Nauka

Ig Noble 2023 rozdane. Polacy z kolejnym antynoblem na koncie

przeczytasz w 2 min.

Doroczna ceremonia wręczenia Ig Nobli odbyła się 14 września. Nie obyło się też bez nagrody dla Polaków. Czy zastanawiało was, czemu naukowcy lubią lizać skały?

Ig Noble przyznawane są za najbardziej niezwykłe odkrycia naukowe danego roku. Takie, które wywołują w ludziach śmiech, ale skłaniają również do zastanowienia. W parze z rozbawieniem musi iść potencjał do wzbudzenia w niezainteresowanych zwykle nauką zjadaczach chleba zainteresowaniem tegorocznymi osiągnięciami badaczy. 

Polsko-Brytyjski Ig Nobel - tym razem w centrum uwagi są kamienie

W 2022 roku w ręce Polaków trafił antynobel w dziedzinie medycyny. Polscy badacze udowodnili, że pacjenci cierpiący na zapalenie błony śluzowej w jamie ustnej (co jest skutkiem ubocznym transplantacji komórek krwiotwórczych) do łagodzenia swoich dolegliwości zamiast zwykłych kostek lodu mogą z powodzeniem używać lodów o ulubionym smaku. Z kolei tegoroczna nagroda dla Jana Zalesiewicza też ma coś wspólnego ze smakiem.

W dziedzinie chemii i geologii nagrodę otrzymał urodzony w Wielkiej Brytanii Jan Zalesiewicz, który wykłada na Uniwersytecie Leicester. Jest on też szefem zespołu naukowego, który w 2019 roku ogłosił koniec epoki geologicznej holocenu i ogłosił rozpoczęcie się nowej ery zwanej antropocenem. Ig Nobla 2023 przyznano mu natomiast za opublikowany w „The Paleontological Association Newsletter” artykuł wyjaśniający „dlaczego tak wielu naukowców liże skały”.

Zalesiewicz dzieli się w artykule korzyściami, jakie daje geologom i paleontologom polizanie badanego okazu. Przytacza też historię, w której zwilżenie śliną niewyróżniającego się kawałka wapienia zaowocowało odkryciem wspaniałego okazu otwornic Nummulites. Jak zaznacza naukowiec, smak skały ma obecnie marginalne znaczenie i główna korzyść wynika ze zwilżenia próbki i usunięcia pyłu. Metoda ta jednak jest rozpowszechniona, jak się okazuje głównie wśród badaczy starej daty, kiedy to za pomocą smaku geolodzy rzeczywiście identyfikowali rodzaj skały poprzez jej smak.

Inne Ig Noble 2023

W dziedzinie literatury przyznano nagrodę za zbadanie odczuć ludzi, którzy powtarzają jedno słowo bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo wiele razy.
[FRANCJA, WIELKA BRYTANIA, MALEZJA, FINLANDIA]

Nagroda w dziedzinie inżynierii mechanicznej trafiła do badaczy, którzy wykorzystali martwe pająki w charakterze mechanicznego narzędzia chwytającego.
[INDIE, CHINY, MALEZJA, USA]

Dziedzina zdrowia publicznego wyróżniła się skonstruowaniem nowatorskiej, ultrazaawansowanej toalety analizującej wydalane przez człowieka substancje.
[KOREA POŁUDNIOWA, USA]

Z kolei w dziedzinie komunikacji przyznano nagrodę za zbadanie czynności umysłowych osób, które są ekspertami w mówieniu od tyłu.
[ARGENTYNA, HISZPANIA, KOLUMBIA, CHILE, CHINY, USA]

Nagroda w dziedzinie medycyny została przyznana za wykorzystanie zwłok do zbadania, czy istnieje równa liczba włosów w każdym z dwóch nozdrzy u danej osoby.
[USA, KANADA, MACEDONIA, IRAN, WIETNAM]

Kolejnego antynobla przyznano w kategorii żywienia, gdzie zbadano czy naelektryzowanie pałeczek i słomek, może wpływać na smak spożywanego jedzenia.
[JAPONIA]

Nagroda w dziedzinie edukacji objęła zaś medyczne badania nad nudą wśród uczniów i nauczycieli.
[CHINY, KANADA, WIELKA BRYTANIA, HOLANDIA, IRLANDIA, USA, JAPONIA]

W dziedzinie psychologii wyróżniono badanie na temat ilości przechodniów, którzy zatrzymują się, by spojrzeć w niebo, kiedy widzą nieznajomych patrzących w górę.
[USA]

Ostatnia jest nagroda z kategorii fizyki przyznana za badania nad tym, jak aktywność seksualna sardeli wpływa na mieszanie się wody w oceanie. 
[HISZPANIA, GALICJA, SZWAJCARIA, FRANCJA, UK]

Źródła: improbable, palass 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  cyna76
  4
  widzę że każdy obcokrajowiec który ma polskie nazwisko to w/g autora tego artykułu jest polakiem ... dobre tak dalej
  • avatar
   WacławRakieta
   -1
   Nazywam Wacław Rakieta. Jestem szanowanym na cały świat międzynarodowej sławy ekspertem rynku kryptowalut. Pisze właśnie z międzynarodowego forum gospodarczego z Krynicy. Spotykam się tu z cała śmietanka towarzyska od gospodarki! Biznesmenami, multimionerami, multimiarderami, ludźmi polityki z całego świata!!! Jestem jednym z najważniejszych gości tu!!!
   Największa sensacja forum w Krynicy okazała się aplikacja Crypto Com o której chce ci dzisiaj opowiedzieć. Jest to aplikacja która codziennie robi miliarderów ze zwykłych ludzi takich jak ty co ledwo stać na chleb i żyją od wypłaty do wypłaty!!!!
   A najlepsze jestbto w tej aplikacji ze bezpiecznie Kupiszu kryptowaluty takie jak bitcoin, Ethereum, BNB, cardano, Solana, atom, Cronos, Matic, dogecoin, shiba inu i setkach innych kryptowalut!!!
   Zarejestruj się z mojego linku afiliacyjnego, przejdź proces KYC, podepnij swoją kartę kredytowa i zamów minim czerwona kartę Ruby a otrzymasz az 25$ w Cronos na pierwsze niezwykle lukratywne inwestycje!!!
   W poprzednim roku sam zarobiłem trylion$ w jeden dzień!!! Codziennie trafiają kolejne tryliony mnie na konto!! Żygać mi się chce jiz tymi trylionami!!! Dlatego się dziele nimi!!!!!!!!!!!!!
   Ty jestblink klikaj teraz w tym momencie bo nie ma czasu!!! Czas to pieniądz!!! tryliony$ czekajo!!!!!! KLIKAJ TERAZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   https://crypto.com/app/jjey2xxs9c
   • avatar
    vacotivus
    0
    To akurat są bardzo ciekawe badania i zdecydowanie mogą znaleźć realne zastosowania, nawet jeśli teraz ich nie widać lub brzmią zabawnie na papierze.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login