SSD

ADATA Premier SP580 - następcy ekonomicznych SSD Premier SP550

przeczytasz w 1 min.

Nośniki Premier SP580 przede wszystkim mają walczyć niską ceną - to propozycja dla modernizujących starszy komputer lub laptop z dyskiem twardym HDD.

ADATA Premier SP580 dysk SSD

W ofercie firmy ADATA pojawiła się nowa seria ekonomicznych, 2,5-calowych nośników SSD – mowa o modelach Premier SP580, które zastąpią już lekko wysłużone modele Premier SP550.

Nowa seria jak na razie obejmuje modele o pojemności 120 GB i 240 GB. W obydwóch przypadkach zastosowano kontroler firmy Marvell i kości pamięci TLC NAND (z dodatkową pamięcią podręczna typu SLC NAND).

Wydajność? Producent deklaruje transfery sekwencyjne sięgające 560 MB/s przy odczycie i 410 MB/s przy zapisie, aczkolwiek można podejrzewać, że są to wyniki dla bufora SLC i realna wydajność będzie niższa (zwłaszcza jeżeli chodzi o zapis).

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że nośniki Premier SP580 oferują wsparcie dla trybu DevSLP i korekcji błędów LDPC ECC, a ponadto podobno oferują wysoki współczynnik TBW (niestety producent jeszcze nie ujawnił szczegółów na ten temat).

Specyfikacja dysków ADATA Premier SP580:

 • pojemność: 120 GB, 240 GB
 • interfejs: SATA 6 Gb/s
 • kontroler: Marvell
 • kości pamięci: TLC NAND
 • wydajność: 560/410 MB/s
 • wymiary: 100,45 x 69,85 x 7 mm
 • waga: 47,5 g

Jeszcze nie wiadomo kiedy i za ile nośniki Premier SP580 trafią do sprzedaży, niemniej jednak mają one walczyć właśnie niską ceną – miejmy nadzieję, że będzie ona jeszcze niższa od modeli Premier SP550, które pod tym względem wypadają wręcz znakomicie.

Źródło: ADATA

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Według ceneo ten SSD jest za ~260 zł. Za ~300 zł obecnie jest do wyrwania Goodram Iridium PRO na 19nm MLC z pięcioletnią gwarancją. Nie wiem jakim trzeba być "żydem" aby połasić się na te TLC.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Mam SP550 480 GB w swoim desktopie - wyrwany za 460 złotych. Jakoś nie widzę tej "słabości" TLC, o której tak mówicie. Nie jest to jakiś demon wydajności, ale pod gry sprawdza się super. nie wiem czego oczekujecie po SSD na SATA? Że da Wam odczyt/zapis, albo IOPS jak PCIe? To są dyski dla osób, które liczą kasę i chcą zmodernizować kompa, a nie dla grafików. Idea producenta jest zakładam taka, że oferuje coś, na co stać każdego. Nie widziałem jeszcze wyników testów tego nowego modelu, więc nie wiem co tak krytykujecie?
   • avatar
    14r33k
    0
    Klon Plextora M7V
    • avatar
     Franz
     0
     Pytanie, czy będą tak beznadziejnie wolne jak SP550?

     Co do ceny SP550 nie uważam, że jest ona atrakcyjna - po prostu odzwierciedla słabe osiągi tego SSD.
     SP580 jeżeli jest nośnikiem tej klasy co SP550 powinien być jeszcze tańszy od niego, inaczej jego zakup kompletnie nie ma sensu.
     • avatar
      Rold Crius
      0
      Tani dysk na kościach TLC to dobry wybór dla osób, które modernizują starszego laptopa. Dostają wzrost wydajności i komfortu pracy za niecałe 200 zł :)