Na topie

Zeznania podatkowe PIT przestaną być problemem

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Tematyka: Lifestyle i biznes

Już w przyszłym roku wprowadzona zostanie usługa „Twój e-PIT”, która sprawi, że składanie rocznego zeznania podatkowego PIT stanie się dużo prostsze. Na czym to wszystko będzie polegać?

 • Zeznania podatkowe PIT przestaną być problemem
A A

Ciekawostka na dziś: rozliczanie się z Urzędem Skarbowym stanie się w przyszłym roku dużo łatwiejsze i wygodniejsze. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że pojawi się usługa „Twój e-PIT”, dzięki której (prawie) każdy podatnik będzie mógł „zlecić” wypełnienie rocznego zeznania podatkowego PIT w bardzo prosty sposób.

Jak to będzie działać? Dokładnie 15 lutego 2019 roku na portalu podatkowym czekać będzie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 i PIT-38 (a rok później także PIT-36 i PIT-36L). Każdy podatnik będzie mógł się zalogować (z wykorzystaniem eGO, czyli profilu zaufanego) i uzupełnić sekcję odliczeń/ulg, a następnie przesłać deklarację do urzędu skarbowego.

Oczywiście nie zniknie możliwość samodzielnego rozliczania się – w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej. Jeżeli jednak do 30 kwietnia podatnik nie dostarczy deklaracji do urzędu skarbowego, pobrane zostanie zeznanie z systemu. 

Osoby składające PIT-37, niekorzystające z ulg (i niemające konkretnego celu dla swojego 1%) nie będą musiały więc podejmować jakichkolwiek działań, by wypełnić swój obowiązek – powinny jedynie dokonać weryfikacji. W przypadku PIT-38 trzeba będzie uzupełnić pewne informacje.

Z kolei podatnicy, którzy mają prawa do odliczeń, zyskają trochę czasu. Dodatkowo, nie będą oni musieli dostarczać dokumentów potwierdzających posiadanie przywileju, ponieważ dane będą pobierane automatycznie z wewnętrznych i zewnętrznych rejestrów.

Źródło: Business Insider. Ilustracja: GraphicMama-team/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3669 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
 1. Medykoo
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-05-29 15:04

  Bravo! Coś tam jednak idzie w dobrą stronę.

  Skomentuj

  1. mrocznysedes
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-05-30 11:27

   W dobrą stronę to by poszło jakby wprowadzili usługę Brak-PIT czyli dali sobie w ogóle spokój z czymś takim jak podatek dochodowy. Który w przypadku zatrudnionych w budżetówce lub emerytów jest zwykłym biciem piany. ;-)

   Skomentuj

   1. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-06-01 10:51

    jestem dokładnie tego samego zdania. Brak-PIT to jest najlepszy pomysł. dlaczego?
    1. BrakPIT nie wymagał by interwencji skarbówki, czyli skarbówka nie musi zatrudniać tylu urzędasów, a to jest tańsze państwo
    2. BrakPIT dotyczyłby pewnej grupy osób, które nie korzystają z ulg, wystarczyłoby tu zebranie PIT-11 od pracodawców

    ideę BrakPIT skutecznie by mógł podtrzymać mechanizm limitowanego podatku liniowego. jak to by mogło działać? otóż PIT mógłby być w sporym środkowym przedziale liniowy. poniżej jego, ulgi by mogły stopniowo narastać, włącznie z kwotą wolną od podatku. Powyżej pewnego progu, też to mogłoby być już nieliniowe. Skorzystanie z ulg, np. na dzieci, eliminuje udział w BrakPIT.
    I tu też, dzięki temu do BrakPIT władłoby naprawdę wiele osób, co by uprościło system. Ach niby strata dla państwa? wcale nie. lepiej aby te pieniądze zostały u ludzi, ta kasa się i tak zwróci przez mniejsze zatrudnienie w skarbówce z powodu prostszego systemu.

    Niestety PO nie doprowadziło do tego stanu (lenie jedne), za to PiS marnotrawi kasę na prawo i lewo. Co chwila są ujawniane kolejne fakty, jak to Polska popada w długi jak za Edwarda Gierka (PZPR - socjalizm), i z mocy różnych ustaw, te dane musi ujawniać GUS, i je ujawnia. Niestety, robienie długów za rządów PiS nie daje Polsce nic. W przeciwieństwie do tego, za Gierka powstawały stocznie i huty, które generowały dużo miejsc pracy, a także stwarzały potrzebę utworzenia dużej ilości firm prywatnych dla produkcji potrzebnych elementów. Były długi, ale też był wzrost. Teraz widzę długi, a wzrost to jedynie hejtu na wszystko czym PiS nie jest, kłującej w oczy propagandy w TVP, i ...... w długu państwa. Aha, i teraz jeszcze jest ustalany budżet UE, tu też PiS się nie popisał, już wiadomo że będziemy mieli mniej dotacji. Ile mniej, to się okaże.

    Wniosek, w ostatnich wyborach polacy sami siebie ukarali swoim wyborem. Gdyby któryś z pisowców chciał mnie hejtować że jestem jakimś poplecznikiem PO, to mu od razu mówię, nie bredź i idź po rozum. Kto jest przeciwko PiS, nie musi stać murem za PO, bo to jest bzdura.

    Skomentuj

 2. rahl_r
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-05-29 19:16

  No nie wiem czy to wniesie cokolwiek nowego, tak działa już od kilku lat program e-deklaracje, dane mam wpisane na stałe, tylko wpisuję do rubryczek wartości - całość z czekaniem na potwierdzenie zajmuje kilkadziesiąt sekund.

  Skomentuj

  1. Esper
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-05-29 21:25

   dokładnie, nie widzę niczego nowego w opisie tego epitu czego już nie ma wstępnie wypełnione zeznanie dostępne na stronach ministerstwa, wchodzę podaję swoje dane sprawdzam czy się zgadza, dodaję ulgi - otrzymuję potwierdzenie i gotowe...

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!