Karty graficzne

Radeon Image-Sharpening również dla kart Radeon Vega... ale bez iGPU

z dnia 2019-10-01
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
6 komentarzy Dyskutuj z nami

Producent wysłuchał opinii użytkowników i dodał nową funkcję również dla starszych kart graficznych. Niestety, pominięto tutaj użytkowników zintegrowanych grafik.

Radeon Image Sharpening to jedna z najciekawszych technologii, z których mogą korzystać posiadacze kart graficznych Radeon – początkowo była ona dostępna dla modeli Navi, później Polaris, a teraz też Vega… niestety tylko w postaci samodzielnych kart graficznych.

Radeon Image-Sharpening w kartach graficznych AMD Vega

Funkcja Radeon Image-Sharpening (RIS) odpowiada za wyostrzanie obrazu bez znacznego wpływu na wydajność. W połączeniu ze skalowaniem rozdzielczości wzwyż, funkcja pozwala cieszyć się rozgrywką w wysokiej rozdzielczości przy znacznie lepszej płynności animacji.

Technologia ta zadebiutowała wraz z nowymi kartami Radeon RX 5700 z generacji Navi. Przy okazji wydania nowej wersji sterowników graficznych, producent dodał dla niej wsparcie również w modelach Radeon RX 470, RX 480, RX 570, RX 580 i RX 590 z generacji Polaris (od Radeon Software Adrenalin Edition 19.9.2), a teraz też Radeon VII, Radeon RX Vega 64, Radeon RX Vega 56 i Radeon Vega Frontier Edition z generacji Vega (od Radeon Software Adrenalin Edition 19.9.3).

AMD nie zapomina o starszych kartach, ale zapomina o zintegrowanych układach

AMD Ryzen 5 3400G
Technologia Radeon Image-Sharpening świetnie sprawdziłaby się np. w modelu Ryzen 5 3400G, który dysponuje podstawową grafiką Radeon RX Vega 11. Niestety, póki co posiadacze takich procesorów muszą obejść się smakiem

AMD nie zapomina o posiadaczach starszych modeli i im też udostępnia nowinki techniczne – jak najbardziej to się chwali. Szkoda tylko, że producent pominął zintegrowane układy graficzne Vega, gdzie nie możemy liczyć na zbyt dobrą wydajność, a nowa technologia mogłaby w „magiczny” sposób poprawić osiągi w grach. Liczymy, że taka funkcja pojawi się przy kolejnej aktualizacji sterowników.

Źródło: AMD, inf. własna

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

marketplace

Komentarze

6
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Miło że jednak dodali wsparcie dla V56/64/7, już się ściąga driver.
  Myślę że gracze z iGP którzy balansują na granicy detali Low i co najwyżej Medium, mają ważniejsze opcje grafiki do dopasowania niż takie "upiększacze" jak RIS, ten co prawda jedynie lekko obciąża GPU, lecz tak jest w przypadku Navi 5700/XT pozycjonowanych wydajnościowo przecież kilka pięter wyżej. Jakie obciążenie RIS generowałby w przypadku małego iGP bez własnej VRAM?
  Słowem: RIS dla iGP ma jakiś sens lecz mniejszy niż w przypadku kart dGPU z własną VRAM (300-400 GB/s).
  Zaloguj się
 • avatar
  Może oni po prostu robią te grafiki po kolei. Mało który użytkownik peceta decyduje się na ryzena z integrą, a jak już, jest to podyktowane pracą biurową która wyklucza gry. za to sporo ludzi nabyło radeony 570 i podobne, które królują w tej klasie cenowej.
  co innego z laptopami. mało który laptop z ryzenem ma dedykowaną grafikę, do tej pory niemal zawsze jest to vega integra.
  obydwa rodzaje grafik to są głównie kupowane grafiki. warto zadbać o klienta. w laptopach nie ma wyboru.
  Zaloguj się
 • avatar
  A co z Radeon VII?!
  Zaloguj się