Internet

Pierwszy film na YouTube opublikowano 14 lat temu

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2019-04-23

Jeden z najpopularniejszych serwisów w Internecie świętuje dziś kolejną rocznicę. Pierwszy film – Me at the zoo – został opublikowany na YouTube dokładnie 14 lat temu, 23 kwietnia 2005 roku.

Ziemia wykonała kolejny pełny obrót dookoła Słońca – dziś mija dokładnie 14 lat od dnia, w którym na serwer platformy YouTube wgrany został pierwszy film, czyli „Me at the zoo”. Z tej okazji pokrótce przybliżamy historię serwisu i przedstawiamy najnowsze statystyki.

23 kwietnia 2005 roku w serwisie YouTube został opublikowany pierwszy film. Konkretnie: 18-sekundowe nagranie z Jawedem Karimem (współzałożycielem platformy) na pierwszym planie i słoniami (stanowiącymi temat materiału) w tle. Poniżej możecie zobaczyć fascynujący film „Me at the zoo”, od którego rozpoczęła się historia jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc w wirtualnym świecie:

YouTube: pierwszy film - Me at the zoo

Co było dalej? Kolejny ważny moment miał miejsce 10 października 2006 roku – wtedy serwis został kupiony przez Google (za 1,65 mld dolarów). To był początek poważnego rozwoju YouTube’a, który w 2008 roku wprowadził obsługę jakości HD, a rok później – FullHD. W 2011 roku zaczął być miejscem transmisji na żywo z najważniejszych wydarzeń, a w kolejnych latach zdobywał coraz większą popularność. 

Aktualnie YouTube ma ponad 1,9 miliarda zalogowanych użytkowników miesięcznie. Każdego dnia generują oni miliardy odtworzeń i spędzają na oglądaniu (czy słuchaniu) filmów miliardy godzin. Przeszło 70 proc. tego czasu pochodzi z urządzeń mobilnych. 

Wypada dodać, że serwis dostępny jest w 80 językach, a mieszkańcy 91 państw doczekali się jego lokalnych wersji.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że trzy najpopularniejsze filmy na YouTube to teledyski: Despacito (z ponad 6,1 mld odsłon), Shape of You (z prawie 4,2 mld odsłon) i See You Again (z niespełna 4,1 mld odsłon). 

A wy często zaglądacie na YouTube? Dajcie znać, a przy okazji zachęcamy do podzielenia się swoimi ulubionymi kanałami – poza benchmarkowym, bo to oczywiste! ;-)

Źródło: inf. własna. Ilustracja: YouTube na Twitterze. Informacja: jest to zaktualizowany news z 2018 roku

marketplace

Komentarze

2
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Ooo to benchmark ma swój kanał :) Nie wiedziałem.
  • avatar
    Moje ulubione w tematyce PC to: Bitwit, Hardware Canucks, JayzTwoCents, Linus Tech Tips, Gamers Nexus, WAF, Paul's Hardware, no i Lipton ;p
    Hardware Canucks bardziej w temacie peryferii, ale światła i jakość wykonania to mistrzostwo. Polecam choćby dla samych ujęć ;)