Na topie

Nowe Ubuntu nadciąga - obraz tylko w wersji 64-bit

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Systemy operacyjne Tematyka: Linux Ubuntu Producenci: Canonical

Zespół rozwijający dystrybucję Ubuntu doszedł do wniosku, że nie ma już większego sensu tworzenie 32-bitowych obrazów.

Nowe Ubuntu nadciąga - obraz tylko w wersji 64-bit

A A

Jak podaje OMG! Ubuntu!, 92 proc. użytkowników Ubuntu korzysta z 64-bitowej wersji tej dystrybucji Linux. Jego autorzy uznali, że dla pozostałych ośmiu proc. także nadszedł już czas na przesiadkę (a przynajmniej nie powinni oni spodziewać się, że spokojnie pobiorą sobie 32-bitowe obrazy).

Firma Canonical zapowiedziała, że Ubuntu 17.10 (czyli najnowsza wersja dystrybucji, która ujrzy światło dzienne w październiku) będzie pierwszą odsłoną, która będzie pozbawiona 32-bitowego obrazu. Jak tłumaczy producent, „nie oznacza to, że Ubuntu nie ruszy na 32-bitowych komputerach, po prostu nie będzie można pobrać przygotowanego obrazu Live CD”.

Aktywne pozostaje także 32-bitowe archiwum, co oznacza – ni mniej, ni więcej – że aktualni użytkownicy Ubuntu w takiej wersji będą mogli bez większych problemów, tak jak zawsze, dokonać aktualizacji. 

Skąd więc taka zmiana? Po pierwsze, ze względu na wspomniane już malejące zainteresowanie ze strony użytkowników. Po drugie, ponieważ „nie można już zapewnić odpowiedniej jakości, a testy systemu są utrudnione”. 

Źródło: OMG! Ubuntu!

Odsłon: 6012 Skomentuj newsa
Komentarze

21

Udostępnij
  1. blebleble
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2017-09-28 17:10

    A pójdzie mi na tym 3Ds Max? :D

    Skomentuj

    1. vandam
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-09-28 18:05

      nie, na linuxie co najwyżej Maya

      Skomentuj

      1. blebleble
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-28 19:48

        I tak jest progres :D

        Skomentuj

  2. HardCorak
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-09-28 17:51

    mac os już od kliku lat jest tylko 64-bit teraz ubuntu to ciekawe kiedy windows 10 będzie tylko w 64.

    Skomentuj

    1. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-09-28 18:39

      Ja się dziwię, że MS od razu nie ograniczył się wyłącznie do wersji 64-bit. I tak mnóstwo softu i sprzętu (takiego z czasów jeszcze XP, czy starszych) nie działa na obecnych wersjach 32-bit, a tym bardziej 64-bit, że można było się odciąć i zostawić cały ten bagaż za sobą.
      A zamiast tego mnóstwo ludzi zostało zaskoczone aktualizacją do 10, która robiła (ta aktualizacja) więcej złego niż dobrego...

      Skomentuj

      1. Tomasz Słowik
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-09-28 22:28

        Hybrydy z Atomem nie działają z 64-bit Windowsem. A przecież swego czasu MS mocno promował tego typu urządzenia.

        Skomentuj

      2. kitamo
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2017-09-28 22:31

        nie moze porzucic 32bit od tak.
        Za duzy rynek i za duzo by stracili.
        Mozesz sie zdziwic ale jest masa softu ktory działą dobrze tylko przy 32bitach i wiele firm posiada w swoich zasobach takie maszyny więc porzucenie 32bit od tak to strzał w kolano zwlaszcza ze to nie jest problem wydac 2 rozne iso.

        Skomentuj

        1. Marucins
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-09-29 06:47

          i masę softu piszą wyłącznie pod 32 bity.

          Skomentuj

  3. Raider0001
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-09-28 18:26

    Try Ubuntu ? Challenge accepted! ale przysięgam że jeśli obraz będzie znów migotał (freesync), kursor ruszał się zbyt szybko (na minimum), dźwiękowa nie obsługiwała mikrofonu (Strix Soar) i nie będzie sterownika do sieciówki (killer lan) to następny taki Challenge za 10 lat...

    Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-09-28 18:30

      Ja już prędzej poleciłbym Minta, nie wiem dlaczego ktoś chcę komuś polecać Łubuntu...wcale nie jest łatwy w obsłudze, chyba że się coś zmieniło. Ponadto Linux nie celuje w graczy, nikt w Ubuntu się takimi komponentami za bardzo nie przejmie, bo istnieją ważniejsze rzeczy od gier, a jak mniemam mówisz o swoim sprzęcie "GEJmingowym". Aha i co ważniejsze, to sprzęt musisz dopasować do Linuxa a nie na odwrót - taka jest zasada i cena braku wsparcia przed producentów niektórych sprzętów. Biorąc to wszystko pod uwagę Linux to kawał dobrej roboty.

      Skomentuj Historia edycji

      1. blebleble
        Oceń komentarz:

        -4    

        Opublikowano: 2017-09-28 19:46

        No do przeglądania internetu na FireFoxie i pisaniu w OpenOffice.

        Skomentuj

        1. anemus
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2017-09-28 22:58

          do stawiania bazy danych, serwera aplikacyjnego, jako system chmurowy czy do analizy i przetwarzania danych, do obliczeń naukowych, symulacji, sieci neuronowych itd. itp. Do tego windows się średnio nadaje. Ach zapomniał bym ostatnio multimedia lepiej działają bo w końcu samsung zainwestował w biblioteki gstreamera i pcha wszędzie do smart tv tizena.

          Skomentuj

          1. blebleble
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2017-09-29 19:37

            Bo ja robię w stodole farmę danych, serwerów i na tym jeszcze robię symulację sieci neuronowych :D

            Piszemy o użytkownikach domowych i firmowych.

            Kiedy ci wszyscy Linuxowcy to zrozumieją.

            Skomentuj

        2. Snack3rS7PL
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-09-29 12:42

          Problem(choć dla niektórych może i zaleta) Linuxa nie polega na tym, że jest mało programów, bo programów jest więcej niż mogłoby się wydawać, po prostu Linux jest traktowany po macoszemu i nikt się nie chce wypromować na Linuxie. Dlatego aby znaleźć coś co Ci podpasuje musisz dobrze poszukać, a czasem i zapłacić. Jednak Linux to nieco inny świat - tutaj open source jest na pierwszym miejscu, dlatego na początku szukałbym na githubie. No i do tego dochodzi inna filozofia oprogramowania - oprogramowanie przeważnie nie jest kombajnem, ma być użyteczne po prostu, być może dlatego nie znajdujesz tego czego szukasz

          Skomentuj

      2. supervisor
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-28 23:04

        Linux do grania jest okej, o ile masz dwie karty graficzne i passthrough (jedna mocna, jedna tylko do wyświetlania obrazu).

        Stawiasz obraz windowsa do którego oddelegowujesz GPU, i cieszysz się z blisko 98%wej wydajności windowsa w linuxie. Wszystko to zachowując wszystkie zalety linuxa "na zewnątrz".

        Skomentuj

        1. SebastianFM
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-09-29 08:43

          A czy mógłbyś dokładniej to opisać.
          Ja próbowałem w Wimdows odpalić maszynę wirtualną do grania używając Hyper-V jednak wydajność GPU przy użyciu wirtualnej karty graficznej zbytnio spadła natomiast nie dałem rady udostępnić karty graficznej dla maszyny, ponieważ tylko niektóre płyty główne to obsługują.

          Skomentuj

      3. sambaverde
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-29 07:56

        Linux - każdy jeden ze środowiskiem graficznym - jest łatwy w obsłudze.... za to koszmarny w konfiguracji - każdy jeden.

        Skomentuj

        1. Snack3rS7PL
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-09-29 12:45

          Dla mnie na początku, tylko KDE Plasma 5 było łatwe w obsłudze i intuicyjne.

          Skomentuj

  4. shoken
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-29 04:22

    32 bit -procesory kiedy to bylo z 13 lat temu? bo kiedy wyszlo -pierwsze amd 64 na socket 754 gdzieś 2004 rok.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-09-29 19:30

      a co za roznica kiedy wyszlo?
      a kiedy dostales pierwsze w pełni 64bitowe aplikacje?

      Skomentuj

  5. shoken
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-29 04:23

    Ło matko bosko czestochostko i tylko na 64 bit te Ubuntu ? ooo matko bosko