Na topie

Do obsługi G-Sync nie jest wymagany moduł [AKTUALIZACJA]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Monitory

Redaktorzy serwisu PC Perspective potwierdzili, że do obsługi technologii Nvidia G-Sync nie jest wymagany płatny moduł.

Nvidia G-Sync

AA

W ubiegłym tygodniu pojawiły się pogłoski, jakoby dało się uruchomić technologię Nvidia G-Sync bez specjalnego modułu. Informacje te nie zostały jednak potwierdzone przez żadne wiarygodne źródło, przez co część redakcji (w tym i my) podchodziło do nich z dystansem. Niedawno doniesienia te zweryfikowali redaktorzy z serwisu PC Perspective. Co z tego wyszło?

Technologia G-Sync pozwala na lepszą synchronizację karty graficznej i monitora, rozwiązując przy tym problem „rwań”, zacięć i opóźnień w wyświetlanym obrazie. W efekcie możliwe jest zachowanie doskonałej płynności, nawet przy animacji na poziomie 40 klatek na sekundę – w takim przypadku jest ona porównywalna do stałych 60 klatek na sekundę przy włączonej synchronizacji pionowej.

NVIDIA kontratakuje technologią G-Sync | zdjęcie 5

Według oficjalnych informacji producenta, do obsługi technologii G-Sync wymagany jest specjalny moduł – jest to niewielka płytka drukowana, na której zintegrowano m.in. bliżej niezidentyfikowany układ scalony. Na rynku występuje tylko kilka monitorów z wbudowanym modułem, a ich cena jest zauważalnie wyższa od odpowiedników bez takiego modułu – wynika to z faktu, iż rozwiązanie Nvidii jest udostępniane producentom na zasadzie płatnej licencji. W przypadku modelu ASUS VG248QE istnieje możliwość dokupienia modułu w cenie 199 dolarów, a więc można podejrzewać, że mniej więcej tyle producentów kosztuje dostosowanie monitora do obsługi technologii G-Sync.

NVIDIA kontratakuje technologią G-Sync | zdjęcie 7
Moduł wymagany do obsługi technologii G-Sync - przynajmniej w teorii...

Autor bloga GameNab odkrył, że rozwiązanie Nvidii działa na zasadzie technologii Adaptive Sync zaimplementowanej w standardzie DisplayPort 1.2 – dokładnie w taki sam sposób, jak konkurencyjne (i bezpłatne!) rozwiązanie AMD FreeSync. Po co więc specjalny moduł? Tak naprawdę żeby „powiedzieć” sterownikowi karty graficznej, aby włączył technologię G-Sync.

Nvidia Adaptive Vertical Sync - slajd
Nvidia sama przyznaje, że jej karty obsługują technologię Adaptive Vertical Sync

Bloger postanowił zatem tak zmodyfikować sterowniki graficzne, aby karta graficzna „myślała”, że jest do niej podłączony monitor z modułem G-Sync – nawet, gdy tak naprawdę go nie ma. I co? Udało się! Zobaczcie zresztą sami na poniższym filmiku.

Do uruchomienia G-Sync bez specjalnego modułu wymagana jest karta graficzna z serii GeForce GTX 600 – GTX 900, monitor z wejściem DisplayPort 1.2/1.2a/1.3 (w przypadku laptopów matryca musi być podłączona za pomocą eDP) oraz odpowiednio zmodyfikowany sterownik (do pobrania stąd). Następnie należy uruchomić panel sterownika, przejść do zakładki 3D Settings -> Manage 3D Settings i ustawić funkcję Vertical Sync na G-Sync. Działanie technologii można sprawdzić za pomocą tego dema technologicznego Pendulum (do pobrania tutaj).

W sieci można jednak spotkać się z opiniami, jakoby sekretny sposób nie działał w każdej konfiguracji – obecnie potwierdzono kompatybilność z niektórymi monitorami  ASUS, Crossover, Dell i Yamakasi oraz laptopami Alienware, ASUS, Clevo i MSI.

Redaktorzy z serwisu PC Perspective postanowili przetestować to rozwiązanie, lecz posłużyli się tutaj laptopem ASUS ROG G751 i nieoficjalnymi sterownikami GeForce 346.87 – podobno wyciekły one do sieci za sprawą skandynawskiego oddziału firmy ASUS. Laptop, choć oficjalnie nie wspiera technologii G-Sync, bez problemu poradził sobie z jej aktywacją. Aby jednak uciąć wszystkie teorie spiskowe zakładające ukrycie modułu przez producenta, redaktorzy rozebrali laptopa i przeszukali go w poszukiwaniu wszystkiego, co mogłoby wpłynąć na działanie tego rozwiązania – jak nietrudno się domyślić, niczego nie znaleźli. Pełny artykuł znajdziecie tutaj (w języku angielskim).

ASUS ROG G751 - rozebrany laptop
W poszukiwaniu modułu odpowiedzialnego za uruchamianie technologii Nvidia G-Sync...

Wygląda więc na to, że Nvidia zaliczyła kolejną wtopę – wcześniej bowiem świat obiegła informacja o problemach z dostępem do pamięci w karcie GeForce GTX 970. Nadal czekamy na oficjalny komunikat w tej sprawie. Gdy tylko czegoś się dowiemy, będziemy o tym informować na bieżąco.

 

Aktualizacja 06.02.2015 10:20

Nvidia oficjalnie zaprzecza, jakoby dało się uruchomić technologię G-Sync na monitorze bez odpowiedniego skalera i dedykowanego modułu. Wygląda więc na to, że rewelacje blogera GameNab się nie sprawdziły.

Źródło: GameNab, PC Perspective, ASUS ROG, VideoCardz, inf. własna, Nvidia

Odsłon: 27017 Skomentuj newsa
Komentarze

139

Udostępnij

Monitory w marketplace

  1. MiGotka1995
    Oceń komentarz:

    -88    

    Opublikowano: 2015-02-02 10:41

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Wtopa Nvidii powiadacie?

    AMD-owcy na to czekali.
    Pewnie juz licza zyski bahaha.

    Nie dziwie sie Nvidii, ze pogrywa w takie gierki.
    W koncu sa monopolem wsrod ukladow graficznych.
    Moze z jednej strony i dobrze, ze taki AMD ze swoimi graficzkami istnieje, bo trzyma za jaja (duze) Nvidie, zeby sie nie rozbestwila, mimo, ze AMD to wlasciwie zadna konkurencja.

    Skomentuj

    1. rs777
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-02-02 10:48

      wszedłem, by pośmiać się z głupich komentarzy fanów AMD, a tu jednak fanboye nVidi z góry bronią swojego :D

      Skomentuj

    2. vanalrik
      Oceń komentarz:

      66    

      Opublikowano: 2015-02-02 10:55

      no cóż na takich gamoniach jak ty zarabiają...

      Skomentuj

      1. MiGotka1995
        Oceń komentarz:

        -57    

        Opublikowano: 2015-02-02 10:59

        Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

        Moze i jestem, ale to mi przynajmniej dzialaja gry bez zawiechy i bledow graficznych ;)

        Skomentuj

        1. vanalrik
          Oceń komentarz:

          39    

          Opublikowano: 2015-02-02 11:03

          Pewnie spowodowanymi przez te złe radeony i ich sterowniki z odległej ciemnej galaktyki? Ech nowy temat ---> kolejna okazja do trollingu i zrobienia z siebie idioty huh?

          Skomentuj

          1. MiGotka1995
            Oceń komentarz:

            -45    

            Opublikowano: 2015-02-02 11:10

            Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

            Prawda w oczy kole co?

            Moze radeony sie poprawily troche, ale niesmak pozostal i juz nie kupie wiecej radeona, zeby sie przekonywac na wlasnej skorze.

            Skomentuj

          2. bialyikar
            Oceń komentarz:

            19    

            Opublikowano: 2015-02-02 12:04

            Jakoś używałem Radeonów i jakoś nie przypominam sobie, abym miał większe problemy z nimi, niż na kastach NVidii.

            Skomentuj

          3. Yaceek
            Oceń komentarz:

            13    

            Opublikowano: 2015-02-02 12:18

            Idz kup titana Z. Best performance/price ratio.

            Skomentuj

          4. Marucins
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2015-02-02 18:38

            Jaką rodzice kartę GPU kupili?

            Ciekaw jestem jak byś śpiewał gdyby w skrzynce siedział bezproblemową 970 - "[...]mi przynajmniej dzialaja gry bez zawiechy i bledow graficznych[...]"?

            http://www.benchmark.pl/aktualnosci/nvidia-geforce-gtx-970-problemy-gry-wykorzystanie-3-5-gb-pamieci.html

            Skomentuj

        2. smith300
          Oceń komentarz:

          9    

          Opublikowano: 2015-02-02 12:33

          Wiesz co, miałem grafiki Nvidia i AMD i na obu konfiguracjach miałem problemy ze sterami - więc nie wiem o co się tak rzucacie?!

          Każdy wie że dobry marketing to podstawa,a czy pod lukrem czai się prawda to już zależy od wiadomo kogo.

          Skomentuj

          1. Szymon331
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2015-02-02 22:45

            Ja natomiast nigdy na kartach AMD a w tedy jeszcze ATI Radeon nigdy nie mialem problemow ze sterownikami. Tak samo z nVidia. Moze dlatego ze stery zmieniam raz na pol roku i nie koniecznie na te najnowsze...

            Skomentuj

          2. McBseb
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-02-02 22:57

            Ja nadal nie wiem o co biega z tymi sterownikami! Może mi ktoś objaśnić co świadczy o denności sterowników od AMD? Miałem Radeona przez ostatnie 3 lata i nie miałem żadnych problemów z jego działaniem a sterowniki aktualizowałem na bieżąco.

            Skomentuj

    3. snilmerg
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2015-02-02 11:05

      Solidność nvidii powoli odchodzi w niepamięć, zastępują ją wtopy nowicjusza i cyckanie kasy z klienta. AMD tymczasem dorównuje im wydajnością i ma niższe ceny, na co patrze z przyjemnością, od 2.5 lat mam ich hd 7870 i śmiga aż miło :)) żaden fanboy, zwykła opinia usera.

      Skomentuj

      1. guziel
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-02-02 11:17

        z tym dorównywaniem pod względem wydajność/cena to raczej nie bardzo ;)

        Skomentuj

    4. znik70
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-02-02 14:32

      NV sama na własne życzenie zaliczyła wtopę, perfidnie okłamując swoich klientów, indywidualnych i biznesowych. jak to całe G-Shit wyszło, mocno się zastanawiałem czemu tak prosta rzecz nie ma wsparcia w monitorze. okazuje się że ma. I znowu użytkownicy zrobili to, co NV planowała (albo i nie) zrobić nie wiadomo kiedy, tj. G-Shit na laptopy :) generalnie ROTFL. do tego piszczące G970, które wadliwie obsługują 4GB ram. jedyne w czym amd jest do tyłu, to proces technologiczny.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2015-02-02 21:38

        okazuje sie ze nie ma, bo BMK nie sprawdzilo informacji i zrobilo blednie artykul z ktorego wynika ze to oszustwo a oszustwem nie jest - NV juz dawno pisala o tym ze pojawi sie g-sync mobile i oto jest.

        Skomentuj

    5. ModeratorChodziWRurkach
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-02-02 15:30

      Siema Janusz

      Skomentuj

    6. green_brown_blue
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-03 00:02

      Znowu ty? Nazywasz Polaków "polaczkami", podniecasz się ortografią i udowadniasz, że jesteś zakompleksioną *****. Idź pisać brednie na stronach z "twojego" kraju, pisanych w "twoim" języku, durna babo.

      Skomentuj

    7. AlexPL
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-03 08:53

      A co wy się podniecacie? Przecież gość za wierszówkę dostaje.
      Swoją drogą pochwaliłbyś się ile tego jest. Ja mam GTX750 Ti. Nie żałuję zakupu i chwalę NVidię za ten produkt. Niemniej nie podoba mi się podejście. Zapewne za chwilę zobaczymy wysyp nowych kart AMD z wielką reklamą "a u nas to jest za darmo"

      Skomentuj

  2. apalen
    Oceń komentarz:

    56    

    Opublikowano: 2015-02-02 10:43

    Miałem sobie kupić jedną z ich kart, ale chyba odpuszcze...
    Zero szacunku dla klienta, a myślałem, że są fair - przykre.

    Skomentuj

    1. MiGotka1995
      Oceń komentarz:

      -53    

      Opublikowano: 2015-02-02 10:54

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      A AMD to niby fair jest wciskajac ludziom karty graficzne z niesprawnymi sterownikami?

      Nie boj sie. AMD swiety nie jest. To kaszana nr 1.

      Skomentuj

      1. neXt___
        Oceń komentarz:

        38    

        Opublikowano: 2015-02-02 11:53

        Wciąż próbujesz instalować sterowniki od AMD na swoim ukochanym Tytanie? A potem dziwić się, że nie działają. Oj Andrzej, Andrzej.

        Skomentuj

        1. MiGotka1995
          Oceń komentarz:

          -39    

          Opublikowano: 2015-02-02 11:55

          Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

          Nie wciagniesz mnie w to ta marna prowokacja trolu!

          Skomentuj

      2. daro46
        Oceń komentarz:

        18    

        Opublikowano: 2015-02-02 11:56

        Dawno tego nie robilem ale dzis pomodle sie za Ciebie. Czuje, ze tu medycyna nie pomoze i potrzebny jest prawdziwy cod...

        Skomentuj

        1. MiGotka1995
          Oceń komentarz:

          -28    

          Opublikowano: 2015-02-02 12:07

          Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

          ''cod''?

          Call od Duty ?

          Skomentuj

          1. MiGotka1995
            Oceń komentarz:

            -18    

            Opublikowano: 2015-02-02 16:26

            Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

            Ty jestes wazny i to co piszesz jest wazne.

            Skomentuj

      1. musslik
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2015-02-06 15:34

        coś mi się wydaje że dla "entuzjastów" będzie rozwiązanie sprzętowe za te 200dolców a dla tych mniej wymagających rozwiązanie softwarowe i nazwie je jakoś mniej okazale ;)

        Skomentuj

    2. Aaltonen
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-06 14:18

      Bo AMD jest dla biedoty, którą nie stać na wypasione karty od Nvidii.

      Skomentuj

  3. Griba
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2015-02-02 10:45

    W "wiadomo co" robią nas na każdym kroku, kasa musi się zgadzać nie NV.

    Skomentuj

  4. impulse_101
    Oceń komentarz:

    17    

    Opublikowano: 2015-02-02 10:47

    nV i te jej fjuczery to jedna wielka sciema, physix gsync etc to ma tylko sztucznie zachecac do zakupu. Prawda jest taka ze 90% efektow z physixa normalnie dzialaloby na cpu tylko specjalnie jest tak napisane aby zajezdzano procesor podobnie jak sztucznie blokuja gsynca w sterownikach.

    Skomentuj

    1. ModeratorChodziWRurkach
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2015-02-02 15:32

      fjuczery powiadasz

      Skomentuj

  5. prime27pl
    Oceń komentarz:

    20    

    Opublikowano: 2015-02-02 10:55

    Takie wtopy to ja lubię .

    Skomentuj

  6. JimmyS
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-02 11:05

    Myślę że goście którzy sprawdzają takie rzeczy nie działają na własną rękę, ale grunt że wychodzą machlojki na jaw. Nurtuje mnie tylko pytanie czemu akurat wymagane jest podłączenie DisplayPort-em ?

    Skomentuj

    1. Franz
      Oceń komentarz:

      11    

      Opublikowano: 2015-02-02 11:13

      Bo w standardzie DP jest zawarta technologiia Adaptive Sync, działająca podobnie jak rozwiązania nVidii i AMD - napisano o tym w artykule.

      Skomentuj

    2. klosz007
      Oceń komentarz:

      22    

      Opublikowano: 2015-02-02 11:35

      HDMI czy DVI nadaje dane synchronicznie - ze stałym zegarem, każdy obraz trwa tyle samo czasu, nie ma możliwości żeby długość trwania każdego obrazu była inna. Po zakończeniu poprzedniego rozpoczyna się od razu następny.

      DP działa pakietowo - jak Ethernet. Wysyła "wiadomości" po kablu dlatego można zaimplementować przejście do kolejnego obrazu w dowolnej chwili (zaraz po zakończeniu przesyłania poprzedniego lub można odczekać tak aby kolejny obraz rozpoczął się w równym odstępie czasu).
      Nie wiem czy wyjaśniłem to dość jasno ;)

      Skomentuj

      1. JimmyS
        Oceń komentarz:

        11    

        Opublikowano: 2015-02-02 13:20

        Dziękuję za wytłumaczenie.

        Skomentuj

      2. cegli11
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2015-02-02 17:17

        Jest możliwość, żeby przejściówka DP na karcie -> HDMI w monitorze na to pomogła? Na zasadzie DP z karty nadaje obraz ze swoją częstotliwością, więc HDMI w monitorze i tak musi czekać na następny?

        Skomentuj

        1. pusiasoft
          Oceń komentarz:

          4    

          Opublikowano: 2015-02-02 19:57

          Nie ma takiej możliwości ze względu na to, że wtedy jest nadawany sygnał HDMI. Trudno to wytłumaczyć, ale można o tym poczytać lub oglądnąć ten film (akurat jest od AMD :D) - https://www.youtube.com/watch?v=Jf0X0lNFmgw

          Skomentuj

  7. rafalddd
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2015-02-02 11:13

    Na pclab puenta tego newsa jest inna niż u Was. Ciekawe kto ma rację :) Nie wspominacie nic o "G-Sync Mobile" nad którą nVidia ponoć pracuje ale nie ujawnia tego na razie.

    http://pclab.pl/news61764.html

    Skomentuj

    1. Franz
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-02-02 11:26

      Faktycznie tam jest inny opis całej sprawy.
      Mnie jedynie zastanawia czemu w przypadku laptopów G-Sync (w wersji Mobile) będzie działał bez specjalnego modułu, a w monitorach "stacjonarnych" już nie?
      Czym się różnią technologicznie wyświetlacze w laptopach od tych w monitorach do stacjonarki?

      Skomentuj

      1. Maxdamage
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2015-02-02 12:03

        W laptopach matryca to dokładnie to- matryca lcd z inverterem i to koniec. Całą resztą, w tym zasilaniem może sterować układ graficzny.

        W stacjonarnych monitorach masz układy i oprogramowanie producenta, układ jest po to żeby nadpisać instrukcję producenta i pozwolić karcie na pełną kontrolę matrycy.

        A od tego co wielkiemu "hakierowi" się udało uruchomić, czyli adaptive Vsync, daleko do tego co g-sync robi naprawdę.

        Skomentuj

    2. sadys
      Oceń komentarz:

      14    

      Opublikowano: 2015-02-02 11:56

      z moich obserwacji wynika ze pclab jest zbyt mocno przychylny nvidii... ( mozna sie domyslec czemu ).
      Dla niedowiarkow proponuje porownac wyniki kart graficznych dla gry Shadow of Mordor uzyskanych na PCLacie i na TechUPie... Dla dociekliwych mozna sprawdzic jeszcze kilka innych tytulow ;-)

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2015-02-02 12:30

        a mi znow wyniki nigdy sie nie zgadzaja z tym co widze na BMK :D zawsze mam kilka % wiecej :)
        Ale to juz nie wazne akurat - o mobile g-sync poczytac mozna kilka miesiecy wstecz na forach zagranicznych, a wiec nie jest to wymysl z przed tygodnia.

        Skomentuj

      2. kitamo
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2015-02-02 12:34

        http://wccftech.com/nvidia-gsync-mobility-laptops-ces-215/

        przykladowe info z przed miesiaca, jeszcze zanim gamenab zrobil wiekie boom. :)
        Wszystko zdaje sie wlasnie potwierdzac.

        Mi wydaje sie ze ten mobilny g-sync nie bedzie mial wiele wspolnego z tym dla zewnetrznych monitorow.
        Raczej doszukiwal bym sie tu triku zwiazanego z adaptive v-sync ktory moze da sie zaimplementowac z podobnym skutkiem za jakis czas dla kazdego monitora.
        Czas pokaze.

        Skomentuj

    3. jeomax.co.uk
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2015-02-02 12:19

      Prawda pewnie bedzie po srodku, jako ze w kazdej plotce bywa ziarno prawdy. Moze sie okazac, ze ten gamenab to zwykly troll probujacy sie podpinac pod cos z zyskiem dla samego siebie (kiedys juz tez trollowal o modyfikacjach sterow do chyba GTSa 450, ktora zamienialy karte w rakiete, a potem szantazowal nVidie, zeby go zatrudnili, bo jak nie to te sterowniki zmodyfikowane udostepni = tak czytalem), a GSync to i tak "tylko" chip z kluczem :) Trzeba poczekac, az ktos to rozkmini technicznie, a w lapkach ekrany nie roznia sie niczym oprocz stacjonarnych - poza tym, ze tam producent moze wybrac dowolnie (choc na stale) standard podpiecia go do wyjscia video chipsetu, co skutkuje np. mozliwoscia wykorzystania standardu DP, ktory czyni GSync mozliwym.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2015-02-02 14:13

        oby wyszlo tak ze jednak NV sama wprowadzi taki softowy g-sync i tyle.

        mnie zastanawia dlaczego nie ma w nowych sterownikach zakladki MFAA

        Skomentuj

      2. AkaRyupl
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2015-02-02 20:39

        No i mylisz się - jedyna duża różnica między laptopami i monitorami to sposób połączenia - wszystkie nowe laptopy mają połączenie w eDP (natywne wsparcie Adative Sync), a monitory mają różne (DP 1.2a ma natywne wsparcie dla Adaptive Sync). Przez to w początkowych fazach demo Free Sync było prezentowane na laptopach.

        Skomentuj

        1. jeomax.co.uk
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-02-06 12:50

          Wlasnie to napisalem, poza "oczywista oczywistoscia", ze monitory "zwykle" maja owo "rozne".

          Skomentuj

    4. superinferno
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2015-02-02 17:05

      pclab siedzi w kieszeni nv i intela. Nie można im w nic wierzyć

      Skomentuj

    5. AkaRyupl
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2015-02-02 20:35

      Wystarczy powiedzieć, że PCLab (PCLOL) jest pro Intel i pro NVIDIA. Po prostu będą wybielać NVIDIę jak się da. Wystarczy dodać, że już w ich artykule jest kłamstwo - GAMENAB nigdy nie podawał, że da się odpalić zmodowane stery na wszystkich monitorach z DP 1.2+ tylko na niektórych (które są sprawdzone) i jak już podawał to pisał, że powinno się dać, ale zależy od optymalizacji.

      Skomentuj

    6. TomPo75
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-06 11:11

      Przy pisaniu o NV ostatnim miejscem w jaki powinieneś zajrzeć to PCLab zwany potocznie PClol - wszyscy już chyba wiedzą, że ten portal to tuba propagandowa NV. Nawet karty od AMD testują na NV, żeby gorzej wyszły.
      Znając NV i jej zdolności do zaklinania rzeczywistości nie zdziwiłbym się gdyby to była jednak prawda, a przynajmniej pół prawdy, tzw ziarenko.

      Skomentuj

  8. Rudinxon
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-02 11:15

    Szkoda że nie działa to mając monitor podpięty przez HDMI

    Skomentuj

  9. Eternal1
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2015-02-02 11:16

    Żyjemy w ciekawych czasach - brudy co raz szybciej wychodzą na jaw.

    Skomentuj

  10. SoundsGreat
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-02 11:18

    Czyli HDMI poszło w odstawkę?

    Skomentuj

    1. Franz
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2015-02-02 11:29

      To zawsze był gorszy sposób podłączenia monitora niż DVI i DP.
      Ja sam nie kupiłbym monitora tylkoz HDMI.

      Skomentuj

      1. klosz007
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2015-02-02 11:40

        Dlaczego gorszy niż DVI i DP ? HDMI to rozwinięcie DVI (HDMI ma nadzbiór funkcji DVI). Inna złączka, większe możliwości, istnieje ograniczona kompatybilność pomiędzy DVI i HDMI - dlatego można łatwo robić przejściówki (pasywne). Jeśli monitor ma wejście HDMI to zawsze podłączysz go do czegoś co ma wyjście DVI.

        DP to zupełnie coś innego, inna koncepcja działania (przesyłanie pakietowe). Pozwala na rozdzielczość 10 bitów/kanał (czego HDMI i DVI nie mają). Przejściówki z DVI na DP są dostępne ale są to już przejściówki aktywne (w środku jest elektronika).

        Skomentuj

        1. sadys
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2015-02-02 11:59

          Tak sie sklada ze mam karte z DVI i HDMI oraz monitor ktory ma takie same wejscia.
          HDMI : nie dziala 120Hz @ FullHD, Kolory sa jakies wyblakle
          DVI: 120Hz smiga na kazdej rozdzialce, kolory OK.

          Skomentuj

          1. LuckyNumber8
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-02-02 12:24

            Słabsze kolory przez HDMI to może być kwestia 4:4:4. Na DVI z reguły szło 4:4:4, natomiast przy HDMI karty Nvidii wysyłały już kolory o rozdzielczości 4:2:2 (gdyż HDTV o to prosił w informacji EDID, a prosił o to prawie zawsze). Dopiero po przestawieniu TV w tryb PC, lub graficzny (na na tv sony) EDID telewizora wysyłał karcie graficznej informacje, aby ta wysyłała pełną rozdzielczość koloru 4:4:4.

            Teraz jest to jednak ułatwione, jakiś miesiąc temu Nv dodała opcje forsowania pełnej rozdzielczości koloru, bez względu na to jakie informacje wysyła EDID tv.

            Skomentuj

          2. jeomax.co.uk
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2015-02-02 12:30

            Kolory sa wyblakle, poniewaz system traktuje urzadznie podlaczone przez HDMI jako telewizor, a nie monitor. Musisz zmienic w panelu sterownia karty graficznej zakres tonalny: z ograniczonego na calkowity. Bedziesz mial dobre kolory.

            Natomiast HDMI faktycznie dziala kulawo, bo oprocz w/w problemu nie "przeciska" innych rozdzielczosci, jak tylko HD, no i w zaleznosci od wersji gniazda obsluguje 120Hz jedynie w 3D (od 1.4b wzwyz), nie mowiac juz o roznych wartosciach odswiezania.

            Skomentuj

        2. Franz
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-02-02 12:04

          Masz rację - może to po prostu kwestia przyzwyczajenia do DVI.
          Z drugiej strony podłączając różne swoje monitory przez DVi nigdy nie miałem problemów, a przy HDMI ja i moi znajomi mieli często problemy z prawidłowymi parametrami obrazu (nieodpowiednie skalowanie, kolory, kontrast) - w zasadzie wszystko w końcu dawało się ustawić prawidłowo, jednak trzeba było się pobawić chwilę.
          Możliwe, że prędzej była to wina producentów monitorów (niezbyt skuteczne rozpoznawanie rodzaju połączenia i błędne automatyczne konfigurowanie go), a nie samego standardu jako takiego.

          Skomentuj

        3. zakius
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-02-02 13:19

          HDMI za każdym razem jak używałem miało problem ze skalowaniem obrazu, a DVI po prostu działa, chyba oczywiste co wolę

          Skomentuj

      2. SoundsGreat
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-02-02 21:38

        Może i tak, tylko że HDMI mają telewizory, a monitory komercyjne "tzn osiągalne" kończą się na 27-30 calach.

        Skomentuj

  11. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2015-02-02 11:31

    Oj duży minus dla NV ode mnie. Nie lubię takich zagrywek. Pytanie tylko czy włączony w ten sposób moduł G-Sync działa dokładnie tak samo. Na filmikach trudno to stwierdzić, ze względu na ograniczoną ilość klatek w YT.
    AMD na pewno nie cieszy się z tej wtopy. Stracili w tym momencie jeden z argumentów, dla których warto było kupić kartę od nich zamiast NV. Nie jedna osoba wybrałaby kartę AMD ze względu na darmowe FreeSync. Sam rozważałem taką opcje, ponieważ gram na TV i nie wchodzi opcja kupienia monitora z G-Sync.
    Ciekawe czy z telewizorami będzie działać ta technologia. Jak by ktoś sprawdził piszcie proszę.

    Skomentuj

    1. AndreoKomp
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2015-02-02 11:53

      A teraz duży minus dla Benchmark.pl za ten artykuł. Tak go napisaliście, że oczernia NV, a jest o 180 stopni inaczej. To dla NV należy się duży plus za to, że mimo opracowania G-Sync wymagającego dodatkowego modułu w monitorach, szykuje dla swoich klientów nową technologię G-Sync Mobile opartą na technice Adaptive Sync, ujętej jako opcja specyfikacji DisplayPort 1.2a. Nie ma żadnej wtopy NV!!! Czekam na końcowe efekty prac NV. Mam nadzieje, że na telewizorach również będzie działać :)
      Polecam przeczytanie tego artykułu: http://pclab.pl/news61764.html

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2015-02-02 12:27

        czytalem tez na kilku innych zagranicznych forach teksty z kilku miesiecy wstecz - jest mowa o mobile g-sync a wiec wychodzi na to ze ów gamenab zrobil gunwoburze w szklance wody tylko po to by zwrocic na siebie swoja uwage. Prawdopodobnie jego wiedza na temat sterownikow jest zadna i posluzyl sie gotowcem alpha sterownikow od asusa.
        Jako przyklad tego mamy dzialanie tych sterownikow na jednej matrycy eDP w laptopie.

        Skomentuj

      2. superinferno
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2015-02-02 17:07

        pclab siedzi w kieszeni nv i intela. Nie można im w nic wierzyć

        Skomentuj

      3. AkaRyupl
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2015-02-02 20:54

        PCLab - źródło "sprawdzonych" informacji... Już w artykule zalinkowanym przez Ciebie jest kłamstwo - rzeczony moder i bloger nigdy nie podawał, że wszystkie monitory z DP 1.2 obsługują GSync bez modułu, tylko że mogą one, a podawał konkretnych producentów, u których odpalił go. Podawał też, ze odpalił go na laptopie (śledziłem sprawę i patrzyłem co i jak). Podobnie było z domniemanym stwierdzeniem o przymusowym wykorzystywaniu chmury do wsparcia obliczeń przy grach na konsole (żaden z artykułów cz źródeł, na które powoływał się PCLab nie podawały czegoś takiego).
        Drugą sprawą jest to, że dopiero DP 1.2a ma natywne wsparcie Adaptive Sync, a w laptopach masz eDP, które ma natywne wsparcie AS - to co Ty podajesz to jedna wielka bajka. NVIDIA po prostu robi swoich klientów w jajo i tyle.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-02-02 21:14

          "Like I said, an update of the modded drivers is coming that will add the support for all the DP 1.2 monitor + software mod. "

          Pisal tez ze da sie to zrobic takze na monitorach z DP 1.1 tylko trzeba nadpisac EDID.

          Skomentuj

          1. AkaRyupl
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2015-02-02 22:40

            Czyli NADEJDZIE - nie ma tego modu. To różnica i to duża. PCLab twierdzi, że zapewniał, że jego zmodowane sterowniki będą działać, a to jest nie prawda.

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-02-02 22:53

            No tak, zapewnial ze zmodowane sterowniki beda dzialac, ale ich jeszcze nie ma.
            Tak wiec nie rozmijaja sie z prawda.

            Ten komentarz zostal napisany duzo pozniej po tym jak pierwsze sterowniki sie pojawily. Pisal ze na dniach wyda sterowniki ktore beda obslugiwaly monitory zgodne z DP 1.2
            Poszukaj w komentarzach to pewnie jeszcze znajdziesz choc z tego co widze to sporo ich zniklo.

            Skomentuj

          3. AkaRyupl
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2015-02-02 23:53

            Nie ma to nie ma dowodu - PCLab akurat często po prostu rozmija się z prawdą (lub nadinterpretowuje). Kiedyś czytałem artykuł o prelekcji z udziałem pracownika Ubisoftu. Wg. PCLabu on stwierdził że gracze konsolowi będą musieli używać chmury do obliczeń, a wg. 3DGuru (skąd wzięli ten artykuł) to tenże pracownik stwierdził, że deweloperzy musieli używać chmury by się wspomóc przy obliczeniach. Było to tuż przed wydaniem AC:Unity. Dlatego też im po prostu nie ufam.

            Skomentuj

          4. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-02-04 00:32

            no takie rzeczy to problem z tłumaczeniem z obcego jezyka.
            Na BMK takie problemy to norma, chocby w artykule o problemach z 970tka - nawrzucali filmikow ale opisu przeczytac sie nie chcialo. Najlepiej wyciagac sprzeczne wnioski.
            W sumie to sa tu redaktorzy ktorzy popelniaja takich bledow mniej, sa i tacy ktorzy robia je notorycznie.

            Skomentuj

        2. AndreoKomp
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2015-02-02 21:31

          Zobaczymy jak sprawa się potoczy i czy faktycznie powstanie coś takiego jak G-Sync Mobile od NV.

          Skomentuj

  12. Lightning
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-02-02 11:35

    To właśnie najnowsze sterowniki w wersji 346.87 sprawiają, że do uruchomienia G-Sync nie jest potrzebny żaden dodatkowy moduł, ale to wciąż niedopracowana wersja testowa driverów.

    Wstępnie wygląda na to, że Nvidia wprowadziła do monitorów ów tajemniczy moduł, który bez specjalnych sterowników pozwolił wcześniej rozwiązać problem opóźnień.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2015-02-02 12:20

      Bo te sterowniki to sa od Asusa a konkretniej chodzi o g-sync mobile o ktorym juz bylo glosno od jakiegos czasu.

      Podejrzewam ze ów Gamenab to zwykly troll ktoremu wpadly one w rece lub tez jest zwiazany z firma Asus.

      Skomentuj

      1. Lightning
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-02-02 13:50

        Po prostu miał szczęście i teraz sieje zamęt w internecie.

        Gdyby faktycznie tak było jak to opisuje to już teraz niemal każda redakcja na świecie szczegółowo testowałaby i opisywała jak uruchomić G-Sync na normalnych monitorach.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-02-02 14:11

          no zapewne tak. Ja podejzliwy sie zrobilem jak zobaczylem spreparowane katalogi na pulpicie. Jeszcze jak by byl katalog "Cancer cure" to w ogole facet bylby boski.

          Mysle ze gdzies dorwal ten sterownik, akurat dysponowal takim laptopem i jakos go odpalil.
          Pisal tez o tym ze poprawiony jest tzw blanking na laptopach gamingowych - chodzi o to ze obraz znikal na chwilke podczas grania.
          Oczywiscie ta sama poprawka jest juz zawarta w tych sterownikach bo mozna o niej poczytac i to w artykule z przed miesiaca, ze asus pracuje wraz z NV nad rozwiazaniem tego problemu wlasnie za pomoca sterownikow.
          Wszystko na stronie pieknie ubrane i super opisane ale zero konkretow, jakies strzepki kodu ktory to pewnie byl juz przy sterownikach wraz z SDK.
          Powodem dla ktorego wyciekly te sterowniki ma byc nie g-sync tylko wlasnie poprawka zwiazana z tym miganiem obrazu.

          Skomentuj

  13. neXt___
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2015-02-02 11:56

    Czekam kiedy Nvidia zmodyfikuje sterowniki tak, aby uruchomienie G-Sync nie było możliwe bez odpowiedniego monitora.

    Skomentuj

    1. ModeratorChodziWRurkach
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-02 15:35

      Długo nie poczekasz.

      Skomentuj

  14. xprzemcio
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-02-02 12:03

    W tym miejscu można stwierdzić że NV ciśnie nam marketingową papkę i Nas oszukuje. AMD nie ciśnie papki marketingowej i za to ich szanuje.

    Skomentuj

  15. kitamo
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2015-02-02 12:07

    A ja proponuje wam, zanim nie zobaczycie u siebie G-sync w zakładce NV Panel byscie nie rzucali błotem i gunwem.

    Przyjrzałem sie dokladnie pracy gamenaba i przygladalem sie screenom ktore prezentuje.
    Nikomu nie udalo sie na normalnym monitorze niczego uruchomic. Udalo sie natomiast niby odpalic na laptopie z eDP. To nie jest tak do konca ze jak ktos ma monitor DP 1.2 w domu to sobie odpali bo jak narazie to nikomu sie to nie udalo.
    Co wiecej, jak wejdziecie na jego blog to zobaczycie bardzo ladnie przygotowane screeny ekranu, ikony sa na nich tak poukladane by nie budzilo zadnych zarzutow jak ciezko gamenab pracuje.
    Moze to kwestia przypadku i jestem bardzo podejrzliwy, ale jak widze katalogi ulozone obok siebie z tak nieprawdopodobnymi rzeczami, to az szukalem katalogu Big Foot Photos.
    Na liscie ów katalogow jest Radeon Physx. Tak wiec zaraz wezmie sie za physxa na radeonach.
    Facet bardz oduzo pisze tekstow, niemal jakbym czytal portal fronda.pl albo cos podobnego, bo tak wyglada jego walka z systemem (czyt Nvidia).
    Na tak wielka ilosc tekstu ktora produkuje to tak naprawde nie ma tam zawiele konkretow ktore by pokazaly "oo, tu jest myk".
    Teraz nagle oglosil ze robi "bye bye" i nvidia oraz firmy wspolpracujace (Asus) sa zbyt potezne dla niego a wiec sie poddaje.
    Do tego narzeka ze ludzie maja go za oszusta i az tak go to boli ze zaprzestaje informowania swiata o tym wielkim klamstwie.
    Oczywiscie bedzie potajemnie pracowal dalej bo nie robi tego dla pieniedzy tylko ideii.

    Jak dla mnie to bardzo mocno sciema to jedzie, choc nie ukrywam ze moze to byc rowniez pracownik firmy (nawet obecny) i moze wie co nie co na ten temat, jednak nie ma tu zadnego konkretu i jego cel jest hmmm krotko mowiac zastanawiajacy. Bo niby po co obnazyc cos takiego ? Rownie dobrze zamiast o tym trabic mogl zrobic sterowniki i je wydac. Grupy tworzace cracki nie obnosza sie z tym w jaki sposob zostalo to zrobione - po prostu robia i tyle.

    Dla mnie sprawa nadal ciekawa choc podchodze do niej bardzo ostroznie - niby na moim monitorze pisali ze dziala, ale ja potwierdzam na chwile obecna ze nic nie dziala.
    Sprawdzilem sterowniki pod katem malych dodatkow - botnet kryptowaluty itp. Nic na szczescie nie bylo, a zmiany w plikach praktycznie zadne.

    Skomentuj

  16. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-02-02 12:10

    ... Zeby nie bylo ze wychodze na obronce NV - tak nie jest, i powiem szczerze bede sie glosno smial jesli to wszystko okaze sie prawda.
    Po prostu nie napalajcie sie na to za bardzo juz teraz, bo nie ma konkretnego dowodu na to co Gamenab pisze w chwili obecnej.
    Zastanawiaja mnie nowe sterowniki - moze to bedzie ruch NV by uciac glowe hydrze juz teraz i nagle okaze sie ze wprowadzili g-sync w sterownikach.
    Wczesniej pisalem o tym ze faktycznie g-sync dziala na podobnym algorytmie jak adaptive vsync i jak widac jest to takze opisane. Algorytm nie jest moze identyczny, ale wiekszosc monitorow pozwala na sterowanie po DP timingiem.
    Chetnie nadal bede testowal co z tego sie urodzi, ale poki nie ma konkretnego dowodu na to to nie napalajcie sie jak łysy na grzebień - zaraz moze wyjsc sprosotwanie ze "ojej, jednak na jednym laptopie zadzialalo a w pozostalych monitorach nie da sie i trzeba ow płytke"

    Skomentuj

  17. urejt
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2015-02-02 12:11

    Mało kto zdaje sobie sprawę z ekonomicznych konsekwencji wprowadzenia AMD synch. Po pierwsze karty graficzne dające 40 fps będą dawały takie same efekty jak te co dają 150 fps. Oznacza to, że nie będzie się opłacało kupować mocnych koni. Spowoduje to trzęsienie ziemii wśród producentów kart graficznych, zmianę modelu działania.

    A więc drugim skutkiem będzie wymuszenie na producentach gier drastyczne podniesienie minimalnych wymogów nowych gier. Gry mogą być ładniejsze, ale nie koniecznie. Już dzisiaj obserwuje się beznadziejne premiery gier, które słabo chodzą na relatywnie nowym sprzęcie. Wszystko z powodu słabych testów gier na różnorodnym sprzęcie. (np. assasin creed, dying light).

    Obawiam się, że powrzechne wprowadznie technologii FreeSynch na dłuższą metę tylko zwiększy negatywne zjawisko niedoprawcowanych gier na premierze, ponieważ większej ilości graczy gra będzie lepiej działać, wieć presja niezadowolonych graczy będzie mniejsza.

    Skomentuj

    1. Abgan
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2015-02-02 12:19

      Ciekawy pomysł: Gry będą chodziły płynniej? Zło, producenci będą się mniej starać i będzie tylko gorzej!

      Z takim podejściem pograj sobie na 486DX2. Z dorzuconym 3dfx, a co tam - jak szaleć to szaleć.

      Trzeba się cieszyć z postępu, jeśli na tych samych kartach w tych samych grach będzies się przyjemniej grać to bardzo dobrze. Nie zahamuje to postępu i twórcy dopakują więcej efektów, tak że znowu kolejna generacja gier będzie zarzynać nam PCty. Ale... chyba o to chodzi, nie? Chcemy coraz ładniejszych gier i liczymy się z upgradem kompa co parę lat.

      Skomentuj

    2. jeomax.co.uk
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2015-02-02 12:19

      "Po pierwsze karty graficzne dające 40 fps będą dawały takie same efekty jak te co dają 150 fps. Oznacza to, że nie będzie się opłacało kupować mocnych koni. "

      Siadz i ochlon, albowiem nie wiesz, co piszesz.

      Skomentuj

    3. kitamo
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2015-02-02 12:38

      wydaje mi sie ze nie do konca rozumiesz g-sync i freesync.
      Tu chodzi o sterowanie monitorem by obraz ponizej natywnej czestotliwosci odswiezania monitora byl bez szarpania. Po prostu monitor dostosowuje sie do tego co zrobila karta graficzna i tyle.

      Skomentuj

  18. insprot
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2015-02-02 12:58

    MiGotka1995 , sprawdź lepiej czy zeszyty spakowane....

    Skomentuj

  19. KMyL13
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-02 13:04

    Beka...

    Skomentuj

  20. kitamo
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-02-02 13:15

    A nie ciekawilo was dlaczego AMD jeszcze nie smieje sie z NV - bo przeciez u nich freesync jest gratis.
    Mysle ze zdaja sobie sprawe z tego te to gamenab namieszal tylko i zrobil czarny pr.
    :)

    Ciekawe czy ten mobilny g-sync to dokladnie to samo go w normalnych monitorach i czy efekt jest dokladnie ten sam.

    Skomentuj

    1. LuckyNumber8
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-02-02 13:28

      Wszystko co mobilne kojarzy mi się z ograniczoną funkcjonalnością :), ale to zobaczymy jeszcze jak to będzie z tym Gsync mobile.

      Skomentuj

  21. customrodder
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-02 13:49

    Jak co to na LG 34UC87-B nie działa!

    Skomentuj

    1. Lightning
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-02 13:53

      Na niczym nie działa - ani na sprzęcie użytkowników, ani redaktorów.

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-02-02 15:48

      bo nie bedzie dzialac na niczym.
      To co gamenab pisze to trolling.

      Wyciekly sterowniki do laptopa Asus ktory pozwala na softowy g-sync na chwile obecna i tyle.

      poczytaj na innych serwisach bo tu update bedzie pewnie wieczorem :D

      Skomentuj

      1. AkaRyupl
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2015-02-02 21:13

        Bo powiedzmy sobie w prost - jak ma działać jak na chłodno tylko DP 1.2a ma natywne wsparcie Adaptive Sync? Jeżeli to jest co myślę (czyli soft) to najprawdopodobniej ten ich moduł nie robił nic poza umożliwianiem obsługi AS (co już nie jest potrzebne). Teraz pytanie - czy wierzyć NVIDII (która już nie raz nas oszukała), czy temu blogerowi, czy zdrowemu rozsądkowi. Mnie też zastanawia czemu nic nie podali o tym module - robią z niego wielką tajemnicę.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-02-02 21:42

          A ja gamenabowi nie wierze, bo jak sie okazuje nie przylozyl nawet palca by cokolwek zrobic i teraz sie rakiem wycofuje po cichu jak wyszla sprawa z wyciekiem sterownikow - bo wlasnie z nich przerzucil tylko jeden pliczek.

          Jesli okaze sie ze da sie zrobic g-sync w 1.2a to nie widze tu oszustwa - monitory z 1.1 nie maja szans na obsluge g-sync a jest to algorytm oparty na takiej zasadzie jak dziala adaptive vsync.
          Jesli okaze sie ze za jakis czas wyjda sterowniki ktore beda to obslugiwaly, ale pod warunkiem posiadania monitora z DP 1.2a to bedzie ok bo mysle ze na podobnej zasadzie staraja sie opracowac g-sync dla tych wlasnie laptopow z eDP bo tam nie da sie zmiescic juz nic wiecej.
          Gdyby ten uklad byl tylko sciema by nabic kase, to nie mieli by sterownikow alpha tylko by juz dawno byly gotowe sterowniki.

          Skomentuj

          1. AkaRyupl
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2015-02-02 22:46

            Oni pewnie już od dłuższego czasu planowali to, ale wydali najpierw moduł by nabić kabzę i dopiero później chcieli zrobić Mobile GSync (tak jak dla mnie to wygląda). Podobnie było z PhysX - kiedyś można było go odpalić na Radeonie (warunek - karta do PhysXa kompatybilna z nim), ale od kiedy NVIDIA przejęła go to już nie (teraz już tylko na CPU można go odpalić). Teraz tylko zmodowane sterowniki coś dadzą... po prostu od lat NVIDIA jak Intel są łasi na kasę nic więcej (ale NVIDIA przynajmniej w jakimś stopniu uczciwie), a nie na to by nam zrobić dobrze i tym samym zarobić.

            Skomentuj

  22. ignisio
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-02 16:02

    Czyli na monitorze (w sumie to telewizorze :D ) podłączonym przez DVI to nie przejdzie?

    Skomentuj

  23. kombajn
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-02 17:15

    A wracając do tematu to nalaptopie Lenovo Z50-70 z Geforce 840M po instalacji tych sterowników nie ma żadnej różnicy. W demie technologicznym po kliknięciu w tryb g-sync ustawienie wraca od razu albo do "Vsync" albo "no sync "

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-02 17:25

      a powiedz czy w ogole wykrywa Ci monitor jako G-sync.

      Skomentuj

      1. kombajn
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-02-02 18:22

        W opcjach graficznych NIE pokazała się opcja g-sync jak na filmiku, wiec zakłądam że nie. Zainstalowałem stery z włączoną opcją czystej instalacji co kasuje wszystkie wcześniejsze ustawienia jakby co.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-02-02 19:19

          bo te sterowniki nie dzialaja na niczym innym niz na tym asusie

          Skomentuj

        2. Renji
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-02-02 20:41

          U mnie również

          Skomentuj

        3. czorcik696
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-02-03 13:23

          Na laptopie z nvidia optimus tego nie uruchomisz.

          Skomentuj

  24. mutissj
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-02-02 17:22

    już czuje że bedzie filmik:

    AMD Radeon The Fixer 4

    Skomentuj

    1. Lightning
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2015-02-02 18:58

      Pewnie kiedyś takie video się pojawi, jednak wg mnie wszystkie te filmiki z Fixerem to taki pokaz bezsilności AMD - zaczęli na premierze dobrej karty GTX 650 Ti BOOST, a na razie skończyli na fakcie, że o GPU o parametrach GTX 970 mogą sobie tylko pomarzyć, bo zestawiają go z... Radeonem R9 295X2.

      Skomentuj

  25. Mr.crow
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2015-02-02 19:00

    Kolejna wtopa Nvidii. Niezły mają początek roku.

    Skomentuj

  26. hl1030
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-02-02 21:13

    Ja myślę ze te akcje NVIDIA to działania na które mogą sobie pozwolić powiedzmy sobie szczerze. Może to taka próba sił, sprawdzają na co im rynek pozwoli....

    Skomentuj

  27. Quix125
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-02-02 21:18

    W tym momencie zieloni przegięli pałkę!

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-02-02 21:44

      w tym momencie to widac nie przeczytales jeszcze komentarzy :D

      Skomentuj

  28. mikovitz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-03 23:19

    U mnie niestety ten myk ze sterownikami nie działa, mimo że podłączony jest monitor z DP, opcji G-Sync nie mam w sterownikach.

    Skomentuj

  29. wiktorrp
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-02-06 10:58

    Taaaa, bo NV przyzna się że coś spartoliła.Odczekają parę tygodni aż przycichnie i wtedy to powiedzą albo zrobią odpowiednie zabezpieczenia by się więcej nie dało.

    Skomentuj

  30. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2015-02-06 11:24

    "Nvidia oficjalnie zaprzecza, jakoby dało się uruchomić technologię G-Sync na monitorze bez odpowiedniego skalera i dedykowanego modułu."
    G-Sync na pewno nie będzie działać i od samego początku nie mogłem uwierzyć, że NV odwaliłaby taki numer z tą technologią. Coś mi się ewidentnie nie zgadzało. Po przeczytaniu innego artykułu wszystko zrobiło się jasne. Niedługo będziemy mieli od NV technologie G-Sync Mobile, która będzie działać na takiej samej zasadzie jak FreeSync od AMD. Blogerowi GameNab udało się zdobyć sterownik, w którym była już zaimplementowana nieukończona technologia G-Sync Mobile i stąd cała afera. Jednym działa drugim nie, bo to nie ukończony projekt. Taki obraz sprawy ma ręce i nogi moim zdaniem. NV wprowadziła technologie G-Sync, która jest (jak twierdzi) lepsza od FreeSync, ale w odpowiedzi na FreeSync będzie miała jeszcze darmową technologie G-Sync Mobile, działającą tak samo jak FreeSync. Moim zdaniem NV musi wprowadzić taką samą technologie jak AMD, bo w przeciwnym razie straciła by bardzo dużo klientów. Nie każdy będzie chciał kupić specjalnie drogi monitor gamingowy, a każdy gracz wie jak bardzo jest potrzebna taka synchronizacja. Żeby więc mieć fajną synchronizacje obrazu, jedynym rozwiązaniem byłby zakup karty od AMD z FreSync.

    Skomentuj

  31. Kisiel442
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-02-06 11:38

    UPDATE: Przecież wielu sprawdzało i działało, więc czemu wierzyć nVidii ?

    Skomentuj

    1. AndreoKomp
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-02-06 12:41

      Działało G-Sync Mobile, oparte na tej samej zasadzie co FreeSync od AMD i które to moim zdaniem NV w najbliższym czasie wprowadzi. G-Sync działa trochę inaczej, według NV niby lepiej i dlatego NV zaprzecza, żeby G-Sync działało. Przeczytaj jeszcze mój komentarz powyżej.

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-02-06 12:48

      nikomu nie dzialalo, poza jednym laptopem na ktorym bylo to testowane.

      Skomentuj

  32. rolandwally83
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-06 12:06

    I mafia usunęła filmiki a to pech i gdzie ta wolność słowa i filmu

    Skomentuj

    1. Badas
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-06 12:27

      Przecież jest.
      W końcu prawo gwarantuje WOLNOŚĆ wypowiedzi, ale nie po wypowiedzi.

      Skomentuj

  33. Mr.crow
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-06 12:12

    Odnośnie aktualizacji.
    Nvidia idzie w zaparte, nie chcą przyznać że robili ze swoich klientów debili.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-02-06 12:47

      problem w tym ze gamenab od dawna robi debili z ludzi ktorzy odwiedzaja jego bloga. jest strasznym trollem

      Skomentuj

      1. Mr.crow
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-02-07 18:05

        Nvidia:
        "Z tego względu postanowiliśmy opracować technologię Adaptive VSync – efektywne i cieszące się zaufaniem rozwiązanie tego problemu."

        AMD:
        "Specyfikacja złącza DisplayPort obejmuje teraz zaproponowaną przez firmę AMD funkcję DisplayPort Adaptive-Sync, która umożliwia zmienną częstotliwość odświeżania monitora (np. w zakresie od 30 do 144 Hz) i pozwala karcie graficznej kontrolować częstotliwość odświeżania."

        Nvidia zrobiła do tego specjalny moduł choć może to kontrolować karta graficzna.

        Skomentuj

      2. Mr.crow
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-03-30 18:01

        Teraz wiem że ten moduł G-Sync to rodzaj skalera.
        Być może taki moduł był kiedyś potrzebny, by zapewnić odpowiednie odświeżanie monitora.

        W przyszłości odpowiedni skaler będzie montowany od razu w monitorze, spełniającym odpowiednie wymagania.

        Skomentuj

  34. Begrezen
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2015-02-06 12:32

    Buhaha jaka aktualizacja :D
    normalnie idąc tym tropem mogę kraść i oszukiwać a na wszelkie oskarżenia odpowiadać:
    nie to nie prawda

    i będę rozgrzeszony i to co powiem to prawda :D
    haha wymiękam :D poległem :D

    Skomentuj

    1. Mr.crow
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-07 18:19

      Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz tak robił.

      Skomentuj

  35. jeomax.co.uk
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-02-06 12:54

    Opanujcie sie ludzie. A co ma nVidia zrobic, stwierdzic nagle "tak ! gamenab ma racje ! To teraz kupujta zwykle monitory i se uzywajta jego sterownikow, a wszelkie reklamacje jesli nie bedzie dzialac - do niego" ?? Troche pomyslunku, jak to mawial moj kolega. Nie podejrzewajcie nVidii o zaklamywanie faktow, tylko poczekajcie, az ktos to udowodni, bo przy was to i garbaty sie bedzie musial tlumaczyc, ze nie jest wielbladem.

    Skomentuj

    1. Jake24
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-06 13:10

      No właśnie, zresztą po ostatniej akcji z 970-tką to już na pewno byłyby dowody na to, że nVidia kłamie w sprawie G-Sync, gdyby faktycznie kłamała.

      Skomentuj

    2. Begrezen
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2015-02-06 16:40

      jeśli traktują oskarżenia poważnie to wypadałoby to udowodnić, jeśli natomiast uważają że to żart to mogli w ogóle się nie wypowiadać.
      Jak przeczytałem taki artykuł to pomyślałem:
      ciekawe czy to prawda czy "fotomontaż"
      Natomiast po wypowiedzi NVidii pomyśleć można tylko "tłumaczy się jakby coś ukrywała".

      Zamiast pisać coś takiego, mogli "poczekajcie, az ktos to udowodni".

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-02-07 09:58

        No faktycznie argument - maja cos udowodnic heh.
        Nic nie musza udowadniac, jak na chwile obecna to gamenab trolluje z tego typu nowinkami od dawna.
        Juz przerabial sterowniki ktore z lowend karty robia topowa konstrukcje. Co z tego tez ma sie Nvidia tlumaczyc skoro to bzdura na kolkach ? I w dodatku ta przerobka dziala oczywiscie tylko u gamenaba bo jak inaczej.
        Tak samo z tym gsync - koles nie potrafil nawet dokladnie wytlumaczyc tego wielkiego odkrycia.
        Co wiecej - pisał ze nie powie gdzie jest myk bo Nv to zablokuje . No tak, bo ludzie w NV odkryli Gsync przypadkiem w drodze do pracy, w ogole tego nie wymyslili i nie opracowali wiec skad moga wiedziec jak to dziala.

        O gsync mobile bylo mowiono na dlugo przed pojawieniem sie ow nowosci z gsync.
        Koles jest normalnym trollem.
        Dzis jego blog jest juz zablokowany, wiec zgadnijmy dlaczego. Pewnie zaraz bedzie teoria spiskowa ze NSA w połączeniu z CIA i FBI na rozkaz NV załatwiło mu pobyt w guantanamo.

        Skomentuj

    3. Mr.crow
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-07 18:11

      AMD udowadnia że Adaptive-Sync może kontrolować karta graficzna.
      A przecież karty NV nie są przecież gorsze i trudno uwierzyć,
      by nie dały sobie rady z takim zadaniem.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-02-08 01:02

        Ale ta technologia nie przynosi rezultatu jakiego oczekujemy. CHodzi o zmiane frametime czyli zmniejszenie imputlaga a adaptive tego nie zapewnia przez caly czas jego dzialania.

        Skomentuj

  36. stupidisco111
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-02-06 13:10

    Jak w zyciu
    Nigdy nie wiesz czy pod toną tapety czai się maszkara czy małolata z gilem do pasa.

    Skomentuj

  37. SpioH
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-06 16:05

    Z tego co ja przegrzebałem za tym w internetach to sytuacja wygląda tak:
    G-Sync da się odpalić na monitorze nie wyposażonym w moduł ale aby wszystko działało prawidłowo trzeba mieć dobry sprzęt ponieważ jeśli ilość FPS'ów spadnie poniżej chyba 30 to zaczynają być widoczne czarne paski bądź zaniki obrazu. Czyli ten cały G-sync służy do tego iż w razie jakiś klatkowań gracz nie zauważył braku klatki. Nie wiem ile w tym prawdy ale tyle udało mi się wywnioskować ze wszystkiego co czytałem i oglądałem.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-07 10:00

      Boze, widzisz i nie banujesz.

      Prosze, nie wymyslaj cudow.

      Skomentuj

  38. Karl Franz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-06 18:30

    Jeżeli chodzi o wejście w monitorze to utkałem tymczasem na DVI a że nie planuję zmiany monitora to i się specjalnie tym nie interesowałem do tej pory i trochę nie zorientowany jestem.

    Czy jeżeli monitor musi mieć wejście DisplayPort to czy karta graficzna też, czy działać to może przez jakąś przejściówkę DVI --> DisplayPort (jest w ogóle coś takiego?)

    Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-02-07 09:53

        Co wiecej .. to dziala na eDP i to na jednym jedynym laptopie a wiec mozna zapomniec o wsparciu dla stacjonarnych monitorow.

        Skomentuj

        1. AndreoKomp
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2015-02-07 13:48

          Moim zdanie na monitorach stacjonarnych również ta technologia będzie. No chyba, że NV planuje obniżyć ceny swoich kart o tyle, ile trzeba będzie dopłacić do monitora z modułem G-Sync. W przeciwnym razie musi się liczyć ze sporą stratą klientów, bo każdy gracz ceniący sobie płynność rozgrywki sięgnie po kartę AMD z FreeSync.

          Skomentuj

          1. Mr.crow
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-02-07 18:13

            Głupotą byłoby dopłacić do monitora z modułem G-Sync jak może kontrolować te zadania karta graficzna.

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-02-08 01:00

            moze byc, bo Gsync powstal dosc dawno i od tego czasu sporo sie zmienilo.
            Mozliwe ze na monitorach z DP 1.2a zaimplementuja cos co pozwoli na sterowanie timingami i bedzie dzialac podobnie jak adaptive vsync, czy freesync bo pomimo ze te wszystkie algorytmy sie roznia to i tak dzialaja podobnie.

            Skomentuj

  39. Triangullar
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-07 22:45

    U mnie nie pojawia się opcja G-Sync w opisywanym miejscu po zainstalowaniu na czysto sterowników podanych w linku :(