Na topie

Mówisz komórka, myślisz smartfon - połowa Polaków korzysta tylko z tych ostatnich, a Ty?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Urządzenie mobilne, komórka, smartfon, to różne określenia na to co mieści się w naszych kieszeniach. Dla wielu oznaczają to samo.

  • Mówisz komórka, myślisz smartfon - połowa Polaków korzysta tylko z tych ostatnich, a Ty?
A A

Już prawie połowa użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta wyłącznie ze smartfonów. Reszta to nadal użytkownicy tradycyjnych telefonów. Konsekwencją rosnącej popularności smartfonów, jest coraz częstsze bycie online. To zmienia sposób w jaki producenci i dystrybutorzy próbują dotrzeć ze swoimi nowościami do potencjalnych klientów.

Badania CBOS z 2015 i 2017 roku

Dwa lata temu podobne badanie przeprowadzone przez CBOS wskazało, że 35% osób posiadających mobilny telefon, korzysta wyłącznie ze smartfonów. Dziś jest to już 49% czyli prawie połowa dorosłych Polaków.

W 2015 roku ze smartfonów korzystało 50% badanych, a z komórek 56%. W 2017 jest to odpowiednio 57% i 43%. Zbieg okoliczności sprawia, że te dwie ostatnie liczby sumują się do 100%, ale nasz rynek nie jest jeszcze nasycony w pełni. Wśród uczestników badań posiadanie telefonu mobilnego zadeklarowało 92% osób. Co oznacza, że jest pewna grupa ludzi, która nie chce się do tego przyznawać lub faktycznie nie korzysta z takiej technologii komunikacji.

Mobilność, a typ aktywności

Z jakimi aktywnościami wiąże się posiadanie urządzeń mobilnych, smartfona czy telefonu komórkowego?

Najczęściej wykorzystywaną funkcją telefonu według wskazań respondentów CBOS jest dzwonienie, które wymienili wszyscy uczestnicy badania. 78 proc. wskazało na wysyłanie i odbieranie SMS-ów, a 62 proc. używa telefonu do wykonywania zdjęć. Dla 57 proc. ankietowanych istotna jest funkcja zegarka i budzika a połowa respondentów w telefonie prowadzi kalendarz. Niewielkim zainteresowaniem użytkowników cieszą się płatności zbliżeniowe (5 proc.) oraz oglądanie telewizji (7 proc.).

Smartfon

Autorzy badania wyróżnili trzy grupy korzystających z telefonów komórkowych. Pierwszą najliczniejszą (49 proc.) tworzą osoby, które używają swoich urządzeń wyłącznie do podstawowych funkcji – dzwonienia i wymiany wiadomości tekstowych. Do drugiej grupy zaliczono tych użytkowników, którzy dodatkowo przeglądają na telefonie Internet i robią zdjęcia. Z większości funkcji swoich urządzeń korzystają członkowie ostatniej grupy, do której przyporządkowano 21 proc. użytkowników.

Reklamy SMSem, a może przez komunikator? To zależy

Ze względu na nadal dużą różnorodność najczęściej podejmowanych aktywności, firmy i dystrybutorzy sprzętu muszą stosować różne kanały komunikacji z potencjalnymi użytkownikami. Dlatego nie zaskakuje, że cześć osób otrzymuje więcej SMSów, a innym usługi proponowane są poprzez komunikator. Pozostaje nadzieja, że taka aktywność reklamowa jest prowadzona rozsądnie i nie dochodzi do sytuacji, gdy użytkownik smartfona zasypywany jest SMSami i komunikatami w innej formie. Nadzieja, bo wiemy, że niestety tak się zdarza.

A jak jest na świecie? Czy jest kraj bez zwykłych komórek?

Badania CBOS pozostają w zgodzie z globalnymi trendami. Potwierdza to raport pokazujący trendy w reklamie mobilnej, którzy przygotowała agencja Zenith na podstawie badań w 52 rozwiniętych krajach. Około 63% populacji tych państw korzysta ze smartfonów. Przewidywania na 2018 rok wskazują, że największy odsetek użytkowników smartfonów będzie w Holandii (94%). Potem mamy Tajwan z 93%, Hong Kong (92%) oraz Norwegię i Irlandię (91%). Kolejne 6 państw to rynki nasycone smartfonami w ponad 80%.

Prawdopodobnie kiedyś nadejdą czasy gdy zwykłe komórki przestaną być używane, trafią do szuflad jako relikty przeszłości.

Nadchodzą czasy mobilnej reklamy

Już dziś 70% ruchu w sieci generują urządzenia mobilne. Polacy korzystający z internetu przez 32% czasu na to poświęconego, robią to z pomocą urządzeń mobilnych. Ten trend jest wzrostowy, dlatego nie powinno dziwić, że reklama mobilna jest coraz powszechniejsza. W skali świata już ponad połowa budżetu przeznaczonego na reklamę online trafia do kanałów mobilnych. W Polsce reklama mobilna nie jest jeszcze tak rozpowszechniona, wydatki na nią to 27% kosztów jakie ponoszą firmy reklamujące się w internecie.

Źródło: INFOBIP

Odsłon: 3107 Skomentuj newsa
Komentarze

19

Udostępnij
  1. axelbest
    Oceń komentarz:

    -9    

    Opublikowano: 2017-10-24 16:43

    Gdyby nie fakt, że smartfony są tak promowane i są możliwością do wyciągnięcia hajsu od klientów - to mamy taki, a nie inny stan rzeczy.

    Dlaczego? Oto lista potencjalnych miejsc do wyciągania kasy:

    1. Zwykły telefon nie potrzebuje zazwyczaj internetu (ma dzwonić i wysyłać smsy/mmsy)

    2. Jak taki smartfon upadnie to się pobije - dajmy więc dodatkowe ubezpieczenie, gumową obudowę albo wzmacnianą (cenowo po ok 100pln), naklejkę na szybkę

    3. Brak wymiennej baterii - już teraz trzeba ładować telefony codziennie, a co będzie po dwóch/trzech latach?

    4. Zagrożenia w postaci wirusów/czegokolwiek - kup Pan program antywirusowy

    5. Dzieci lubią grać w gierki? Jak nie zablokujesz dostępu do płatności w google play czy app storze to nie ma zmiłuj.. mogą Ci natłuc sporo debetu w gierkach Pay2Win.

    6. Bierzesz abonament i chwyciłeś promo na spotify?hbo/netflixa/cokolwiek? Pewnie podziała przez 3 miechy i jak domyślnie nie wyłączysz to będziesz znowu płacić.

    7. Nieważne jak szybkiego smartfona kupisz, po 2/3 latach będziesz tylko narzekał jaki to on wolny. Więc wypadałoby kupić nowszy.

    8. Kupiłeś aplikację na Galaxy S4 i zmigrowałeś się na Galaxy S8 - sorrki niektóre aplikacje nie będą wspierane w nowych systemach, więc nie pograsz.

    Skomentuj Historia edycji

    1. supervisor
      Oceń komentarz:

      13    

      Opublikowano: 2017-10-24 16:53

      Smartfony to dobre narzędzie, ale dla myślących i mających umiar. Cenie sobie np. GPS w smartfonie, możliwość podłączenia się pod wifi i sprawdzenia cen w internecie - i tak dalej, ale chociaż posiadam smartfony od samego początku ich istnienia, nie zapłaciłem jeszcze za nic przez smartfon i nie kupiłem żadnej płatnej aplikacji.

      To jest jednocześnie świetne i wszechstronne narzędzie, jak i obrzydliwa pułapka.

      Skomentuj

    2. Radmen
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-10-24 17:14

      2. Są ludzie, którzy nie są ślamazarami jak większość i potrafią uważać na swój smartfon. Nie potrzebują oni żadnej ochrony obudowy, by smartfon był wiecznie wolny od pęknięć.

      3. Baterie są wymienne nawet w smartfonach, w których obudowa jest całkowicie ze sobą zintegrowana - robią to np. serwisanci producenta

      4. Nie ma potrzeby zakupu programu antywirusowego, niektórzy producenci oferują wystarczającą ochronę w pakiecie Free.

      5. Nie trzeba blokować płatności, można ustawić uwierzytelnianie przed każdym zakupem

      6. W regulaminie wszystko jest jasno określone, że po 3 miesiącach następuje kontynuacja subskrypcji automatycznie

      7. Minęło 6 lat i z Samsunga Galaxy S2 do dziś obsługuje się system komfortowo.

      więc się kolego zapędziłeś się trochę. W skrócie nie wypowiadaj się jak się nie znasz proszę, bo aż żal się czyta i do tego wprowadzasz innych w błąd.

      Skomentuj

      1. axelbest
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-10-24 17:28

        Moje punkty napisałem, nie dlatego że mam jakąś awersję do smartfonów. Odniosłem się tylko do tego że taki smartfon w porównaniu do zwykłego telefonu, jest o wiele bardziej narażony na dodatkowe koszta.

        Nie myślę tutaj o moich znajomych, tylko o ludziach którzy nie są tak biegli w technicznych aspektach.
        No i odniosę się też do punktów

        2. Mój były szef nie jest ślamazarny, miał telefon w kieszeni, wysiadał z samochodu (czyli był dosyć nisko), galaxy s4 wypadł i pojawił się pajączek (czyli tel. do wymiany)

        3. W smartfonie samemu baterii nie potrafię wymienić, nie mam narzędzi do tego - w telefonach tak. Czy serwisanci producenta robią to za darmo?(robocizna)? Czy po zmianie baterii telefon będzie nadal tak samo dobrze spasowany? Czy jeśli na jakimś zadupiu mogę wymienić baterię na zapasową w "telefonie" to czy na te zadupie przyjedzie serwisant? :D No raczej nie, więc wypada kupić powerbank :P

        4. Na windowsie też nie ma potrzeby zakupu antywirusa, a jednak te o dziwo zawsze dobrze się sprzedają.

        5. Ja to wiem, Ty to wiesz, sporo ludzie wie, ale np moi rodzice jak i spora grupa znanych mi osób w wieku 45-55 nie wie.

        6. Ja potrafię czytać regulaminy, niestety są one tak konstruowane, a marketerzy tak wyuczeni, że wcisną jakiejś babci internet o prędkośc 200mbps mimo ze babcia nie skorzysta z tego. Sporo osób nie czyta ich dokładnie (to ich błąd), lecz mimo wszystko nie zawsze takie regulaminy są fair wobec klienta.

        7. Samsung Galaxy S2 - nie mogę już pobrać gry którą kiedyś kupiłem na ten telefon. Telefon muli strasznie - robione formaty, zmieniane romy, czyszczone cache, wipe'y. Mam tam zainstalowane może z 10 programów. Podobnie mam z galaxy tab 2 (ten stary model).

        "W skrócie nie wypowiadaj się jak się nie znasz proszę, bo aż żal się czyta i do tego wprowadzasz innych w błąd"

        W dokładnie którym miejscu "nie znam się"? Bo wyraźnie napisałem "Oto lista potencjalnych miejsc do wyciągania kasy"

        Porównaj to sobie do rynku samochodów elektrycznych - ja chciałbym jeździć jednak jeździć korzystając z benzyny. Rząd, firmy będą non-stop skłaniać nas do ich zakupu. Będziemy mieli większe wydatki. Czy za 15 lat artykuł o tym że już połowa ludzi ma elektryki będzie się czymś różnił od tego tutaj?

        Skomentuj Historia edycji

          1. interceptor
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-10-25 09:22

            "Co za bzdura... Całość Twojego wywodu to jak przekonywanie, że rower jest lepszy, bo tańszy w utrzymaniu niż samochód."


            Z tym się akurat zgadzam. Samochód to skarbonka bez dna do marnotrawienia kasy.... :( Zdecydowanie wolę jechać rowerem.

            Natomiast mimo że wolę klasyczną komórkę nie demonizował bym samrtfonów.

            Skomentuj Historia edycji

        1. AkaRyupl
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2017-10-25 05:02

          1. Smartfon też nie potrzebuje internetu.
          2. Telefon też może wypaść/zostać zalanym i nie przeżyć. Byłem tego świadkiem.
          3. Są smartfony z wymiennymi bateriami. Wymierający gatunek, ale jest.
          4. Są darmowe antywirusy, które wystarczają (przy zdroworozsądkowym podejściu).
          5. Ja nie mam podanych żadnych danych do konta. Wystarczy podłączać inne konto pod smartfona i tyle.
          6. To już wina usługodawców, a nie smartfonów.
          7. Nieprawda - miałem kilka smartfonów i za każdym razem miałem pozytywne wrażenia nawet po przesiadce.
          8. Chętnie poznałbym apkę, która nie ma wersji na nowsze systemy (choć powinna pracować tak czy siak).

          Skomentuj

  2. Nalovp
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2017-10-24 16:45

    Jest komórka,smartfon,iphone i.....Flagowiec z androidem.

    Skomentuj

  3. Renji
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-10-24 17:36

    Jeśli myślę o urządzeniu to zawsze mówię smart-fon. Ale jeśli mówię go kogoś w sensie zadzwoń do mnie, to mówię zadzwoń do mnie na komórkę, ale na myśli nie mam w tedy urządzenia a numer mojego telefonu. I myślę, że większość też tak ma.

    Co do reklam to rozumiem reklamy na stronach internetowych w darmowych grach i aplikacjach, nie płacę za to więc nie mogę wymagać. Jak jest ich za dużo to po prostu nie wchodzę na daną stronę lub nie korzystam z danej aplikacji. Ale jeśli płacę za jakąś usługę to oma być ona bez reklam. Nie wyobrażam sobie np sytuacji że oprogramowanie smart fona samo z siebie wyświetla reklamy.

    Skomentuj

    1. Kwarkon
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-24 20:13

      a ten numer jest powiązany z twoją komórkę.... bez podawania czy jest to klasyczna komórka czy tzw smartphone.


      Skomentuj

  4. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-10-24 17:43

    Mnie bardziej ciekawi, jaki jest odsetek smartfonów w grupach wiekowych, bo to by znacznie więcej powiedziało, niż uogólniony wynik.
    Bo taki wynik przywodzi na myśl wyłącznie stwierdzenie, że są 3 rodzaje kłamstw: kłamstwo, bezczelne kłamstwo i statystyka.

    Skomentuj

    1. baca130
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-10-24 18:11

      Ja mam iPhona 7 plus a wcześniej 5s i owszem są to dobre telefony. Ale to co piszesz jest przesadą. Jakby nie wymagała praca(tworzę gry na niego) to dalej siedziałbym na androidzie. iPhon jest ale nie znaczy, że musi być. Również dobrze może być każdy inny w podobnej cenie.

      Skomentuj

    2. bimbrownik03
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-10-25 09:00

      iPhone pewnie jest bardziej smart i cieszy się większym szacunkiem od Ciebie, ale to nic wyjątkowego.

      Skomentuj

        1. baca130
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-10-27 11:48

          A skąd możesz wiedzieć kto ile w życiu osiągnął? Znasz tą osobę prywatnie?

          Skomentuj

          1. bimbrownik03
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-11-02 07:52

            To miała być odpowiedź na czyjś strasznie głupi komentarz, ale widzę, że coś bardzo dziwnego się tu zadziałało i wylądowała nie tu gdzie powinna.

            Skomentuj

  5. miedzianek
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-10-24 18:16

    'Dwa lata temu podobne badanie przeprowadzone przez CBOS wskazało, że 35% '

    A za chwilkę:

    'W 2015 roku ze smartfonów korzystało 50% badanych'

    To jak w końcu :)?

    Skomentuj

  6. NanoXen
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-10-24 19:24

    byłem przekonany, że znaczna większość ludzi korzysta ze smartfonu... zaskoczony jestem...

    Skomentuj

  7. Kwarkon
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-24 19:36

    zabawne jest dodawanie do byle głupiej elektroniki przydomka "inteligętny".

    Zwykły palmptop z funkcją komórki, nic więcej.

    Btw w tytule jest błąd logiczny ( a ankieta jest bez sensu).
    Każdy posiadacz smartphone'a jest posiadaczem komórki z prostej przyczyny: smartphone jest komórką. ( tak jak kwadrat jest prostokątem)

    Swoją drogą moja pierwsza komórka Nokia E51 zaliczacie do klasycznych telefonów czy do "smartphone"?
    Może i nie miał dotykowego ekranu czy gps, ale miał wifi, symbiana, zwykłą przeglądarkę internetową, odtwarzacz pdf, dostęp do masy innych aplikacji i slot na mikroSD.



    Skomentuj

  8. vegasnight9
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-10-25 02:21

    Smartfony to świetna rzecz. Jeżeli potrafi się wykorzystać jego możliwości. Kontakt. Wiadomości. Zakupy. Aparat. Płatności. Internet. Rozrywka. Muzyka. Filmy. Książka. Nawigacja. Radio. Pendrive. Latarka. To tylko wybrane rzeczy które są schowane w tym małym urządzeniu. Doprawdy niesamowite. Ja sobie nie wyobrażam już życia bez niego. A koszty są śmieszne za 25zl ma się dziś no limit na wszystko + 15GB netu.

    Skomentuj

  9. interceptor
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-10-25 09:15

    Do dzwonienia i smsków zwykły telefon z klawiaturą. Smartfon jako pomocniczy podręczny necik, aparat, nawigacja. Do dzwonienia a zwłaszcza smartfon się nie nadaje, tylko powoduje frustracje i dodatkowe obowiązki i koszty.