Na topie

W łaziki marsjańskie jesteśmy mocni - 1 i 3 miejsce w zawodach URC 2018 dla Polaków

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Nauka

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: Eksploracja kosmosu Mars Society

Zakończyły się zawody University Rover Challenge w USA. Ten przedsmak wrześniowych emocji, jakie będą miały miejsce w Polsce, był dla nas bardzo udany. Wśród 36 drużyn z 10 krajów znalazło się 6 polskich, a wygrał zespół z Częstochowy.

 • W łaziki marsjańskie jesteśmy mocni - 1 i 3 miejsce w zawodach URC 2018 dla Polaków
A A

Polska nie wydaje się może potęgą w eksploracji Kosmosu, ale to na pewno nie wina tej części mechanizmu jaką stanowią umysły i pomysły naszych inżynierów oraz studentów. Ci ostatni po raz kolejny dowiedli, że do perfekcji opanowali sztukę jaką jest projektowanie, tworzenie i sterowanie ziemskimi łazikami marsjańskimi. W tym roku, w trakcie amerykańskich zawodów URC 2018 w Utah, po pierwsze miejsce sięgnęła drużyna PCz Rover Team. To już piąty ich występ w USA, rok temu zajęli trzecie miejsce.

Modernisty 2
Tak wygląda Modernisty 2

Oprócz studentów z Politechniki Częstochowskiej postarali się również reprezentanci Politechniki Świętokrzyskiej, zespół IMPULS, a zatem przedstawiciele regionu w którym już we wrześniu 2018 odbędą się europejskie zawody łazików marsjańskich - ERC. Im przypadło trzecie miejsce w zawodach.

Impuls URC
Stanowisko dowodzenia zespołu Impuls

W pierwszej dziesiątce znalazły się również zespoły z Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Mniej udane tegoroczne zawody były dla drużyny Legendary Rover z Rzeszowa. Jednak i tak zasługują oni na brawa, bo przeciwności z którymi musieli się zmierzyć były najwyższej trudności. Do zawodów zgłosiło się 95 drużyn, po pierwszym etapie selekcji do terenowych zmagań w Utah przystąpiło 36 zespołów z 10 krajów, w tym 6 z Polski.

Zwycięski zespól liczy 11 osób, wśród których znalazł się też uczeń II klasy Liceum Ogólnokształcącego. Jan Wielgus jest odpowiedzialny za programowanie manipulatora w łaziku, który nazwano Modernisty 2. Liderem zespołu jest Piotr Ptak, a nad projektem pieczę trzyma Dawid Cekus, profesor Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki na Politechnice Częstochowskiej.

Źródło: URC, PlanetPR, inf. własna, fot Modernisty 2/facebook PCz

Odsłon: 2052 Skomentuj newsa
Komentarze

2

Udostępnij
 1. misiofazi
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2018-06-05 07:45

  Mamy wspaniałych naukowców. Tylko od 1989 wybieramy na przemian bandę matołów którzy marnują ich potencjał.

  Skomentuj

 2. webster58
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-06-05 09:36

  Każdy kto jeździł po polskich drogach wie jak zbudować taki Marsjański Łazik ....

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!