Procesory

AMD już testuje procesory Ryzen 3000 - są już próbki inżynieryjne [AKT. 12C pod AM4?]

przeczytasz w 1 min.

Co przyniesie trzecia generacja Ryzenów? Próbka inżynieryjna nowego procesora wskazuje na poważne zmiany w budowie nowych jednostek.

Zarówno pierwsza jak i druga generacja procesorów AMD Ryzen spotkała się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem wśród klientów. Jak będzie z trzecią generacją? Producent już testuje pierwsze próbki inżynieryjne układów.

W bazie 3DMark pojawiły się wpisy z próbką inżynieryjną jednego z nowych procesorów. Dzięki entuzjastom z chińskiego serwisu MoePC możemy rozszyfrować specyfikację sampla.

AMD Decode Codnames

Oznaczenie układu to 5D0108BBM8SH2_37, co wskazuje na 8-rdzeniowy model o taktowaniu dochodzącym do 3,7 GHz. Ciekawostką jest jednak konfiguracja pamięci podręcznych, bo procesor został wyposażony w 8x 512 KB pamięci podręcznej L2 i aż 32 MB pamięci podręcznej L3 (2x więcej niż w modelach Zen/Zen+). Układ pasuje do desktopowej podstawki AM4 i charakteryzuje się TDP na poziomie 65 W.

Wygląda więc na to, że producent już testuje pierwsze próbki inżynieryjne desktopowych jednostek na bazie architektury Zen 2. AMD jeszcze nie potwierdziło tych podejrzeń, ale być może czegoś więcej dowiemy się na konferencji podczas targów CES 2019.

Aktualizacja 04.01.2019 14:30

W sieci pojawiły się informacje o kolejnej próbce inżynieryjnej - jej oznaczenie to 1D1212BGMCWH2. Wychodzi więc na to, że mamy do czynienia z 12-rdzeniowym (!) procesorem pod desktopową podstawkę AM4. Współczynnik TDP oszacowano na 105 W (tyle co w przypadku 8-rdzeniowego modelu Ryzen 7 2700X).

Czyżby więc AMD potajemnie przygotowywało 12- (i 16-rdzeniowe?) modele pod mainstreamową podstawkę AM4? W sieci pojawiały się przecieki z takimi zapowiedziami, a informacje o próbkach inżynieryjnych zdają się potwierdzać taki scenariusz. Już nie możemy się doczekać!

Źródło: Twitter @ Apisak, MoePC

Komentarze

46
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Próbki inżynieryjne pierwszych Ryzen testowane w jeszcze w 2016 roku miały 2,8GHz.
  Choć czy to jakieś sensowne odniesienie? R3k korzysta z zupełnie innej litografii...
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   News jest bardzo dobry procesor ryzen przyda mi sie w monitoringu chlewni ze zwierzętami ponieważ można zbudować tani komputer na jego bazie do przesyłania obrazu i patrzeć jak krówki i świnki sobie radzą i czy nie brakuje im paszy.Nowoczesne rolnictwo to podstawa i oszczędność przy dobrej wydajności.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    EPYC i RYZEN produkowane przez TSMC są pierwszymi wysokowydajnymi układami X86-64 korzystającymi z 7nm litografii. Tym czasem TSMC już pracuje nad 5nm, podobnie jak Samsung.
    • avatar
     DragonRed
     2
     Patrząc na całokształt firmy AMD oraz wprowadzania nowych rozwiązań do świata PC a szczególnie gier to właśnie konsole dostaną wsparcie dla nowych technologii bo tam najlepiej wykorzystać całą moc układów tej firmy.Myślę , że architektura x86-128 bit też zostanie pierwsza wprowadzona przez tą firmę więc nie ma co się martwić o przyszłość tej firmy zwłaszcza gdy oni przyciągają się do nowych rozwiązań i starają współpracować z najlepszymi w przeciwieństwie od konkurencji.
     Taki rodzaj działań przyczyni się do co raz lepszej sytuacji tej firmy ponieważ są otwarci na najlepsze rozwiązania.
     Tak po za tym życzę Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 2019 bez względu na kolor skóry , wyznanie czy miejsce zamieszkania.
     • avatar
      Virtus
      0
      Żeby to nie było z tymi nowymi Ryzenami tak jak z 10 nm u Intela.
      • avatar
       SiLNOR3KI
       -3
       Jako wielki fan AMD, cały czas czekam na nowe procki i karty grafiki od tej firmy. W międzyczasie kupuję procki intela i karty nvidii, tak na przeczekanie...
       • avatar
        sabaru
        -8
        Czy np. AMD Ryzen z taktowaniem 3.5 GHz jest równy Intel pentium 3.5 GHz?
        • avatar
         Konto usunięte
         -10
         cyt "Jak będzie z trzecią generacją?"
         i dalej "na bazie architektury Zen 2"

         to w końcu o której generacji mowa? bo o ile mi wiadomo, na desktopy wyszła gen1, potem na laptopy powiedzmy gen1.2 podobnie jak na serwery, a teraz to wchodzi gen2.

         a poza tym, dobry news :)
         • avatar
          Lordonos
          0
          Tak w takt w grach intel szybszy o jakieś 10%.
          5-15% zależy od gry komputerowej w programach
          nie wiem :) To jest IPC najprostrzy wsakaznik
          ile instrukcji wykona w 1 sec, w czasach jednego
          rdzenia to był najważniejszy wskaznik wydajności
          dzisiaj już nie za bardzo aktualny przez coraz mniejsze
          różnice procesorów w ipc, coraz większego znaczenia nabiera ilość rdzeni przy podobnym ipc.

          • avatar
           Szymon331
           0
           No i teraz nie wiem czy kupić ryzena 2600 i zmienić go za rok na jakieś 10 rdzeniowca Ryzen 3xxx

           Czy kupić po prostu Ryzena 2700...?
           • avatar
            AMDK11
            0
            Jeśli mikro-architektura pojedynczego rdzenia np x86 pozwala wykonać np. 4 instrukcje na takt zegarowy(IPC) a częstotliwość rdzenia wynosi 4GHz to mnożąc 4 instrukcje(x86) x 4 000 000 000 Hz(4GHz) wychodzi że pojedynczy rdzeń w czasie jednej sekundy przetwarza 16 000 000 000(miliardów) instrukcji x86.

            Oczywiście nie zawsze da się wykonać 4 instrukcje jednocześnie bo częściej to 1-2 instrukcje ale to już zależy od kodu i typu obliczeń.

            teraz 16 000 000 000 instrukcji mnożąc przez ilość rdzeni np 8 daje nam TEORETYCZNE 128 000 000 000(miliardów) instrukcji x86 na sekundę, gdyby tylko rdzenie skalowały się w 100% :)

            Instruction Per Cykle(IPC) pojedynczego rdzenia było, jest i będzie bardzo ważne, no chyba że zostanie wymyślony sposób jak przetwarzać pojedynczy strumień kodu(pojedynczy wątek) na więcej niż jednym rdzeniu.