Procesory

AMD zapowiada procesory Epyc z generacji Zen 3 i Zen 4

przeczytasz w 1 min.

AMD idzie za ciosem i już pracuje nad kolejnymi generacjami procesorów dla serwerów. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pozycja Intela zostanie jeszcze bardziej osłabiona.

Premiera drugiej generacji procesorów AMD Epyc może nieźle namieszać na rynku serwerów. Producent nie zamierza jednak na tym poprzestawać i już pracuje nad kolejnymi generacjami układów.

Pierwsze informacje o nowych procesorach ujawniono kilka tygodni temu, ale podczas wczorajszej konferencji potwierdzono wcześniejsze informacje. Czego zatem możemy się spodziewać?

Procesory AMD Epyc Zen 3 i Zen 4

AMD Zen 3 i Zen 4 - zapowiedź procesorów

Producent potwierdził, że już zakończył prace nad rdzeniami Zen 3, które zostaną wykonane w usprawnionym, 7-nanometrowym procesie technologicznym (7nm+). Nowe mikroarchitektura znajdzie zastosowanie w układach Epyc trzeciej generacji o nazwie kodowej Milan - premiera jednostek została zaplanowana na połowę 2020 roku. Co ważne, układy zachowają kompatybilność z obecną platformą SP3.

AMD Epyc Milan i Epyc Genoa

To jednak nie koniec nowości. Obecnie inżynierowie AMD pracują nad mikroarchitekturą Zen 4, która trafi do czwartej generacji procesorów Epyc o nazwie kodowej Genoa (to właśnie te jednostki najprawdopodobniej będą napędzać superkomputer Frontier).

Szczegóły techniczne nowych procesorów nie są znane. Możemy jednak oczekiwać jeszcze lepszej wydajności, przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności energetycznej. Czy AMD zdecyduje się na zwiększenie liczby rdzeni w kolejnych generacjach? Póki co nie mamy na ten temat informacji, ale na pewno nie można wykluczyć takiego scenariusza.

Źródło: AMD, AnandTech, Overclock3D

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bywalec2
  1
  Kibicuje AMD, ponieważ nie ma tylu dziur co Intel.
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   Światowy rynek serwerowy to klucz do całkowitego zwycięstwa w X86. Nic dziwnego że to tutaj AMD skupia główne siły.
   Go AMD Go !
   • avatar
    Kapitan Nocz
    -1
    Niesamowity nius, autor wycisną z tego jednego enigmatycznego rysunku maksimum informacji!! Brawo!! Kto by się spodziewał, że AMD pracuje już nad kolejnymi wersjami procesorów i że nic o nich nie będzie na razie wiadomo. Panie kochany proszę już więcej tak emocjonujących i nic nie mówiących wiadomości nie w wrzucać bo szkoda czasu na ich czytanie.