Systemy operacyjne

20 lat z systemem Linux

przeczytasz w 1 min.

Najpopularniejsza alternatywa dla Windowsa obchodzi w tym roku dwudziestą rocznicę istnienia.

Warto przeczytać:
Zaskakująca cena Samsunga Nexus S
 Superkomputer chłodzony gorącą wodą

Zapewne mało kto zdaje sobie sprawę, że prawie na każdym kroku w dzisiejszym świecie stykamy się z systemem Linuks w przeróżnych odmianach. Bankomaty, liczne serwery czy nawet aparatura medyczna jest często wspierana właśnie tym potężnym programem, który też przecież zaczynał skromnie. To właśnie w 1991 fiński student Linus Torvalds postanowił uczynić krok w stronę propagowania wolnego oprogramowania.

Dzisiaj skromny projekt rozrósł się do wielu dystrybucji, w większości darmowych, ale niektórym przynosi także spore korzyści finansowe. Linux Foundation świadome ogromu swojej pracy założyło specjalną podstronę jubileuszową. Wiadomo już o różnych konkursach i atrakcjach, natomiast główna impreza odbędzie się na LinuxCon w Vancouver w dniach 17-19 sierpnia bieżącego roku.

Prawda jest taka, że wielu ludzi nie docenia potęgi systemu spod znaku sympatycznego pingwina. Platforma ta nie zdominowała rynku komputerów osobistych, jednak wielu zaawansowanych użytkowników docenia dzieła Torvaldsa. Dla zafascynowanych Linuksem poza fizycznymi urodzinowymi atrakcjami czekającymi w Vancouver, przygotowano krótki animowany film opowiadający o powstaniu i rozwoju projektu.

Źródło: pcadvisor.co.uk

Polecamy artykuły:  
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Goog le Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

 

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Szymon331
  0
  O kurcze, dwa razy to starsze niż myślałem...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   jakby linux pozwalał odpalić wszystkie te gry, które działają na windowsie, jego pozycja na rynku znacznie by się zwiększyła, a tak to większość początkowych użytkowników nawet nie słyszała o takim systemie jak linux:(
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Eh żeby tak wyszło kilka wielkich gier exclusive only for linux :) może dopiero wtedy wielkie błędne koło mogło by zostać przerwane. Popularność systemu znacznie by się zwiększyła, a wtedy inni producenci softu automatycznie również zaczęli by pisać porty na ten system, i pewnie nagle znalazły by się pieniądze na lepsze sterowniki do sprzętu.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Na maca jest gier jak na lekarstwo ale mimo wszystko ludzie kupują to na pęczki. A ubuntu co raz bardziej OS X przypomina, ale chętnych mniej. Jak widać marketing. Przyjęło się (trochę błędnie, trochę nie), że linux jest trudny i tyle. A ubuntu jest prostsze i przyjemniejsze niz Win. Swoją drogą w windzie też jest mase zakamarków, o których większość użytkowników pojęcia nie ma. Przyznać się ile osób zna się na rejestrze windows, szczególnie graczy...

     Co do konsoli to nie wiem czy to faktycznie takie przekleństwo? Jak siedziałem pod ubuntu to wyjątkowo sobie ceniłem prostotę wpisania tylko 'sudo apt-get install xxx' aniżeli kombinowanie, sciaganie instalatorow z sieci, a potem wywalanie tych zbednych, zalegajacych na dysku .exe-ków.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Osobiście nie używam, bo Windows jest bardziej kompatybilny z wszystkimi standardami, ale wielki szacunek należy się temu systemowi za działanie na serwerach. 100 lat Linux:-)