Ciekawostki

Jak sprawdzić, czy dany tekst został napisany przez ChatGPT?

przeczytasz w 2 min.

Student Princeton zbudował aplikację, która pomoże stwierdzić, czy dany esej został napisany przez sztuczną inteligencję, taką jak ChatGPT.

Aplikacja wykryje, czy tekst został napisany przez ChatGPT

Nowy chatbot firmy OpenAI, ChatGPT, z każdym dniem zyskuje coraz większą popularność. Możliwości wykorzystania narzędzia jest mnóstwo, co martwi między innymi Google - otwartym pozostaje pytanie, czy kiedyś rozwiązanie to zastąpi wyszukiwarki. ChatGPT przydaje się w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, a także przy tworzeniu różnego rodzaju tekstów.

Ostatnio pojawiła się informacja o wykorzystaniu sztucznej inteligencji przez studentkę Uniwersytetu Furmana w Greenville w Karolinie Południowej do napisania eseju. Jest to dość problematyczne, dlatego też powstają różne narzędzia, mające wykryć, czy dana treść została napisana przez AI. Jednym z nich jest aplikacja zaprojektowana przez studenta Princeton, Edwarda Tiana - GPTZero.

Edward Tian, student informatyki w Princeton, powiedział, że spędził wakacje na budowaniu GPTZero. Do zbudowania swojej aplikacji zmotywowała go zwiększona liczba przypadków plagiatu AI. Jak sam stwierdził:

Czy nauczyciele szkół średnich będą chcieli, aby uczniowie używali ChatGPT do pisania esejów z historii? Prawdopodobnie nie.

Jak działa GPTZero?

GPTZero ocenia tekst pod kątem jego złożoności oraz „przypadkowości”, dzięki czemu może wykryć pewne schematy, które wykorzystuje ChatGPT. Edward Tian udostępnił dwa filmy porównujące artykuł z serwisu The New Yorker i list napisany przez ChatGPT. Jego narzędzie prawidłowo zidentyfikowało, że zostały napisane odpowiednio przez człowieka i sztuczną inteligencję.

Aplikacja była tak popularna, że uległa awarii „z powodu nieoczekiwanie dużego ruchu w sieci”. GPTZero jest aktualnie dostępne do użytku na stronie Streamlit. Edward Tian zapowiedział, że planuje opublikować artykuł ze statystykami dokładności, wykorzystując artykuły dziennikarskie studentów jako dane, wraz z grupą przetwarzania języka naturalnego z Princeton.

Źródło: twitter, informacja własna

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Nie wiem po co stosować jakąś aplikację. Wystarczy zapytać:
  - ChatGPT, pisałeś ten teks?
  - No.