Systemy operacyjne

Uważaj, bo darmowa aktualizacja do Windows 10 może nie być legalna

przeczytasz w 2 min.

Darmowa aktualizacja do Windows 10 ze starszej wersji Windowsa jest możliwa, ale nielegalna. Proces ten może być kuszący dla wielu osób, które nie widzą podstaw, by płacić za legalne oprogramowanie. Nie warto tego jednak robić, bo można narazić się na kary.

Darmowa aktualizacja do Windows 10 po terminie? Nie warto.

Nie od dziś wiadomo, że wiele osób "piraci" oprogramowanie i znajdują ku temu wiele (ich zdaniem racjonalnych) powodów. Najczęściej chyba przewija się "Przecież nie będę tyle płacić za jakiś program!". Jasne! Nie będziesz i nikt cię do tego nie zmusza, ale jest to kradzież i nic tego faktu nie zmieni.

Okej, Microsoft znany jest z tego, że często przymyka oczy, na nielegalne używanie Windowsa w domu, dla potrzeb wyłącznie prywatnych i niekomercyjnych. Lata temu Bill Gates przyznał nawet, że lepiej, żeby ludzie używali nielegalnych wersji Windows lub MS Office, zamiast przesiadać się na produkty konkurencyjne. Jest w tym logika - lepiej przyzwyczaić ludzi do własnych rozwiązań, licząc na to, że w przyszłości jednak coś kupią (choćby dobrego laptopa z Windowsem), niż odpychać potencjalnych klientów wielkimi groźbami.

Jak za darmo zaktualizować starszy system do Windows 10

Szansa, że jakaś kontrola wejdzie wam do domu jest mała, ale jeśli ktoś używa nielegalnego Windowsa w do pracy, w firmie, to już niestety musi się z takową kontrolą liczyć. Jej skutki mogą nie być miłe.

My w benchmark.pl nie zachęcamy do jakiegokolwiek łamania prawa. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni kradzieżom w każdej i dowolnej postaci. Zdajemy sobie sprawę doskonale z tego, że możliwość zdobycia bezpłatnego Windowsa i zaoszczędzenia kilkuset złotych, może być dla niektórych bardzo kusząca. Uważamy jednak, że zwyczajnie nie warto tego robić. Niekiedy takie oszczędności odbijają się czkawką.

Windows 10 aktualizacja za darmo

Aktualizacja do Windows 10 za darmo - to nie zawsze jest legalne

Proces darmowej aktualizacji do Windows 10 był możliwy i w pełni legalny do 29 lipca 2016 roku. Obecnie jest to już niemożliwe... a dokładniej rzecz ujmując nielegalne.

Oto informacja, jaka widnieje na stronie wsparcia systemu Windows 10.

Darmowa aktualizacja do Windows 10 ze starszej wersji Windows
źródło: support.microsoft.com

Osoby niepełnosprawne, używające funkcji Ułatwienia dostępu w systemie Windows, mogły co prawda skorzystać z tej oferty dłużej, ale przy okazji powstała luka dla wielu innych osób.

Darmowy Windows 10? Jest luka, co na to Microsoft?

Okazuje się, że ta luka wciąż istnieje. Plik ISO z Windowsem 10 można pobrać ze strony producenta, a następnie za jego pomocą stworzyć bootowalny pendrive z instalacją Windowsa. W czasie instalacji, wystarczy wybrać "aktualizację" zamiast "czystej instalacji" i tyle. Klucz licencyjny np. starszego Windowsa 7 powinien zostać rozpoznany, a aktywacja powinna przebiec bez przeszkód. Ale...

Problem w tym, że zgodnie z deklaracjami właściciela licencji, firmy Microsoft, proces ten jest już nielegalny. Kuszący, ale niedozwolony.

To tak, jakby komuś w autobusie, w godzinach szczytu wystawała stówa z tylnej kieszeni. Ktoś przejdzie obok, albo nawet zwróci uwagę właścicielowi, żeby lepiej schował pieniądze, ale ktoś inny może po prostu pokusić się na łatwy zysk. Tak to właśnie wygląda w praktyce.

Nie polecamy robić rzeczy nielegalnych, dlatego wykorzystywanie tej luki uznajemy za niedopuszczalne. Nawet jeśli Microsoft może (choć nie musi) przymknąć oko na wykorzystanie prywatne / domowe, to z pewnością nie będzie taki łaskawy w stosunku do firm.

Zobacz więcej:

Komentarze

67
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  17
  Jaka luka ??? żadna luka, legalne nie legalne, zablokowanie tego przez MS nie jest trudne, a doskonale o tym wiedzą, im więcej ludzi na WIN10 tym lepiej. Taka prawda. Aczkolwiek mając firmę nie próbowałbym tego dla świętego spokoju ;P

  Zastanawiam się jak taka kontrola sprawdzi nam kiedy dokonaliśmy aktualizacji do tego windowsa 10 ??? jest to gdzieś zapisane ?
  • avatar
   Damian Szymański
   12
   Fakt, aktualizacja jest obecnie nielegalna, ale nie przesadzajmy z tą kradzieżą. Nielegalność w tym przypadku wynika z zapisów regulaminu. Żadne tzw. piractwo internetowe nie jest kradzieżą w rozumowaniu prawa karnego. Próbując zdefiniować kradzież, możemy powiedzieć, że jest to zabór rzeczy cudzej, celem przywłaszczenia. W piractwie nie istnieje coś takiego jak zabór. Więc nie może być mowy o kradzieży. Czyn ten zwyczajowo nie wyczerpuje znamion kradzieży. Oczywiście art. 278 §2 KK wskazuje, że "Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej." - jednak wspólnym mianownikiem jest tutaj jedynie kara, ale aby do tego doszło należy wykazać osiągnięcie korzyści majątkowej i to jedynie w przypadku programu komputerowego, zatem nie wliczają się w to utwory (w rozumieniu prawa autorskiego), którymi są m.in. muzyka, filmy, książki, obrazy itp.
   • avatar
    cacodemon
    10
    Co za żałosny art.
    • avatar
     Kraks44
     9
     Widzę, że poziom pana wiedzy jest na bardzo niskim poziomie, otóż manipuluję pan faktami. Chciał bym się dowiedzieć jakie sklepy internetowe zapłacił stronie benchmark za napisanie tego artykułu. Wprowadza pan w błąd świadomie bądź nie świadomie ludzi. Po pierwsze na screenach, które pan załączył jest napisane, że oferta uaktualnienia przez aplikacje Uzyskaj system Windows 10, zakończyła się 29 lipca 2016 roku, napisane jest przecież że przez aplikacje o danej nazwie ale nie przez inne źródła bądź aplikacje o innej nazwie. Dalej jest napisane, że jest to termin ogólnoświatowy, ale np.krajowy już nie, dla tego Microsoft jeszcze nie zablokował możliwości uaktualnienia. Nigdzie również nie jest napisane, że zakazuje się takich praktyk. Czy wydajne się panu, że tak wielkiej korporacji jaką jest Microsoft by to umknęło ? Sposób, który pan podał działał w 2016 roku, teraz już tak się tego nie zrobi, możecie sami sprawdzić, kolejny przykład braku wiedzy i pisania artykułów o rzeczach o których nie ma się zielonego pojęcie. Powiem tylko, że inny sposób działa a owe uaktualnienie można zrobić przez oficjalną stronę Microsoft, powie mi pan jak może to być nielegalne i jak można nazywać to piractwem ?!
     • avatar
      kombajn
      6
      Drogi Benchmarku, jeśli po 29 lipca 2016r mogłem bez problemów zainstalować Win 10 i aktywować go korzystając z klucza WIN 7 lub 8 korzystając z aktywacji przez telefon to co mnie g* interesuje co jest napisane w jakimś FAQ. Nie tylko można zaktualizować Windowsa do dziesiątki ale również ich własny system aktywacji umożliwia taką operację z użyciem kluczy poprzednich wersji.
      • avatar
       Konto usunięte
       6
       Przecież MS łamie swój własny regulamin jawnie akceptując poza standardowe aktywacje OS-u. To w pierwszej kolejności MS powinien dostać karę za robienie z ludzi idiotów i jawną oraz wyraźną pomoc w łamaniu własnego regulaminu (dla swoich korzyści które wyjaśnił Gates).
       Absurd, oh wait... to przecież MS.
       • avatar
        bankaigoku
        5
        Świetny system, tylko... musisz aktualizować tak często jak produkty w lodówce, a przy tym robić kopię zapasową, bo nie znasz dnia i godziny kiedy przestanie działać. W prezencie dostajesz założoną smycz marki Microsoft z wbudowanym trackerem. W trosce o twoje dobro, zawsze będziesz miał rozgrzane podzespoły, dzięki najnowszej technologii obciążenia CPU i GPU, super nowoczesnymi aplikacjami działającymi w tle.
        • avatar
         franiux
         4
         Nie trzeba dawać żadnej aktualizacji, wystarczy klucz z win7 lub 8. MS tego nie blokuje, a może bardzo łatwo zablokować więc nie widzę problemu. Jeśli miałeś BOX win 7 lub 8 i go w czasie tego pierwszego roku uaktualniłeś do 10 to teraz na logikę masz już tą licencję i możesz instalować 10 na kluczu z 7 lub 8 i nic nikomu do tego.
         Natomiast jak teraz robimy aktualizację po tym terminie to już jest to złamanie licencji, ale nikt się do tego nie przyczepi bo to na rękę producentowi.
         • avatar
          mutissj
          4
          nie dzieki, nie chce być darmowym beta-testerem windowsa 10
          • avatar
           BariGT
           4
           Proces jest niedozwolony ale producent na niego zezwala - tylko mi tutaj coś nie pasuje?
           • avatar
            John Clark
            3
            a co jeśli miałem windows 7 zaktualizowany na windows 10, ale musiałem zrobić format? wtedy nadal nielegalnie zaktualizuję moją 7demkę, mimo że robie to 2 raz? Troche to takie naciągane, nie sądzę, żeby microsoft miał z tym problem bo sami by zablokowali taką możliwość
            • avatar
             ekamil
             3
             Ktoś tu kłamie albo benchmark albo sam Microsoft, w zeszłym roku dzwoniłem osobiście na infolinię Microsoft Polska dwa razy z pytaniem czy można jeszcze dokonać legalne aktualizacji z win 7 do 10 , to dostałem odwiedź że jak najbardziej i do tego jeszcze dostałem instrukcję jak to zrobić wraz z linkiem do instalatora aktualizacji wysłaną na maila
             • avatar
              Torrentowy Pirat
              2
              ''...(ich zdaniem racjonalnych) powodów.'' - Np. czysty zysk.

              ''...to kradzież i nic tego faktu nie zmieni.'' - Nie. To nie kradzież. Jak idę ukraść samochód, to nie robię jego kopii, tylko pozbawiam samochodu jego właściciela i wtedy jest to kradzież. Jeżeli skopiuję program, nie pozbawiam jego właściciela tego programu, ani też nie jest on stratny, ponieważ nigdy bym nie zapłacił za ten program tak czy owak, czyli jak nie kupię tego programu i go nie skopiuję, to wygląda na to, że jestem złodziejem!

              ''...możliwość zdobycia bezpłatnego Windowsa i zaoszczędzenia kilkuset złotych, może być dla niektórych bardzo kusząca.'' Nie jest. Zainstaluje sobie Ubuntu.

              ''Nie polecamy robić rzeczy nielegalnych...'' Piękne słowa. A teraz przekażmy je trybunałowi konstytucyjnemu, oraz platformie obywatelskiej. Jezu... Kto stał nad wami z batem, kiedy to drukowaliście?
              • avatar
               xXShogunXx
               2
               To jedna wielka porażka firmy Microsoft. Idioci umożliwili aktualizację do win 10 a teraz ma być za to karane? A co więcej pamiętam że SAMO SIE AKTALIZOWALO BEZ MOŻLIWOŚCI WYBORU. TERAZ POWINNA BYC KARA DLA MICROSOFTU.....
               • avatar
                bish666
                2
                Co za brednie... Benchmarku ogranij się.
                • avatar
                 ste-fan
                 1
                 robiłem legalną przesiadkę z W7 na W10 jak było to możliwe a teraz po prostu pobieram aktualną wersje systemu i robię instalacje czystej kopii na laptopie i system sam się aktywuje
                 • avatar
                  Kiciulek
                  1
                  Ufff, jak dobrze, że to tylko chodzi o aktualizację, bo instalacja W10 na czysto z klucza W7 lub W8 działa bez problemu.
                  • avatar
                   Kapitan Nocz
                   1
                   lubię mieć kontrolę nad tym co instaluję na swoim komputerze a takiej kupie jak Windowsem 10, która sama się aktualizuje wbrew temu co chce, mówię nie. Jak kogoś ciśnie na kretyńskie kafelkowe menu z masą niepotrzebnych rzeczy to proszę bardzo, ja tam jeszcze posiedzę na tym biednym i już nie wspieranym Windowsie 7.
                   • avatar
                    CyckoNos
                    1
                    Ciekawe rzeczy tu wypisujecie, dzwoniłem do MS i konsultant nie potrafił odpowiedzieć na pytanie czy zaktualizowany system Win 7 do Won10 :) który sie aktywował to legalny twór czy nie. Usłyszałem tylko "skoro się aktywował to...." i tu lekkie załamanie głosu " to raczej tak" brzmiała wypowiedz konsultanta polskiego oddziału MS.
                    • avatar
                     kobis
                     1
                     Abstrahując już od treści artykułu sam zastanawiałem się nad legalnością tego zabiegu. Ciągle śledzę zagraniczne fora by się czegoś dowiedzieć. Więc postanowiłem sprawdzić u źródła i zadzwoniłem do M$. Powiedziałem, że potrzebuję zaktualizować ok 40 komputerów w firmie, co w przypadku licencji, bo o to się rozchodzi, czy będę musiał zakupić nową? - pytam. Pani poszła skonsultować z jakimiś ludźmi, bo 5 min otrzymałem odpowiedź, że mogę zaktualizować za darmo do W10 z zachowaniem licencji. Podczas kontroli mam mieć zachowane naklejki i dowody zakupu. Zarówno wersję OEM jak BOX, zabieg ten nie jest legalny jeśli chodzi o licencje grupowe.
                     • avatar
                      Mandalorian
                      0
                      Mamy rok 2020 a redaktor Benchmark.pl nazywa piractwo kradzieżą... Piractwo to NIE kradzież. Piractwo to po prostu piractwo, jeżeli ktoś nie zna rożnicy to powinien się doedukować.
                      • avatar
                       wojtek_pl
                       0
                       To znaczy co?
                       Mam aktywowane Windows 8 na kompie, robię aktualizację i mam aktywowane Windows 10.
                       I co ? Microsoft sam aktywuje nielegalne aktualizacje ?
                       • avatar
                        kokosnh
                        -2
                        "jeśli ktoś używa nielegalnego Windowsa w do pracy, w firmie" niepotrzebne "w"
                        • avatar
                         baskhydraslayer
                         0
                         Co za bullshit. Zaktualizować zaktualizujesz ale windows dostaje nowy klucz z puli kluczy testowych i po 30 dniach krzyczy i się blokuje. To tak samo jakby zainstalować 10 z pendriva i wybrać że się nie poda w tym momencie klucza. Można to zrobić do miesiąca a część funkcji nie działa. Jaki kraj taki portal.
                         • avatar
                          marianb
                          0
                          Dzięki za cynk, teraz będę miał Windowsa 10 za darmochę.
                          • avatar
                           xxx.514
                           0
                           Wystarczy, że zarobki będą wystarczające, żeby móc utrzymać się z jednego etatu; zacząć faworyzować pracujących, a leni zagonić do roboty. To i problem piractwa zniknie. Ale lepiej ciągnąć podatki od podatków i trzymać swych poddanych w nędzy, kusząc ich jedną ręką socjalem, a drugą wyciągać z ich kieszeni dwa razy tyle niż się tym socjalem daje. Mój kraj taki piękny...
                           • avatar
                            MartinMax
                            0
                            Cały Microsoft.... To tak jak z licencją OEM na Windowsa. W ciągu 10 ostatnich lat słyszałem kilku różnych interpretacji ze strony infolinii MS czy jest legalna czy nie, jeśli kupi się ją jako prywatny składacz swojego kompa. Niejasności w warunkach licencjonowania to specjalność tej firmy, mam wrażenie, że robione celowo i z premedytacją.
                            • avatar
                             sebastianzola
                             0
                             Witam wszystkich. Ja zrobiłem następująco: w okresie gdy była możliwość aktualizacji to zrobiłem aktualizacje(zapisałem klucz jaki widniał w 10tce) Ściągnąłem obraz Windowsa 10 i tak oto instalacja na takowym kluczu przeszła. Nie wiem czy to jest legalne czy nie? Mam jedno ale co tego sytemu, widzę że Microsoft zbiera dużo danych w ten sposób, to samo robi Google. Niestety dziś jesteśmy towarem.
                             • avatar
                              gacek585
                              0
                              Parodia. Do dzisiaj przechodzi aktywacja online na kluczach 7 i 8 to o co kaman?