Na topie

Nadszedł czas na 8K - ważna premiera Sharpa

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Ciekawostki Tematyka: 8K HDR monitory wielkoformatowe Na Topie Producenci: SHARP

Sharp LV-70X500E – na jego 70-calowym ekranie wyświetlany jest obraz o rozdzielczości 8K, czyli 7680 x 4320 pikseli. Za wcześnie na takie urządzenia? Według producenta – najwyższy czas!

  • Nadszedł czas na 8K - ważna premiera Sharpa
A A

Podczas gdy wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto kupić telewizor 4K, Sharp rozpoczyna nowy rozdział, proponując użytkownikom model z wyświetlaczem 8K.

Sharp LV-70X500E, czyli (prawie) telewizor 8K

Sharp LV-70X500E właściwie nie jest telewizorem, jako że nie został wyposażony w tuner TV. Dziś jednak coraz częściej wykorzystuje się takie urządzenia do oglądania treści rozrywkowych z innych źródeł, a producent nie ukrywa, że właśnie z myślą o takim zastosowaniu projektował ten model. On sam określa ten sprzęt jako monitor TV.

„To moment, w którym Sharp rozpoczyna podróż w przyszłość 8K” – czytamy w notce prasowej. Rozdzielczość 8K (czyli 7680 x 4320 pikseli) oznacza, że obraz składa się z 33 milionów punktów – to 4 razy więc niż w przypadku 4K i 16 razy więcej niż w Full HD. Szczegółowość może być zatem wyśmienita (jeśli tylko znajdzie się odpowiednie materiały wideo).

Sharp LV-70X500E przód

Model LV-70X500E ma 70-calowy wyświetlacz (co daje zagęszczenie pikseli na poziomie 125 ppi). – „Przy takiej gęstości ludzkie oko nawet z bardzo bliskiej odległości z trudnością rozróżnia pojedyncze piksele. Ogromny wzrost ostrości sprawia, że obrazy wyglądają niezwykle realistycznie”, zachwala producent.

Rozdzielczość nie jest jego jedynym atutem

Oprócz wysokiej rozdzielczości „monitor TV” marki Sharp ma się cechować także wiernym odwzorowaniem kolorów oraz obsługą HDR (formatów HDR10 i HLG), co przy szczytowej jasności na poziomie 1000 nitów i 216 indywidualnie przyciemnianych obszarach powinno dawać naprawdę dobry efekt wizualny.

Aby na ekranie mógł pojawić się obraz 8K telewizor został wyposażony w cztery porty HDMI do równoległego połączenia, a do tego dochodzą jeszcze kolejne cztery gniazda na inne potrzeby. Producent chwali się również obecnością „zaawansowanego technologicznie systemu” skalującego obraz o niższej rozdzielczości.

Sharp LV-70X500E TV

„Od początku istnienia technologii telewizyjnej celem inżynierów było stworzenie idealnej iluzji na ekranie. Czterokrotne zwiększenie rozdzielczości pozwala również zwiększyć czterokrotnie rozmiar ekranu z zachowaniem tej samej ostrości przy stałej odległości od ekranu. Dzięki technologii 8K w przyszłości możliwe będzie tworzenie jeszcze większych ekranów telewizyjnych dla domów bez pogarszania jakości obrazu” – zapowiada Sascha Lange.

Specyfikacja Sharp LV-70X500E:

  • Przekątna ekranu: 70 cali
  • Rozdzielczość: 8K (7680 x 4320 px)
  • Podświetlenie: LED
  • Jasność: 400-1000 cd/m2
  • Kontrast dynamiczny: 1 000 000:1
  • Lokalne przyciemnianie: 216 stref
  • Obsługa HDR: tak, HDR10 i HLG
  • Skalowanie do 8K: tak
  • Czas reakcji: 8 ms
  • Głośniki: 2x 10 W + subwoofer 15 W
  • Łączność: 4x HDMI 2.0 (8K), 4x HDMI 2.0 (4K/2K), 2x USB 3.0, RJ45, kompozytowy, jack
  • Waga: 45 kg

Oczywiście za to wszystko trzeba trochę zapłacić. Sharp LV-70X500E został wyceniony na 11 999 euro.

Źródło: Sharp/UMC

Odsłon: 11045 Skomentuj newsa
Komentarze

23

Udostępnij

Telewizory w marketplace

  1. KENJI512
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-23 13:42

    no, to takie tam TV do konsolki albo netflixa za... 50.000zł :D

    Skomentuj

      1. pscager
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-04-23 14:17

        Mój znajomy ma za 31 tys i może ze dwa razy jeździł. No ale jaki drogi!

        Skomentuj

          1. Snake73
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2018-04-24 21:58

            Ja mam o wiele droższy ale nie jeżdże bo zbieram na pompkę.

            Skomentuj

  2. zielony888
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-23 14:59

    Pewnie rewolucja na razie obejmie tylko Japonię. 8K ma faktycznie sens w 70 calowych telewizorach. 4K jak debiutowało to nie było za wiele 65 calowych nawet telewizorów. Ja mam 40 cali Philipsa i wystarcza mi zdecydowanie FHD. Podoba mi się jakość, ale większy TV to więcej pikseli koniecznie. :)

    Skomentuj

  3. MrAve
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2018-04-23 15:20

    4K, 8K może i ma sens w krajach dalekiego wschodu, ale nie ukrywajmy - bez sygnały w takiej rozdzielczości, korzystanie z 4K, 8K na sygnale analogowym, czy 1080i, przypomina korzystanie z 120Hz monitora do gry na konsolach...

    Skomentuj

    1. MaXeN
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-23 16:21

      Akutalizacja w maju dla Xbox One ma wprowadzić obsługę natywnej rozdzielczości odświeżania 120 Hz dla konsoli:

      Źródło: https://hdtvpolska.com/xbox-one-bedzie-obslugiwac-120-hz/

      Swoją drogą ktoś jeszcze korzysta z tradycyjnego sygnału, gdzie lecą same starocie, powtórki przekładane sporą porcją reklam?
      Ja od dawna korzystam już tylko z TV internetowej, Netflixa...
      Kablówka? Nie dziękuje - PRL się skończył.

      Skomentuj

      1. zuzannator
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2018-04-23 17:21

        :) może sobie i obsługiwać 240Hz i co z tego jak wyświetla 30 klatek, ale to głupie

        Skomentuj

    2. zeniu
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-04-23 23:23

      Youtube już od dawna oferuje filmy 8K. Nowe Playstation i Xbox tez pewnie będą obsługiwać 8K/30 fps w przypadku mniej wymagających gier.

      Skomentuj

  4. zielony888
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-23 15:50

    C+ już wprowadza testowe transmisje w 4K - ja sobie je z przyjemnością oglądałem. Dużo też oglądam filmów - również na Netflixie. Abonament z 4K jest droższy, ale spróbowałem go na miesiąc i jest bombowo. Życzę, by transmisje w wysokiej rozdzielczości trafiły pod strzechy jak najszybciej.

    Skomentuj

    1. zuzannator
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-23 17:26

      Mam to od samego początku, 4K na netfliksei wygląda jak dobry BR i w tym sensie ta platforma ma sens bo to naprawdę super jakość mieć BR z neta! Tylko jak zechcecie korzystać na 4 kanałach naraz to 4x30 = 120Mbit/s czyli trzeba mieć dobre światło.
      FHD czyli BR na netfliksie jest kiepski w porównaniu z oryginałem. Całe szczeście mają już naprawde dużo tzw. 4K więc można się cieszyć BR ze internetu :)
      Jeszcze tylko do waszej wiedzy, Netfliksowy BR ma 10Mbit/s (oryginał około 30)

      Skomentuj

  5. jarekzon
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-23 15:50

    A jest dostępne chociaż 2 minuty nagrania w 8K ?

    Skomentuj

  6. MaXeN
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-23 16:23

    Bardziej martwi te odświeżanie 50Hz jak za taką cenę ;)

    Skomentuj

    1. zuzannator
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-23 17:29

      No i żeby puścić coś nawet z kompa trzeba to cacko podpiąć 4 kablami HDMI hahahahah... gotowy na 8K ale bzdura

      Skomentuj

  7. drcocaina
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-23 17:02

    Ciekawe co na to Poczta Polska powie. Skoro nie ma dekodera TV to abonamentu nie muszę płacić.

    Skomentuj

  8. zuzannator
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-04-23 17:06

    Ale kit. Gotowi na 8K. Widzieliście jak tragiczne są filmy UHD. BR to było około 35GB na dane filmowe. 4K to 4x więcej więc 120GB wydawało by się idelanym rozwiązaniem... TAKKKKK... to sprawdźcie ile mają filmy... 50GB rekordziści 70GB.
    Może i kodek jest nowszy ale to nie znaczy że ma wyczarować piksele z kosmosu. Nigdy nie kupię już żadnego filmu UHD, aż do momentu jak zaczną je wydawać w 120GB. BR mają często lepszy wygląd bo np. nie ma tam aż aż dużego bandingu.
    Do tego te maniany z HDR... :) Chyba tylko John Wick miał to dobrze zrobione (ale to rekordzista 70GB), i choć sypał się na stopklatkach dało się to oglądać.
    Każdy kto ma duży i dobry ekran przyzna mi rację. UHD to wciskanie kitu ludziom.
    W tym kontekście... jak mamy być gotowi na 8K jak nie 4K w obecnym wydaniu to badziew.
    Dodam jeszcze tylko, że 4K w wydaniu Netfliksa to 30Mbit transfertu... hihihi.. Uczciwie to powiem... Netfliksowe 4K wygląda jak całkiem porządny BR.
    O 3D w 4K nawet nie wspomnę... tego po prostu.... NIE MA! Niby się producenci wycofali... hhehhehe.. śmiechu warte banialuki. Nadęte mądrale zara mi wyjadą z nowym standardem kabla... puki co nikt go nie widział. Gotowi na 8K, chyba na 8krotną porażkę po spektakularnej 4krotnej.
    Jedynie gracze PC mogą (ale nie wszyscy tylko co najbogatsi) cieszyć się graniem w 4K ale rasowy gracz woli chyba mniejsze rozdzielczości, input lag i >100Hz.
    Konkludując... NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ NA CYFERKI!!

    Skomentuj Historia edycji

    1. silvver
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-04-23 18:08

      Zapominasz też o fakcie, że dużo filmów "4K" to tak naprawdę 2K :)

      Skomentuj

    1. benutzer
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-04-23 19:26

      Chłopie - zdecyduj się: zachwalasz VHS o rozdzielczości kilkuset linii a potem mówisz, że dopiero 8k jest coś warte.

      Skomentuj

        1. Smuga
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-05-17 14:47

          Uwaga, niedorozwinięty troll.

          Skomentuj

  9. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-23 22:31

    I tak UHD powoli staje się przeszłością.Myślę ,że 8k zagości u Nas na dłużej coś na żywot konsol nowej generacji.Ale gdy patrzymy na dokonania na przykład Samsunga ,który dopracowuje ekrany 2calowe z rozdzielczością 10k dla każdego ekranu akurat w sam raz do okularów VR/MR to nie wiadomo czy 16k nie będzie startować przy ekranach wielkości 120cali.
    Nie po darmo firmy wypuszczają odbiorniki o takiej rozdzielczości jak 8k ,żeby nie były obsługiwane przez konsole nowej generacji bo rynek musi się nawzajem nakręcać.To co teraz wydaje się nie możliwe niedługo może spełniać standardy średniej półki i nawet nie najwyższej ,które będą z pewnością prezentować konsole nowej generacji.AMD już teraz jest pewne ,że najniższą półkę będą prezentować karty pokroju G1080 czy VEGA56/64 czyli też już wiemy ,że G1080Ti może prezentować także niską półkę ale o najwyższej wydajności.NVIDIA wyda nie długo według wstępnych przecieków kartę ,której żywotność jeżeli chodzi o reprezentowaną półkę będzie najkrótsza w historii bo nawet roku nie pociągnie jak spadnie do średniej półki.
    Najgorzej szkoda tych co się natną w tym roku bo niektórzy zbierali kasę kilka lat ,żeby kupić kartę na przynajmniej 3lata a nagle się okaże ,że nie spełnia ona pokładanych nadziei.To nie jest przejście z G980Ti na G1080Ti bo będzie dużo większy przyrost mocy obliczeniowej i właśnie takie ekrany 8k będą w sam raz.
    Z tym ,że najprościej będzie to uzyskać na konsoli nowej generacji bo wątpię czy sama karta graficzna na PC była w tej samej cenie co konsola ,żeby pokazać 70% możliwości samej konsoli.

    Skomentuj

    1. Sander Cohen
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-04-29 18:05

      Aha. No I juz widze te monitory PC do 25 Cali ale koniecznie z 8k. Albo komorki z 8k... Smiechlem... Naprawde to potrzebne.

      Skomentuj

  10. djgromo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-04-24 07:46

    Wypuszczenie tego TV w specyfikacji bez HDMI 2.1 to jakieś żarty. Dałoby się to połączyć jednym przewodem, a tak trzeba używać 4 porty HDMI...

    Skomentuj

  11. Pankracy666
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-04-24 10:32

    W sumie jak na nowinkę to cena nie jest aż tak bardzo absurdalna ;).

    4K w Polsce mało kto widział (prawdziwe) a Szarp ciśnie 8K.

    Najpierw niech telewizja ogarnie 4K lub prawdziwe FULL HD przynajmniej nie ten szit co nadają teraz.

    Skomentuj

  12. rqtdev
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-04-24 13:23

    Poczekam, jak ceny spadną do 2500 zł za 42 cale 8K to kupię taki na monitor do PC. 5 lat temu tak było z ekranami 4K, najpierw kosmiczne ceny, a później w jeden rok z 12000 zł spadły do 2500 zł.