• benchmark.pl
 • Komputery
 • AMD komentuje wyrok Komisji Europejskiej uznający, że Intel złamał prawo Unii Europejskiej
Komputery

AMD komentuje wyrok Komisji Europejskiej uznający, że Intel złamał prawo Unii Europejskiej

przeczytasz w 2 min.

Komisja Europejska uznała wczoraj, że firma Intel nadużywała swojej pozycji na światowym rynku mikroprocesorów x86. Według Komisji Europejskiej “Stosowane przez Intel praktyki działały przez wiele lat na niekorzyść milionów europejskich konsumentów. Tak poważne naruszenie przepisów antymonopolowych nie może być tolerowane.” Komisja Europejska nakazała Intelowi natychmiastową zmianę praktyk biznesowych oraz ukarała firmę rekordową karą w wysokości 1 miliarda 60 milionów Euro.

“Wyrok to niezwykle istotny krok do utworzenia rynku działającego w oparciu o zasadę uczciwej konkurencji”, powiedział Dirk Meyer, AMD president and CEO.  “AMD od zawsze należał do liderów w dziedzinie technologicznych innowacji, jesteśmy zadowoleni, że już wkrótce to klienci a nie Intel będą dyktowali warunki.”

“Po bardzo szczegółowym dochodzeniu, Komisja Europejska doszła do bardzo ważnego wniosku – Intel dopuścił się złamania prawa a ucierpieli na tym przede wszystkim konsumenci”, powiedział Tom McCoy, AMD executive vice president for legal affairs. “Ten wyrok zakończy dyktowanie cen przez Intel, a klienci będą mieli większe pole wyboru.”

Według Komisji Europejskiej:

 • “Intel przyznawał częściowo lub całkowicie ukryte rabaty producentom sprzętu komputerowego w zamian za kupowanie wyłącznie lub prawie wyłącznie procesorów x86 Intela”.
 • “Intel w okresie od listopada 2002 do grudnia 2007 opłacał jedną z największych sieci sprzedaży detalicznej Media Saturn Holding w zamian za to, że w salonach tej sieci na całym świecie będą sprzedawane komputery budowane wyłącznie w oparciu o procesory Intela.“
 • Intel “bezpośrednio ingerował w relacje AMD z producentami komputerów. Przyznawał im gratyfikacje finansowe – transakcje nie były związane z konkretnymi zamówieniami - w zamian za opóźnianie bądź wstrzymywanie wprowadzania na rynek komputerów budowanych w oparciu o procesory AMD.”

Dotychczas firmie Intel nie udało się przekonać żadnej agencji ds. walki z nieuczciwą konkurencją, że stosowane przez nią praktyki biznesowe są zgodne z prawem i mają charakter pro-konsumencki.

W 2008 roku, Korea Fair Trade Commission (KFTC) ukarała Intel grzywną w wysokości 26 miliardów won’ów (blisko 25,4 miliona USD) stwierdzając, że firma nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku, włącznie z wymuszeniami oraz płaceniem klientom milionów dolarów, w zamian za używanie wyłącznie chipów Intel, opóźnianie premier produktów i/lub nie rozwijanie nowych produktów wykorzystujących chipy AMD.

KFTC ponadto odkryła, że „Południowo-koreańscy konsumenci musieli kupować komputery PC po wyższych cenach ponieważ krajowi producenci komputerów byli zmuszeni do kupna drogich procesorów (Central Processor Unit) firmy Intel”. Oprócz grzywny, KFTC nakazała Intelowi zaprzestać praktyki oferowania producentom PC dopłat uzależnionych od nie prowadzenia interesów z AMD. Intel złożył apelację od wyroku.

W 2005 roku, Japan Fair Trade Commission (JFTC) orzekła, że Intel naruszył japońskie prawo antymonopolowe poprzez nielegalne zmuszanie pięciu japońskich producentów komputerów PC do korzystania wyłącznie lub prawie wyłącznie z procesorów Intel. Intel nie złożył apelacji.

W Stanach Zjednoczonych, Amerykańska Federalna Komisja ds. Handu (U.S. Federal Trade Commission, FTC) oraz biuro Prokuratora Generalne Nowego Yorku prowadzą śledztwo przeciwko firmie Intel w sprawie nadużywania swoje monopolistycznej pozycji. W 2005 roku, AMD złożyło prywatny pozew sądowy w US District Court of Delaware. Początek procesu został zaplanowany na wiosnę 2010.

Źródło: AMD

Czytaj więcej:

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Wypowiedzi z pierwszego i drugiego akapitu bardzo trafne.
  • avatar
   force
   0
   Potwierdzam...kiedyś w Media Markcie pytałem gościa o laptopy z prockiem AMD, a ten odpowiedział, że nie maja takich w swojej ofercie...dla wszystkich którzy nie wiedza, obecne w centrach handlowych "konkurencyjne" markety z elektronią Media Markt i Saturn to ta sama firma :]

   Pozdrawiam
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Choć akurat sam mam Intela to uważam, że bardzo dobrze się stało, że im tą karę dali. Choć prawda jest taka, że ten miliard euro to są grosze w tym biznesie.
    • avatar
     sevae
     0
     Tylko żeby Intel zaprzestał tych praktyk, kara to drugorzędna sprawa.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Dla mnie (i większości innych klientów) liczy się stosunek wydajność/cena. Średnio obchodzi mnie kto dostanie karę i jaką. Faktem będzie jednak to, że jak Intel wdepcze ostatecznie AMD w ziemię to dopiero zacznie sobie pogrywać z cenami i to tego najbardziej powinniśmy się bać.
      • avatar
       Takeya
       0
       bardzo dobrze - chciwy traci 2 razy.

       stosowane praktyki + b. dobry marketing i mamy dominacje intela. a najgorsze jest to, ze niekoniecznie nowe uklady musza byc wydajniejsze od starych ukladow konkurencji - w starym pc musialem zmienic swojego athlona 2500+ (1,8 ghz) wraz z plyta glowna na PDC E2140 - i co? 200 mhz roznicy w taktowaniu procesora (ale jeden rdzen wiecej), a wydajnosc w grach spadla 2-3 krotnie :/
       teraz to cale i7, drogie jak ****, a duzej zmiany wydajnosci w stosunku do E8xxx klient nie odczuje.

       dobra nauczka i dla intela, i dla innych firm, ktore rozwazaly takowe postepowanie...
       • avatar
        zielarz
        0
        Szkoda, że Intel dostał karę. Ceny procesorów wzrosną. AMD będzie teraz mogło też podwyższyć ceny..
        • avatar
         artp44
         0
         Panowie taka kara to dla intela pestka w arbuzie, firma będzie się odwoływała i zapłacą kiedyś może..........
         • avatar
          shamoth
          0
          Fajnie, tylko że jako pokrzywdzony konsument chciałbym może coś z tej puli dostać...
          A teraz pewnie intel odbije sobie na konsumentach grzywnę...
          • avatar
           n1ckMen1
           0
           eeee lukasz271zaq a Ty nie jesteś funboyem Intela??