Internet

100 gigabitów na sekundę przez sieć

przeczytasz w 1 min.

Na trasie Londyn-Frankfurt dokonano transmisji sieciowej z zawrotną szybkością 100 gigabitów (12,5 gigabajta) na sekundę. Jest to pierwszy krok na drodze do wprowadzenia tak szybkich łącz internetowych w Europie.

 Warto przeczytać:
 

Do transmisji wykorzystano specjalnie zaprojektowane łącze o niewielkim opóźnieniu, dzięki czemu na odcinku długości 861 km wyniosło ono zaledwie 4,23 milisekundy. O takim pingu dzisiejsi użytkownicy internetu mogą tylko pomarzyć.  

 

Osiągnięcie tak wielkiej przepustowości stało się możliwe dzięki współpracy firm Colt, która stworzyła własne włókno światłowodowe, oraz Infinera, dostarczającej wydajne routery i inne urządzenia potrzebne do realizacji transmisji cyfrowej. Rozwiązania te oparte są na ostatnich osiągnięciach techniki - zintegrowanych układach fotonicznych. Ich zastosowanie sprawia, że dotychczas wykorzystywane tradycyjne układy cyfrowe nie stanowią już wąskiego gardła dla superszybkich światłowodów. Technologia jest zgodna ze standardem Ethernet 802.3ba, który został oprzyjęty przez organizację IEEE w czerwcu tego roku. 

 

Obecnie superszybkie urządzenia będą przeznaczone do użytku operatorów sieci oraz banków i innych instytucji finansowych, ale zgodnie z zamierzeniem twórców standard ten ma również ułatwić rozwój rynku telewizji cyfrowej na żądanie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby z biegem czasu stosowanie tak szybkich łączy stało się powszechne także w innych dziedzinach.

Źródła: PC Pro, Market Watch

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Obiektor
  0
  TAKIE RZECZY TO TYLKO W ERZE! :D:D:D:D:D:D:D
  • avatar
   Lightning
   0
   12,5 Megabajta to już bardzo dużo
   • avatar
    SP1DER987
    0
    Tym pochwaleniem się wydałes na siebie wyrok. Zaraz zostaniesz posądzony o piractwo i zacznie się nawoływanie do spalenia Cię na stosie;)
    • avatar
     SP1DER987
     0
     Wszystko pięknie, tylko, że na zachodzie ludzi stać na gry więc nie muszą piracić, w PL to produkt luksusowy i nie kazdego stac na wydanie 150zł na grę (mowa o kupnie nowych gier tuż po premierze- cena 120 zł+) Żebyś wiedział, że tak:P Ja jadę na 1Mb a max dostępne na mojej linii to 2Mb (tak, to był żal, więc nie pytaj czy ja chwalę się czy żale);)
     • avatar
      jacekd
      0
      Ping 4.23ms to taki super wyniki, o ktorym mozna tylko pomarzyc? No moze na tej odleglosci tak ale to pewnie byla zupelnie pusta rurka.
      Szczerze to mam pingi 2-4ms do serwera na ktorym gram codziennie wieczorami. Lacze? 40mbit Fiber To The Building - jedna z Poznanskich kablowek, serwer gier tez w Poznaniu ale w innej sieci.
      • avatar
       NomadDemon
       0
       w kolobrzegu nawet 6 megowych lacz nie ma... nie chwalcie sie bo zjem swoje buty :
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        szczerze powiem ..
        mam w UK mam jeden z wolniejszych internetow bo nie potrzebny jest mi szybki
        kiedys sprawdzalem z jaka predkoscia sciagne plik 1GB ( nie cale 10 minut )
        i to mi styka.. jeszcze za male pieniadze ( na zlotowki chyba 40 50 zloty miesiecznie )
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Mi tam 10 Gb by wystarczyło :)
         • avatar
          Stork
          0
          Ładnie robi wrazenie te 12,5GB/s
          Póki co zadowole się kopiowaniem z "C" na "D" transferem ~20MB/s
          he..