Po co Ci woda, gdy możesz wyprać ubrania w perełkach polimeru

| 2014-02-01

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: AGD

Xeros perełki polimeru

Jeśli myślisz, że Twój Whirpool z certyfikatem EnergyStar jest skuteczny, to spójrz tylko na tę nową, niecodzienną technologię prania firmy Xeros. Co tu dużo mówić – tak może wyglądać przyszłość.

Narodzona w wyniku badań przeprowadzonych kilka lat temu na Uniwersytecie w Leeds i opracowana przez Xeros pralka wykorzystuje zupełnie inną technikę niż znane nam urządzenia. Zamiast wody i proszku, pralka ta korzysta z milionów malutkich perełek polimeru, które mają właściwości czyszczące i wywabiające brzydki zapach. Co ciekawe, są nie tylko bardziej skuteczne w praniu od wody, ale też bardziej wydajne, jako że – zgodnie z zapowiedzią – są wielokrotnego użytku.

Co dziwne, opracowanie tej technologii było dziełem przypadku – naukowcy szukali bowiem sposobu na rozwiązanie odwrotnego problemu. Chcieli sprawić, by barwniki tkanin były bardziej wytrzymałe. Próby z perełkami polimeru wykazały jednak, że świetnie nadają się one do usuwania plam. Teraz, po kilku latach zbudowany został działający prototyp.

Xeros pralka

Jak to działa? Podczas prania do brudnej bielizny dodawane są miliony drobnych kuleczek poprzez pompę, nadającą im odpowiednią wilgotność. Wystarczy nieco ponad filiżanka wody i kilka kropli detergentu Xeros, aby perełki polimeru mogły zacząć swoje działanie, czyli przyciąganie cząsteczek brudu. Te wchłaniane są przez perełki, które następnie mogą zostać wykorzystane ponownie (nawet 500 razy). Maksymalnie kilkanaście z nich może pozostać w ubraniach.

Xeros zasada działania

Jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim znacznie większa skuteczność. Poza tym zwiększenie ekologiczności i ekonomiczności, jako że maszyna Xeros potrzebuje do pracy niecałe 10 proc. tej wody, którą wykorzystują tradycyjne pralki, a także zaledwie ułamek energii. Jak podają twórcy – gdyby wszystkie gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii przerzuciły się na Xeros, w tydzień zaoszczędzono by około 7 milionów ton wody.

Jest także jeszcze jedna zaleta. Otóż perełki polimeru mają interesującą właściwość – mianowicie nie przenoszą barwników pomiędzy kolorowymi a białymi ubraniami. Oznacza to, że nie trzeba segregować i rozdzielać prania, jak ma to miejsce w przypadku aktualnych rozwiązań. 

Niestety na razie nie będziemy mogli umieścić pralki Xeros w swoim domu. Twórcy sprzedają bowiem póki co swoje najnowsze osiągnięcie klientom komercyjnym, takim jak hotele czy pralnie. Dobrą wiadomością jest ta, że model konsumencki jest jednak w planach firmy. Data premiery takiego urządzenia nie jest jednak znana. Podobnie zresztą jak cena.

Źródło: DigitalTrends

Nie przegap

Komentarze (56)

 1. barwniak
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-02-01 12:27

  Jak później w warunkach domowych, pozbyć się kulek z ubrania tak aby ich nie stracić?
  Było już pranie w orzechach i kule piorące. Problem w tym, że to nie prało.

  Skomentuj

 2. piccardo
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-02-01 12:33

  A czemu nie jeżeli cena będzie rozsądna.

  Skomentuj

  1. Yorge
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-02-03 09:57

   Odpowiednia cena?
   Buhahahahaha

   1) Nowa extra pralka
   2) Wymienne wkładu kulkowe
   3) Zyski z patentu
   4) Koszty produkcji kulek (w tym surowce+energia)
   5) Koszt ich utylizacji

   Oszczędzasz kilka litrów wody (grosze) a pewnie wkłady będą tak horrendalnie drogie że będzie to opłacalne dla podmiotów utrzymujących się z prania (obsługa hoteli czy domów wczasowych).

   Podobnie jak TV OLED - niby tańsze w produkcji, technologia opanowana, a TV kosztuje 40 tys zł...
   Ale lepiej brzmi "kartel" niż "oczekiwany zysk producenta".

   Skomentuj

 3. -TeRo-
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2014-02-01 12:33

  Tak to ładnie i pięknie zaprezentowane ;)

  Skoro pochłaniają brud to czy trzeba je czyścić by można było wykorzystać je ponownie? Co z zużytymi kuleczkami, jaki to odsetek po 1 praniu? Jeżeli pozostają na ubraniu w ilości śladowej to czy nie są alergiczne dla niektórych ludzi? Skoro to polimer w formie stałej to rozumiem, że działa raczej jak drobny papier ścierny, bo nie rozpuszcza brudu, więc jak z trwałością wypranych ubrań? Co ze słabo dostępnymi zabrudzonymi miejscami, przykładowo takie kieszenie?

  Pomysł fajny i innowacyjny, ale w praktyce może być różnie.

  Aż strach pomyśleć kiedy wymyślą prysznice bez wody ;)

  Skomentuj

  1. doc_struś
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2014-02-01 15:02

   Prysznic bez wody - piaskowanie :P

   Skomentuj

 4. 07013391
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-02-01 12:40

  Do póki większość producentów nie "opanuje" tej technologi i nie wyprzeda zapasów starych produktów, nie mamy co liczyć na "konsumencką" dostępność produktów ją wykorzystujących, bo podobnie jak samochody z napędem elektrycznym, będą blokowane przez potentatów rynku produktów agd.

  Skomentuj

  1. gormar
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2014-02-01 14:17

   Zapasy produktów AGD nie są aż tak duże, aby starczyły na lata. Z tego co widać na filmiku budowa takiej pralki niewiele różni się od klasycznej. Jeżeli tylko Xeros nie posiada patentu na podwójny bęben lub będzie go oferował za niewygórowaną kwotę to nie widzę problemów, aby taki sprzęt mogły budować aktualne fabryki. Zamiast pompy wody muszą tylko zainstalować silniki od odkurzaczy z odpowiednimi filtrami wyłapującymi odsysane kulki polimeru.
   Największym problemem może być koszt tego polimeru. Przypuszczam, że jego cena przekracza koszt zakupu ilości proszku starczającego na 300-500 prań jak nie więcej. Wtedy do ceny zakupu pralki należy doliczyć taki narzut co może znacząco podnieść początkowy koszt. Jeżeli przyjmiemy, że do jednego cyklu prania wystarczy około 150 gram proszku to równoważnie byłoby z zakupem wraz z pralką 45 do 75 kg proszku, przy cenie około 20 złotych za 3 kg daje kwotę od 300 do 500 złotych. Może to tragedia nie jest, ale przy cenie pralki w okolicach 1 tys. złotych stanowi to poważną różnicę dla kupującego.

   Poza tym nie ma pewności jak będzie sprawność prania po około 300-400 cyklach w tym samym polimerze. Oraz jak skomplikowana i droga będzie wymiana takiego wkładu. Jak to mówią wszystko wyjdzie w praniu ;).

   Skomentuj

  2. 07013391
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2014-02-01 14:34

   Co do energii atomowej, to należy uwzględnić nie tylko wszystkie koszty i zagrożenia, ale uwzględnić również sytuację i warunki danego kraju.. Mówienie, ogólnie, że "atom" jest zły lub dobry, bez uwzględnienia tych kwestii, jest bezsensowne. Elektrownie jądrowe, są dość bezpieczne, ale przy założeniu, że wszystkie systemy dobrze działają, ale gdy zawiodą, skutki mogą być tragiczne. Mamy wiele przykładów, że nawet zwielokrotnienie systemów nadzoru i bezpieczeństwa, czasem zawodzi. Przykładowo samolot Boeing 767, pilotowany przez kpt. Wronę, też miał kilka systemów hydraulicznych i wszystkie zawiodły.
   Jeśli chodzi o Polskę, to ze względu na położenie geograficzne, a co za tym idzie możliwości geologiczne, zarówno ciepło, jak i energia elektryczna, są produkowane głównie z węgla. Głównym problemem polskiej energetyki są zaniedbania w infrastrukturze sieciowej. Sieci elektroenergetyczne w Polsce od lat (dokładniej od schyłku "komuny") nie były modernizowane, przez co są już po części niewydolne. Co z tego, że np wybudujemy w Polsce elektrownię jądrową (choć wg mnie to zły pomysł), skoro nie ma czym tej energii przesłać? To tak, jakby kupić dobre szybkie pociągi, anie mieć torów i infrastruktury, która by mogła je obsłużyć. Swoją drogą, skąd my to znamy? :) Jeżeli chodzi o elektrownię jądrową, to co prawda koszty eksploatacyjne (nie mylić z cenami energii dla klientów), są bardzo niskie, lecz koszty inwestycyjne są niezwykle wysokie. Nie oszukujmy się, i tak za wszystko zapłaci klient i to z naddatkiem. Mówienie więc, że energia z atomu jest tania, to mydlenie oczu i niepotrzebne "bicie piany". A kto chciałby płacić 3 x większe rachunki za energię, tylko dlatego ,że pochodzi z atomu?
   Według mnie, przyszłość energetyki w Polsce - to rozproszona energetyka odnawialna, czyli panele i kolektory słoneczne na lub przy każdym domu czy bloku, a także zastępowanie starych, nieekonomicznych, wyeksploatowanych i niedługo koniecznych do zamknięcia elektrowni węglowych, elektrowniami gazowo - parowymi, a w ostateczności kogeneracja, czyli skojarzone wytwarzanie ciepła i en. elektrycznej w elektrociepłowniach.
   Elektrownia jądrowa w Polsce to bardzo zły pomysł z wielu powodów. Po pierwsze olbrzymie koszty, które przełożą się na radykalny (np kilkukrotny) wzrost opłat za energię elektryczną. Po drugie wysokie koszty, związane

   Skomentuj

   1. Fanaticous
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-02-02 00:35

    Panele słoneczne odpadają, taki mamy klimat.
    Elektrownie wiatrowe ekologiczne ale "podobno" nie opłacalne.

    Skomentuj

   2. Kajetam
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-02-04 17:52

    Dlatego rozpatrywana lokalizacja elektrowni atomowej jest północ kraju, gdzie występują największe niedostatki energii.

    Dlaczego w ostateczności kogeneracja? Proponujesz elektrownie gazowo-parowe i chcesz wypuszczać parę w gwizdek? Elektrownia Bełchatów zaopatruje w 100% potrzeby miasta na energię cieplną. I pewnie jeszcze kilka pomniejszych miasteczek w okolicy.

    Skomentuj

 5. Hecarim
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2014-02-01 13:04

  Ale wynalazek. Do traktowania tego jako standardu droga daleka.

  Skomentuj

 6. michael85
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2014-02-01 13:06

  Tylko patrzeć jak UE zakaże prania w wodzie.

  Skomentuj

 7. kot-kreskowy
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-02-01 13:46

  Taa przykład UK ,zresztą każdy kraj z tym wcześniej czy później będzie miał problem. Z ilością dostępnej słodkiej wody. Takie rozwiązanie z pewnością w przyszłości odciąży ssanie na wodę. Jeszcze tylko kulki pod prysznic i będzie pełen luz... Hmmmm albo wydajne kulki które pochłaniają sól z wody:)

  Skomentuj

 8. miedzianek
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-02-01 14:04

  Szkoda, ze dopiero w planach, wyprobowalbym:) wkurza segregacja, jak brakuje mi bialego to nie mam co wlozyc i nie robie prania;/

  Skomentuj

 9. 07013391
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2014-02-01 14:19

  liptons! Co do energii atomowej, to należy uwzględnić nie tylko wszystkie koszty i zagrożenia, ale uwzględnić również sytuację i warunki danego kraju.. Mówienie, ogólnie, że "atom" jest zły lub dobry, bez uwzględnienia tych kwestii, jest bezsensowne. Elektrownie jądrowe, są dość bezpieczne, ale przy założeniu, że wszystkie systemy dobrze działają, ale gdy zawiodą, skutki mogą być tragiczne. Mamy wiele przykładów, że nawet zwielokrotnienie systemów nadzoru i bezpieczeństwa, czasem zawodzi. Przykładowo samolot Boeing 767, pilotowany przez kpt. Wronę, też miał kilka systemów hydraulicznych i wszystkie zawiodły.
  Jeśli chodzi o Polskę, to ze względu na położenie geograficzne, a co za tym idzie możliwości geologiczne, zarówno ciepło, jak i energia elektryczna, są produkowane głównie z węgla. Głównym problemem polskiej energetyki są zaniedbania w infrastrukturze sieciowej. Sieci elektroenergetyczne w Polsce od lat (dokładniej od schyłku "komuny") nie były modernizowane, przez co są już po części niewydolne. Co z tego, że np wybudujemy w Polsce elektrownię jądrową (choć wg mnie to zły pomysł), skoro nie ma czym tej energii przesłać? To tak, jakby kupić dobre szybkie pociągi, anie mieć torów i infrastruktury, która by mogła je obsłużyć. Swoją drogą, skąd my to znamy? :) Jeżeli chodzi o elektrownię jądrową, to co prawda koszty eksploatacyjne (nie mylić z cenami energii dla klientów), są bardzo niskie, lecz koszty inwestycyjne są niezwykle wysokie. Nie oszukujmy się, i tak za wszystko zapłaci klient i to z naddatkiem. Mówienie więc, że energia z atomu jest tania, to mydlenie oczu i niepotrzebne "bicie piany". A kto chciałby płacić 3 x większe rachunki za energię, tylko dlatego ,że pochodzi z atomu?
  Według mnie, przyszłość energetyki w Polsce - to rozproszona energetyka odnawialna, czyli panele i kolektory słoneczne na lub przy każdym domu czy bloku, a także zastępowanie starych, nieekonomicznych, wyeksploatowanych i niedługo koniecznych do zamknięcia elektrowni węglowych, elektrowniami gazowo - parowymi, a w ostateczności kogeneracja, czyli skojarzone wytwarzanie ciepła i en. elektrycznej w elektrociepłowniach.
  Elektrownia jądrowa w Polsce to bardzo zły pomysł z wielu powodów. Po pierwsze olbrzymie koszty, które przełożą się na radykalny (np kilkukrotny) wzrost opłat za energię elektryczną. Po drugie wysokie koszty,

  Skomentuj

  1. 07013391
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2014-02-01 15:30

   Po drugie wysokie koszxty, związane zjej lokalizacją, jak np. koszty budowy wielu nowych sieci, o odpowiedniej przepustowości, a co za tym idzie bardzo wysokim napięciu oraz koszty przesyłu i rozdziału olbrzymiej mocy po całym kraju. Po trzecie na polskie realia, to rozwiązanie nie koniecznie ekologiczne. Chodzi głównie o odpady radioaktywne. Niby wszystko jest monitorowane i nadzorowane, ale w Polsce jest wszystko możliwe. Wystarczy się rozejrzeć wokoło, wszędzie pełno dzikich wysypisk, na których można znaleźć nie tylko "zwykłe śmieci, lecz czasem także odpady toksyczne oraz (co by się wydawało wręcz niemożliwe) odpady medyczne. Myślicie, że z odpadami radioaktywnymi byłoby inaczej? Szczerze wątpię.
   Co do ekologów, to wielu z nich to pseudoekolodzy, którym zależy tylko na rozgłosie medialnym a nie na ekologii. Są tam, gdzie są media,a nie tam, gdzie są potrzebni. Niedawno w Warszawie odbywał się szczyt, na który protestujący przed miejscem, gdzie się odbywał ekolodzy, zostali na ten szczyt zaproszeni i zamiast to wykorzystać i wyłożyć swoje racje, oddali udział walkowerem, bo im się tyłka nie chciało ruszyć.
   Poza tym CO2, jest transport i "opał", a dopiero na którymś kolejnym jest energetyka, więc
   Krajom, posiadającym złoża pierwiastków promieniotwórczych, jak np Francja , łatwo jest mówić o redukcjach limitów emisji CO2, zwiększaniu udziału energetyki odnawialnej, lub inwestycjach w "atom", ponieważ ich to mało dotyczy i nie będą musieli ponieść praktycznie żadnych konsekwencji finansowych lub społecznych. Nie można w imię ekologii, zrównać finansowo z ziemią krajów bazujących na węglu - takich jak Polska.Należy najpierw się wziąć za zmianę obszarów aktywności oraz za "ekologię" krajów, w kolejności ich wkładu w zatruwanie środowiska i emisję CO2, pod względem globalnym .
   Przepraszam trochę się zagadałem. Wróćmy do tematu.
   Swoją drogą badania w dziedzinie nanotechnologii tez idą pełną parą, wiec może pralki nie będą w ogóle potrzebne. Bo takie ubrania, wykonane z inteligentnych nanowłókien, będą się same oczyszczały z zabrudzeń, lub nie będą się wcale brudzić? Kto wie? Czas pokarze.

   Skomentuj

   1. R2rrO
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-02-01 18:25

    Bardo mądrze powiedziane.
    Dodam, że my tez mieliśmy złoża rudy uranu - niestety, zostały rozkradzione przez Hitlerowców i Sowietów - tak sobie myślę, że może to i dobrze ;)

    Skomentuj

 10. railgun
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2014-02-01 14:25

  Już to widzę:
  "Ej, stary, ryż ci się wysypuje z rękawa ! A nie, to tylko perełki polimerowe z prania pozostałe".

  Skomentuj

 11. Rebal
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-02-01 16:13

  Całe życie brak było kasy na lepszy drogi proszek ariel, rodzice oszczędzali kupując dosie. Raz w życiu kupiłem jubileuszowo za I wypłatę 5kg ariela. Czasy się zmieniają, może pranie nie będzie już tak drogie.

  Skomentuj

 12. Zwierzak
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-02-01 17:51

  "...zwiększenie ekologiczności i ekonomiczności" już to widzę jak zieloną wyspę Tuska.

  Skomentuj

 13. onegumas
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-02-01 19:11

  A te kuleczki są biodegradowalne, zielone itd? Nie kwękajcie - świat technologii powinien działać jak świat IT - jest konkurencja, jest wyścig zbrojeń. W realnym świecie największy przełom to LED i klasy energetyczne

  Skomentuj

 14. pongo
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2014-02-02 00:39

  A ile trzeba zużyć wody i energii na wyprodukowanie tego polimeru?

  Skomentuj

 15. Rebal
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2014-02-03 08:44

  "Za taką Polskę walczyli moi ojcowie" - często to słyszę

  Skomentuj

 16. Kadzidło
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2014-02-03 12:44

  juz widze jak ustawiam sobie w lazience taka pralke i nie zostaje mi miejsca na nic wiecej

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Od komentujących wymagamy przestrzegania netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

56 komentarzy