Na topie

Konferencja Windows 10 - Microsoft totalnie zaskoczył

Autor:
Tomek Wilczyński

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Ciekawostki Wydarzenia Tematyka: Na Topie Windows 10 Producenci: Microsoft

21 stycznie odbyła się konferencja poświęcona WIndows 10. Zaprezentowano na niej masę nowości.

AA

Wreszcie doczekaliśmy się zapowiadanej konferencji Microsoft w całości poświęconej Windows 10. Apetyty żądnych nowości użytkowników były duże – i mogę bez wątpienia stwierdzić, że zostały w całości zaspokojone. A nawet dostały dokładkę, bo co powiecie na to, że Windows 10 będzie darmową aktualizacją do Windows 7 i 8.1?

21 stycznia zapisze się jako jedna z najważniejszych dat w historii Microsoftu. To właśnie na ten dzień zaplanowano konferencję o Windows 10, który ma ukazać się jesienią tego roku. Użytkownicy – z większym lub mniejszym optymizmem - prześcigali się w domysłach, co pokaże gigant z Redmond. O godzinie 18 polskiego czasu rozpoczęła się konferencja, którą zainaugurował Terry Myerson – szef oddziału zajmującego się systemami Windows.

„Słuchamy Was”

Przede wszystkim podziękował wszystkim „Windows Insaders”, czyli uczestnikom projektu Insader Hub, w którym każdy mógł zostać testerem nowego systemu. Myerson stwierdził, że to niesamowicie ważny punkt Windows 10, bez którego nie mógłby obyć się nadchodzący OS. Liczba testerów powiększyła się od ostatniej informacji i wynosi teraz 1,7 mln. Microsoft otrzymał od nich 800 tys. informacji zwrotnych, które mają pomóc w ulepszeniu systemu.

Następnie przyszło nam usłyszeć, w jakich kierunkach ma pójść Windows 10. Według niego nowy system będzie opierał się przede wszystkim na zaufaniu, mobilności i naturalnej interakcji. Według tych celów kierowano się przy projektowaniu systemu. Myerson zwrócił uwagę na coraz większą rolę technologii w naszym społeczeństwie i fakcie, że człowiek już od najmłodszych lat ma styczność z komputerami i innymi urządzeniami.

Ważniejsza i bardziej emocjonująca była jednak następna informacja. Wcześniejsze spekulacje potwierdziły się – wszyscy użytkownicy Windowsa 7, 8.1 oraz Windows Phone 8.1 przez pierwszy rok po premierze Windows 10 będą mieli możliwość darmowej aktualizacji swojego systemu do „dziesiątki”. Wiadomość ta wzbudziła duże poruszenie wśród widowni – Microsoft zrobił ogromny krok, aby ujednolicić wersję systemu posiadaną przez użytkowników. W ten sposób zakończyła się pierwsza część konferencji.

„Chcecie zobaczyć próbkę możliwości?”

Następnie Joe Belfiore rozpoczął prezentację nowych możliwości Windows 10 na PC, tablecie i smartfonie. Na początku zwrócił uwagę na pole wyszukiwarki na pasku zadań. Następnie otworzył Menu Start i zaprezentował możliwość przełączenia go do widoku pełnoekranowego.

Z prawej strony wysuwa się natomiast Centrum Akcji, w którym znalazło się miejsce dla sporej ilości podręcznych opcji, jak wyłączenie systemu czy przejście w tryb samolotowy. Tutaj pojawią się również liczne powiadomienia powiązane z ważnymi dla nas informacjami czy zainstalowanymi aplikacjami. Twórcy programów będą też mogli dodawać tu swoje przyciski.

Belfiore powiedział więcej o Continuum. Jak można było się domyśleć, będzie opierał się na maksymalnie prostych gestach, aby obsługa była banalna dla każdego. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Windows 10 będzie świetnie radził sobie z obsługą urządzeń hybrydowych. Po odłączeniu ekranu od klawiatury wyświetlony zostanie komunikat o przejściu w tryb przeznaczony dla tabletów. Wówczas wszystkie okna przejdą w tryb pełnoekranowy, a przełączanie pomiędzy nimi odbywać się będzie poprzez przesunięcie palcem od lewej krawędzi. Przeciągnięcie w dół zamknie aplikację, a przesunięcie w dół i bok otworzy aplikację na połówce ekranu. System będzie umożliwiał podzielenie obszaru roboczego na kilka części, co może okazać się bardzo przydatne. Oczywiście będzie można powrócić do trybu dla PC.

Prowadzący poinformował, że nowy build Windows 10 pojawi się już w przyszłym tygodniu. Wersja na smartfony będzie natomiast dostępna w lutym.

„Wiem, że gdzieś tu jest…”

Kolejną wyczekiwaną nowością, którą przedstawił Belfiore była Cortana. Na początku występujący wdał się z nią w zabawną rozmowę. Od razu rzuciło się w uszy, że asystentka mówi bardzo naturalnie, niczym normalny człowiek. Następnie przedstawiono jej najważniejsze funkcje – Cortana będzie inteligenta, a więc będzie zbierać informacje i na ich podstawie uczyć się. Jak na razie obsługuje 7 języków i nic w tej kwestii nie zmieni się (przynajmniej w najbliższej przyszłości), a więc Polacy będą musieli obejść się smakiem.

A szkoda, bo Cortana zapowiada się naprawdę imponująco. Jak stwierdził Belfiore, Cortana stanie się dodatkowym członkiem rodziny, który przypomni o spotkaniu i poda prognozę pogody na następny dzień. Co więcej, będzie ona zbierać informacje o użytkowniku, ale – jak podkreślił Belfiore – będziemy mieć pełną kontrolę, jakie dane będzie mogła o nas przechowywać. Te niepotrzebne po prostu każemy jej usunąć. Cortana będzie też dostępna na smartfonach. Jej postać i funkcjonalność będzie taka sama jak na PC.

System Windows 10 dla małych tabletów (mniej niż 8 cali) i smartfonów będzie prezentował się dość podobnie do Windows Phone. Belfiore zaprezentował go na Lumii 1520. Znajdziemy w nim jednak więcej funkcjonalności, które mają zwiększyć wygodę użytkowania i jego przystępność.

Użytkownik będzie miał teraz więcej możliwości personalizacji, m.in. ustawi tło za kafelkami. Centrum powiadomień będzie zsynchronizowane z Windowsem 10,  a więc zawsze i wszędzie będziemy na bieżąco. Ułatwione będzie też pisanie wiadomości, dzwonienie czy rozmawianie za pomocą Skype.

Belfiore zaprezentował aplikacje przeznaczone na urządzenia mobilne. Office, PowerPoint i Outlook, które posłużyły do prezentacji wyglądały niemal identycznie jak na PC. Kod programu jest ponoć taki sam. Zabieg ten udał się Microsoftowi w stu procentach.

Ważną rodziną w oprogramowaniu będą Universal Apps, do których oprócz wymienionych programów będzie należeć sporo innych programów. Belfiore uruchomił jedną z nich – Photo – która okazała się mieć duże możliwości edycji. Jednym kliknięciem poprawił efekt czerwonych oczu i automatycznie skorygował barwy i prześwietlenia.

Ostatnią nowością zaprezentowaną przez Belfiore była nowa przeglądarka – Project Spartan. Zwrócił uwagę na trzy najważniejsze kwestie:

 • Dodawanie notatek do stron, tworzenie komentarzy, udostępnianie notek, i zapisywanie ich. Wyglądało to naprawdę ciekawie, zwłaszcza przy ręcznym rysowaniu.
 • Tryb czytania, który ułatwi lekturę artykułów. Będzie on mógł być spersonalizowany i dostosowany do upodobań użytkownika. Dostępna będzie opcja zapisywania stron do przeczytania „na potem”.
 • Cortana, która jest wbudowana w przeglądarkę i umożliwi szybsze wyszukiwanie informacji.

Na przeglądarkę Spartan poczekamy jeszcze kilka miesięcy. Na smartfonach ukaże się jeszcze później.

„Centrum doświadczeń”

Koniec wystąpienia Belfiore oznaczał rozpoczęcie kolejnej części. Tym razem na scenę wyszedł Phil Spencer – szef działu Xbox. Na początek zaprezentował nową aplikację Xbox na Windows 10. Przypomniał, że Xbox to ogromna rzesza graczy na całym świecie, którzy od teraz będą mogli dzielić się swoimi przeżyciami również z „pecetowcami”. Aplikacja będzie mocno społecznościowa – będziemy mogli udostępnić 30-sekundowe nagranie z rozrywki, udostępnić osiągnięcie czy sprawdzić listę gier przyjaciół i porozumieć się z nimi.

Niesamowicie ważną informacją okazał się fakt możliwości grania wieloosobowego z graczami Xboxowymi. Od teraz bez przeszkód będą mogli zasiąść do nowej rozgrywki. Możliwe będzie też strumieniowanie gry na dowolne urządzenie z Windows 10.

Więcej informacji dowiemy się na Game Developers Conference, która odbędzie się w San Francisco.

"Nowe możliwości pracy w grupie”

Kolejne zaskoczenie wiązało się z telewizorem wiszącym na ścianie. A przynajmniej wszyscy myśleli, że to telewizor. Jak się jednak okazało, przez cały czas od trwania konferencji widzieliśmy Microsoft Surface Hub – 84-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 4K z Wi-Fi, Bluetooth i akcesoriami do pisania, który ułatwi pracę w korporacjach.

Surface Hub umożliwi rysowanie notatek, łatwą nawigację po systemie i banalne wręcz prowadzenie konferencji z wieloma opcjami udostępniania danych.

„W oprogramowaniu nie ma rzeczy niemożliwych”

Ostatni punkt konferencji to totalna niespodzianka. Microsoft świetnie zachował tajemnicę i nie pozwolił, aby żaden szczegół wymsknął się przed konferencją do opinii publicznej. Alex Kipman odpowiedzialny z Kinecta miał przyjemność zaprezentować kompletnie nowe urządzenie, które może stać się małą rewolucją w technologicznym świecie – Microsoft HoloLens – gogle wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość. Wraz z tym Kipman opowiedział o projekcie Microsoft Holographic, który będzie miał za zadanie wprowadzić nas w nową erę hologramów.

Obejrzeliśmy materiał wideo, na którym zaprezentowano możliwości gogli. Projekt zapowiada się naprawdę niesamowicie. Do ich stworzenia wykorzystano specjalnie stworzone CPU i GPU oraz gro czujników, które wykryją nasze gesty i słowa. Dowiedzieliśmy się także o specjalnym procesorze HPU (Holographic Processing Unit).


(możliwości Microsoft Holographic)

„To jest następca PC”

Asystentka Kipmana na naszych oczach w 3 minuty stworzyła projekt quatrokoptera, który następnie – wcześniej już wykonany – został zaprezentowany przez prowadzącego. Projektowanie w całości polegało na obsłudze gestami i słowami, a aplikacja HoloStudio okazała się być bardzo prostą w użyciu. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak rozwinie się ten projekt, zwłaszcza, że narzędzia do tworzenia aplikacji wykorzystującej hologramy będą dostępne dla każdego dewelopera.

Trzeba wspomnieć, że gogle do działania nie wykorzystują żadnych kabli, smartfonów czy komputerów. Możliwości rozszerzenia możliwości będą natomiast naprawdę ogromnę. Okazało się, że Microsoft sekretnie rozwijał projekt we współpracy z NASA!

„Chcielibyśmy, aby Windows 10 był najbardziej uwielbianą wersją Windows”

Na koniec wystąpił prezes Microsoft – Satya Nadella, który powiedział, że ma nadzieję, iż Windows 10 okaże się najbardziej udaną wersją systemu Windows. Opowiedział, jak Microsoft przyczynia się do rozwoju technologii we wszystkich dziedzinach życia na całym świecie.

My jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani konferencją Microsoft. Gigant z Redmond zaprezentował wiele naprawdę interesujących szczegółów dotyczących Windows 10. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to możemy spodziewać się naprawdę udanego systemu, który może wiele zwojować.

Źródło: Microsoft, opr. własne

Odsłon: 27864 Skomentuj newsa
Komentarze

69

Udostępnij
 1. Badzio93
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2015-01-21 23:54

  Czyżbyśmy byli coraz bliżej AmuSphere? ;)

  Skomentuj

  1. ADiS_
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2015-01-22 00:12

   Minie niestety jeszcze wiele lat zanim doczekamy się chociażby NerveGear'a. Ale jest do dobry krok naprzód ;)

   Skomentuj

   1. DarioX7
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2015-01-22 13:03

    Tu już trzeba prowadzić pracę w zakresie neuroinformatyki itp.

    Skomentuj

  2. mpsk2
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2015-01-22 08:11

   Man, to tylko wyświetlacz koło oka, nie ma nic wspólnego z tym badziewiem z Cliffhanger Art Online.

   Skomentuj

 2. GrUbY95
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2015-01-21 23:59

  Mam pytanie. Czy po tym roku będę musiał wykupić licencje czy mam w 100 % za darmo W10?

  Skomentuj

  1. wizdar
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2015-01-22 00:12

   Obstawiam, że przejście na abonamentowy W10 będzie darmowe i przez pierwszy rok będziesz z tego abo zwolniony ;)

   Skomentuj

   1. pablo11
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2015-01-22 02:59

    według tego co kiedyś podawali będzie wersja 100% darmowa- podstawowa oraz wersja zaawansowana tylko z abonamentem.

    Skomentuj

    1. Sefto
     Oceń komentarz:

     6    

     Opublikowano: 2015-01-22 10:07

     Skąd macie takie informacje ? Podejrzewam, że tylko z plotek.

     Skomentuj

     1. Badas
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2015-01-22 10:36

      Nie tyle to były plotki, co różne plany koncepcyjne rozważane oficjalnie przez Microsoft.
      Jednym z takich pomysłów było zrobienie wersji darmowej i płatnej, na abonament lub jednorazowo itd.
      Ostatecznie nie wiadomo na co się zdecydują i czy te całe "puszczania oka" nie były zrobione tylko by narobić szumu wokół nowego systemu.

      Skomentuj

   2. Martines
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2015-01-22 12:49

    Czyli nie dość, że po aktualizacji stracę licencje na Win7/8 przechodząc na "darmową" 10'tkę to po tym roku będę musiał za niego płacić co miesiąc/kwartał etc.? Interes życia :)

    Skomentuj

  2. RexRX
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2015-01-22 09:35

   http://www.pcgamer.com/microsoft-windows-10-will-not-be-sold-as-a-subscription/ - jak dokonasz aktualizacji w ciągu pierwszego roku to nic nie płacisz potem bo microsoft zrezygnował ponoć z modelu subskrybcyjnego

   Skomentuj

  3. thoorin
   Oceń komentarz:

   11    

   Opublikowano: 2015-01-22 09:40

   Ja to zrozumiałem tak, że masz rok czasu na skorzystanie z promocji w której za darmo możesz przejść na Win10 i to wszystko. Nie było mowy żadnych abonamentach ani niczym podobnym. Po prostu jeśli nie skorzystasz z tej możliwości, to po roku jakbyś chciał mieć 10, to będziesz musiał za nią normalnie zapłacić tak jakbyś kupował każdy nowy system.

   Skomentuj

 3. SpioH
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2015-01-22 00:12

  "będzie ona zbierać informacje o użytkowniku, ale – jak podkreślił Belfiore – będziemy mieć pełną kontrolę, jakie dane będzie mogła o nas przechowywać. Te niepotrzebne po prostu każemy jej usunąć." Już to widzę..zapewne możliwość zarządzania tymi danymi będzie tak zakopana że trzeba będzie pół dnia spędzić na ich szukaniu a potem i tak się okaże że nawet po całkowitym wyłączeniu (o ile będzie to w ogóle możliwe, w co wątpię) i tak będzie nas szpiegować...

  Skomentuj

  1. ADiS_
   Oceń komentarz:

   10    

   Opublikowano: 2015-01-22 00:14

   Przecież było pokazane nawet gdzie te dane się znajdują - z poziomu pulpitu wystarczą 2, max 3 kliknięcia i masz wsio wypisane.

   Skomentuj

   1. SpioH
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-01-22 00:34

    Nawet jeśli tak jest, średnio mnie to satysfakcjonuje. Wolałbym opcję gdzie mogę podczas instalacji wybrać czy chcę tą asystentkę czy nie (wraz ze zbieraniem informacji), szczególnie że nie będzie ona dostępna w języku polskim to tym bardziej taka opcja powinna być dostępna (nie żebym miał problemy z językiem angielskim), ostatecznie aby była możliwość całkowitego wyłączenia asystentki i zbierania informacji.

    Skomentuj

    1. Sefto
     Oceń komentarz:

     4    

     Opublikowano: 2015-01-22 10:08

     Nie wiem za co kolega dostał minusy. To ważne, żeby system był konfigurowalny. Nie chcesz- nie używasz. To całkiem fair.

     Skomentuj

     1. Geriavit
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-01-22 23:35

      Dokładnie. W nowych systemach brakuje mi tego co oferowały np. 95 i 98. Podczas instalacji wybierało się pakiety, które mają być zainstalowane wraz z systemem. Po co mam mieć instalowane np.: Windows DVD Maker, Ułatwienia dostępu, tablet PC czy inne bzdury, których nigdy nie uruchomię?

      Skomentuj

 4. R2rr0
  Oceń komentarz:

  -12    

  Opublikowano: 2015-01-22 00:38

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  "21 stycznia zapisze się jako jedna z najważniejszych dat w historii Microsoftu. To właśnie na ten dzień zaplanowano konferencję..."

  Słaba to firma, której najważniejsze daty to te dotyczące konferencji.

  Skomentuj

  1. Maxdamage
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2015-01-22 10:07

   A jak gdzie chcesz ogłosić premierę nowego systemu operacyjnego?
   Na jarmarku w Disneylandzie z pokazem fajerwerków i watą cukrową?

   Skomentuj

 5. Rumcayz
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-01-22 01:02

  Ja mam nadzieję, że będzie opcja zostawienia ósemkowego ekranu startowego. Tzn widzę, że na prezentacji on jest, ale wygląda po prostu jak rozciągnięte menu start (stale widoczny pulpit, brak okienka 'użytkownika'). W wersjach preview jest opcja "use start screen instead of menu start" i mam głęboką nadzieję, że się z tego nie wycofają.

  Skomentuj

  1. AkaRyupl
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2015-01-22 06:30

   Jest taka opcja. Kilkoma kliknięciami będziesz mógł sobie zmienić to - tu masz link https://www.youtube.com/watch?v=l_IAqj3RkgM
   PS Jest to dostępne już w Windows 10 technical preview.

   Skomentuj

 6. raznow
  Oceń komentarz:

  -15    

  Opublikowano: 2015-01-22 01:02

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  Bynajmniej dali nam DX 12 z podobno 50% wzrostu wydajności. Fable Legend też na PC pokazali jednak ta ich aplikacja to jakiś bezsens bo po co ktoś miał by z lipnego xboxa streamować gry na PCta głupota !!! Nie dość że te gry na X1 wyglądają cienko i ledwo działają to jeszcze mam do tego dodać input lag ?!!! Masakra nawet im się niechciało jakiś gier zrobić na WIN 10 dadzą tylko jakiś pewnie badziewny port Fable. Jestem rozczarowany oczekiwałem czegoś porządnego a nie aplikacje które mają mnie zachęcić do kupna ich słabej konsoli :( Ta ich asystentka to też u nas nie będzie działać więc kolejny balast do usunięcia. Wszystkie te ich niby NOWOŚCI to zbędne pierdoły które się usuwa by systemu nie zaśmiecać. Czy oni nie potrafią zrozumieć że jak jest system do wszystkiego to jest ku... do niczego ?!!! PC to nie TELEFON czy KONSOLA!!! Myślałem że po porażce win8 czegoś się nauczyli ale nie oni nadal idą w tym samy ZŁYM kierunku.

  Skomentuj

  1. Martines
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2015-01-22 13:43

   http://1.bp.blogspot.com/-MZ7ptnfpQB4/TqXY4ZXAvwI/AAAAAAAAAQQ/3e67twhWIIg/s1600/bynajmniej.gif

   Skomentuj

 7. insanity
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2015-01-22 02:34

  Mam nadzieje ze ta apka do xboxa i inne syfy będą możliwe do usunięcia bo to tylko będzie przeszkadzało osobom, które nie maja od windowsa nic oprocz systemu operacyjnego. No i potrzeba więcej szczegółów na temat tego upgrade'u ze starszych wersji może być ciekawie.

  Skomentuj

 8. zakius
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2015-01-22 06:56

  akurat tło za kaflami zamiast przez na tak ciasnych ekranach to slaby pomysł... mam nadzieje, że nie tylko zostanie możliwość pozostawienia jak by jest, ale i samo się my i zmieni (jak mi bez pytania ustawiło w7 podgląd zdjęć bo kilku niekoniecznie bystrym osobom podgląd na pełnym ekranie przeszkadzał...)

  Skomentuj

  1. Geriavit
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-01-22 23:42

   Czytałem Twój post z 10 razy i myślałem, że mam jakiś poważny problem z oczami ale okazało się, że Ty po prostu tak piszesz xD

   Skomentuj

  2. nilhus
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-01-24 07:30

   ogranicz mocno picie bo nie jesteśmy w stanie zrozumieć twojego języka :P

   Skomentuj

 9. picol
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2015-01-22 06:56

  z tym szpiegiem nikt nie bedzie chcial win 10 tak samo jak i z graczami x1 to jak rumunie wpuscic do szwajcarii

  Skomentuj

 10. victorator
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2015-01-22 07:12

  Insader invader. Uczcie się angielskiego błagam. Jak można napisać insader a potem to powtarzać przez cały artykuł.

  Skomentuj

 11. Arst89
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2015-01-22 08:47

  Jak na firmę, która ma:
  -Konsole
  -OS
  -Smartfony (tel i tablety z własnym OS)
  to znowu dostajemy gunwo.
  W czasach, gdy telefon i komputer (najczęściej laptop) to już właściwie standard, internet też prezentuje przyzwoity poziom (mówię o świecie, nie Polsce, gdzie tylko miasta) brakuje mi zsynchronizowania tych urządzeń w jedną całość. Wyobraźcie sobie, iż odpalacie jakąś aplikacje na tel, wyskakuje komunikat, iż jest on za słaby, następnie system sprawdza, że w domu jest podłączony do sieci komp i pyta, czy nie odpalić na nim tej aplikacji i streamować jej na tel. Albo znane z urządzeń Sony RemotePlay - wyjeżdżasz gdzieś, ale rozgrywkę prowadzisz dalej na laptopie czy tablecie z podłączonym padem. Czy inna rzecz, robiąc jakieś obliczenia na PC, część operacji wykonywana jest na nieużywanym aktualnie stojącym obok Xboxie...

  Skomentuj

  1. thoorin
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2015-01-22 09:57

   akurat stream z Xboxa został zaprezentowany...

   Skomentuj

   1. Arst89
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2015-01-22 10:11

    Ja zrozumiałem, że sam obraz, nie sterowanie na odległość, ale jeśli jest, tak jak mówisz, to plus dla M$, ale minus, że powielając pomysły konkurencji (Sony ), nie idą dalej, bo możliwości są ogromne...

    Skomentuj

  2. webmaniack
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2015-01-22 14:35

   Nie twierdzę, że "gunwo", ale rzeczywiście pomysły dobre i tak powinno właśnie być. Smartfon/tablet korzysta z mocy komputera/xboxa, xbox z mocy komputera, komputer z xboxa (a nawet smartfona, jeżeli jest to jakiś słaby laptop).
   Możliwość uruchomienia telefonu na komputerze (akurat takie oprogramowanie istnieje dla niektórych telefonów, ja takie mam), jednak żeby to jakoś dobrze działało i wyglądało (CO NAJMNIEJ jak w przypadku OS X, chociaż tam też jest to za słabo zrobione, ekosystem Windowsa stać na coś więcej).

   Dodam, że powinna być możliwość odpalania gier z XBOXA, na PC (bezpośrednio, bez streamu, żeby nie było lagów), jeżeli w sieci domowej jest wykryty XBOX (w przeciwnym wypadku nikt by XBOXA nie kupił).

   Jeżeli by tak było (+ odrobinę popracować nad troszkę bardziej cukierkowym designem), to MS śmiało mógłby zmiażdżyć konkurencję, a w przypadku religii apple co najmniej ich przydusić.

   Prawda jest taka, że pomimo średniej opinii, Microsoft ma PRZEOGROMNE możliwości rozwoju swojego systemu i chyba tylko oni sami stoją sobie na drodze. Wygląd + możliwości, które da się zrobić + dobra cena = ogromny sukces. Dodać do tego fajne urządzenia mobilne (jak Surface, ale lżejszy/cieńszy i odrobinę tańszy), to ludzie zapomną, że istnieje konkurencja.

   PS. Mogliby w końcu zrobić jakieś przyzwoite zarządzanie profilami kolorów.

   Skomentuj

   1. RaB01BiT
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-01-23 16:31

    No nie wiem, popatrz - teraz smartfon lub tablet z Andrutem to nawet w Biedronce możesz kupić :)
    Ale podzielam Twoje przemyślenia.

    Skomentuj

 12. Szymon331
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2015-01-22 09:13

  Hm, kupiłem BOXa Windowsa 7 ale w wersji Home obsługuje tylko marne 16GB RAMu.


  Jeśli po aktualizacji do 10-tki w jakiej by wersji nie był będzie w stanie adresować 32-64GB pamięci RAM to biorę.

  Skomentuj

  1. stoona
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-01-22 18:40

   Windows 8 Core obsługuje 128GB więc raczej 10 mniej nie będzie.

   Skomentuj

 13. LeCzarny
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2015-01-22 09:16

  Czy ta darmowa aktualizacja dotyczy również wersji OEM?

  Skomentuj

 14. thoorin
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2015-01-22 09:53

  Oglądając konferencję trochę mi szczena opadła. Microsoft odwalił kawał roboty. Unifikacja systemu jest świetna. Potwierdzenie aktualizacji dla wszystkich starszych urządzeń to więcej niż dobra wiadomość. Na dodatek jak zaczęli prezentować HoloLens to myślałem, że to odległa przyszłość, jakiś daleki projekt czy wizja firmy.. a po chwili przedstawili w pełni działające urządzenie. Całkowicie kupuje wizje Microsoftu.

  Skomentuj

 15. Maxdamage
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2015-01-22 10:02

  "Windows Insiders" nie "Insaders"

  Skomentuj

 16. znik70
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-01-22 10:39

  z tego wszystkiego mnie interesuje bezpłatny lub nisko płatny upgrade z win7

  Skomentuj

  1. jeomax.co.uk
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2015-01-22 12:01

   .. i dostaniesz bezplatny upgrade i niesko platny abonament ;-)

   Trzeba poczekac do premiery - wowczas M$ sam sie wypowie, co i jak bedzie z placeniem za te "usluge" (a nie jednorazowy produkt, jak dotychczas), bo na razie same spekulacje.

   Skomentuj

 17. Towarzysz Komisarz
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2015-01-22 10:40

  Czyli wracam do telefonu z Windowsem na pokładzie :) Może na MWC ogłoszą następcę 1530 :)

  Ciekawe tylko, kiedy przetłumaczą Cortanę na polski... z tego co słyszałem mamy dostać, tylko jakiś czas po premierze.

  Skomentuj

  1. Towarzysz Komisarz
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2015-01-22 13:07

   Zdanie o usłudze dotyczy tylko "klientów korporacyjnych" - zwykli ludzie mają nie płacić za system, jeśli przesiądą się w ciągu roku od premiery.

   Skomentuj

 18. Qantex
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-01-22 11:44

  Zaskoczenie będzie dopiero po premierze jak się okaże że więcej było gadania niż prawdy i że system jest gorszy niż ktokolwiek to przewidywał.

  Skomentuj

  1. Lord_Drewno
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2015-01-23 18:06

   Zaskoczenie to będzie, jak wszystko co powiedzieli okaże się prawdą i na dodatek dostaniemy jeszcze jakieś mile widziane gratisy. Tak, wtedy to będzie zaskoczenie.

   Jestem ciekaw, jak "Dziesiątka" zostanie zoptymalizowana pod kątem wykorzystania podzespołów. No i czy nie będzie w niej zaimplementowanej witaminki pomagającej leczyć z piractwa... Tzn. czegoś, co będzie wykrywać nieautoryzowane (no, nielegalne czy jak to nazwiecie) pliki i wysyłać o tym informację do M$, który, oczywiście po całej długiej i krętej ścieżce prawnej, za odpowiednią opłatą (a może za darmo, taki piękny gest) będzie owe dane dostarczał służbom mundurowym, twórcom itp.
   Taka tam spekulacja, nie jestem informatykiem ani prawnikiem, nie wiem czy takie coś jest w ogóle wykonalne :)

   Skomentuj

 19. Qantex
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-01-22 11:44

  Zaskoczenie będzie dopiero po premierze jak się okaże że więcej było gadania niż prawdy i że system jest gorszy niż ktokolwiek to przewidywał.

  Skomentuj

 20. wojna677
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-01-22 12:01

  Widzę szykuje się rewolucja w Microsofcie. Nowy Windows bardzo dobrze się zapowiada, mam nadzieje że nie okaże się po tych wspaniałych zapowiedziach że to będzie nieudany projekt.

  Skomentuj

 21. Qpers
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-01-22 12:13

  Microsoft i aktualizacja do innego Windowsa za darmo? Nie kupuję tego. Zapewne mają na myśli darmowy abonament na rok.

  Skomentuj

 22. zibiaszek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-01-22 12:34

  Im dalej od "darmowych prezentów" tym lepiej,a zwłaszcza od nich.Albo taki zły albo "mamy was",jak na razie właściwy OS jest zainstalowany...

  Skomentuj

 23. zibiaszek
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2015-01-22 12:37

  A tak poza tym,czy w końcu dostaniemy porządny system na desktop,jak to było 4 lata temu czy ta technika łatania okien kartonem będzie stosowana dalej?

  Skomentuj

 24. Skaza
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2015-01-22 13:42


  Martwi mnie jedynie to zbieranie informacji o użytkowniku. Czy to właśnie z tego powodu system będzie darmowy? Aby dotrzeć do jak największej ilości użytkowników, w jak najkrótszym czasie?

  Darmowy system od Microsoftu... Z pewnością jakoś przyjdzie nam zapłacić.

  Skomentuj

 25. Silver
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-01-22 15:55

  "Windows 10 będzie darmową aktualizacją do Windows 7 i 8.1"

  To jest downgrade systemu. Chyba powinno być odwrotnie skoro miałaby być darmowa przesiadka na 10.

  Skomentuj

  1. falconiforme
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2015-01-22 18:20

   1. ISO pobierasz z neta
   2. Instalacja z USB w 10min,
   3. Możliwość zainstalowania OS-a na USB
   4. Domyślnie wszystkie sterowniki zainstalowane
   5. Zainstalowane domyślne aplikacje
   6. Interfejs dla głąba, wszystko logicznie poukładane
   7. Oprogramowanie instalujesz z Software Center.
   Windows 10 jest 10 lat do tyłu mimo że jeszcze nie wyszedł.

   Skomentuj

   1. Rumcayz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-01-22 21:41

    No to Cię zmartwię- wszystko to co wypisałeś jest też w windzie 8.1

    Skomentuj

    1. Erathiel
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2015-01-23 14:41

     Taaa... To przejdźmy się po punktach wymienionych przez kolegę.
     Ad.1) Zgoda, jest. Można pobrać ISO z neta, potem jeszcze tylko trochę zabawy z zakupem licencji, itd. Ale generalnie można, zgadza się.
     Ad.2) Z tymi 10 minutami to chyba przesada, ale zgadza się, że MS zrobił duży krok naprzód i Windows 8 instaluje się już w jakimś sensownym czasie.
     Ad. 3) Instalacja OS-a na dysk podpięty przez USB bardzo długo była w Windowsach w ogóle niemożliwa. Chyba nadal oficjalnie nie jest wspierana. Co prawda znalazłem jakiś opis, ale wygląda na straszne kombinowanie.
     Ad. 4) ... ?! Chyba że mówisz o wersjach preinstalowanych przez producenta, wtedy tak, wszystko działa od kopa. Zainstaluj sobie czysty system, bez dodatków od producenta sprzętu - zupełnie co innego.
     Ad.5) Tych domyślnych aplikacji w Windowsie jest tyle, że generalnie po instalacji czystego systemu spędzasz następną godzinę na uzupełnianiu środowiska, żeby nadawało się to do pracy :)
     Ad.6) O interfejsie Windows 8(.1) można powiedzieć dużo, ale na pewno nie, że jest logicznie poukładany. Nie, nie widziałem go tylko na obrazkach w sieci.
     Ad.7) Windows doczekał się Software Center? Hmm... Który to mamy rok? A Linux ze zdalnych repozytoriów korzysta ile już lat? Tak że tego, tyle jeśli chodzi o innowacje w Windowsie :)

     Skomentuj

   2. Silver
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-01-23 13:20

    Linux ma lekki plik wymiany. W porównaniu do Windows dysk tak nie mieli. Jądro jest lepiej zoptymalizowane pod kątem sprzętowym (podobnie iOS) dzięki czemu większy potencjał sprzętu jest wykorzystany.

    Skomentuj

    1. Misio38
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2015-01-23 14:51

     Mój Windows w ogóle nie ma pliku wymiany i działa.

     Skomentuj

     1. Silver
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-01-24 17:39

      A te 100MB dysku, które zabierane są przy instalacji to co to jest jak nie plik wymiany?

      Skomentuj

  2. Erathiel
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2015-01-23 14:29

   Co znaczy "innowacyjna pod kątem komercyjnym"? Wiesz, ja mogę wymienić z miejsca kilkanaście punktów, w których Linux wyprzedza Windowsa o lata świetlne. Podobnie można wymieniać w odwrotną stronę. Pamiętaj tylko, że Windows jest tworem stricte komercyjnym i stoją za nim potężne pieniądze. Linux jest tworzony społecznościowo, nie komercyjnie, więc reguły gry są inne. Ale innowacji to akurat w Linuksie nie brakuje. Ba, swoboda wyboru jest - czy chcesz z innowacji korzystać czy nie. Nie podoba się nowy interfejs graficzny (np. casus GNOME 3)? To robisz fork dotychczas używanego i rozwijasz je dalej (albo korzystasz z forka rozwijanego przez innych zapaleńców, jeśli sam nie jesteś zainteresowany programowaniem). A u Microsoftu przed kafelkami w końcu nie uciekniesz ;)

   Skomentuj

  3. nilhus
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-01-24 07:38

   to wskaż mi jakikolwiek płatny linux :)

   Skomentuj

 26. PIRAT_PL
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-01-22 18:01

  Dla mnie starczyłby Windows 7 lepiej zoptymalizowany (a nie 2gb ramu mniej) Nie mniej jednak propozycje odnośnie Windowsa 10 są bardzo ciekawe może coś mi się przyda, dla mnie wielkim sukcesem będzie jeśli nie będzie takich błędów jak w windows 8 i optymalizacja 8.1 i oto mój ideał systemu operacyjnego a kafelki mogą być, kwestia przyzwyczajenia tak naprawdę

  Skomentuj

 27. Kozmeh
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-01-22 18:58

  Pozdrawiam szczęśliwych nabywców W8 i W8.1.

  Skomentuj

  1. PIRAT_PL
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-01-27 20:53

   O 7 też była mowa ale nie wiem ile w tym prawdy. Wszystko zależy od Microsoftu.

   Skomentuj

 28. sturnus
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2015-01-22 20:05

  Aktualizacja faktycznie może być darmowa... ale pozornie. Microsoft poczeka az wszyscy zaktualizują do win10 a po roku wprowdzi abonement;] i bedzie trzeba bulic co miesiac albo co rok... cwaniaki;]

  Skomentuj

 29. Erathiel
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-01-23 00:29

  Co znaczy "innowacyjna pod kątem komercyjnym"? Wiesz, ja mogę wymienić z miejsca kilkanaście punktów, w których Linux wyprzedza Windowsa o lata świetlne. Podobnie można wymieniać w odwrotną stronę. Pamiętaj tylko, że Windows jest tworem stricte komercyjnym i stoją za nim potężne pieniądze. Linux jest tworzony społecznościowo, nie komercyjnie, więc reguły gry są inne. Ale innowacji to akurat w Linuksie nie brakuje. Ba, swoboda wyboru jest - czy chcesz z innowacji korzystać czy nie. Nie podoba się nowy interfejs graficzny (np. casus GNOME 3)? To robisz fork dotychczas używanego i rozwijasz je dalej (albo korzystasz z forka rozwijanego przez innych zapaleńców, jeśli sam nie jesteś zainteresowany programowaniem). A u Microsoftu przed kafelkami w końcu nie uciekniesz ;)

  Skomentuj

  1. Erathiel
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-01-23 14:29

   Pardon, ten komentarz miał być odpowiedzią na inny, ale po wysłaniu dostałem zwrotkę 500 :) Przeklejam we właściwe miejsce.

   Skomentuj

 30. Wiskas
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-01-23 17:44

  Będzie darmo.... Tak jak OSX Yosemite..... Nie będzie żadnych abonamentów przestańcie pitolić.... Na PC to nie przejdzie..... Dziś dadzą nam wszystko za darmo.... Jesteśmy mrówką w ich ekosystemie....najważniejsze jest to by wiedzieli o nas wszystko.... Mają gdzieś że franek pobrał watchdogs z torrenta...franek jest nikim i nie ma kasy na filmy i gry....ale wiedzą o franku wszystko.... Kto ma dostęp do danych ten ma władzę...... Rynek się dzieli darmowy OSX darmowa aktualizacja do WINDY...wszystko darmowe.... BIERZ I NIEPATRZ

  Skomentuj

 31. stalkerpl
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-01-26 10:39

  za darmo to po mordzie sie dostaje a zapewne bedzie tak, darmowa aktualizacja teraz a za rok powiedzą ze trzeba placic comiesiczny abonament jak za tv

  Skomentuj

 32. pustelnic
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-01-26 18:36

  Czuję że Microsoft wszystkiego nam nie powiedział .Za różowo to wygląda i gdzieś musi być haczyk.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!