Na topie

Windows 8 na bocznym torze - rynkowe udziały systemu na poziomie Visty

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Oprogramowanie Systemy operacyjne Tematyka: Windows 8 Producenci: Microsoft

Z najnowszych raportów wynika, iż rynkowe udziały Windows 8 wynoszą obecnie 3,99%.

Windows 8 logo

AA

Mamy tutaj właścicieli komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows 8? Jeśli tak to musicie wiedzieć, że nie zaliczacie się do szczególnie dużego grona.

Windows 8 popularny był chyba jedynie przed premierą, kiedy to publikowano obiecujące zapowiedzi. Okazało się jednak, że na nich się skończyło, a wspomniany system nawet przez chwilę nie mógł pochwalić się dużą popularnością.

Z najnowszych raportów wynika, iż rynkowe udziały Windows 8 wynoszą obecnie 3,99%. Oznacza to, że mówić należy tutaj o wyniku bardzo zbliżonym do Visty, a to właśnie ona od lat uznawana jest za najmniej wziętą wersję systemu Windows.

W analogicznym okresie zeszłego roku Windows 8 dobił do wyniku 7,81%. Rzecz jasna szybki spadek i tak niskiej popularności to nie tylko efekty niechęci użytkowników, ale także przesiadka na Windows 8.1 sporej części tych, którzy na Windows 8 jednak się zdecydowali.

Windows 8 rynkowe udziały

Za rok wynik będzie jeszcze niższy do czego zapewne przyczyni się premiera Windows 10. Bardziej interesujące jest to czy nowy system zdoła przekonać do siebie tych, którzy korzystają z „siódemki”.

Źródło: softpedia, taringa

Odsłon: 16447 Skomentuj newsa
Komentarze

63

Udostępnij
  1. XarduneK
    Oceń komentarz:

    61    

    Opublikowano: 2015-05-18 17:27

    Moim zdaniem Windows 8 i 8.1 powinny być liczone wspólnie...

    Skomentuj

    1. asfasfds2332
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2015-05-18 19:50

      ewentualnie os x musiał by być liczony osobno na każdą wersje 10.1 10.2... 10.9 10.10
      i linux na każdą wersje czego było by bardzo dużo

      Skomentuj

      1. znik70
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-05-19 11:02

        jednak powinny być liczone wspólnie, gdyż win8.1 został w praktyce wydany na zasadzie patcha do win8 . To tak, jakby osobno liczyć daną wersję systemu pod kątem zainstalowanych łatek.

        gdzie szukać takiego stanu rzeczy? podstawa to fatalny interfejs graficzny. ludzie tego nie chcą. kolejna, w win8 brak jest trybu WindowsXP. Ludzie nie chcą się żegnać ze starymi programami. Jak dla mnie pomysł usunięcia wsparcia dla trybu DOS i starych trybów windows to totalna pomyłka, a zaczęło się od windows7.

        ostatnia rzecz, microsoft jakoś cenowo nie zachęcił ludzi do zakupu upgrade z win7 do win8. czyli kicha totalna.

        Skomentuj

        1. brendyman
          Oceń komentarz:

          -2    

          Opublikowano: 2015-05-19 13:51

          Niestety userzy są uparci i niereformowalni - stąd idiotyczna nienawiść do świetnego interfejsu, podgrzewana przez internetowych krzykaczy. Tryb DOS i XP... ja Cię proszę. Użytkownik domowy tego nie zauważy a korporacje i tak dopiero przesiadły się na 7kę i to nie dlatego, że 8 jest zła, tylko dlatego, że przesiadka w korporacji trwa latami.
          A Twój ostatni punkt to już tak mi trochę niewiedzą zalatuje. Przez 3 miesiące od premiery 8ki, można było kupić upgrade z dowolnego prawie windowsa (7, Vista i na 99% xp też) do pełnego 8 Pro za ... 120zł. Mała zachęta? Ja kupiłem 4. Trzba było upgradować a nie słuchać ludzi co nie potrafią używać dużych ikon bez ekranu dotykowego.

          Skomentuj

          1. uraharu
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-05-19 16:10

            zgodzę się w 100% z Twoją wypowiedzią.

            Windows 8 to spory krok w porównaniu do poprzednich wersji, sam z przyjemnością przesiadłem się ze starszej wersji. Komfort korzystania dużo wyższy, stabilność oraz szybkość chyba lepsza od OSX'a.

            jak nigdy nie byłem zwolennikiem Microsoftu, tak po najnowszych zmianach jakie wprowadza zaczynam się do niego przekonywać
            nawet telefon wymieniłem na windows phon'a (;

            Skomentuj

          2. disturbedone
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-05-20 15:30

            Oj nie Panie 8 nie dorównuje OSX pod żadnym z tych aspektów, ale fakt faktem najstabilniejszy i najszybszy Windows dotychczas to właśnie znienawidzona "ósemka".
            Naprawdę można napisać referat dlaczego WIN8 przewyższa poprzednie wersje. Metro nie ejst absolutnie żadnym problemem, a i ułatwia pracę diametralnie jeśli nauczy się z niego osoba korzystać i dostosuje pod siebie. 10 zapowiada się lepiej od 8 (wiadomo). Windows 8, 8.1 czy 10 i tak będę korzystał z kafelków.

            Skomentuj

          3. januszb
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-05-19 18:26

            Ja też się z Tobą zgadzam i używam 8-ki - nie narzekam. Ominięcie Metra jest bezproblemowe, nie widziałem kafelków już od roku. Natomiast FAKTEM jest, że o ile w Win7 wszystko mi chodziło, tak teraz paru starszych programów się pozbyłem lub poszły do katalogu 'archiwum' ponieważ nie działają - głównie jezykowe typu ydp collins itp.

            Skomentuj

  2. modekNiePodskakuj
    Oceń komentarz:

    -28    

    Opublikowano: 2015-05-18 17:32

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Hahah redaktor to baran po prostu a tytuł z onetu. Windows 8.1 to jest 8 z updatem a jest liczony osobno

    Skomentuj

    1. R2rr0
      Oceń komentarz:

      20    

      Opublikowano: 2015-05-18 17:58

      To nie redaktor wymyślił taki sposób liczenia statystyk Windows "baranie".

      Skomentuj

      1. Gungosa
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2015-05-19 07:43

        racja :)

        Skomentuj

      2. adamgr
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2015-05-19 08:19

        Co nie znaczy ze mamy powtarzac kazda bzdure jaka jest publikowana w necie. Rownie dobzre mozna pisac ze XP i 7 sa do niczego bo ludzie uzywaja XPSp3 i 7Sp1.

        News bardziej pasujacy do Onetu niz do Benchmarka.
        Prosze nie obnizajmy sie do tego poziomu bo zaraz pojawi sie news ze Siwiec zlamala paznokiec wkladajac DVD do iPhona..

        Skomentuj

  3. ProTofik
    Oceń komentarz:

    -23    

    Opublikowano: 2015-05-18 17:36

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Trzeba mieć autyzm by trzymać się starego systemu tylko dlatego że nie chce się zmienić swoich przyzwyczajeń. 15 minut by wystarczyło by się przekonać.

    Skomentuj

    1. Yaceek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-05-18 17:44

      Zapominasz o kolejnych wydatkach. Chyba, że przypłynąłeś pirackim statkiem to cofam.

      Skomentuj

    2. mutissj
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-05-18 20:06

      Mam stary XP SP3 miniatury filmów/zdjęć ...
      ... szybciej się wczytują na XP niż na windows 7

      I to wszystko na karcie graficznej GeForce GTX970, NVIDIA sterowników nie wydała dla XP, ale z ruskich stron można wszystko pobrać :l

      Skomentuj

      1. Gungosa
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2015-05-19 07:46

        gratuluje :) serio

        Skomentuj

    3. mjwhite
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-05-18 20:12

      nie chodzi o przyzwyczajenia tylko o MOŻLIWOŚCI, typu "windows 10 nie pozwoli wyłączyć automatycznych aktualizacji".

      Skomentuj

      1. znik70
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-05-19 11:05

        dokładnie. w dodatku "windows7 nie pozwoli na uruchomienie aplikacji DOS, win3 i win9x", no chyba że masz wersję wyższą (droższą) niż home, i użyjesz trybu XP mode, która tak naprawdę jest windowsem XP w wirtualce na specjalnej licencji.

        Skomentuj

        1. znik70
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-05-19 11:06

          aha i jeszcze jedno. w windows8 zabieramy ci tryb XP mode, a w windows10 pożegnaj się z windows media center. zamiast "co jeszcze możemy dla ciebie zrobić?", mamy "co jeszcze możemy ci ZABRAĆ?". heh.... microsoft jest coraz pazerniejszy.

          Skomentuj

          1. korax
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-05-19 12:06

            Uczy się od naszego rządu :)

            Skomentuj

          2. BariGT
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-05-19 12:46

            Aha, szykuj sie na abonament, w takiej czy innej postaci

            Skomentuj

    4. BariGT
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2015-05-18 21:00

      Trzeba mieć osobowość owcy/niewolnika aby zmieniać swoje upodobania/nawyki by komuś za oceanem hajs się zgadzał.
      Mam Win7 i mi on odpowiada -nie planuje się do niczego przyzwyczajać.

      Skomentuj

  4. Franz
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2015-05-18 17:45

    Ciekawe jak by to wygladało, gdyby każdemu kupującemu nowego laptopa, czy inny gotowy komputer dano wybór: 7, czy 8?
    Myślę, że wygladałoby to jescze gorzej dla 8 i 8.1.

    Skomentuj

    1. Kirito.
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2015-05-18 18:52

      Ja tam miałem największy wybór, kupiłem lapka bez systemu :P

      Skomentuj

    2. Kirito.
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-05-18 18:52

      Ja tam miałem największy wybór, kupiłem lapka bez systemu :P

      Skomentuj

      1. znik70
        Oceń komentarz:

        -3    

        Opublikowano: 2015-05-19 11:12

        i co z tego? i tak używasz windowsa. widać po podwójnym poście, bo się komentarz powtórzył. tak robi tylko internet explorer, i trzeba to filtrować na forum pod kątem duplikatów. hehehe, aleś "wybrał" :D . problem w tym, że teraz win7 kupisz tylko wraz z niektórymi komputerami, często na podwójnej licencji win7+8 .

        Skomentuj

        1. adamgr
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-05-20 07:23

          Jakos nie uzywam IE a tez zdarzaja mi sie podwojne posty. To nie jest kwestia przegladarki.

          Skomentuj

    3. BariGT
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-05-18 21:06

      Sam znam wielu użytkowników, którzy nie mogli dostać dobrego lapka z win7, więc musieli brać nowego z win8 i się domowymi sposobami downgrejdowali.

      Skomentuj

      1. Gungosa
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-05-19 07:47

        szczyt masakrozy

        Skomentuj

      2. maqmba
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-05-19 09:16

        Jacyś masochiści?

        Skomentuj

        1. BariGT
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-05-19 12:45

          Raczej SWIADOMI uzytkownicy a nie gimby z wypranymi mozgownicami ktorym mozna wmowic cokolwiek. NIE MAM OCHOTY na kafle ale chce menu start.

          Skomentuj

          1. MrAndy
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-05-20 00:51

            Świadomy użytkownik instaluje ClassicShell i ma normalne Menu Start. A nie wywala cały system.

            Skomentuj

    4. znik70
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2015-05-19 11:09

      jest taki wybór :) (uwaga reklama, lokówkowanie produktu) wersje biznesowe laptopów elitebook i desktopów mają podwójnie licencjonowane windowsy. zainstalowany jest windows7 pro, i jest dostarczona płyta do kompletnej reinstalacji lub upgrade z windows 8 pro. Jak myślisz, której wersji używam? :D

      Skomentuj

  5. studionti
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2015-05-18 17:48

    Kilka miesięcy temu przesiadłem się na Vistę 64 bit. Mam 64 bity, DX 11, klasyczny wygląd okien i klasyczne menu start.
    Windows 8 jest bezużyteczne w desktopie.

    Skomentuj

    1. kerry_sd
      Oceń komentarz:

      -12    

      Opublikowano: 2015-05-18 19:05

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      albo żartujesz, albo jesteś informatycznym dyletantem...

      Skomentuj

      1. PL_SBX
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2015-05-18 20:01

        Raczej typowy informatyk janusz.

        Skomentuj

        1. Gungosa
          Oceń komentarz:

          -2    

          Opublikowano: 2015-05-19 07:48

          Vista vs 8.1 Nice :)

          Skomentuj

          1. znik70
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2015-05-19 11:21

            vista to jeden z gorszych systemów. fatalnie zarządza ramem. ja visty używałem pół roku, i jestem szczęśliwy że już nie używam. vista i 7 to niebo a ziemia. z kolei win8 pod spodem ma świetnie zrobione bebechy, ale interfejs użytkownika to sami wiecie.

            Skomentuj

          2. studionti
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-05-19 17:15

            Zmień kolor tła okna explorer.exe na inny niż biały w Aero, potem startuj do dyskusji.

            Skomentuj

    2. maqmba
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2015-05-19 09:18

      Wykastrowałeś vistę z tego co było w niej najlepsze (wygląd) i jeszcze się tym chwalisz?

      Skomentuj

  6. baru94
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2015-05-18 17:50

    No też nie rozumiem przesłania artykułu. Przecież wyniki dla MS są akurat bardzo pozytywne. Udowadniają, że ludzie skorzystali z aktualizacji z W8 na 8.1 i system ten wybił się na drugą pozycję. Tym bardziej optymizmem napawa plan zjednania sobie zwolenników siódemki i ósemki w Windows 10.

    Skomentuj

  7. Franz
    Oceń komentarz:

    12    

    Opublikowano: 2015-05-18 17:59

    A co do pytania: czy przejdę na 10?
    Tak, ale pod warunkiem, że system będzie przejrzysty i naprawdę intuicyjny, jak będzie uwzgledniał, że za biurkiem nie używa sie dotyku i usuną wszelkie funkcje związane z dotykiem dla laptopów i stacjonarnych (oczywiście mam na myśli możliwość włączania i wyłączania tych funkcji w zależności od potrzeb).
    Ocekuję też pełnej kontroli nad stopniem zintegrowania systemu z siecią - to ja mam decydować co jest pobierane, instalowane i wysyłane i nikt inny. Nie interesują mnie żadne przymusowe konta konieczne do korzystania z systemu.

    Skomentuj

    1. znik70
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2015-05-19 11:32

      zainstaluj w wirtualce. ja tak zrobiłem. system ma trochę wad. grafika pod vmware nie zawsze działa jak powinna, artefakty itp. ale system pomimo że dałem mu marne 1GB ramu, działa naprawdę świetnie. od czasu do czasu zajrzę i zaktualizuję, ale nie używam bo jest "debug mode".
      ciekaw jestem jakie będzie mapowanie starszych windowsów na win10. ja akurat mam 7 ultimate.
      co do wersji home, kompletna kaszana z tego co deklarują. trzeba będzie odcinać update na firewallu aby mieć święty spokój. jest to też sposób na zmuszenie firm, aby kupiły wyższe droższe wersje. nie rozumiem też podejścia do wersji pro. jest wielu użytkowników domowych, którzy mają właśnie wersję pro.
      i na koniec, ciekawe co zrobią z posiadaczami visty. system jeden z najgorszych jakie zrobili (nie licząc owczego windows Meeeeee....). To wstyd, że tym użytkownikom nie został zaproponowany bardzo tani upgrade do 7, a jak wyszła wersja 8 to tani upgrade właśnie do tej wersji. sprzęt z window vista jest nadal zbyt dobry aby go wyrzucać do kosza. to kompletna porażka microsoftu. gdyby to byli azjaci, nosili by wstążeczki hańby.

      Skomentuj

  8. bison616
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2015-05-18 18:22

    niestety mój procesor nie obsługuje jednej instrukcji (CMPXCHG16B) potrzebnej do win 8.1 wiec muszę korzystać z win 8 a i tak jest szybszy od win 7

    Skomentuj

    1. Martines
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2015-05-18 18:36

      Na moim XP 4200+ też działa tylko zwykła 8. Ale działa tak samo jak 7, nie wliczając uruchamiania systemu (hibernacja robi swoje).

      Skomentuj

      1. znik70
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2015-05-19 11:34

        ja powłączałem hibernację hybrydową w win7 64bit. działa jak należy, nie widzę różnicy z win8.

        Skomentuj

    2. barwniak
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2015-05-18 19:59

      CMPXCHG16B jest potrzebne tylko dla Win 8.1 64-bit wersja 32 bit Win 8.1 działa bez problemu, podobnie z Win 10.

      Skomentuj

      1. znik70
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-05-19 11:36

        jak ktoś ma >4GB RAM, to zejście do 32bit jest jakimś inwalidztwem.

        Skomentuj

      2. bison616
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-05-20 08:51

        nie działa bo wywala po paru minutach BSOD i win10 tez

        Skomentuj

  9. kerry_sd
    Oceń komentarz:

    -6    

    Opublikowano: 2015-05-18 19:09

    Kolejny naciągany artykuł, bo to tak, jakby pisać, że Windows 7 to padaka i wymiera bo... większość osób przeszła do W7 SP2...

    Żenujący poziom dziennikarstwa tak mówiąc szczerze, byle tylko naciągnąć na kliknięcie w artykuł.

    W nagrodę włączam z powrotem adblocka.

    Skomentuj

    1. R2rr0
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2015-05-18 19:24

      Następny geniusz... Tak są statystyki liczone i już. Windows 8.1 uwzględniany jest osobno i benchmark sobie tego nie wymyślił.

      Skomentuj

      1. Next_Gen_1987
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2015-05-18 22:08

        Jest już SP2 dla W7?? Gdzie?!

        Skomentuj

    2. asus4ever
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2015-05-19 07:48

      Czyli jest nadzieja, że nie będziesz więcej komentował? ;-)

      Skomentuj

    3. Gungosa
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2015-05-19 07:51

      temat cieszy sie dużym zainteresowaniem to znaczy ze jest dobry i napisany w PORE !

      Skomentuj

  10. Hello
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2015-05-18 19:23

    "Windows 8 popularny był chyba jedynie przed premierą, kiedy to publikowano obiecujące zapowiedzi."

    Tak popularny był wśród księgowych stron internetowych zalewanych opłacanymi shillowanymi pochwałami.

    Masa reklam i klakierstwa serwowana przez opłaconych redaktorów.

    Skomentuj

  11. ICE1979
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2015-05-19 03:10

    Przeciez ludzi kupujacych system osobno jest naprawde niewielki odsetek w porownaniu z tymi ktorzy kupuja kompa z systemem. Sprzedaz jakiejs tam liczby systemow jest scisle zwiazana z sprzedaza ilosci komputerow w danym czasie. Malo kto kupuje drugi system jak juz mu dadza jakis z kompem. Takie badania mialy by sens gdyby ciagle mozna bylo wybierac jaki system jest zainstalowany na tym co sie kupuje.

    Skomentuj

  12. ICE1979
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2015-05-19 03:12

    Tak samo z procesorami jest: malo kto sie przesiada z poprzedniej generacji na najnowsza. Ludzie zminieaja kompa kiedy ich juz nie wyrabia i biora co jest w sklepie, jaka akurat generacja sie trafi. ot cala tajemnica.

    Skomentuj

  13. Gungosa
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-05-19 07:41

    wie ktoś dlaczego Win8.1 zajmuje mi az 40giga ?

    Skomentuj

  14. Gungosa
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2015-05-19 07:45

    nie rozumiem tych ludzi co siedzą na tym starych systemach.... typu XP 7 Vista.... Win 8.1 jest naprawdę dobrym system i nie pier...... mi tu że nie, bo komputera używam od wina 98. Gratuluje siedźcie sobie na starych systemach bez łatek z mniejszą wydajnością chociażby w grach. pozdrawiam was i wasze śmieciowe systemy :)

    Skomentuj

    1. asus4ever
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-05-19 07:52

      Kolego, jeżeli używasz komputera głównie do gier, to twoja sprawa. Są ludzie, którzy na tym pracują i czasami potrzebują używać np. sprzętu, dla którego nie ma sterowników do nowszych wersji systemów lub aplikacji, które nie działają w nowych środowiskach, albo po prostu nie widzą potrzeby podnoszenia wersji. Nie jest to powód, żeby ich lekceważyć lub obrażać.

      Skomentuj

    2. marcadir
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-05-19 08:06

      A po co mi łatki, skoro co się dało to naprawiono... mam win 7 zabezpieczony firewallem i zapewniam Ciebie, że jestem bardziej bezpieczny niż ty z win8.1 i wszystkimi aktualizacjami.
      Pierwsza zasada administratora, jeżeli coś działa dobrze to nie zmieniaj.

      Skomentuj

    3. BariGT
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-05-19 08:35

      Uzywalem PC jak jeszcze windowsow nie bylo. Moze dlatego mam uraz do systemow ktore "wiedza lepiej" Win 8 to porazka co ma odzwierciedlenie w jego popularnosci.

      Skomentuj

      1. znik70
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2015-05-19 11:45

        no tak. wtedy był DOS, ten to o wszystko pytał :) ach ten i8088 .

        Skomentuj

  15. voo6d6oo6
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-05-20 15:49

    Ciekawe ile procent by mieli jak by odliczyli te systemy które ludzie musieli kupić z nowym notebookiem czy innym sprzętem komputerowym hehehe:)