Na topie

Czy Polacy radzą sobie w cyfrowym świecie? Ponad połowa nie

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Na Topie

Aż 54 proc. Polaków nie posiada nawet podstawowych umiejętności cyfrowych – to oznacza, że większość z nas (choć niekoniecznie tych, którzy właśnie teraz to czytają) nie potrafi korzystać z komputera ani Internetu.

  • Czy Polacy radzą sobie w cyfrowym świecie? Ponad połowa nie
A A

Jest lepiej niż rok wcześniej, ale Polacy nadal nie najlepiej radzą sobie z nowymi technologiami. Zaledwie 46 proc. z nas posiada choćby podstawowe umiejętności cyfrowe, co w europejskim Indeksie Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego stawia nas na piątym miejscu od końca, jedynie przed Włochami, Bułgarami, Grekami i Rumunami. 

Szczególnie starszej części naszego społeczeństwa trudności sprawia między innymi: korzystanie z poczty elektronicznej czy bankowości internetowej, oglądanie filmów i robienie zakupów w sieci oraz utrzymywanie kontaktu z innymi osobami w sieciach społecznościowych lub za pomocą komunikatorów. Jedyny punkt, w którym przeciętny Polak radzi sobie lepiej od przeciętnego Europejczyka, to czytanie wiadomości w Internecie.

Po co taki ranking w ogóle powstaje? Aby zwrócić uwagę na problem, jakim jest tak zwane wykluczenie cyfrowe. Dotyka ono głównie osób powyżej 45. roku życia, które wychowały się w świecie bez komputerów i Internetu. Ich aktywizacja tymczasem może mieć pozytywny wpływ na całe społeczeństwo.

Oprócz umiejętności cyfrowych społeczeństwa (20. miejsce w UE) i wykorzystania Internetu (25. miejsce) na potrzeby rankingu DESI śledzone są również inne obszary cyfrowe: rozwój infrastruktury teleinformatycznej (21. miejsce), cyfryzacja przedsiębiorstw (27. miejsce) i dostęp do cyfrowych usług publicznych (24. miejsce). Zainteresowanych odsyłamy do pełnego raportu.

Źródło: UE, Aasa. Foto: stevepb/Pixabay (CC0)

Odsłon: 2730 Skomentuj newsa
Komentarze

16

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

  1. Q'bot
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2018-06-15 12:37

    Dziś rano byłem wykluczony cyfrowo nie mogąc się zalogować do poczty o2 ;P

    Nie wiadomo jak powstawały te statystyki, ale jakby nie patrzeć 70% społeczeństwa ma smartphone'y czyli statystyczny Polak potrafi obsługiwać Linux'a ^^

    Skomentuj

    1. mutissj
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-06-15 13:46

      szkoda życia na tą pocztę, jeden wielki SPAM

      Skomentuj

    2. blebleble
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-15 13:52

      Smart fony się nie liczą.

      Skomentuj

    3. rlistek
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2018-06-15 14:36

      Poczta o2 w 2018 LUL

      Skomentuj

      1. ohoho
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-06-15 15:50

        To jest nic, ja mam na wp.pl :D
        Nie polecam.

        Skomentuj

        1. Nefae
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-06-15 16:14

          Znam twój ból.

          Skomentuj

      2. hjgvcygv
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2018-06-17 11:30

        A znasz lepsze? Pytam poważnie.

        Skomentuj

        1. taki_jeden
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-06-18 09:52

          lol... google, microsoft...

          Skomentuj

          1. cyberant
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-06-19 15:25

            a niby co takiego jest "lepsze" w poczcie od google czy ms? Mam TheBata do pobierania poczty, ląduje mi w folderze wiadomosci przychodzących na kompie, przefiltrowana BayeSitem i przeskanowana antyvirusem. Własnoręcznie napisane filtry przekierowują wiadomości do odpowiednich katalogów. Przez stronę na pocztę nie wchodzę NIGDY... a architektura serwera mi zwisa. Liczy się protokół POP3 lub IMAP.

            Maila na o2 mam od początku istnienia tego serwisu.. wcześniej miałem na polbox.com 2MB skrzynkę i tez i wystarczała :) tak - 2MB to nie literówka!

            Skomentuj

    4. pongo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-19 11:12

      Widziałeś smartfona z Linuxem? Ja nie.

      Poza tym, co to wspólnego z treścią artykułu?

      Skomentuj

      1. hjgvcygv
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-06-22 11:44

        Android to Linux ;)

        Skomentuj

  2. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-06-15 13:54

    Jak starsze osoby mają nie być wykluczone, skoro choćby ze względów ruchowych (np. Parkinson lub podobne) powodują, że korzystanie ze smartfonów (nie mówiąc o tabletach) jest niemożliwe, a i komputer ze swoją myszą nie jest łatwym kompanem, zaś innych rozwiązań dla nich nie ma.

    Poza tym nie ma co kruszyć kopii, gdy rozpatrywane są takie punkty, jak:
    - 3a2 Muzyka, filmy i gry - % osób, które korzystały z internetu w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
    - 3a3 Wideo na żądanie - % osób, które korzystały z internetu w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
    - 3b1 Połączenia wideo - % osób, które korzystały z internetu w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
    które dla dużej liczby osób są zbędne...

    Skomentuj

    1. rlistek
      Oceń komentarz:

      12    

      Opublikowano: 2018-06-15 14:39

      No tak. Przeciętna osoba powyżej 45 roku życia ma parkinsona. To się wyjaśniły źródła problemu. Mam nadzieję, żę ktoś ci doktorat za to przyzna.

      Skomentuj

      1. franiux
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-06-16 14:16

        Z młodymi nie jest lepiej, zazwyczaj umieją tylko używać mordoksiążki i durnych gierek. Na tym się ich wiedza kończy.
        Rozumiem że postęp, ale to jest teraz uwstecznienie. Wszystko mają podane na tacy, nic sami nie stworzyli, nie wiedzą jak co działa. Ludzi co umieją cokolwiek poza tym jest bardzo niewielu.

        Skomentuj

  3. taki jeden
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-06-15 21:22

    Ale wstyd. Nawet cyfryzacja przedsiębiorstw leży. Łatwo takimi niziołkami rządzić. Jak to widzą cwaniaczki z zachodu to pewnie zacierają ręce, dlatego ten kraj to taki mordor europy.

    Skomentuj

    1. cyberant
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-06-19 15:28

      nie no.. lepiej być jak "intelektualiści cyfrowi" z USA którzy wybrali prezydenta na podstawie fakenewsów z facebooka spreparowanych przez ruskich troli. To się nazywa cyfryzacja po "hamerykańsku". ;) Cyfrowym bydłem lepiej sterować niż dziadkami co czytają gazety i oglądają TV...