Oprogramowanie

Apple jest bogatsze niż rząd USA

przeczytasz w 1 min.

Jest jedna taka firma w branży IT, która stała się największą ze wszystkich w ciągu 14 lat istnienia – jest to firmaApple. W maju bieżącego roku Apple stało się bogatsze od Microsoftu– kapitalizacje giełdowe. W ciągu 10 lat wartość akcji tego giganta wzrosła dziesięciokrotnie. Za jedną akcję zapłacimy dziś ok 400 dolarów.

Jeszcze nie tak dawno bo w 2005 roku firma Apple zgromadziła 9 mld dolarów, a teraz swój sukces zawdzięcza głównie sprzedaży smartfonów iPhone i tabletów iPad - dzięki nim zgromadziła 76,2 mld dolarów w gotówce i papierach wartościowych. To więcej niż może wydać rząd Stanów Zjednoczonych - 73,8 mld dolarów.

Dla porównania deficyt budżetowy za maj w Polsce wyniósł około 23,9 mld złotych, po przeliczeniu średniego kursu to około 8,6 mld dolarów. Suma zgromadzona przez Apple wystarczyłaby na pokrycie naszego deficytu budżetowego za maj aż dziewięciokrotnie.


Logo Apple i Steve Jobs


Jak wygląda sytuacja finansowa Microsoft w stosunku do Apple? W tym porównaniu Apple bije Microsoft na głowę, ponieważ ma około dwa razy więcej pieniędzy niż Microsoft.

Jak myślicie czy Apple nadal będzie się tak szybko bogacić?


Więcej o produktach Apple:

Źródło: www.theglobeandmail.com, www.redmondpie.com

Komentarze

86
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SowaSS
  0
  Będzie się jeszcze bogacić, ale nie tak szybko.
  • avatar
   force
   0
   Bo tą firmą kieruje jeden człowiek który postępuje ostrożnie i rozważnie, ponieważ zawiaduje SWOIMI pieniędzmi, które zarobił ciężko pracując, za to państwo i jego urzędnicy mają w dupie pieniądze którymi zawiadują bo to nie są ich pieniądze tylko nasze, więc je kradną, marnują i nie ponoszą tego konsekwencji.
   • avatar
    Lightning
    0
    Chyba tylko rosyjski Gazprom może być bogatszy :)

    Stany Zjednoczone już tam sobie poradzą.
    • avatar
     Patrick.
     0
     Taki bogaty a sweterek ciągle ten sam.. Prany w Perwollu pewnie.
     • avatar
      Warmonger
      0
      Zaraz, zaraz. Co to znaczy "bilans działalności rządu Stanów Zjednoczonych"? Zysków oni raczej nie notują, a PKB jest liczone w bilionach, a nie w miliardach.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Co to za bzdury...
       • avatar
        romisz
        0
        hehe 4 dni temu ich akcje był po 404$ dziś już tylko 390$... ale w przeciągu miesiąca wzrosną powyżej 400$ - daję se głowę uciąć:)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         OK to ja wlamuje sie do ich sejfu i biore 95% forsy a reszte zostawiam na rozwijanie produktow :).
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          "To więcej niż bilans działalności rządu Stanów Zjednoczonych, który wynosi 73,8 mld dolarów" Co to ma być, określcie jakiej działalności! Chyba tylko wydatki na waciki! Rząd USA ma do dyspozycji morze pieniędzy w porównaniu do tych "marnych" 73 mld, które chyba ledwo 1/3 PKB Czech stanowią.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           To jest właśnie patologia globalizacji. Nigdy nie powinno się dopuścić do powstania tak dużych firm. Zasoby są teraz bardzo nie równo alokowane co prowadzić będzie najpierw do ostrej próby przywrócenia równowagi a w skrajnym przypadku destabilizacji.

           Takie firmy zabierają ludziom nie tylko pieniądze ale i prawa człowieka, wolności (godne życie, zadowolenie z pracy, zarobki, destrukcja państwa itd. itp.)

           Nie może tak być, że prywatne ręce władają zasobami państwa, dominują jego prawodawstwo, system ekonomiczny i społeczny.

           Prędzej czy później czeka nas czerwona rewolucja, historia lubi się powtarzać...
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Pomyśleć, że państwo polskie ma długi kilkukrotnie wyższe niż wartość takiego giganta, politykom u nas urwałoby chyba kieszenie gdyby to u nas Apple płacił podatki :) //Ale macie racje, miesięczny deficyt jakby nie było 24mld :) Co do tych bilionów w Stanach - to śpieszę wyjaśnić - mówimy tutaj o TYSIĄCACH miliardów. Tak - mają aż tyle długów :)
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             "Suma zgromadzona przez Apple wystarczyłaby na pokrycie naszego deficytu budżetowego aż dziewięciokrotnie." To zdanie jest bardzo mylące, jeszcze ktoś pomyśli, że naprawdę u nas z deficytem jest tak dobrze! Autorze, w drugim zdaniu też zaznacz wyraźnie, że to jest deficyt za JEDEN miesiąc, bo wyszły Ci farmazony jakieś! Dług publiczny Polski wynosi w tej chwili niecałe 790 MILIARDÓW złotych. To przelicz sobie jeszcze raz i napisz, tak jak powinno być: "Apple było by w stanie pokryć zaledwie 1/11 polskiego długu publicznego"! źródło, jakby ktoś chciał zobaczyć, chociaż niedawno było o tym głośno- http://www.dlugpubliczny.org.pl/pl . Smutne, prawdziwe i zarazem bardzo groźne dla nas, bo ludzie nie zdają sobie sprawy, myślą, że to ich nie dotyczy. Ale jak państwo zbankrutuje to MY będziemy odpracowywać dług, nie rządzący- TFU!
             • avatar
              Skaza
              0

              iPod... iMac... iPhone... iPad... iUSA ?

              ;)

              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Bogatsze niż USA ? Hahahahahah :D USA ma takie zapasy w złocie, że mogłaby być 3 razy bogatsza niż Apple ale to taki szczegół.
               • avatar
                eryk1310
                0
                lol rok temu chyba usa wydało bilion cos kasy na reforme zdrowia
                1 dzień w afganistanie kosztuje ich kilka milionów
                wątpie czy apple moze im dorównać ;)
                • avatar
                 Sniko
                 0
                 Tak jak koledzy wyżej zauważyli czytać się nie da takich artykułów...

                 1. Co to znaczy, że zgromadzili 76,2mld $? Zgromadzone pieniądze to by mieli jak by mieli je w banku na koncie, a 76mld to chyba wartość giełdowa akcji

                 2. "To więcej niż bilans działalności rządu Stanów Zjednoczonych", jakieś bzdury, chyba że się sprecyzuje o jaką działalność chodzi

                 3. "Suma zgromadzona przez Apple wystarczyłaby na pokrycie naszego deficytu budżetowego aż dziewięciokrotnie.", owszem ale za miesiąc MAJ! chyba autor chciał za bardzo wyolbrzymić tą wartość Appla co tak naprawdę w światowej gospodarce jest kroplą w morzu...
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  sprawdz sobie ile kosztuje jeden f35 lub f22 czy ah6
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Zamiast sie pienic wystarczyloby zerknac na zrodlo:

                   74mld $ to ma zgromadzony Departament Skarbu.

                   Inna sprawa jest nieudolnosc w tlumaczeniu artykulu...
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    No tak sobie spoglądam tu i tam i wychodzi, że ktoś tutaj bajki popisał straszne ;) Te 76mld to nie są wartości giełdowe, tylko "żywa gotówka" Apple. Wartość giełdowa to 363 mld :) Może tak rządowi podsunąć pomysł wydania ifonPL oraz wszelkich ithingowPL skoro można na tym aż tyle zarobić :)
                    • avatar
                     leoxxx
                     0
                     Ech news rodem z wp :D W takim razie może wykupią USA i zmieni nazwę na Apple :D

                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Zgadzam się z nim.
                      Globalizacja nie przysługuje się ogółowi, prowadzi do sprowadzenia życia ogółu do poziomu najbiedniejszych, a bogatym pozwala na potężne oszczędności by mieć jeszcze więcej.
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       @Mixtape sęk w tym że USA nie ma ani grama swojego złota hahaha,http://www.eutimes.net/2011/06/federal-reserve-admits-having-no-gold-at-all/ i to od 1934r
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Kretynie każdy kraj ma swoje rezerwy w złocie. To ty idź to gimnazjum i zacznij się uczyć o polityce. Jakby nie miało rezerw w złocie to by ten cholerny kraj dawno by zbankrutował. Boże dlaczego stworzyłeś takich niedouków....
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         Według tego artykułu nie ma http://www.eutimes.net/2011/06/federal-reserve-admits-having-no-gold-at-all/ , poza tym osobom takim jak ty powinni zabronić korzystania z internety,czy ja cię obraziłen?NIE
                         Ale ty musiałeś mnie i NigtSlasha wyzwać od kretynów.
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Jak wy w ogólnie niektórzy możecie wierzyć, że Apple jest bogatszy od USA, państwa, z największą gospodarką na świecie. Te 73 mld to przy USA tak samo jak innych bogatych krajach takich jak Japonia czy Niemcy to nic, już nie mówiąc w skali globu. Apple nawet nie jest w top 10 największych koncernów na świecie, zdecydowanie przodują firmy naftowe i z branży spożywczej.
                          • avatar
                           Konto usunięte
                           0
                           Najpotężniejsze koncerny świata - http://biznes.onet.pl/najpotezniejsze-koncerny-swiata,18543,4806314,10049150,fotoreportaze-detal-galeria

                           " Tegoroczny ranking Global 500 magazynu Fortune nie przynosi znaczących zmian w czołówce największych według przychodów w 2010 roku firm.

                           1 miejsce - Wal-Mart ( 421,85 mld dol. ) "
                           • avatar
                            faro666
                            0
                            widzę że festiwal wszech wiedzących
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             Jak apple nadal będzie nadal tak popularne, to będzie mieć kilka razy więcej niż rząd USA.
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Niech tyko Samsunga zabraknie to się skończy kozaczenie...
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               0
                               @tom.inter, jak ty możesz takie brednie wypisywać??
                               76,2 mld dolarów to wartość majątku Apple. Majątku, nie kwoty gotówkowej...
                               Amerykańska Armia pożera rocznie 10 czy nawet 15 razy tyle.
                               A jeśli chodzi o stan majątkowy, to USA posiada kilka tysięcy razy więcej (dlatego nawet po średnim tornadzie, tak ze 3 w skali Fujity, w obszarze średnio zaludnionym, zniszczenia mierzy się w miliardach dolarów, nie setkach milionów).
                               Obrotów wcale kosmicznych też nie mają. Apple najpopularniejsze jest wśród hamburgerożerców, ale i tak stanowi tylko cześć przemysłu telekomunikacyjnego, jedynej grupy z którą może konkurować, gdyż jej stan majątkowy jest równy łącznemu stanowi majątkowemu 5 pozostałych największych graczy rynku).
                               • avatar
                                projectdarkstar
                                0
                                Proponowany budżet Armii USA na 2011 rok - 708 mld USD

                                http://www.defense.gov/releases/release.aspx?releaseid=13281

                                Na rok 2012 jest jeszcze więcej:
                                http://www.businessinsider.com/2012-us-defense-budget-largest-since-world-war-ii-2011-7

                                Serio Apple jest bogatsze?