Na topie

Raspberry Pi 2 - szybszy procesor, 1 GB RAM i Windows 10

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Gadżety Tematyka: Na Topie Raspberry Pi Windows 10

Zmiana architektury pozwoliła Microsoftowi zapewnić wsparcie dla minikomputerka

Raspberry Pi 2

AA

Pół roku temu pojawił się Raspberry Pi B+, płytka stanowiąca podstawę bardzo popularnego minikomputerka, który można dostosować do własnych potrzeb. Wspominamy o tej wersji Raspberry Pi gdyż ma ona nieco wspólnego z najnowszym dziełem brytyjskiego zespołu - Raspberry Pi 2. Starsze urządzenie będzie mogło być uruchomione z wykorzystaniem obrazu systemu dla Raspberry Pi 2, podobna jest także lista złącz, które mamy do dyspozycji. Jednakże, zmieniła się platforma chipsetu - z ARM v6 na ARM v7. I ta drobna na pozór zmiana - Raspberry Pi 2 korzysta z czterordzeniowego procesora taktowanego zegarem 900 MHz wspomaganego przez 1 GB RAM - sprawiła, że popularne urządzenie zainteresowało Microsoft. Koncern z Seattle ogłosił, że będzie wspierał Raspberry Pi i umożliwi instalację specjalnej wersji Windows 10 (zapewnia to nowa architektura SoC), aczkolwiek nie wiemy jeszcze jaki będzie to wariant okienek.

Z pewnością 1 GB RAMu sprawi, że Windows 10 będzie mogło zachować sporo ze swojej ogryginalnej funkcjonalności. Ta specjalna wersja Windows 10 będzie dostępna za darmo dla społeczności programistów zgromadzonej wokół projektu Raspberry Pi w ramach programu deweloperskiego dla Internetu rzeczy. Jak widać Microsoft bardzo aktywnie zabrał się za wspieranie projektów mniej popularnych z perspektywy globalnej, ale bardzo popularnych w pewnych środowiskach. Oprócz Raspberry Pi 2, Microsoftowi bardzo bliski jest także rozwój platformy systemowej Cyanogen (Android) dla smartfonów - firma zainwestowała 70 milionów dolarów w firmę związaną z projektem.

Wróćmy jednak do Raspberry Pi 2 i zobaczmy co oferuje.

  • chipset: czterordzeniowy BCM2836 900 MHz, ARM v7
  • pamięć: 1 GB RAM LPDDR2 (ośmiogigabitowy moduł Elpida EDB8132B4PB-8D-F), czytnik kart SD
  • łączność: kontroler LAN9514 dla USB i Ethernetu (nie ma wsparcia dla 1 Gbps)
  • porty: HDMI, audio, wideo, Ethernet, USB, CSI, DSI i GPIO (40 pin)
  • wsparcie dla nowszych wersji Androida i ogólnie większa funkcjonalność

Raspberry Pi 2 przód

Raspberry Pi 2 tył
Pamięć RAM umieszczona jest teraz na dolnej części płytki Raspberry Pi 2

A czego zabraknie.

  • portów SATA, wsparcia dla eMMC Flash

Rozmiary płytki pozwalają na bezproblemową instalację w dotychczasowych obudowach dla Raspberry Pi B+. Podczas bootowania pobór prądu jest nieco większy niż poprzednio i wynosi 340 mA. Testerzy z serwisu Hack A Day zauważyli, że przy pełnym obciążeniu pobór prądu może wynieść nawet 500 mA, co oznacza, że trzeba sprawdzić czy zasilacz USB zapewni odpowiednią moc.

Pierwsze testy Raspberry Pi 2 wskazują na około dwukrotne przyśpieszenie startu platformy - wynosi on obecnie 22 sekundy. Cena? - jak zwykle 35 dolarów.

Źródło: Make, Hack A Day

Odsłon: 22435 Skomentuj newsa
Komentarze

22

Udostępnij
  1. kremowykac
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2015-02-02 15:42

    Mam pierwszą wersję i z moim zapałem udało mi się wykonać tylko emulator gier z DOSa. Nie wiem ile kosztuje moduł wifi ale nie wydaje mi się to duży koszt i mogli by taki moduł dać.

    Skomentuj

    1. MiGotka1995
      Oceń komentarz:

      -14    

      Opublikowano: 2015-02-02 17:13

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      O Boze...

      Kupilam pierwsza wersje bardzo dawno i kolega wgral mi jakiegos linuksa na to, zebym miala 24 godzinny zasysacz torrentow.
      Idealnie sie do tego nadaje!

      Skomentuj

  2. qwerty1997
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-02-02 15:49

    Ojjj teraz to na pewno się na nigo skuszę...... Skoro jest w10 i będzie działał w miarę płynnie to czemu nie?

    Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2015-02-02 18:23

        ale h265 dziala na nim plynnie tak jak trzeba.
        Za 199zl nie dostaniesz nic lepszego jako sprzet do obslugi xbmc wraz z hevc.

        Skomentuj

        1. KrzychuG
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-02-02 22:55

          Nie pokrecilo ci sie cos? Pi i h265? Programowo zdecydowanie za slaby, sprzetowo na ta chwile nie ma niczego, poza kartami nVidii (i tegra k1), ktore maja dostac czesciowa obsluge. Nic nie slychac, zeby uklad z Pi2 mial dostac sprzetowa akceleracje tego kodeka.

          W kwestii Windowsa - to nie bedzie klasyczny Windows 10 tylko specjalnie skrojona edycja dla "internet of things". Nie sadze, zeby nadawalo sie to do codziennego uzytku jako desktop. Pi to w dalszym ciagu ARM.

          http://www.zdnet.com/article/microsofts-windows-10-for-iot-what-to-expect/

          Skomentuj

          1. raffal81
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-02-04 08:24

            Odroid c1

            Skomentuj

  3. patryk0493
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-02 15:57

    Za ie można się go spodziewać do sprzedaży w PL ??

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-02 18:23

      wlasnie kupilem za 199zl ale nie w pl. Jednak mozesz spokojnie zamowic sobie juz od sasiadow.

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-02 21:55

      ok w PL juz tez sa za podobna cene :)

      Skomentuj

  4. NuXer
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2015-02-02 16:18

    Czekam na kuriera :)

    Skomentuj

  5. ECRYGIGS
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2015-02-02 16:21

    Może nie na temat, ale na filmie normalnie brat Jasona Stathama :D

    Skomentuj

  6. raffal81
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-02-02 16:37

    Kupiłem sobie jedną sztukę ;))) Malina to coś pięknego, na pierwszej wersji sporo rzeczy na niej stawiałem, a teraz będzie jeszcze fajniej ;)))

    CO do kupna, na allegro już tego pełno ;]

    Skomentuj

  7. wizdar
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-02-02 16:45

    Nie wiem, jakoś bardziej mnie przekonują te miniPC na z3775 albo i3.

    Skomentuj

    1. raffal81
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2015-02-02 17:12

      Wszystko ma swoje plusy i minusy, GPIO na swoim I3 nie uświadczysz, pobór energii też bez porównania mniejszy, paswyne chłodzenie itp itp

      Do monitoringu, jako odtwarzacz filmow, programowanie i sterowanie przez GPIO różnego rodzaju urządzeniami, nadaję się jak nic, do tego CENA, I3 nie dostaniesz za 150-200zl :)

      Skomentuj

      1. wizdar
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2015-02-02 17:45

        Masz rację, ale ja z kolei widzę , że mnóstwo ludzi kupuje to pod xbmc albo jakieś miniserwerki, "zasysacz" torrentów, jarają się Windows 10.

        Ja bym takim osobom polecił właśnie coś na atomie Z3775, powinno się pojawić niedługo PCG03, podobno za $49, bez ramu.

        Jak ktoś potrzebuje prostych serwerków to dużo ciekawych rzeczy można zrobić np na OpenWRT .

        A do prostych projektów to może arduino/atmega być tańsze niż Raspberry.

        No ale jak ktoś chce kupić kombajn do sterowania taśmą LED to jego sprawa ;)

        Skomentuj

        1. raffal81
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2015-02-02 18:33

          No a teraz sobie odpowiedz na jedno ważne pytanie, dlaczego raspberry pi jest tak popularne ??? dlaczego ma tak rozbudowane community ???

          Właśnie dlatego, jest pełno różnych projektów, co czyni to urządzenie uniwersalnym ;)

          Skomentuj

  8. marcszcz
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-02-02 18:16

    500 mA, czyli dokładnie tyle ile minimum według specyfikacji musi dać każde gniazdko USB.

    Skomentuj

    1. KrzychuG
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-02-02 22:56

      Maksimum jesli nowa o USB do 2.0 wlacznie. Dopiero 3.0 pozwala na zwiekszenie pradu do 900mAh. Oczywiscie rozni producenci czasem udostepniaja "doladowane" USB do celu ladowania telefonow, ale to bonus.

      Skomentuj

  9. Dubler
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2015-02-03 11:14

    Windows 10 zamiast tak długo rozwijanego raspbiana? Nie uwierzę. Dodatkowo raspberry mówiło ze RPi 2 będzie dopiero w 2016 roku. Czy to nie fejk?

    Skomentuj

    1. Dubler
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-02-03 11:16

      Dodatkowo standardowy zasilacz do RPi ma 1A, a zazwyczaj używa się nawet 2A jesli się zasila coś większego po gpio. Kto o zdrowych zmysłach używa zasilacza 0.5A lub mniejszy? Mam wrażenie ze redakcja nie wie o czym pisze

      Skomentuj

    2. raffal81
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-02-04 08:26

      Żaden fake jak mam rpi2 w domu :)

      Skomentuj

  10. majeczka56
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-03-22 18:17

    Najnowsza wersja faktycznie ma już fajną moc - szczególnie jeśli podłączy się pod nie akcesoria od ematador.pl
    Specjalnie dużo to nie kosztuje, a jednak moc urządzenia zdecydowanie rośnie.