Karty graficzne

AMD Radeon HD 7990: 2-procesorowa karta graficzna w tym kwartale odejdzie na emeryturę

przeczytasz w 1 min.

Decyzja ta ma wynikać z problemów z produkcją oraz małej opłacalności w stosunku do 1-procesorowych konstrukcji

AMD Radeon HD 7990 Malta karta graficzna zdjęcie
Referencyjna wersja karty graficznej AMD Radeon HD 7990 "Malta"

Choć informacje o karcie graficznej AMD Radeon HD 7990 „New Zeland” pojawiły się już pod koniec 2011 roku, to na premierę pierwszych modeli (dostępnych w ofercie firm Club3D, PowerColorVTX3D) musieliśmy poczekać do drugiej połowy 2012 roku – referencyjne wersje o nazwie kodowej „Malta” zadebiutowały jeszcze później, bo dopiero w kwietniu tego roku. Wygląda jednak na to, że koncern z Sunnyvale niedługo planuje zakończyć produkcję akceleratora.

Rosyjski serwis Overclockers, powołując się na swoje zaufane źródła, twierdzi, że model ten zakończy swoją karierę jeszcze pod koniec tego kwartału. Warto jednak wspomnieć, iż decyzja ta ma wynikać nie z chęci zastąpienia Radeona HD 7990 przez inną 2-procesorową konstrukcję (np. Radeona HD 9990), a właśnie z problemów z jego produkcją i nieopłacalności w stosunku do 1-procesorowych konstrukcji.

Referencyjne karty graficzne Radeon HD 7990 jeszcze są dostępne w sprzedaż, a ich ceny rozpoczynają się od około 4000 złotych. Jeżeli więc jesteście zainteresowani ich kupnem, to radzimy się trochę pospieszyć ;)

Źródło: Overclockers

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  11
  Za chwilę te karty będą wystawać z obudowy....
  • avatar
   Czarnoskrzydly
   7
   7990 nigdy nie był opłacalny , 1)Momentami 2x 7970 Ghz potrafił być 1000zł tańszy od 7990 , 2) na pojedynczym 7970 Ghz i tak wszystkie gry chodzą na full
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Dopiero na rynek weszła i już ją odsyłają emeryturkę
    • avatar
     anzlew
     5
     Moim zdaniem 7990 należy traktować jako prezentację możliwości i technologii AMD. Czerwoni chcieli pokazać, iż są w stanie zrobić referencyjną, 2-rdzeniową kartę, która działa bez bolączek typowych dla takich rozwiązań. Ostatecznie ocenić można ją będzie po opublikowaniu nowych Catalystów, ale już teraz jej możliwości są lepsze niż modeli niereferencyjnych. W mojej opinii to taka przymiarka do 2-rdzeniowej karty kolejnej generacji.
     • avatar
      Konto usunięte
      4
      Tak szybko? Chyba nie szły za dobrze...
      • avatar
       Nieznośny
       4
       Nie wiem jakie są wyniki sprzedaży tych kart ani GTX-a 690, ale podejrzewam, że jakieś super rewelacyjne nie są. Wydaje mi się, że już nie ma takiego popytu na nie jaki kiedyś był, bo nawet jednoprocesorowe karty już wystarczą do większości gier. Taki Crysis 3 albo Metro, to są wyjątki, ale ile ich rocznie jest? 2-3? Może teraz graficznie gry staną się bardziej wymagające po premierze nowych konsol, ale byłbym ostrożny z prognozami, bo już teraz na E3 gry były odpalane na blaszakach z topowymi kartami, za przecież ta generacja ma potrwać przynajmniej parę lat.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Laminat wszystko łyknie.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Nic dziwnego że wycofują, przecież tego i tak nikt nie kupuje, nie dość że dużo droższa od 690 tki (3400v4100) to jeszcze potwornie prądożerna i z ogromnymi mikroprzycięciami. Po prostu karta nie nadająca się niczego.
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          ZA KARTE WYDAĆ 4 TYŚ TO JA JUŻ BYM WOLAŁ NOWY SPRZET ZŁOŻYĆ ZA TĄ KASE NORMALNA CENE ZA KARTE TO NAJWYŻEJ 1 TYŚ BYM WYDAŁ NIE WIECEJ
          • avatar
           Konto usunięte
           -8
           Pewnie się nie sprzedawała, no ale jak to u AMD opłacalność jest niska.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            ...