Procesory

AMD pracuje nad procesorami Zen 2 i Zen 3

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
47 komentarzy Dyskutuj z nami

Konferencja dla inwestorów przyniosła sporo ciekawych informacji. Producent ujawnił też rąbka tajemnicy o kolejnych generacjach procesorów.

Wprawdzie nadal czekamy na premierę pierwszych procesorów AMD na bazie mikroarchitektury Zen, ale producent nie zamierza spoczywać na laurach i już pracuje nad kolejnymi generacjami Zen 2 i Zen 3. Informacje o planach producenta ujawniono podczas wczorajszej konferencji dla inwestorów.

Temat przyszłych generacji procesorów poruszył jeden z pracowników banku Morgan Stanley, który zapytał czy producent ma w planach odpowiedź na kolejne układy Intela w 10 nm. Odpowiedzi udzieliła sama Lisa Su - potwierdziła długoterminowe plany działania, mające obejmować kolejne generacje Zen 2 i Zen 3. Ujawniła ona również, że AMD jest w trakcie prac nad wykorzystaniem technologii 7 nm, która niebawem ma być wdrożona do fabów. Niestety nie poznaliśmy żadnych innych konkretów w tym temacie.

Czy wieści o kolejnych generacjach Zen 2 i Zen 3 są zaskakujące? Nie do końca. Długoletnie plany działania nie są niczym nowym w tej branży – za przykład można tutaj podać chociażby pierwszą generację układów Zen, nad którą prace rozpoczęto prawie 4 lata temu. Warto również pamiętać, że Zen 2 i Zen 3 to nazwy robocze, które do oficjalnej premiery jeszcze mogą ulec zmianie.

AMD Zen - plany
Wcześniejsze plany obejmowały też mikroarchitekturę Zen+ - do końca nie wiadomo czy producent przemianował ją na Zen 2 czy w ogóle z niej zrezygnował

Kiedy powinniśmy się spodziewać premiery nowych procesorów Zen 2 i Zen 3? Producent oczywiście jeszcze nie chwali się takimi informacjami, ale, zakładając, że Global Foundries w 2018 roku ma ruszyć dopiero z testową produkcją układów w 7 nm litografii, masowa produkcja pewnie oczekiwana jest nie wcześniej niż w 2019 roku (zakładając, że już Zen 2 będzie wytwarzany w 7 nm).

Źródło: Seeking Alpha, AMD

Komentarze

47
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dawać testy w grach tych ZEN'ów, najlepiej te 10 tytułów:

  1. GTA 5
  2. Wiedzmin 3
  3. Crysis 3
  4. Doom (2016)
  5. Hitman
  6. Rise of the Tomb Raider / Tomb Raider 2013
  7. Battlefield 1
  8. Watch Dogs 2
  9. Mafia 3
  10. Oraz popularne gry multiplayer np. CS:GO / LOL / WOW

  a nie papka marketingowa
  22
 • avatar
  Zen - 14nm (2017)
  Zen 2 - 10nm (2019)
  Zen 3 - 7nm (2021)

  Chyba o to chodzi.
 • avatar
  Nie plujcie na Amd, no chyba że lubicie płacić za procesory po 5000 zł / sztuka
 • avatar
  Pracowali nad Zen cztery lata więc te procki muszą się udać. Mimo że nie jestem fanboyem żadnej firmy to jeśli ktoś sądzi że nowe zeny mogą co najwyżej dorównać najlepszemu i5 to byłoby bez sensu. Nie po to tworzyli to tyle lat żeby nie przegonić Intela. Czuje że będzie powrót jak z Athlonem
 • avatar
  ZEN 1 nie ma a ci jakieś farmazony, plany wydawnicze na 10 lat do przodu... Bzdura na rysorach...

  Rynek zweryfikuje co te zeny będą w ogóle warte, a przede wszystkim jak wycenione.

  Póki co jest papka PR'owa jak z rx480, a każdy wie jak ten szrot skończył.
 • avatar
  Hmmm jeszcze nimo risen 1 a tu juz plany na dalsze generacje? Jezeli sa tak dobrej mysli to ja bede ;)
  -4
 • avatar
  Wszystko fajnie tylko...mamy już luty 2017 a Zena dalej nie ma.
  -6
 • avatar
  i slajdy :) i zen x w 3336 roku :) oni są niesamowici :P
  -7
 • avatar
  no nie wiem moze cos z tego bedzie a moze nie zobaczymy narazie jestem jak nigdy dobrej mysli bo...Patrze tak sobie na propozycje producentów płyt glównych a dokładniej chodzi mi o platformy pod AM4 no i widze ze ostro sie zabrali do zagadnienia pod AM3 tak nie było płyty sporo odstawały technologicznie od płyt pod intela teraz jest inaczej oni juz mają nowe zeny w formie próbek technologicznych wiedzą na czym stoją wiec chyba jednak cos jest na rzeczy weście np propozycje Asusa ROG Crosshair VI Hero i Prime X370-PRO pod AM4 z tego co widze w niczym nie ustepują pola swoim odpowiednikom pod Socket 1151