternal1
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-10-28 12:12

  "Zwiększenie bezpieczeństwa"?
  Z jednej strony może i tak...
  Lecz z drugiej, jeśli mam jechać samochodem na stale wpiętym w sieć który w każdej chwili może zostać przejęty zdalnie przez kogoś z zewnątrz...

  Tęsknię do świata analogowego, przynajmniej w motoryzacji.

  Skomentuj

  1. gormar
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-10-28 17:12

   To że samochód autonomiczny ma być ciągle wpięty do sieci to mit.

   Być może będą jedynie wymieniały między sobą informacje o stanie drogi na ostatni przejechanym odcinku, ale to pewnie będzie można wyłączyć.

   Skomentuj

   1. Lister
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-10-28 17:56

    Wymiana inf między pobliskimi autbotami to jedno, ale moim zdaniem za kole 15 lat prywatne auta mogą stanowić mniejszość, a ludzi będzie obsługiwała jedna czy dwie korporacje, zarządzane przez centralną sztuczną inteligencję - a takie auta muszą być wpięte w sieć. Oczywiście dobrze by było, żeby zatrudnili najlepszych informatyków i mieli wielowarstwowe systemy zabezpieczeń zarówno pisanego kodu, jak i zarządzania siecią, by uodpornić się na włam. Przy dużej forsie takiej jak Google czy Aple jest to możliwe, ale pewnie Smegasy internetu i tak znajdą powód do kręcenia nosem.

    Skomentuj

    1. TruGeek
     Oceń komentarz:

     -4    

     Opublikowano: 2017-10-28 22:36

     Nie chce Ci się prowadzić? To proste zamów taksówkę albo idź na autobus nic prostszego... Są ludzie na tym świecie dla, których jazda to przyjemność bądź zawód i nikt kto chce się poruszać po mieście czy gdziekolwiek nie zmusza do prowadzenia samodzielnie samochodu.

     Skomentuj

     1. Lister
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-10-29 00:51

      Nie rozumiem twojej wypowiedzi, ale mniejsza, bo nasunąłeś mi inne pytanie - czy w kontekście ewidentnej przewagi bezpieczeństwa autobotów nad ludzkim kierowcą, w pewnym momencie rządy nie zabronią jazdy na publicznych drogach nieskomputeryzowanym pojazdom :>
      Coś czuję, ze lobby kierowców nie będzie tak silne jak producentów broni i zostaną oni zepchnięci na specjalne wydzielone tereny, na których będą mogli zaspokoić swoją pasję do naciskania pedału gazu :)

      Skomentuj Historia edycji

     2. cyberant
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-10-30 17:50

      Taksówka więcej kosztuje niż przejazd własnym autem - płacisz za czyjś czas. A trasa autobuesm jest nieoptymalna. nie podwiezie pod dom, zatrzymuje się bez sensu, jest wolno... Więc dla leniwych kierowców WŁASNE autonomiczne auto jest świetnym pomysłem. Wiezie jak taksówka, a ja sobie mogę w tym czasie poczytać na tablecie benchmark.pl :) Zamiast machać bez sensu lewarkiem od biegów, kręcić kierownicą i wciskać naprzemiennie gaz, hamulec i sprzęgło... Jak by nie patrzeć to zajęcie dość głupie w dzisiejszych czasach.

      Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!