Na topie

Wolfenstein: The New Order ocenzurowany w Niemczech

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Niemiecka wersja gry pozbawiona zostanie symboli nawiązujących do III Rzeszy.

Wolfenstein: The New Order gra

AA

Nie da się ukryć, że z każdymi kolejnymi materiałami publikowanymi przez twórców Wolfenstein: The New Order tytuł ten prezentuje się coraz ciekawiej. Zaliczyć trzeba go jednak do tych, które poruszają dość problematyczną tematykę i dlatego już teraz pojawiają się pierwsze informacje odnośnie cenzurowania gry w wybranych krajach.

Europa jest wprawdzie pod tym względem stosunkowo tolerancyjna, ale nie brakuje wyjątków. Jednym z nich są Niemcy, które akurat przy Wolfenstein: The New Order mogą mieć sporo do powiedzenia. Fabuła koncentruje się tutaj na nazistach i to właśnie tego określenia dotyczyć będzie wspomniana cenzura.

Pete Hines, szef studia Bethesda, odniósł się do tego w ostatnim wywiadzie. Okazuje się, że niemiecka wersja gry pozbawiona zostanie symboli nawiązujących do III Rzeszy, dlatego też tamtejsi gracze nie zobaczą ani jednej swastyki. Co więcej, słowo naziści zostanie zastąpione określeniem reżim.

"Oni są trochę drażliwi. I tak naziści nazywani będą w niemieckiej wersji gry reżimem. Jestem pewien, że jest to pierwsza gra z serii Wolfenstein, która zostanie wydana w Niemczech, ale będzie całkowicie pozbawiona wszelkiej treści zakazanej konstytucyjnie."

Przypomnijmy, iż premiera Wolfenstein: The New Order zbliża się już nieco większymi krokami. Zaplanowana jest na 20 maja. Gra pojawi się w wersji na PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One, a także PlayStation 3 i Xbox 360. U nas na szczęście bez jakichkolwiek "cięć".

Źródło: gamespot

Odsłon: 10040 Skomentuj newsa
Komentarze

39

Udostępnij
  1. eryk1310
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2014-04-18 17:42

    coś czuje że bedzie hit !
    obym się nie przejechał jak z Thiefem :)

    Skomentuj

  2. raczek70
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2014-04-18 17:46

    To już dziwne "nazi" ich razi?. Przecież oni zostali wybrani prze Niemców w demokratycznych wyborach, jaki "reżim"?.

    Skomentuj

    1. Hedrox
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2014-04-18 18:18

      Nie razi, tylko wszelkie nazwy i symbole nazistowskie są u nich prawnie zakazane. Tak jak u nas sierp i młot. Poza tym nie wszyscy byli nazistami a przejęcie władzy przez NSDAP było kontrowersyjne.

      Skomentuj

      1. Boncorek
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2014-04-19 15:31

        Nie wszyscy, ale miliony tak. Poza tym jak czegoś się dokona to zawsze wychwalany jest cały naród. Przykłady: USA i lądowanie na Księżycu, ZSRR i pierwszy człowiek w kosmosie, II Wojnę światową wygrali Alianci - wszystkie państwa ponoć i każdy obywatel się do tego przyczynił HURA. Natomiast jak mówi się o Niemcach i III Rzeszy, to nagle okazuje się, że byli to źli naziści, mała grupka osób, która po wojnie gdzieś wyparowała lub jej część została skazana w Norymberdze a cały biedny naród został uwolniony spod buta złych nazistów. A te miliony które szły na Polskę, na Francję? Ci piloci Luftwaffe co robili naloty na Anglię, strażnicy z obozów, a ich kobiety pracujące w zakładach produkujących broń? Kto to był? Niemcy liczeni w milionach czy jakaś grupka nazistów? Oczywiście nie powinno wkładać się wszystkich do jednego worka ale jednak ktoś musi odpowiadać za komory gazowe i tę rzeź - i odpowiadają za to nie kto inny jak NIEMCY tak samo jak za łagry odpowiadają Rosjanie i inni członkowie ZSRR, za zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę odpowiadają Amerykanie. To chyba proste i logiczne...

        Skomentuj

    1. Hedrox
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-04-18 18:23

      Niczego się nie wypierają. Nikt w Niemczech nie zaprzecza historii. Gdyby tak było to robiliby problemy, tak jak było z Company of Heroes 2 w Rosji, czy z BF4 w Chinach.

      Skomentuj

      1. Pepec9124
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2014-04-18 18:44

        Wypierają się. Przykładem jest serial który kupiło TVP.

        Skomentuj

        1. Hedrox
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2014-04-18 18:50

          Oni mają więcej rzetelnych programów dokumentalnych o II WŚ (nie fabularyzowanych seriali) niż my kiedykolwiek puścimy w TVP. U nas lekcja II WŚ to 4 Pancerni i Pies i ten kiepski serial.

          Skomentuj

          1. Pshemas
            Oceń komentarz:

            4    

            Opublikowano: 2014-04-18 23:24

            Heh.. zaznajom się z programem szkół w tej kwestii a zobaczysz że Niemców uczy się że to Naziści z nie Niemcy rozpętali WWII... że naród niemiecki został zniewolony przez Nazistów i Niemcy są głównymi ofiarami wojny.

            Skomentuj

          2. Hedrox
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2014-04-19 00:39

            Zaznajom się z historią powszechną. Będziesz wiedział jak doszło do przejęcia władzy w Niemczech i dlatego to czego się uczą wcale nie odbiega od prawdy. Naród niemiecki był w pewien sposób sterroryzowany przez partię. Jak sądzisz czemu tylu Niemców uciekało z kraju? Czemu byli zsyłaniu do obozów pracy? NIEMCY byli zsyłani do NIEMIECKICH OBOZÓW PRACY? Po co była indoktrynacja, Hitler Jugend i propaganda Goebbelsa? Rządy jednej partii podległej de facto jednemu człowiekowi? W końcu czemu spiskowano przeciwko Hitlerowi w jego własnym kraju? Otwarty bunt był niemożliwy. To tak jak winić obywateli Korei Północnej za Kim Dzong Una. Przeraża mnie stan wiedzy Polaków na temat świata. Wygląda to tak, że większość lubi gadać populistycznymi sloganami powtarzanymi po pewnych politykach. W ten sposób ten kraj nigdy nie dogoni zachodu...

            Skomentuj

          3. Galnospoke
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2014-04-20 11:23

            Napisze krotko, coby z idiota nie robic dysput: jestes glupszy, niz ustawa przewiduje.

            Skomentuj

        2. ipiechu
          Oceń komentarz:

          5    

          Opublikowano: 2014-04-18 18:59

          Tak samo jak określenie "Polskie obozy koncentracyjne" nie dajmy robić z siebie idiotów. To że obozy były w Polsce to nie znaczy że były Polskie. A po drugie bez nich to całkiem by się wyparli iż takie rzeczy się działy!

          Skomentuj

          1. Hedrox
            Oceń komentarz:

            -4    

            Opublikowano: 2014-04-18 20:32

            To wynikało z gramatyki języka tych którzy to użyli. Mamy najtrudniejszy język na świecie. Te zachodnie są uproszczone i dlatego tak popularne. Chodziło obozy koncentracyjne ulokowane w Polsce a nie polskie. Ale po prostu porąbana prawica to podchwyciła. Tak samo jak brak Warszawy na mapie pogody we Francji. Co oczywiście było bzdurą. Prawica wszędzie i o wszystko robi afery. Taki nacjonalistyczny szowinizm.

            Skomentuj

          2. Pepec9124
            Oceń komentarz:

            6    

            Opublikowano: 2014-04-18 22:31

            Tak, bo tylko po polsku da się napisać: Niemieckie obozy koncentracyjne w Polsce...

            Skomentuj

          3. Hedrox
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2014-04-18 22:49

            Nie wiem po co szukasz dziury w całym jak Korwin czy Macierewicz. Niemcy nie są dumni z tego, że dziadkowie pozwolili NSDAP dojść do władzy. Po prostu nie chwalą się tym i tępią przejawy nazizmu. SPD nie ma dużego elektoratu. Zrozumieli błąd. Konstytucyjnie zakazana jest swastyka i nazizm. Stąd też nie chcą promować w kraju takich symboli. Zachowują się bardzo dobrze. W Rosji zauważ, że tęskni się za ZSRR i przyznaje do sierpa i młota a często i z nim paraduje. A w Niemczech jest inaczej. Nie przekłamywali prawdy jak Ruscy o Katyniu. Przyznali się. Były procesy i wysiedlenia. Wkur.. mnie, że niektóre polaki-cebulaki tyle lat po chcieliby by Niemcy dalej na klęczkach chodzili przed Polakami.Taki Kaczyński szowinizm. Proponowałbym sprawdzić najpierw grzechy Polski w historii, o których się w szkołach nie uczy i uderzyć się w pierś.

            Skomentuj

          4. d i l
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-04-19 00:46

            Jak nie mają, to mieli niedawno nazistowską partię w sejmie. Chwalą się telewizji budynkami powstałymi za zrabowane majątki. Idz Pan w c... ze swoją teorią.

            Skomentuj

          5. Hedrox
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-04-19 00:54

            Poproszę o dowód na to, że ktoś się chwali, że "zrabował majątek i za to zbudował budynek". To raz. A dwa znawco polityki najpierw się zorientuj na to jak wiele lat i jaka partia ma władzę w Bundestagu. I jakie poparcie ma partia NPD czyli ta nazistowska. Bo NIGDY nie przekroczyła progu wyborczego. Najwyższe 4 % poparcie miała w 1969 roku.

            Znów wiedza się nie liczy. Liczą się populistyczne slogany wychowanków Korwina i PIS. Zajebiście po prostu. I jak tu dyskutować na poziomie?

            Rzetelna wiedza dostaje minusy. Gimbaza za których myślą polscy politycy prawicy dostaje plusy. I jak ten kraj ma stanąć na nogi, jeszcze raz to powtarzam? Przy takim poziomie imbecylizmu to tylko stąd uciekać, bo nadziei na poprawę nie ma. Tacy kolesie dojdą do władzy i dalej będzie chujnia.

            Skomentuj

          6. d i l
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-04-19 18:43

            Jeśli nawet się pomyliłem i ta partia nie zajmowała nigdy miejsca w sejmie, to mimo wszystko sam fakt istnienia takiej już jest niepokojący. 4% to wypada jeden nazista w każdej klasie, a piszemy tylko o tej skrajnej ideologii. Co z nacjonalistami, antysemitami, itd. którzy ich nie popierają? Co do sprawy zrabowanych majątków i ich wykorzystania w procesie urbanizacji Niemiec - trzeba być co najmniej naiwnym myśląc, że trafiły do (dalekich) rodzin, czy potomków ofiar wojennych. Tak więc Panie obrońco polityki niemieckiej, skoro już się zagłębiasz w tym temacie, bo mi szkoda na to czasu, to odsyłam do materiałów telewizyjnych - sond, wywiadów z przypadkowymi Niemcami puszczanych np. w wieczornych wydaniach informacyjnych.

            Skomentuj

          7. Hedrox
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-04-19 19:32

            Zwykle ta partia skupia wszystkich skrajnych typków. I jej poparcie wynosi ok 1%. A nacjonalistów i antysemitów to i u nas nie brak. Widać to już po komentarzach i tym jak jestem oceniany gdy nie wypowiadam się w superlatywach o Polsce i bronię Niemiec. A właściwie to bronie prawdy. Nie kocham Niemiec tylko Polskę. Ale nie zakłamaną Polskę. A w Polsce kłamstwo się pielęgnuje, głównie przez pewnych polityków i ich wyborców. Nie nalezę do nich, nie wspieram, żadnej opcji.

            Skomentuj

          8. d i l
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-04-20 15:05

            Niestety, ale gówno-prawdy bronisz: "Niemcy nie są dumni z tego, że dziadkowie pozwolili NSDAP dojść do władzy" - jedni są, a inni nie są. Podobnie jak wszędzie indziej, a jaki to jest odsetek to można tylko oszacować.

            Skomentuj

    2. Speedstar
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2014-04-18 18:49

      Mieliby strzelać do swoich dziadków, pradziadków ?

      Skomentuj

      1. Pepec9124
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2014-04-18 22:32

        Niby jak ? Wolfenstein ma fikcyjną fabułę.

        Skomentuj

        1. Tyskie89
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-04-19 08:14

          No to do potencjalnych dzieci ? Tylko potencjalni nazisci to niemiecko turecki mix

          Skomentuj

  3. bvcxz
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2014-04-18 18:06

    Toć u Niemców każda gra jest ocenzurowana. W H-L1 to nawet nie było żołnierzy HECU a roboty. No bo jak to można do ludzi strzelać...

    Skomentuj

  4. Sio_IdiOtki__
    Oceń komentarz:

    -9    

    Opublikowano: 2014-04-18 18:24

    Jebac niemcy :S:S:S

    Skomentuj

  5. SuperDragons
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-04-18 18:31

    czulem ze tak bedzie

    Skomentuj

    1. Tyskie89
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2014-04-19 08:16

      Cały świat uwielbia strzelać do Niemców a oni nie maja do kogo strzelać Hehehe biedni

      Skomentuj

  6. dovakiin
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-04-18 19:56

    Powinni być nazywani Niemcami, a nie nazistami. Cali ci naziści jako określenie to tylko sukces niemieckiej propagandy.

    Skomentuj

  7. michael85
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2014-04-18 20:33

    Ta chol***na poprawność polityczna zniszczy kontynent.

    Skomentuj

    1. Hedrox
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-04-18 20:37

      Chodzi o to by rozrywką nie propagować symboli pod którymi FAKTYCZNIE ktoś niszczył kontynent.

      Skomentuj

      1. Pepec9124
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2014-04-18 22:33

        Tak... bo swastyke wymyślił Hitler...

        Skomentuj

        1. Hedrox
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-04-19 00:46

          Oczywiście, że nie wymyślił, ale drastycznie zmienił jej znaczenie na Starym Kontynencie. Znasz definicję symboli? Po co są i jaką mają moc? Ignorowanie tego jest niedorzeczne, żeby nie powiedzieć że po prostu głupie.

          Krzyż 2 tysiące lat temu był symbolem hańbiącej śmierci dla najgorszych bandytów. A co znaczy dziś?

          Co za bzdura w ogóle, że nieuki z gimbazy zarabiają na tym forum łapki w górę. A jak ktoś przychodzi z rzetelną wiedzą to go się minusuje. Widać dziś intelekt nie jest w cenie. Ciemna masa. A potem kraj upada i za granicą się z nas śmieją bo nie potrafimy rządzić krajem. Jak większość ludzi w Polsce faktycznie nie jest takimi gejzerami intelektu to nie dziwię się, że mamy taki popieprzony kraj. Czy naprawdę myślenie boli? A może kosztuje?

          Skomentuj

        2. Hedrox
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2014-04-19 10:40

          Ta kolejny komentarz mi minusują hipokryci jedni. Ale jak ktoś ostatnio zaczął gadać, że trzeba spalić tęczę na Placu Zbawiciela w Warszawie, bo niby symbol "pederastów" to wszyscy przyklaskują. Jak Niemcy blokują swastykę we własnej przestrzeni rozrywki publicznej, bo to symbol nazizmu to już źle. Czy wy naprawdę się z rozumami na polityków prawicy pozamienialiście? Z Adamkiem może?

          Skomentuj

  8. dziarsky
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-04-19 09:44

    Nazi - zwrot historyczny, prawdziwy.
    Swastyka - azjatycki symbol (bodajże pomyślności?)

    Kolejna firma robi z siebie pośmiewisko aby sprzedać trochę więcej.
    A niemieckie dzieci będą się w ten sposób uczyć wypaczonej historii.
    Bethesda więcej robi szkody ludziom niż im się wydaje.

    Skomentuj

  9. Kajmal
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2014-04-19 13:10

    Hedrox@ A co ma palenie pedalskiej tęczy do tego tematu? o_O

    Skomentuj

    1. Hedrox
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-04-19 14:23

      Myślałem, że wyżej to wyjaśniłem. Ok, już tłumaczę: zastosowałem analogię. I swastyka i tęcza to pewien symbol. Widać, większość jest przeciwko cenzurowaniu swastyki, ale i większość Polaków jak się zdaje jest za "cenzurowaniem" tęczy. Dla mnie to hipokryzją śmierdzi. Analogię zastosowałem, bo ktoś tam napisał "to nie Hitler wymyślił swastykę" i dostał dużo plusów a ja zarobiłem znów minusy. A tęczę wymyślili geje? Nie. I to nawet oficjalnie nie jest symbol homoseksualizmu (tylko symbol biblijnego przymierza, pojednania - ta w Warszawie to symbol przymierza UE). Symbol homoseksualizmu to FLAGA w kolorach tęczy. NIE TĘCZA jako taka. A swastyka jest OFICJALNIE, symbolem nazizmu. To tylko podkreśla z jaka głupotą i hipokryzją mamy tu do czynienia. Jasna cholera mnie bierze jak można przytaczać fakty i argumenty, a i tak gimbaza jest chwalona a wiedza tępiona. Co to za kraj? Co za ludzie? Z kim ja mam dyskutować? Jest tu ktoś na odpowiednim poziomie intelektualnym i wiedzy? Czy wystarczy skończyć gimnazjum, słuchać polityków tak jak wykładowców uniwersyteckich i wyrywać drzewka na Marszach Niepodległość głosząc populistyczne hasła by zarabiać tutaj plusy za komentarze?

      Skomentuj

    2. Hedrox
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2014-04-19 14:31

      CD. Bluzgacie na Niemców, bo cenzurują promocję nazizmu co w ich kraju jest prawnie zabronione i są ku temu OBIEKTYWNE powody. Za to sami w naszym kraju chcecie cenzury tzw. "homopropagandy" symboli tęczy i takich tam. Choć to NIE jest prawnie zabronione a szkodliwość jest dyskusyjna (w przeciwieństwie do nazizmu). W innych krajach z homoseksualistami żyją normalnie. Podsumowując myśl którą mam nadzieje już rozumiesz: Nie uważasz to za absurdalne, że wszędzie pochwala się tępienie nazizmu i nie ma problemów z homoseksualizmem a w Polsce jest odwrotna tendencja? W Polsce jak widzę jest bunt bo ktoś chce cenzurować nazizm, a ktoś inny stawiać tęczę. To cały świat i rozwinięte Niemcy są nienormalne a tylko jedna Polska jest narodem wybranym i nieomylnym?

      Skomentuj

  10. Boncorek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-04-19 15:18

    Haj li haj lo, skąd wiedziałem, że tak będzie? :D

    Skomentuj

  11. Galnospoke
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-04-20 11:25

    No oczywiscie, bo przeciez to nie "Niemcy", to "faszysci-narodowcy". Jak zwykle pod dywan. Nic nowego. Cholerna, zaklamana banda.

    Skomentuj

  12. znik70
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-04-30 23:34

    to chyba nie wiecie że w niektórych krajach wofenstein jedynka był wycofywany ze sprzedaży, za .......... zbyt duży realizm :P paleta 16 kolorów (nie milionów tylko sztuk), bez akceleracji 3D a nawet 2D, 320x200 pix rozdziałki, postacie 2D hehehe :)