Karty graficzne

Radeon RX Vega 32 i Vega 36 - AMD szykuje się do kolejnej ofensywy w średnim segmencie?

przeczytasz w 1 min.

Nowe karty mają przypominać modele Radeon RX 570 i Radeon RX 580/590, ale będą od nich wydajniejsze. Czy to pozwoli zdominować średni segment?

Jesteśmy po premierze karty graficznej Radeon RX 590, która ma zdominować średni segment dla graczy. Nie jest to jednak jedyna nowość „czerwonych”, bo w planach podobno są kolejne ciekawe konstrukcje.

Według azjatyckich źródeł, producent pracuje nad nowymi kartami graficznymi ze średniego segmentu – w planach ma być Radeon RX Vega 32 i Radeon RX Vega 36. Obydwa akceleratory mają bazować na architekturze Vega i będą produkowane w 12- lub nawet 7-nanometrowej litografii.

Radeon RX Vega 32 zostanie wyposażony w układ graficzny z 32 blokami nCU, które łącznie zoferują 2048 procesorów strumieniowych, 128 jednostek teksturujących i 32 jednostki rasteryzujące. W wydajniejszym Radeonie RX Vega 36 wykorzystano układ graficzny z 36 blokami nCU – udostępniono tutaj 2304 procesory strumieniowe, 144 jednostki teksturujące i 32 jednostki rasteryzujące. W obydwóch przypadkach zastosowano 256-bitowy interfejs pamięci GDDR5.

Wygląda więc na to, że specyfikacja nowych kart będzie przypominać modele Radeon RX 570 i Radeon RX 580/590. Według źródła, powinniśmy jednak oczekiwać dodatkowego wzrostu wydajności z bardziej dopracowanej architektury (GCN 5. generacji), a także niższego procesu technologicznego i wyższych taktowań.

AMD Vega

Zagadką pozostaje kwestia dostępności akceleratorów. Nie wiadomo też czy mamy do czynienia z ogólno dostępnymi kartami dla komputerów stacjonarnych czy specjalnych konstrukcjach przeznaczonych do konkretnych zastosowań (np. laptopów lub konsol).

Źródło: Baidu

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Vega z GDDR5 (zamiast skomplikowanego w montażu HBM2) w 12nm do czasu premiery Navi. Takie karty mają szansę realnie powalczyć o wzrost udziałów rynkowych RTG bo co jak co, Vega (GCN5) jest młodsza od Polaris-a (GCN4) i oferuje wyższy Perf/Wat, co ma spore znacznie w segmencie kart z TDP 200W+
  • avatar
   dragzor
   1
   A ponoć nowa Vega miała iść tylko do obliczeń;p RX580 ma mniej więcej tyle samo - 2304/144/32. Ciekawe ile wyciśnie z tego Vega.
   • avatar
    ammarmar
    0
    Przecież w tej chwili ich najmocniejsze karty to właśnie jest "średni segment". To z czym oni chcą tymi nowymi konkurować? Z GTX 1050?
    • avatar
     kriegx
     -3
     Produkowanie czegokolwiek w 12 nm(realnie jest to dalej 16nm tylko z usprawnieniami procesu) jest absolutnie pozbawione sensu. Nvidia moze sobie pozwolic na wypuszczanie parujacego crapu w highendzie bo i tak nie maja tam konkurencji, ale wypuszczanie tak przestarzalego ukladu w segmencie gdzie mamy juz niezliczona ilosc scierwa w 12/16nm to zwykly idiotyzm.
     • avatar
      Chiny_X
      -13
      "Radeon RX 570 i Radeon RX 580/590"
      chyba hd7970 i rx290X
      • avatar
       Namtih
       0
       Gdzieś trzeba upychać te odpady ze zwykłych Veg