Telewizory

Samsung kończy produkcję telewizorów plazmowych

z dnia 2014-07-02
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
40 komentarzy Dyskutuj z nami

A więc to tak wygląda śmierć telewizorów plazmowych - po Panasonicu wycofuje się Samsung.

Samsung siedziba logo
zdjęcie: Reuters/Kim Hong-Ji/Files

Czyżby rynek faktycznie miał pożegnać się wkrótce z telewizorami plazmowymi? Według opublikowanych przez agencję Reuters informacji firma Samsung przygotowała oświadczenie, zgodnie z którym zakończy produkcję wyświetlaczy plazmowych z dniem 30 listopada bieżącego roku.

Pierwszy gwóźdź do trumny telewizorów plazmowych przybiła firma Panasonic, która już w ubiegłym roku zrezygnowała z dalszej produkcji tego typu wyświetlaczy. Posypała się fala krytyki i rozczarowania, jako że technologia ta jest raczej ceniona przez entuzjastów TV. Wygląda na to, że koreański producent odczekał swoje, ale również – i to jeszcze przed końcem tego roku – oficjalnie zaprzestanie dalszych prac nad tym rozwiązaniem.

Choć firma Fujitsu stworzyła pierwszy kolorowy panel plazmowy w 1992 roku, to dopiero pięć lat później wyprodukowany został pierwszy taki telewizor, będący zresztą dziełem Philipsa. Kilka miesięcy po tym wydarzeniu Pioneer zareagował na sytuację i wypuścił swój model otwierając tym samym na dobre erę konsumenckich „plazm”.

Telewizory plazmowe zaczęły być wypierane przez LCD w 2006 roku. Za tymi drugimi przemawiało między innymi mniejsze zużycie energii oraz bardziej kompaktowe wymiary. I choć dzisiaj „plazmy” zrobiły ogromny krok naprzód, nie udało im się już ponownie zdobyć serc konsumentów… i producentów.

Ostatnim z głównych producentów, którzy wciąż deklarują wsparcie dla technologii plazmowej, jest zatem LG. Zdaje się jednak, że nie będziemy musieli długo czekać na podobne oświadczenie ze strony tej firmy. Czy tak właśnie wygląda śmierć telewizorów plazmowych?

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Źródło: DigitalTrends

marketplace

Komentarze

40
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tak umiera naturalnośc obrazu w konsumenckim telewizorze. Chyba stanę na głowie, żeby do końca roku wysłużoną P42S10e wymienić na P50GT60... tylko jeszcze nie wiem jak to zrobię :P
  Zaloguj się
 • avatar
  Za tymi drugimi przemawiało między innymi mniejsze zużycie energii oraz bardziej kompaktowe wymiary

  Między innymi? A jest jeszcze jakiś plus LCD w porównaniu do plazmy?
  Zaloguj się
 • avatar
  Przyszłość to OLED'y które już teraz przebijają plazmę pod każdym względem
  Zaloguj się
 • avatar
  Ta zużycie prądu. Jak się włączy TV na godzinę dziennie dla przyjemności to chyba nie ma znaczenia czy bierze on 50 wat czy 250 wat.
  Mam Pioneera Kuro i nie widziałem TV który lepiej odzwierciedla kolory no i czerń.
 • avatar

  OLED to żart przy tych cackach

  http://www.mitsubishi-presentations.com/laservue/

  http://www.youtube.com/watch?v=glJyEFkmV_0

  no ale cena też niczego sobie
 • avatar
  Mam starszego panasa gt30, nowszego st50 i oba do uzyskania akceptowalnego poziomu jasnosci potrzebuja trybu "zdjęcie"(starszy model) i tak podbitych ustawien kontrastu i jasnosci, ze cale to gadanie o jakosci obrazu i odwzorowaniu kolorow bierze w leb. Gdybym tylko mial warunki skonczyloby sie na jakims benq w1070 i patrzeniu z politowaniem na te wszystkie telewizory.
 • avatar
  W ogóle to zatem trzeba śpieszyć się z zakupem plazmy jak widać.To tak ale jak słyszę wszędzie że każdy chce leda bo żuzycie energi jest mniejsze to co zrobić na głupotę ludzką.Nie ma to jak LED z błyszczącą matrycą.Coś pięknego i ten rozmazany obraz podczasz meczów uhuu.

  Żadne ledy,oledy,lcd tylko plazma albo tv lampowy.Nie dość że na starym tv 30 letnim sanyo nie ma pikseli,nie ma rozmazań,kolory są jak powinny,zero smużenia.Który led zaoferuję to samo i będzie działał bez naprawy 30 lat?Jedyny minus to 21 cali :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Samsung chyba jako ostatni to robi tak. Natomiast LG postawiło na nowe OLEDowe i zakrzywione ekrany, myślę że samsung trochę się pogubił i myslał że z plazmami da się coś jeszcze zrobić. LCd piszecie zę kiepskie ale nie żrą tyle energii, a kompromis musi być.
 • avatar
  Używałem telewizora plazmowego jeszcze dwa lata temu i kupiłem dużego plazmowego Philipsa opartego na matrycy LED. Dla mnie różnice są nieznaczne w jakości obrazu. Nie tęsknię za plazmami, ich jakość obrazu już nie wybiega tak do przodu w stosunku do LEDów.