Systemy operacyjne

Za chwilę debiut Androida O, a Android N notuje 13,5% rynkowych udziałów

przeczytasz w 1 min.

Rynkowe udziały Androida Nougat wzrosły od ostatniego miesiąca o 2 punkty procentowe, a mimo to wynoszą tylko 13,5%.

Android O coraz bliżej. Od pewnego czasu dostępna jest Developer Preview 4, czyli ostatnia z testowych wersji systemu. Wkrótce doczekać powinniśmy się finalnego wydania i jesteśmy w miejscu, w którym warto przyjrzeć się notowaniom, jakie mają starsze odsłony platformy Google.

A najbardziej interesujące są w tym przypadku rynkowe udziały Androida Nougat. Niestety, chociaż wzrosły od ostatniego miesiąca o 2 punkty procentowe, wynoszą tylko 13,5%. Wynik w znacznej mierze nabijany jest zresztą przez nowe smartfony, producenci z aktualizacjami się niestety nie śpieszą, co zapewne wielu z Was może potwierdzić.

Zdecydowany liderem pozostaje Android Marshmallow, który zanotował wynik 32,3%. Sporą liczbą użytkowników legitymuje się także Android Lollipop (29.2%), a przed Androidem Nougat plasuje się jeszcze Android KitKat (16%).

Android statystyki
dane obejmujące 7-dniowy okres kończący się 8 sierpnia

Nic nie wskazuje na to, aby po swoim debiucie Android O zdobywał popularność w szaleńczym tempie. Czeka go raczej los poprzednika.

Producenci zabiorą głos w sprawie aktualizacji już po udostępnieniu nowej wersji systemu. W pierwszej kolejności trafi ona na urządzenia z serii Google Nexus oraz Google Pixel.

Źródło: Google, AndroidPIT

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marucins
  9
  Ciągle to samo.
  Nie ma problemu. Kupujcie co roku nowe telefony, Dawajcie jasny sygnał dla producenta że może z wami robić co chce. Tylko później nie płaczcie że nie dostajecie aktualizacji.
  • avatar
   Kenjiro
   1
   Nie spieszą się, po prostu mają w nosie aktualizację smartfonów starszych niż pół roku, a i z tymi bywa różnie.
   • avatar
    ADR15
    1
    Czyli jestem w 1.2 % posiadaczy 7.1.
    Pozdrawiam Xperia XZ
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Szkoda że nie ma możliwości w łatwy sposób wgrać otwartego systemu bo producenci urządzeń mobilnych nie udostępniają powszechnie wszystkich driverów. Otwarte systemy też jakoś nie bardzo radzą sobie na rynku. Liczyłem na to że xiaomi wypuści telefon z otawrtymi sterownikami.. i się przeliczyłem. Łatwiej jest tworzyć elektro śmieci ze sprawnych tel by napędzać zyski.. Projekt ara to mógł być koń trojański który przyczyniłby się do udostępniania sterowników.
     • avatar
      mgkiler
      0
      Szkoda, że Android N tak mało.

      Bo dopiero od niego jest wsparcie dla Vulkana.

      Nikt nie wyda gry na Vulkanie dla 14% telefonów

      Ach ten Android...

      • avatar
       Q2hvY2hsaWs8
       -1
       Co w tym dziwnego? Starsze urządzenia nie otrzymują aktualizacji, a mimo wszystko jest stosunkowo mało osób co wymieniają co rok telefon.
       • avatar
        ATASAKI
        -13
        W POLSCE BIADACY NA CHINSKICH ANDROIDACH HAHAHAH A CAY WIAT JU DAWNO W IOS. A U NAS APPLA NA OCZY JANUSZE NIE WIDZIELI.
        • avatar
         piotr.potulski
         0
         Taki już urok Androida. Z drugiej strony - różnice w wersjach systemu są symboliczne. W przypadku większości telefonów, dla "zwyczajnych użytkowników" pomijalne, bo wszystko i tak jest przykryte jakąś tam nakładką producenta. Zakładając nawet 4-5 letni okres eksploatacji telefonu, oznacza to, że w praktyce na najstarszych urządzeniach, naprawdę dzisiaj używanych mamy KitKat'a i wsparcie dla +90% aplikacji w play. Jedyna grupa, która naprawdę ma z tym problem to programiści, ale napisanie aplikacji działającej od 4.4 w górę jakoś strasznie skomplikowane nie jest. Oczywiście jest grupa entuzjastów, którzy chcą mieć nowy system, ale szczerze, to jest max 5% użytkowników dzisiaj i nikt się nimi specjalnie nie przejmuje, a reszta jest zainteresowana, żeby pokemony po aktualizacji chodziły.
         • avatar
          DreamerDream
          0
          Jest ktoś kto się zna na wersjach androida?
          Mam stary telefon z serii Xperia 2011 z ICS (z custom romem).
          Trochę się naczytałem, ale wciąż nie wiem. Warto instalować nowszego androida?

          Niby się mówiło, że np. kitkat jest idealny dla urządzeń z 512mb ramu itp. ale bądź co bądź to trochę stary (już) smartfon i ludzie piszą o problemach w stylu ciągle zrywanie wi-fi, brak sterowników do kamery itp.

          Czy może nowsze androidy to po prostu więcej opcji, a nie stabilność/optymalizacja itp?