Na topie

Pierwsze informacje o nowościach w systemie Android O

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Mobile Systemy operacyjne Tematyka: Google Android Producenci: Google

Jakie zmiany pojawią się w nowej wersji systemu od Google?

  • Pierwsze informacje o nowościach w systemie Android O
A A

Kilka razy pisaliśmy o tym, jak marginalne pozostają rynkowe udziały systemu Android N. Google nie odpowiada jednak bezpośrednio za aktualizacje (z wyjątkiem swoich urządzeń) i obecnie szlifuje kolejną wersję platformy z logo zielonego robota. Android O coraz bliżej, nic dziwnego, że pojawiają się pierwsze informacje na jego temat.

I tak, zanosi się na to, że producent będzie chciał ponownie pochylić się nad powiadomieniami. Szczegółów niestety brakuje, poza tym, że przy ikonach aplikacji wyświetlane będą okienka z liczbami odpowiadających im powiadomień.

Dla wielu ciekawszą nowością może okazać się funkcja picture-in-picture, która z powodzeniem wprowadzona została chociażby na Android TV czy w aplikacji YouTube. Mówi się również o wsparciu MediaRecorder API.

Android O ma być też łagodniejszy dla baterii urządzeń mobilnych, między innymi dzięki ograniczeniu poboru mocy przez aplikacje działające w tle. W tym miejscu podaje się jako przykład Chrome 57, który potrafi namierzyć karty najmocniej obciążające procesor i odpowiednio je „przystopować”.

Oficjalnie Android O zaprezentowany zostanie na majowej konferencji Google I/O.

Źródło: 9to5google, phonearena

Odsłon: 4554 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
  1. Moria
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2017-03-19 12:00

    Może w końcu pochylą się nad automatycznym systemem łatania luk. Naprawdę to takie trudne? Przecież to do cholery Linux, przynajmniej w czasie żywotności jednej wersji mogliby dać łatanie np. do 4 lat. Wiele rzeczy producenci nie modyfikują. Zresztą gdyby nawet, mogliby w którejś nowej wersji zmienić system łatania. Dlaczego nie robią wersji LTS, przecież nikt nie zakłada żywotności androida na 2 lata tylko. Ech... pewnie poza użytkownikiem końcowym wszyscy to mają gdzieś, przecież chodzi o permanentną wymianę co 2 lata, jak umowa się kończy. Kasa musi płynąć

    Skomentuj

    1. Armatorix
      Oceń komentarz:

      -11    

      Opublikowano: 2017-03-19 13:21

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Skoro to takie proste, to czemu nie zrobisz konkurencji androidowi i nie zawojujesz świata? Chcesz mieć LTS to kup iPhone'a.

      Skomentuj

      1. Moria
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-03-19 14:33

        Aż mi się nie chce komentować tego co napisałeś. Google to gigant. To jest proste, mają zasoby żeby to zrobić. A skoro Apple albo Microsoft może, dlaczego nie oni? I nie mów, że linuksy nie chodzą na wszelkiej masie sprzętu i to może być problemem. Trzeba tylko chcieć i widzieć w tym interes. Niestety chyba go nie widzą.

        Skomentuj Historia edycji

        1. atteru
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2017-03-20 07:34

          Google jako android ma swoją politykę wspierania oprogramowania przez 2lata, taką przyjęli politykę i się jej stosują, a to że my jako użytkownicy końcowi nie dostajemy aktualizacji to nie jest winą Google (Pixele i Nexusy aktualizacje dostawały przez minimum te 2lat) tylko producentów i google nie ma możliwości ani prawa ich zmusić by wprowadzali te aktualizację, ew. może namawiać do tego, ew. zamknąć swój system i nie zezwalać na jego modyfikację (czego nie mogą w tym momencie do końca zrobić, bo oparli swój system o licencję GNU, więc musieliby strasznie go zmodyfikować w tym celu).

          A poza tym nie oszukujmy się android jest linuxem, z założenia powstał dla "nerdów", to że się rozwinął w globalny system używany przez ogrom użytkowników jest trochę przypadkiem, a stało się tak, bo nikt nie chciał za niego hajsu, a ludzie udowadniali że da się go zainstalować wszędzie.

          Skomentuj

          1. Moria
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-03-20 20:17

            Ponieważ artykuł jest o tym, co może być w nowej wersji, mój post był z tych życzeniowych. Smartfony przestały być tylko zwykłymi słuchawkami, używa się je prawie jak komputery, a na pewno w sektorze bankowym, płatności, ludzie się nimi logują w różne miejsca, powierzają swoje prywatne dane, monitorują, sterują, itp. Miło by było, gdyby poważniej podeszli do kwestii bezpieczeństwa. Firma jest gigantyczna, na pewno mogliby pomyśleć o jakimś modelu aktualizacji i współpracy z producentami smartfonów. A szczególnie wkurzające jest, jak ktoś ci mówi, chcesz to mieć, to idź do konkurencji albo zrób to sam.

            Skomentuj

  2. niewczascoprobo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-03-19 12:04

    a ja dalej na 5.1.1 i mam to wszystko gdzieś może kiedyś kiedyś jak zmienie tel na inny to będzie miał nowszego

    Skomentuj

    1. PompeyQ
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-03-19 15:10

      Dokładnie, sam używam 4.4 i koło nosa lata mi zmienianie na nowszy OS, bo tyle w nich nowości co kot napłakał dla zwykłego użytkownika

      Skomentuj

      1. Bo.o.t manager
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-03-20 16:32

        Yeah... Stagefright ruleez... Wyłączyłeś już sobie automatyczne odbieranie MMS'ów?

        Skomentuj

  3. kokosnh
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-03-19 12:38

    Jak dobrze pójdzie, to może dostane u siebie N ( choć nadal brak oficjalnych zapowiedzi ), na O nie mam szans ( polityka postarzania smart forów )

    Skomentuj

  4. ckmckm
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-03-19 13:00

    "że przy ikonach aplikacji wyświetlane będą okienka z liczbami odpowiadających im powiadomień" przeciez to juz mam na 7.0 to co to za nowosc...

    Skomentuj

    1. zakius
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2017-03-19 14:59

      halo? windows dzwoni z zamierzchłej przeszłości i pozdrawia

      eh, jeszcze kilku rzeczy z windowsa muszą się nauczyć, ale może to ograniczanie zasobów dla apek w tle wystarczy...

      Skomentuj

  5. Geriavit
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-03-19 13:54

    Ciekawe jak go nazwą, Oreo? :) Nic innego mi do głowy nie przychodzi, a Wam?

    Skomentuj

    1. zakius
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-03-19 15:00

      znajdą jakiś hipsterski deser z Ugandy

      Skomentuj

  6. IksKwadrat
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-03-19 21:29

    Ja siedze na pięcioletnim Samsungu S3 z 2GB ramu na Androidzie 4.4 i nie widzę sensu zmiany. Miałem telefon z Androidem 6 i prócz ładniejszego wyglądu niczym sensownym się nie różnił.

    Skomentuj

    1. Bo.o.t manager
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-03-20 16:33

      Różnił się, choćby brakiem paru dziur.