Na topie

Kolejni producenci odcinają się od praktyk spowalniania starszych smartfonów

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Smartfony

Kategoria: Mobile Telefony Smartfony Tematyka: Na Topie Producenci: HTC LG Motorola Samsung

Oficjalne stanowiska zajęły już firmy HTC, Motorola, Samsung i LG. Wszystkie zaręczają, iż nie obniżają wydajności starszych urządzeń.

  • Kolejni producenci odcinają się od praktyk spowalniania starszych smartfonów
A A

W ostatnich dniach sporo mówi się o Apple, chociaż tym razem producentowi nie do końca może się to podobać. Potwierdziło się bowiem, iż ogranicza on wydajność starszych iPhone'ów i w związku z tym wiele osób nie szczędzi negatywnych komentarzy. Czy inne firmy dopuszczają się podobnych praktyk?

Tego typu pytanie pojawiło się bardzo szybko. Największe redakcje zdecydowały się poprosić wiodących producentów o zajęcie oficjalnego stanowiska. Wnioski? Wygląda na to, że większości z nich obce są praktyki, których dopuszcza się Apple.

W pierwszej kolejności od spowalniania starszych smartfonów odcięło się HTC, chwilę później także Motorola. Na tym nie koniec, ponieważ komunikaty wydane zostały również przez Samsunga oraz LG. W przypadku koreańskich producentów mówić można o najbardziej stanowczym tonie.

„Jakość produktów była i zawsze będzie priorytetem Samsung Mobile. [...] Nie obniżamy wydajności procesora poprzez aktualizacje oprogramowania przez cały cykl życia telefonu.” - fragmenty oświadczenia przesłanego redakcji phonearena przez firmę Samsung

Zaskoczeni? Pozostaje czekać na reakcje pozostałych producentów, póki co tylko Apple okazuje się „tym złym”.

Źródło: theverge, phonearena

Odsłon: 7489 Skomentuj newsa
Komentarze

24

Udostępnij
    1. pablo11
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-31 04:30

      Do obniżania baterii przyznał się Samsung w przypadku S7. Dziwne dla mnie, że go za to jakaś organizacja miedzynarodowa nie oskarżyła. Raczej Europejska bo w Stanach i Azji są kryci.

      Skomentuj

  1. Silver
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-12-30 10:34

    Samsung? Oni przecież nawet nie potrzebują tego robić - wystarczy, że nie zrobią aktualizacji do nowszego systemu. Samo stwierdzenie "cykl życia telefonu" to tylko potwierdza - czyli ile tak dokładnie? Rok? 1,5?

    Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2017-12-30 12:48

      Dokładnie : )

      Skomentuj

      1. bodziokrak
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-12-30 14:23

        Rozumiem że po 1,5 roku telefon za 2000-3000zł, wyrzucacie go do kosza, bo to koniec jego cyklu życia. Może podam swój adres chętnie przyjmę.

        Skomentuj

        1. Silver
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-12-30 17:21

          Wiesz... każdy tak umie napisać. Z resztą napisałem już niżej sprostowanie, że to z punktu widzenia producenta napisałem. Bo mój komentarz jest oburzeniem, że jak to tak. Tyle w temacie.

          Skomentuj

        2. Snack3rS7PL
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-12-31 04:26

          Chodziło raczej o to, że po tym czasie albo się psuje albo nie nadaje się do użytku

          Skomentuj

    2. PinkElephant
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-30 16:50

      @Silver - a czas życia samochodu, lodówki, robota kuchennego to też rok czy półtora ?? weź się facet ogarnij i pomyśl nim coś napiszesz . Po drugie co ma wspólnego życie telefonu z aktualizacją systemu ?? Bo rozumiem że w/g Ciebie jak telefon od Samsunga nie dostanie aktualizacji no nowszego Androida to umiera :-P Bo to jest dla Ciebie wyznacznik cyklu życia w telefonach z Androidem.

      Skomentuj

      1. Silver
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-12-30 17:13

        Widzę, że nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi, bo akurat cytując ich słowa miałem na uwadze ich punkt widzenia - przecież dla producenta to lepiej, nieprawdaż? Jak dla mnie to telefon oby jak najdłużej był "dobry" podobnie jak inne urządzenia w szczególności pralka i lodówka czy samochody. Po prostu nie lubię wydawać jak każdy chyba pieniądze na naprawę a konsumpcjonizm nas uczy tego by lepiej iść do sklepu po nowe niż naprawić.

        Widać nie wiesz co to zablokowany bootloader, że mnie hejtujesz. Jak zostanie zablokowany to tylko dedykowany rom możesz wgrać a znam to z autopsji i na to podałem też przykład. Bo akurat to jest często dziś rozumiany element postarzania produktu przez brak jego dalszego wsparcia - jeśli chodzi o telefony.

        Skomentuj Historia edycji

      2. pablo11
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-12-31 04:33

        Samochód nie, ale lodówka ?? Sprzęt AGD od dawna jest produkowany tak, by popsuł się po okresie gwarancji. Zależnie od sprzętu to jest różny okres.
        A co do telefonów, to Google ma tendencję by do starszych telefonów instalować celowo nadmiar oprogramowania. Ja z tego powodu zawsze wywalam google play, bo po podpięciu Wifi on od razu zaczyna coś instalować. Najczęściej to jakieś niezbędne aplikacje google, których już nie da się usunąć na starszych androidach, a które nikomu do niczego nie służą. Bo jakby służyły już dawno sam by je zainstalował.

        Skomentuj

    3. pablo11
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-31 04:34

      Samsung to ma specjalny dział by sprzęt psuł się po gwarancji...

      Skomentuj

  2. kero8
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2017-12-30 10:52

    Mój Note 4 dostawał aktualizacje do X 2017 czyli przez 3 lata.

    Skomentuj

  3. Massai
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-30 11:06

    Z tą baterią to ciekawe.
    Mam "od wieków" note 3, i nie czuję potrzeby zmieniania, bo nowsze konstrukcje jakoś nie mają znacząco lepszych rozwiązań (szczególnie źe wybrałem wersję z wysokimi zegarami).
    Od jakiegoś czasu zauważyłem, że coś potrafi wyssać baterię w 3h leżenia komóry.
    Ale ostatnio mi się skończył czas na karcie (telefon mam osobny), więc włączyłem tryb samolotowy i wifi tylko zostało.
    I lekki szok. Tak jak bateria starczała na jeden dzień, tak teraz spokojnie 3 dni hula.

    Skomentuj

    1. X.X.X
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-12-30 12:44

      twój note 3 nie ma szybkiego ładowania bateri dlatego akumulator jeszcze w nim żyje

      Skomentuj

      1. PinkElephant
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2017-12-30 16:57

        nie wiem co za debil Cię zminusował ale masz 100% racji - sam używam ładowarki starego typu z prądem ładowania max 1A i dlatego sprzedając telefon ludzie którzy ode mnie kupują są zdziwieni że telefon nadal trzyma tak jak nowy.

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-12-31 00:22

          taaa tylko ze to tylko teoretyczne gdybanie.
          praktycznie jesli nie przegrzewa sie akumulatora to quick charge nie powoduje spadku pojemnosci akumulatora.
          W telefonie masz układ który odpowiednio steruje poborem energii prosto z ładowarki, jest on dopasowany do tego jak został zaprojektowany akumulator.
          Napięcie ładowania jest zmienne podczas całego cyklu ładowania tak by dopasować je do akumulatora. Nie zmniejsza to jego żywotności (jeśli już to podobnie jak wolne ładowanie bo degradacja i tak następuje.)
          Dużo bardziej degraduje akumulator wysoka temperatura podczas ładowania - czyli nie ładować telefonu na słońcu, w szczelnym i grubym etuii itp.
          Ładowanie nie jest liniowe, po osiągnięciu ok 75% prędkość zaczyna spadać i jest to celowe by ochronic już prawie naładowane ogniwa. To nie magia, to XXI wiek.

          Skomentuj Historia edycji

    2. pablo11
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-31 04:37

      Największym wżeraczem baterii są aplikacje np. facebook. Google zauważyłem pcha ich nadmiar do starych telefonów, a producent umywa ręce, bo klient sam sobie dał je wgrać. Często przywrócenie do ustawien fabrycznych działa cuda.

      Skomentuj

  4. usuniety_b274873f01f4
    Oceń komentarz:

    -6    

    Opublikowano: 2017-12-30 11:32

    Telefony Samsunga wyłączają się już od nowości :) O samozapłonach nie wspominając...

    Skomentuj

  5. Eternal1
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-30 11:41

    Huawei jakiś czas temu stwierdzili w komunikacie prasowym, że starsze smartfony po latach działają nieco wolniej niż w momencie swojej premiery co ma wynikać z degradacji podsystemu pamięci.
    Obiecują także że telefony z układami Kirin 960 (1Q/2016) oraz 970 (1Q/2017) posiadają odpowiednie algorytmy zapobiegające temu procesowi.

    Co do baterii, mojemu staremu Mate7 zaraz stuknie 4 lata a bateria choć już nie tak efektywna jak nowa, wciąż bardzo ładnie trzyma. Telefon ładuję co 2-3 dni (choć oczywiście zależy to od sposobu użytkowania telefonu jaki i obchodzenia się z samą baterią).

    Skomentuj

    1. Eternal1
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-30 12:58

      P.S.
      Mate7 obsługuje szybkie ładowanie (v1) co tym bardziej podkreśla dobry wynik prawie 4-letniej baterii (4000mAh Li-On)

      Skomentuj Historia edycji

  6. Eternal1
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-12-30 11:53

    Przypomina się sytuacja z przed ~25 lat gdy jeden z większych Polskich sklepo-serwisów sprzedająca hardware do Amigi/PC stwierdził:

    "Pamiętaj że jeśli zakupisz sprzęt w innej firmie, nie pomożemy Ci w diagnostyce usterek oraz odmówimy naprawy".

    Długo nie trzeba było czekać by konkurencyjne firmy wydały stosowne komunikaty:

    "Pamiętaj że jeśli zakupisz sprzęt w innej firmie, nasza firma pomoże Ci w diagnostyce sprzętu oraz podejmie się koniecznej naprawy".

    Komunikaty pojawiły się w bardzo popularnej prasie papierowej, internet dopiero raczkował.

    Skomentuj

    1. kombajn
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2017-12-30 13:24

      Bo jak jedna firma strzeliła sobie w stopę to konkurencja szybciutko strzeliła im w drugą stopę żeby sie nie męczyli stojąc na jednej nodze ;)

      Skomentuj

  7. carbo888
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-30 13:33

    w takim razie jeśli nie spowalniają to Ci producenci po oflagowaniu produktu jako EOL/EOS powinni udostępnić biblioteki sterowników, oprogramowań do podzespołów danego urządzenia, środowiska open source tchnęłyby drugie życie w te urządzenia a tak to w większości idą na śmietnik

    Skomentuj

  8. steelek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-31 11:49

    A co innego mieli napisać? Że zwalniaja celowo? W życiu czegoś takiego nie napisza. Tak samo, jakby zapytac ktorys rok wstecz VW czy grzebią coś przy raportach spalania. 'NIE NO SKAD... SRODOWISKO JEST DLA NAS NAJWAZNIEJSZE!!!'

    Dopoki za reke na goracym uczynku kogos tak nie zlapie sie to nikt sie nie przyzna.

    Pisalem juz pod tamtym artykulem i tutaj tez napisze. Mialem kiedys galaxy s3. Nagle w granicach 2 roku od zakupu (kupiłem go praktycznie od razu po premierze jak tylko wydali kolor niebieski ktory poczatkowo mial problem z dostepnoscia na rynku) z topowego flagowego smartphone zaczal dzialac jakby chcial a nie mogl. Oczywiscie aktualizacja do 4.2 czy 4.3 z tym slawnym project butter ze wszystko mialo byc plynne jak maslo. Nie bylo. A Androida 5.0 juz nie polozyli bo 'za slabe bebechy' - takie bylo oficjalne stanowisko. Zainstalowalem cyanogenmod opartym na androidzie 6.0 i telefon jak nowy. Kilka miesiecy pozniej umarla pamiec nand. Kupilem S7 edge. Jakos niedlugo przed premiera nowego Note dostalem aktualizacje androida - myslalalem ze to ta dlugo zapowiadania aktualizacja do 7.1 - przeciez samsung mowil ze bedzie od razu aktualizacja do 7.1 z 6.0. Nope... nadal 7.0.1. W patchnotes - optymalizacja dzialania systemu. I nagle z dnia na dzien korzystajac podobnie z telefonu przebywajac w tych samych miejscach podobnie dlugo telefon ktory zdjety z ladowarki rano wieczorem o 23 miewal ~30% teraz w zdecydowanych wiekszosci przypadkow musi byc doladowywany albo o wspomnianej 23 bo ma 5%. W samsung members stan zywotnosci baterii jest Dobra. Jakis czas temu byla wspaniala.

    Podsumowujac nie uwierze ze inni producenci nie spowalniaja celowo telefonow zeby szybko leciec kupic nowy. A juz na pewno nie Samsungowi - ktory przy okazji wczesniejszego note aktualizacjami systemu wgrywal laty, ktore mialy zmusic ludzi do oddania tych telefonow i wymiany na S7. Mówie tu o patchach ograniczających łączność LTE, zasięg ogólnie a ostatecznie maksymalny poziom naładowania baterii do 60%. Co to więc za problem wysłać na takiego rocznego teraz s8 łatkę która sprawi że będzie mogł się naładowac do 80% - wskaźnik przekalibrowac tak zeby wskazywał 100% przy napięciu odpowiadającemu wczesniejszemu 80% i w patchnotes napisać - optymalizacja stabilonosci systemu? ZADEN.

    Skomentuj

  9. wojciechoslaw
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-02 09:07

    Po co mieli by obniżać, skoro tak skonstruowali telefon, żeby się psuł zaraz po gwarancji? :P