Karty graficzne

AMD zapowiada poprawę sytuacji na rynku kart graficznych. W planach też nowe modele

przeczytasz w 1 min.

W ostatnich miesiącach obserwujemy kryzys na rynku kart graficznych, który przekłada się na niedobór sprzętu na sklepowych półkach. Ostatnie deklaracje AMD dają jednak nadzieję na poprawę sytuacji.

Problemy z dostępnością kart graficznych dotyczą zarówno modeli Nvidii, jak i AMD – sytuacja wynika z małej podaży w stosunku do zainteresowania sprzętem (zwłaszcza teraz, gdy górnicy masowo budują koparki kryptowalut).

AMD zapowiada poprawę dostępności kart graficznych

Lisa Su, podczas ostatniego sprawozdania finansowego, zadeklarowała, że AMD ma w planach zwiększenie produkcji kart graficznych Radeon RX 6000:

Widzimy duże zaległości w zamówieniach klientów. Zauważyliśmy również, że łańcuch dostaw w branży półprzewodników był napięty. Współpracowaliśmy bardzo blisko z naszymi partnerami. Dzięki temu mamy również dobrą perspektywę w zakresie dodatkowych dostaw przez cały rok.

W miarę zwiększenia produkcji, w nadchodzących kwartałach spodziewamy się znacznego wzrostu sprzedaży procesorów graficznych z serii Radeon 6000.

Słowa szefowej AMD dają nadzieję na poprawę sytuacji na rynku kart graficznych. Na tę chwilę jednak trudno przewidzieć kiedy większe dostawy pojawią się w sprzedaży i czy rzeczywiście zaspokoją popyt klientów.

AMD Radeon RX 6700 XT

AMD planuje wydać nowe karty graficzne Radeon RX 6000

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że w planach producenta są kolejne karty graficzne z serii Radeon RX 6000 – tym razem mają być to mobilne układy dla gamingowych laptopów:

Jesteśmy na dobrej drodze do wprowadzenia pierwszych laptopów wyposażonych w naszą najnowocześniejszą mobilną architekturę RDNA 2, które mają zostać wprowadzona na rynek jeszcze w tym kwartale.

Oznaczałoby to, że niedługo doczekamy się laptopów z mobilnymi układami Radeon RX 6000M (będą one konkurować z modelami GeForce RTX 3000). Miejmy jednak nadzieję, że dostępność takich konfiguracji będzie lepsza, niż w przypadku konstrukcji z poprzednimi GPU „czerwonych”.

Źródło: Tom’s Hardware

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  3
  I tak lepiej poczekać do przyszłego roku, bo w tym polskie ceny raczej nie spadną, szczególnie że w cenie trzeba uwzględnić podwyżki mediów, paliw itd.
  • avatar
   Goldengecko
   1
   Tak naprawdę na poprawę to wpływ będzie miał nowy Antminer_E9 nie jakieś dziadostwo karty dla górników z 3 miesieczną gwarancją
   Tylko dedykowana koparka która będzie w teorii 3 razy tańsza niż odpowiednik w kartach graficznych a zużycie prądu dużo mniejsze
   Nvidia nie musi się już bawić w blokowanie kopania na kartach graficznych
   • avatar
    Cruciat
    0
    Dopiero teraz zauważyli że jest problem z dostępnością kart graficznych?! Od premiery jest problem a Ci po połowie roku się obudzili.
    • avatar
     Dariosex
     -12
     Nie nawidze AMD!!! Najgorsza firma świata!!! Wszystkich które kupują ich procesory i karty graficzne do alszwits bym wysłał w podróż bez powrotu!!!
     • avatar
      _SnR_
      0
      Co z tego. Cena sklepowa jest juz tak naciagnieta ze chocby nie wiem Ile tych kart wrzucili na rynek to konsument nie zauwazy wielkiej poprawy.
      • avatar
       Roman1892
       0
       Zobaczymy w praniu , ale i tak się obawiam o dostępność Radków .