Na topie

VIA pozywa Apple o naruszenie patentów. Apple grozi zakaz sprzedaży

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Telefony

Kategoria: Telefony Tablety Procesory Producenci: Apple VIA

Chciałoby się powiedzieć kto "patentami wojuje ten od patentów ginie", bowiem jak się okazuje firma Apple może mieć poważne kłopoty. Grozić może jej nawet zakaz sprzedaży urządzeń mobilnych, a wszystko to dzięki firmie VIA Technologies.

AA

Firma Apple znana w ostatnich miesiącach głównie z roszczeń dotyczących naruszenia patentów, dorobiła się w śród internautów określenia "troll patentowy". A to głównie za sprawą wielu pozwów w sprawach o złamanie patentów, a także za sprawą opatentowania prostokątnego kształtu z zaokrąglonymi krawędziami.

logo via technologies

Przechodząc jednak do tematu, wszystko wskazuje na to, iż firma z "nadgryzionym jabłuszkiem" właśnie napytała sobie biedy. Po kontrpowództwie firmy Samsung, teraz swoich praw przed wymiarem sprawiedliwości, przeciwko Apple chce dochodzić trzeci co do wielkości, a zarazem niszowy producent procesorów, a mianowicie firma VIA. Tajwańska firma złożyła w amerykańskim sądzie federalnym w stanie Delaware pozew o złamanie trzech patentów przez firmę Apple.

Jak się okazuje, VIA uważa, iż firma Apple złamała patenty, dotyczące mikroprocesorów, które zostały zastosowane w oferowanych obecnie urządzeniach klasy iPhone, iPad a także iPod. Co ciekawe firma Apple miała świadomie zastosować, wspomniane trzy patenty opracowane przez VIA, w swoich produktach. Firma VIA zapowiedziała, iż w sądzie będzie się domagała całkowitego zakazu sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych wszystkich produktów w których wykorzystano złamane patenty, a więc iPhone, iPad oraz iPod. A także wypłacenia odszkodowania za złamane patenty oraz zapłacenia odpowiedniej sumy "licencyjnej" od każdego sprzedanego egzemplarza urządzenia, w którym złamano patent.

logo apple

Trzeba przyznać, iż ostatnia "woja patentowa" robi się już nieco uciążliwa i z całą pewnością dla dobra całego rynku oraz użytkowników, powinna zostać zakończona, a samo prawo patentowe nieco zmodyfikowane.


Więcej o firmie VIA Technologies i jej produktach:

Źródło: Bloomberg, TechConnect, Reuters

Odsłon: 6987 Skomentuj newsa
Komentarze

75

Udostępnij
  1. rulonik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 09:42

    Ciekawe maja prawo patentowe w USA. Zastanawiam się jak to można opatentować prostokątny kształt z zaokrąglonymi krawędziami. Równie dobrze można by opatentować kolisty kształt koła kierownicy.

    Skomentuj

    1. Patryk122PL
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 10:01

      +1

      Skomentuj

      1. racedriver
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-09-23 10:25

        mam nadzieje, ze via wygra i dokopie temu zgnilemu jabłcu :)

        Skomentuj

        1. triad
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-09-23 11:38

          kazda przegrana, wygrana wojna patentowa to cios dla uzytkownikow wiec nie ma sie z czego cieszyc

          Skomentuj

          1. Igoruss
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-23 12:50

            Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie

            Skomentuj

          2. Ripper
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-23 14:13

            Jakich użytkowników???
            Że kilku apple-lanserów nie będzie już mogło ipoda kupić? Tylko na zdrowie im to wyjdzie ;-)

            Skomentuj

          3. c0lin.
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-23 14:50

            Kolejny przeciwnik Apple? To że mają dobre produkty to nie znaczy, że są tylko do lansowania się nimi.. Może po prostu ludzie lubią tę firmę i kupują ich produkty ze względu na jakość, nie na cene? Myślałeś o czymś takim?

            Skomentuj

          4. matronix
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-23 16:17

            Przez jakość rozumiesz "Made in China by Foxconn". Produkt jak każdy inny.

            Skomentuj

          5. triad
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-23 16:35

            wlasnie nie jak kazdy inny. miales kiedys w dloni iP4 albo McBook Air? widziales jak wytwarzane jest body do notkow Apple?
            polecam: http://www.apple.com/macbookpro/design.html

            Skomentuj

          6. pit1337
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-23 19:58

            A trzymałeś kiedyś w ręku Thinkpada z serii T/X/W?

            Skomentuj

          7. Krzysiek07
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-23 23:37

            Foxconn to jedna z gorszych firm produkująca płyty g. do komputerów. Każdy kto się trochę zna na składaniu nigdy by nie kupił płyty do swojego komputera.

            Skomentuj

          8. triad
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-23 15:38

            zastanawiam sie czy Ty tak na powazanie piszesz... bo jesli tak to zal mi Ciebie

            Skomentuj

          9. ArreatPL
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-23 20:31

            Dla nie myślących : każda wojna patentowa to przegrana dla użytkowników ponieważ to oni tak naprawdę pokrywają koszty procesów i odszkodowań.
            Innymi słowy : firma żyje i istnieje dla zarobku który uzyskuje od klientów. W razie przegranej sprawy sądowej, firma pokrywa koszta... zyskiem. A jako że żadna firma na minusie nie żyje, więc w efekcie widzimy wzrost cen/zwiększony odrzut na gwarancję/jakoś po prostu sobie na użytkownikach firma odbija tą stratę.

            Skomentuj

    2. DustEater
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 10:38

      applowscy idioci. zaczęli wojnę z innymi to teraz będą ich atakować. dobrze im tak

      Skomentuj

    3. rahimpfk
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 10:52

      wyobraz sobie ze firma monsanto probuje opatentowac... swinie. tak, swinie (patent zlozyli w zeszlym roku, nie ma jeszcze decyzji)! tam patentuje sie nawet organizmy zywe, a nie jakies tam prostokatyu z zaokraglonymi rogami. us and a to tylko z pozoru kolebka wolnosci i dobrobytu, tak naprawde pole manewru dla gigantycznych superkorporacji.

      Skomentuj

  2. amb00
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 09:47

    Ostatnio Apple dużo walczy z innymi firmami o naruszenie patentów.

    Skomentuj

    1. c0lin.
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 14:51

      Coś mi się wydaje, że jakoś to rozwiążą i nie pozwolą sobie na zakaz sprzedaży... Nie wiem czemu, tak po prostu sądze ;)

      Skomentuj

  3. QraJr
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 10:18

    Czy to właśnie prawdziwy powód odejścia Jobsa ? Przewidział że inne firmy w końcu zdecydują się "przytemperować" appla ?. Jeżeli VIA wygra to Apple zostanie zmiażdżone przez ich własną broń czyli patenty xDDD

    GOGO VIA

    Skomentuj

  4. triad
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 10:22

    moze w koncu wszyscy sie otrzasna i skoncza bezsensowne batalie

    Skomentuj

    1. amb00
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 10:27

      Moim zdaniem tak nie będzie.

      Skomentuj

    2. rahimpfk
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 11:00

      niestety, jedyna kara dla tych co ziemie rozwala, bedzie talon na czas w ktorym sami sie spala...

      Skomentuj

    1. triad
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 11:33

      pazernych? miales kiedys swoja firme? jak chesz dzialac charytatywnie to zaloz fundacje, nie rouzmiem dlaczego nie mialiby zarabiac wiecej skoro ludzie i tak kupuja ich produkty. za dobrze nam sie produkt sprzedaje, obnizmy cene :)

      Skomentuj

      1. pershing6
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-09-23 18:35

        chodzi mu o to ze apple wycenia sobie aluminium niczym uran... a mimo designu i autorskiego softu to nadal alu.

        Skomentuj

        1. poprostujakub
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-09-23 19:05

          Nie kalkuluje Ci się to? Nie kupuj ;)

          Skomentuj

          1. pershing6
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-26 13:01

            Patrzac po zarobkach 98% ludzi w polsce sie niekalkuluje :P
            Lubisz jak Cie robia w Chu ? Ludzie...

            Skomentuj

  5. BlackDragon
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 10:30

    O jak mi przykro ... :P

    Mogli nie zaczynać całej tej sprawy z Samsungiem, to być może wszystko byłoby "po staremu".

    Skomentuj

    1. triad
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 11:35

      Samsung mogl sie troche wysilic i zrobic cos takiego jak Sony co wyglada ladniej niz iPad

      Skomentuj

  6. raffal81
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 10:34

    Nie wiem co wy sie tak uczepiliscie tego APPLA ;] maja taka polityke firmy, skoro urzadzenia mimo ze drogie dobrze sie sprzedaja, to glupstwem by bylo obnizanie cen ;)))

    A to ze prowadza wojny patentowe, no coz kasa to kasa, wiele firm tak robi tylko sie o nich nie pisze :))

    Ps. Dla mnie jako przecietnego polaka, produkty apple sa faktycznie troche za drogie :) ale takiego IPHONA 4 z checia bym kupil, aczkolwiek samsung galaxy s zupelnie mi wystarcza ;)))

    Skomentuj

  7. hex3n
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 10:34

    Prawo w Stanach można podzielić na dwie epoki. To prze 1939 i tą od 1939 po dziś dzień. Prawo w Stanach stworzyło idealne warunki dla spekulantów i cwaniaczków. Mówiąc w prost: W Stanach żądzą Żydzi a prawo jakie tam obowiązuje, to ich prawo...

    Skomentuj

    1. infinitimind
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 12:32

      Każdy kto kupuje taniej a sprzedaje drożej jest spekulantem. Na tym opiera się gospodarka. Na wartości dodanej.

      Skomentuj

  8. tanakov
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 10:43

    Patenty rosną do rangi absurdu tego wieku...

    Po co tworzyć coś nowego lepiej zebrać ekipę prawników i inżynierów i zastanowić się co opatentować żeby wszyscy byli uzależnieni od patentu.. Ja postuluje za opatentowaniem prądu zmiennego..

    Skomentuj

    1. Ripper
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 14:15

      Był opatentowany. Patent wygasł już dawno temu. Na szczęście ;-)

      Skomentuj

  9. Obiektor
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 10:46

    leca do biura patentowego opatentowac patent (sam w sobie samo slowo patent) ibeda bogoty :D
    jak to ostatnio czytam kazdy kazdego pozywa
    opatentowalem kilka rodzajow myslenia i ruchow ciala teraz wszyscy bedziecie mi placi :D
    eh co za absurdy

    Skomentuj

    1. triad
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 12:03

      i co Ci to da? bedzie mniejsza konkurencja, rusz troche tym zakutym lbem

      Skomentuj

      1. QraJr
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-09-23 14:52

        Ale obecna polityka Appla polega na wycofaniu z rynku wszystkich konkurencyjnych produktów za pomocą śmiesznych patentów jak kształt. To chyba lepiej jak nie będzie już takiej chorej firmy.

        Skomentuj

        1. triad
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-09-23 15:37

          lepiej aby nie bylo dunego prawa patentowego

          Skomentuj

          1. Bandyto3xx
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-23 16:27

            Nie przesadzaj :P W niektórych przypadkach jest to uzasadnione, tylko ktoś powinien pilnować by nikt bzdur nie patentował :P

            Skomentuj

      2. poprostujakub
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-09-23 19:09

        Jaka konkurencja? Za tą samą konfiguracje i walory użytkowe u jabłków płacisz przynajmniej 20% więcej. Konkurują ze sobą inne firmy, Apple ma własne kategorie dyktowane ceną. Bo Apple-zombie wszystko łykną.

        Skomentuj

    2. Error_Demon
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 12:40

      Miej takie podejście do firmy której zawdzięczasz w ogóle istnienie komputerów gdyby nie Apple I, kto wie czy komputer osobisty w ogóle kiedykolwiek trafiłby do ludzi.

      Skomentuj

      1. konku
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-09-23 22:19

        Obecny Apple z tamtym nie ma nic wspólnego.

        Skomentuj

  10. marklar
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 11:57

    Wszyscy maja pretensje to tak zwanych troli patentowych a nikt nie zada pytania kto ustanowil tak debilne prawo i kto zatwierdza absurdalne patenty? Ja nie dziwie sie firmom ktore tylko korzystaja z okazji, sam bym tak pewnie robil na ich miejscu.

    Skomentuj

    1. triad
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 12:02

      +1

      Skomentuj

      1. jewgienij
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-09-23 19:17

        Debilne prawa wymyslaja prawnicy. Z tych debilnych praw pozniej zyja.

        Skomentuj

        1. SoundsGreat
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-09-25 00:37

          Prawnicy tworzą prawo?

          Skomentuj

  11. abovePL
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 12:29

    Niektórzy to zwyczajne łosie. Gdyby nie Apple to dalej byście używali cegiełek. Za Apple idą wszyscy w tym Samsung ze swoim wspaniałym Galaxy, HTC, LG.

    Czasami zastanówcie się co piszecie bo jechanie po Apple nic Wam nie da, a tylko się ośmieszacie ot co. Firma jak każda inna, a że produkty są drogie - bo w końcu płacimy za jakość, nie plastik - to wina zarobków w POLSCE. Nikt nie każe Wam kupować nowych w iSpocie, gdzie przebicie ceny jest +100%. Kupujcie na Allegro lub za granicą, gdzie ceny są o 1000/1500 zł niższe jak w Polsce. Wystarczy troszkę ruszyć głową...

    Skomentuj

    1. infinitimind
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 12:37

      Dokładnie. Mi nikt do koszyka w sklepie iPhona nie wciskał. Sam wybrałem GalaxyS. To że ktoś wydaje tyle i tyle na telefon to jego sprawa. Uważacie że apple jest drogie to kupcie coś innego.
      Chcacemu nie dzieje sie krzywda.

      Więc szczeniaki które nie wiedzą co to praca, zamknąć japy! ;)

      A co do patentów to może w końcu jak osiągnie się granice absurdu to zmienią prawo.

      Skomentuj

    2. QraJr
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 14:57

      Znajdź mi chociaż jedną rzecz której apple nie ukradło a wymyśliło samemu. Wszystkie ich pomysły były już od dawna jako DARMOWE programy. Apple nazywa ich własnymi i karze za to sporo płacić. Zresztą sam wygląd ipada o zgrozo przypomina urządzenie użyte w filmie 50 lat temu xD

      Ta forma nie wymyśliła sama absolutnie NIC.

      Skomentuj

      1. triad
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-09-23 15:45

        tu nie chodzi o wymyslanie tylko o tworzenie doskonalych produktow ktore zmuszaja do wysilku konkurencje.
        ktos wymyslil kwadratowe kolo, Apple wzielo to kolo i zrobilo okragle, co w tym zlego? i skoro wszystko co "wymyslilo" Apple jest darmowe to kto Ci zabarania z tego korzystac?

        Skomentuj

        1. QraJr
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-09-23 18:11

          No właśnie apple bo udaje że to ich patenty. Twój przykład też jest zły bo nikt nam zabrania używać koła innym jak Apple.

          Skomentuj

          1. infinitimind
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-23 19:07

            To ich zaskarż. Idź na policje i powiedz że coś ukradli. Jeżeli masz racje to będą ścigani z urzędu. Wróć tutaj i zdaj relacje.

            Skomentuj

          2. konku
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-23 22:23

            Wtedy nie "z urzędu" tylko "na wniosek"...

            Skomentuj

  12. daddda
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 12:59

    Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka

    Skomentuj

  13. randallandhopkirk
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 13:27

    A jeszcze nie tak dawno napisałem że Apple-owi nie przysłuży się ta patentowa wojna i ze prowadzi to ich w ślepy zaułek, to zostałem obrzucony gównem :-)

    Skomentuj

    1. jewgienij
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 19:20

      Witam wsrod polglowkow.

      Skomentuj

  14. Poziomek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 14:19

    Dobrze, że Apple nie produkuje innych rzeczy bo pewnie opatentowaliby nawet sznurówki w butach albo kołnierz w koszulach.

    Skomentuj

    1. triad
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 15:40

      jak zwykle, tylko jedyne na swiecie Apple tak robi. jak ktos juz tu napisal, nie miejcie pretensji do Apple tylko do tych ktorzy tworza prawo patentowe

      Skomentuj

  15. tomcorek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 14:36

    Trzymam za nich kciuki, Apple sobie zasłużyło na zakaz sprzedawania swoich "super" produktów (opatentowanie prostokąta to był szczyt).

    Skomentuj

  16. Dragonik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 15:50

    Niestety to że apple jest duże nie znaczy że może wszystko. Trochę poczuli się za pewnie

    Skomentuj

  17. Nalovp
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 17:44

    Sztucznie przeciągany proces sądowy i będzie po sprawie,zdążą sprzedać wszystko zanim ktoś im zakaże.

    Skomentuj

  18. tommyt1983
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 17:46

    i bardzo dobrze! maja teraz za swoje troje. tej firmie wszystcy producenci rtv i komputerów niebawem sobota się do tyłka i zrobią to samo co ona probowala zrobić z samsungiem którego chciała wyeliminować gdyż robił lepsze i szybsze smartfony i tablety od nich i taka jest prawda! już widzę zaraz najazd fanboi "gejfona" haha

    Skomentuj

    1. katai
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 17:53

      A ty jakbys siebie nazwal?? Czy nie przypadkiem fanbojem Samsunga??

      Skomentuj

      1. tommyt1983
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-09-23 18:04

        mam lg. hehe

        Skomentuj

        1. katai
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-09-23 18:33

          Jezli Samsung ma takie wszystko lepsze dlaczego uzywasz LG?? ;)

          Skomentuj

          1. tommyt1983
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-23 18:40

            potopić żebyś zadawal tak głupie pytania...

            Skomentuj

          2. katai
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-23 22:54

            I to jest odpowiedz na poziomie!!!

            Skomentuj

          3. tommyt1983
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-24 01:31

            na poziomie... a powiedz ty mi kolego co to jest dla ciebie ten poziom? zadajesz pytania jakby dopiero gimnazjum rozpocznąal to masz też na nie taka odpowiedz.

            Skomentuj

  19. katai
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 17:51

    Po pierwsze drodzy koledzy czy ta wiadomosc jest tak naprawde prawdziwa czy to znowu jedna z tych "pudelek donosi", a tych drugich dotyczacych Apple ostatnio nie brakuje, to sie dowiemy z czasem. Po drugie Apple nie pozwalo Samsunga tylko o ksztalt produktow Galaxy a rowniez o podobienstwa w interfejsie uzytkownika, samsungowa nakladka na Androida. Po trzecie prawo patentowe, patenty i roszczena praw co do wlasnosci intelektualnej to nie taka prosta sprawa. Przypuscmy, ze spedzasz lata nad rozwijaniem i wynajdywaniem czegos, wkladasz w to duzo kasy i co wedlug toku rozumowania co niektorych z was, nie masz do tego prawa???

    Podejzewam, ze zadne z nas nie jest specjalista od prawa patentowego ani nie wie jak naprawde to dziala, takze ludzie nie wypowiadajcie sie na tematy na ktore nie macie pojecia.

    To czy Samsung, Apple, Via czy tez inna firma ma racje musi rozstrzygnac osoba ktora ma o tym pojecie a nie my.

    I nie obrazajmy ludzi, ktorzy wybieraja inny produkt niz my, bo to wlasnie roznorodnosc i konkurencja powoduja ze mamy coraz lepsze i tansze produkty.




    Skomentuj

  20. irenek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 18:19

    Dobrze prawisz katai ale to co robią takie firmy jak Apple opatentowując wszystko co tylko się da przepchnąć przez urząd patentowy , nawiasem mówiąc nie zawsze urzędnicy są bez.. interesowni,
    lub robiąc wrogie przejęcia firm po to tylko ażeby zawłaszczyć ich dobra intelektualne- to przypadkiem nie jest ograniczanie konkurencji a co za tym idzie wolności wyboru...

    Skomentuj

    1. katai
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-23 18:32

      Tak masz racje wykupujac firme nabywasz prawa do wlasnosci intelektualnej ale nie zawsze oznacza zamkniecie firmy lub dyskontynuacje linji produktow wytwarzanych dotychczas. Poza tym nad tym czuwaja juz urzedy antymonopolowe. Z tego co pamietam Apple nie zostalo jeszcze o to posadzone ;).

      Mozesz sprecyzowac jekie patenty masz na mysli??

      Skomentuj

      1. irenek
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-09-23 19:22

        a proszę z ostatniej chwili:patent na Javę po przejęciu przez Oracle,albo uefi robione pod dyktat MS.
        Co do Appla to prawda że firma ma historyczne zasługi w rozwoju IT ale jest na dobrej drodze do bycia jedną z pazerniejszych.
        Ktoś powie że takie czasy .. może wzorem powinna być ideologia Xeroxa bo dzięki takim firmom świat się rozwija.
        Niestety politycy na świecie korzystają z "dotacji" wielkich korporacji i to pod nie stanowią prawo , co niestety za kilka lat da o sobie znać w postaci różnej maści monopoli.
        Każde przejęcie firmy o podobnym profilu i gamie produktów zmniejsza konkurencję i czy firma zniknie z rynku czy też zostanie w koszyku przejmującej to niestety nie ma już większego znaczenia.

        Skomentuj

        1. katai
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-09-23 23:13

          Zadalem Ci pytanie o patenty Apple'a??? UEFI robione pod dyktando MS?? UEFI masz w macbookach od dluzszego czasu i nikt tam nie zabrania Ci instalacji innego systemu. Poza tym to so tylko jak narazie domniemania. Nie sadze tez aby producenci plyt glownych, moze producenci tabletow, a i tak ludzie nie instaluja inncy systemow na tej platformie. Zboczylem z tematu. ;)

          Przyznaje Ci jak najbardziej racje, ze ta cala sytuacja nabiera troche niesmaku i szalenstwa, ale w koncu "punk widzenia zalezy od punktu siedzenia". Cos co jedni uwazaja za wlasnosc intelektualna dla innych powinno byc dobrem ogolnym.

          Ale to jest wlasnie wolny rynek!!!! Jak sie nie rozwijasz i nie walczysz o swoje to przegrywasz. Tak jak powiedzialem my mozemy tylko siedziec i obserwowac jaki bedzie tego wynik.

          Prawda jest taka, ze nie obrazajac redaktorow tego czy innego vortala wiekszosc tych wiadomosci jest uzyskana z zagranicznych vortali, ktore tez wypisuja bzdury jakich malo.

          Skomentuj

  21. Bosman
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-23 22:39

    Widzę, że niektórzy nie rozróżniają dwóch rzeczy - zarabianie na swoich produktach to jedno, a robienie tego uczciwie to drugie.
    Ja też generalnie nie rozumiem tej antyapple'owskiej histerii jeśli chodzi o ceny/jakość, ale te zagrywki patentowe i hipokryzja z ich strony wzbudzają moją niechęć do tej firmy. Wprawdzie uważam, że akurat Samsung to po prostu gnidy (cóż, moje prywatne zdanie), ale ogólnie rzecz biorąc chwyty ze strony Apple'a są poniżej pasa. Zawsze można się sądzić o plagiat jeśli rzeczywiście w odpowiednio dużym stopniu jedno urządzenie przypomina drugie.

    Skomentuj

  22. Dragonik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-24 11:12

    Jak dla mnie to jest tylko i wyłącznie szukanie kasy na naiwnych. Gdyby aple nie zaczęło z patentami to sądzę że via też by siedziała cicho.

    Skomentuj

  23. XeonX
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-24 12:59

    Sądzę, że gdy VIA otrzyma spory zastrzyk gotówki to może uda jej się wkroczyć nieco na rynek wydajnych CPU dzięki dobrze zainwestowanymi pieniędzmi w rozwój.

    Skomentuj

    1. MASTER-K
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-25 15:24

      taa musieli by na start otrzymać chyba ze 100mld żeby mogli się liczyć z takim gigantami jak Intel.