Ciekawostki

Alert smogowy - co poradzić na złą jakość powietrza?

przeczytasz w 2 min.

Smog w Polsce jest dziś olbrzymim problemem. Od rana w wielu miastach normy szkodliwych pyłów są przekraczane i to wielokrotnie. Zobacz nasze publikacje, w którym radzimy, jakie urządzenia pomagają w walce z wrogiem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza.

Od kilku dni jakość powietrza jest naprawdę zła. Co więcej, obecnie w Polsce mamy najgorsze warunki w Europie. Normy szkodliwych pyłów są przekroczone w miastach na terenie całego kraju (aplikacja do sprawdzania smogu pozwoli ci przekonać się, czy w twoim regionie również). Wiedza jednak to jedno, ale trzeba też przeciwdziałać.

Smog w całej Polsce

Jak bardzo jest źle? By uzyskać odpowiedź wystarczy spojrzeć na poniższą mapkę:

smog mapa
European Air Quality Index

Od rana w polskich miastach czujniki wykrywają przekroczenie norm nawet o kilkaset procent. Kraków, Warszawa, Łódź, Katowice czy Lublin to tylko niektóre z miejsc, w których powietrze jest dziś zanieczyszczone do tego stopnia, że w miarę możliwości lepiej jest zostać w domu. 

Podstawowymi źródłami emisji szkodliwych pyłów są: przestarzałe piece i kotły w domach, działalność przemysłowa oraz transport drogowy. Wyraźnie widać więc, że pojedyncza osoba nie ma wielkiego wpływu na to, czy występuje smog, a jeśli tak, to jak poważna jest sytuacja. Każdy może za to zadbać o to, by w jego domu lub biurze dało się oddychać czystym powietrzem.

Jakie urządzenia warto mieć?

W tym celu warto wyposażyć się w oczyszczacz powietrza. Jest to urządzenie wyposażone w filtry, które są w stanie zatrzymać w sobie pył, dym, bakterie i wirusy czy alergeny (a dodatkowo także nieprzyjemne zapachy). W sklepach znajduje się wiele modeli dostosowanych do różnych potrzeb i finansowych możliwości. Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie, sprawdź nasz poradnik: jaki oczyszczacz powietrza kupić? TOP 5.

smog Philips
Philips

Gdy zamykamy okna w obawie przed dostaniem się zanieczyszczonego powietrza do mieszkania i włączamy ogrzewanie, wilgotność powietrza może spaść nawet do poziomu kilkunastu procent. Wówczas drastycznie zwiększa się ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, do czego dochodzą kłopoty ze snem i złe samopoczucie. Dlatego dobrym dodatkiem do oczyszczacza jest nawilżacz powietrza. Zerknij do naszego artykułu, by dowiedzieć się, jaki nawilżacz powietrza do domu kupić.

Z kolei osoby poszukujące czujnika czadu odsyłamy do naszego poradnika poświęconego tym (ratującym życie) urządzeniom, a wszystkich zachęcamy do sprawdzenia publikacji Zadbaj o zdrowie zimą - technologia pomaga, gdzie podsumowujemy kluczowe informacje na ten temat.

Źródło: TVN Meteo, European Air Quality Index, inf. własna. Foto: mati-foto/Pixabay (CC0)

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  StartX_pl
  4
  A co to za głupoty z tą mapką? W Gdańsku są na przystankach wyświetlacze z informacjami o stanie powietrza i jest znacznie lepiej niż zalecane normy. Jeszcze szczepionki na odrę zacznijcie reklamować, żeby w ludziach wywołać większy strach bo tylko wtedy można ich nakłonić do głupot.
  • avatar
   DragonRed
   3
   Smog się nie liczy bo jesteśmy biedni.Nie patrzmy na siebie a na te 60% społeczeństwa w Polsce.Wystarczy dać minimalną 4000złotych brutto jednocześnie kategorycznie zmuszając do zmian w ogrzewaniu z dofinansowaniem włącznie.
   Tak wygra tylko najsilniejszy organizm - najbardziej odporny na zanieczyszczenia.Smog to tylko jedna z możliwości bo jeszcze kilkanaście lat a ludzie będą umierać od super bakterii a nie wiadomo jak w 2019 roku będzie z warunkami atmosferycznymi.
   Kiedyś jak i teraz nawet ludzie uciekali mieszkać na odludzia a wybierając takie miejsca będą ponosić tego konsekwencje.
   Zalania , silnie wiatry oraz inne niebezpieczne skutki działania przyrody jaka oddaje to do czego człowiek się przyczynił będą co roku widoczne.
   Niektórych zalewa już teraz co roku a ci dalej swoje zostają w tym samym miejscu , kupują nowe przedmioty , inwestują często ponad 50tysięcy złotych by za rok czasu znów wszystko zniszczyło.
   Sami sobie jesteśmy winni bo nie patrzymy w przyszłość tylko liczy się teraźniejszość.
   • avatar
    musslik
    1
    Prawda jest taka, że gdyby nie daniny na państwo to by ludzie ogrzewali gazem...
    • avatar
     wojciechoslaw
     0
     "Co więcej, obecnie w Polsce mamy najgorsze warunki w Europie."
     Żadne zaskoczenie
     • avatar
      dariosata
      0
      U nas na Slasku smog to najzdrowsze powietrze:)! Choruja tylko przyjezdne gorole!
      • avatar
       DexterPL
       0
       Oczyszczacz powietrza to już powinien być standard.
       Od siebie polecam dodatkowo przeczytać ten wpis, może kogoś przekona. ;)
       https://loveair.pl/inspiracje/czy-oczyszczacz-powietrza-jest-potrzebny