Na topie

Studia - kierunek: kryptowaluty i technologia blockchain

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie przygotowuje się do otworzenia kierunku „kryptowaluty i technologia blockchain” w roku akademickim 2018/19.

Studia - kierunek: kryptowaluty i technologia blockchain

A A

Kryptowaluty zyskują na popularności i wartości, a z będącą ich podstawą technologią blockchain wiązane są coraz większe nadzieje. Zrozumienie zasad ich działania może jednak być problematyczne. Dla profesjonalistów, którzy chcą posiąść tę wiedzę Szkoła Główna Handlowa w Warszawie przygotowała coś interesującego.

Kierunek „kryptowaluty i technologia blockchain” – to coś, co zdecydowanie można nazwać przyszłościowymi studiami. Konkretnie studiami podyplomowymi, przeznaczonymi przede wszystkim dla osób, które pracują w różnego rodzaju instytucjach finansowych. 

Na otwarcie takiego kierunku zdecydowała się wspomniana SGH, która zapowiada, że studia będą trwały dwa semestry, a ich koszt wyniesie 7600 złotych (czyli niespełna pół bitcoina). Start został zaplanowany na rok akademicki 2018/19.

W trakcie dwóch semestrów studenci poznają założenia technologii blockchain, zasady funkcjonowania kryptowalut, mechanizmy ich generowania i nabywania oraz sposoby prowadzenia rozliczeń. Zdobędą też wiedzę na temat potencjalnych zastosowań bitcoina i innych kryptowalut oraz możliwości „łańcucha bloków”. Do tego dojdą jeszcze zajęcia z prawa, finansów i kryptografii.

Opiekunką merytoryczną kierunku będzie dr hab. Anna Matuszyk, a wśród wykładowców pojawią się profesorowie z prestiżowych polskich uczelni, jak również specjaliści z banków i innych przedsiębiorstw technologicznych oraz finansowych. Zainteresowani mogą już rejestrować miejsca.

Źródło: SGH, Money. Ilustracja: typographyimages/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3931 Skomentuj newsa
Komentarze

18

Udostępnij
  1. llefar
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-23 17:12

    Beż żadnych zajęć praktycznych jak zaimplementować blockchain?

    Skomentuj

      1. llefar
        Oceń komentarz:

        9    

        Opublikowano: 2017-08-23 17:40

        -Szefie, użyjmy blockchain, na studiach mówili, że to świetne jest.
        - Dobra, rób.
        - Ja? Ja nie umiem.

        Skomentuj

        1. chotnik2
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-08-24 11:16

          @llefar
          To nie sa studia dla kogos, kto to bedzie implementowal, a dla analitykow biznesowych itp, zeby wiedzieli o co chodzi w ogole.

          Skomentuj

      2. chotnik2
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-08-23 17:48

        @Konsole Rzondzom
        >To będzie kolejna fabryka bezrobotnych.

        To sa roczne podyplomowe (bo trwaja 2 semestry).
        Jakbys kiedys jakiekolwiek skonczyl to bys wiedzial o co chodzi.

        Skomentuj

          1. patol1984
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-08-24 08:51

            Dobry komentarz z rana, oplułem monitor ze śmiechu.

            Skomentuj

  2. chotnik2
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2017-08-23 17:22

    A mogli nazwac normalnie - górnictwo

    Skomentuj

    1. mutissj
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-08-23 17:43

      cyfrowe górnictwo

      Skomentuj

      1. randallandhopkirk
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2017-08-23 17:56

        No to bierz student wiadro i kilof ................. ;-) :-D

        Skomentuj

  3. Warmonger
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-08-23 19:22

    Jeden przedmiot bym zrozumiał, ale cały kierunek? Trzepanie kasy z naiwnych. Za rok ta wiedza może być już niewiele warta - Bitcoin może zniknąć tak, jak się pojawił.

    Skomentuj

  4. wojciechu15
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-08-23 21:34

    Drodzy Państwo, czy wy nie rozumiecie, że to nie studia techniczne dla informatyków, tylko podyplomówka dla handlowców? O tym co to bitcoin będzie trochę poopowiadane, a sedno programu będą stanowić to jak na tym zarabiać, jak się to ma do przepisów itp.

    Warto chyba mieć w kilkudziesięcioosobowym zespole finansistów kogoś kto wie o kryptowalutach coś więcej niż to, że jest to kolejna pozycja na liście której kurs się zmienia.
    Myślę, że znajdą się chętni dla których takie studia będą atutem w CV - bo poczytanie w internecie kilku poradników napisanych przez ludzi którzy poczytali kilka zagranicznych poradników raczej eksperta od kryptowalut z nikogo nie czyni.

    Skomentuj

    1. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-24 08:23

      W teorii tak, ale w praktyce wystarczy znać dosłownie kilka przepisów obowiązujących w naszym kraju plus kilka z kilku krajów na świecie (co sprowadza się do wiedzy gdzie jest uznawana za walutę, a gdzie nie), a do tego nie trzeba całego kierunku studiów, do tego w szkole nietechnicznej.
      Mnie to wygląda na próbę załapania się na pociąg o nazwie "kryptowaluty", lub też "byle o nas pisali, nieważne jak".

      Musisz zaś pamiętać, że ekspertem od kryptowalut nie jest osoba, która zna kilka przepisów lub też umie nimi handlować, ale programista z rozległą wiedzą na temat kryptografii od strony matematycznej (teoria) i koniecznie informatycznej (implementacja), a takich ludzi na świecie nie ma zbyt wielu.

      Skomentuj

    1. wojciechu15
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-08-24 12:59

      Miałem pisać o tym samym ale widzę, że mnie wyprzedziłeś. Problem większości ludzi polega na myśleniu, że np jeżeli pójdą na budownictwo, to po skończeniu studiów będą umieli dom wybudować.

      Sam idąc kilka lat temu na studia miałem wykształcenie zawodowe zrobione równolegle z ogólniakiem, do tego lata praktyki w rodzinnym zakładzie i często aż żal było patrzeć na tych ludzi którzy dziwili się, że ich nikt nawet na 10 minut na żadną obrabiarkę nie wpuścił.

      Skomentuj

  5. projectdarkstar
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-24 11:05

    Kierunek studiów?
    To powinien być przedmiot na semestr, może dwa.

    Skomentuj

    1. chotnik2
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-24 11:13

      No to sa studia podyplomowe na 2 semestry.

      Skomentuj

        1. wojciechu15
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-08-24 12:54

          Myślę, że tu raczej kuleje czytanie ze zrozumieniem i w przypadku niektórych trochę ograniczona wizja świata.

          Skomentuj

          1. projectdarkstar
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-08-25 07:49

            Studia na 2 semestry. Czyli CAŁOŚĆ zajęć jest w w/w kierunku.
            Wy naprawdę myślicie że w tym temacie jest tyle materiału żeby zapełnić grafik studenta? Na cały rok? Serio?

            Skomentuj

          2. chotnik2
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-08-25 17:20

            Widac jest, skoro stworzyli taki kierunek.
            Od strony bizesowej, ekonomicznej, praktycznych implementacji.
            Jak nie bedzie chetnych to najwyzej nie wystartuje albo bedzie tylko 1 rocznik.

            Skomentuj

          3. projectdarkstar
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-08-29 08:11

            Szczerze wątpię.
            Mi to wygląda na typowe wyciąganie kasy na modnym temacie.

            Chyba że to jakiś plan pt. użyjmy studentów żeby nam zbudowali kopalnię i potem jej pilnowali w ramach zajęć :P