Telefony

Apple: Tim Cook wyda 45 mld dolarów na skup akcji firmy i wypłatę dywidend

przeczytasz w 1 min.

A co z resztą kasy?

Oszczędności Apple wynoszą już niemal 100 miliardów dolarów. Na dzisiejszej konferencji prezes giganta

z Cupertino podzielił się ze światem informacją na temat tego, co firma planuje zrobić z tak ogromną sumą wolnych środków.

Stanie się to, na co wiele osób po cichu liczyło. Apple zdecydowało się na wykupienie części własnych akcji oraz wypłatę dywidend swoim akcjonariuszom. Na pierwszy z celów przeznaczonych zostanie około 10 mld dolarów. Proces skupu swoich akcji Apple rozpocznie już w następnych roku fiskalnym, czyli od września 2012. Wedle założeń ma on zakończyć się za 3 lata.

Apple 100 mld dolarów oszczędności dywidendy akcje tim cook

Dywidendy wypłacane będą już od lipca tego roku. Ich wysokość ustalono na 2,65 dolaraza akcję wypłacancyh raz na kwartał. Warto wspomnieć, iż ostatnio podobna sytuacja miała miejsce w 1995 roku. Przez 17 lat Apple nie decydowało się zatem na dzielenie zyskami z akcjonariuszami.

"Znaczną część naszych środków przeznaczyliśmy na badania i  rozwój, zakupy nowych firm, nowe sklepy i infrastrukturę. W przyszłości planujemy jeszcze wiele podobnych działań. Posiadamy środki na zabezpieczenie naszych strategicznych możliwości, ale mamy również sporo środków na prowadzenie bieżącej działalności. Właśnie dlatego planujemy rozpoczęcie wypłat dywidend i  skup akcji."

Łącznie firma planuje wydanie aż 45 mld dolarów. Tim Cook okazuje się bardziej skory do sięgania w głąb kieszeni niż Steve Jobs. Jednocześnie sam zrezygnował z jakichkolwiek korzyści przypadających z tytułu wypłaty dywidend.

Łącznie, jak łatwo policzyć, Apple zdecydowało się na wydanie niemal połowy ze 100 mld dolarów swoich oszczędności.
 

Więcej o Apple

Źródło: slashgear

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  A mogli kupić Polskę i zagonić nas do robienia iPadów...
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Jeszcze trochę i będą bogatsi niż Kadaffi (za życia :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ostro lecą ;D
    • avatar
     michael85
     -1
     Mają fart. Nasz premier nawet najlepszą firmę sprzedałby za grosze! Skupowanie akcji? On by je sprzedał za bezcen!!! Np. Orlen chciał sprzedać za kwotę którą ta firma zarabia w ciągu kilku lat!!!
     • avatar
      pomidor
      -2
      Szef Apple wspaniałomyślnie zrezygnuje z wypłaty dywidend dla swoich akcji. Ale jego żona już nie :)

      Uczta się rozpoczęła, teraz będzie balowanie przez najbliższe lata i wypuszczanie starych produktów pod nowymi nazwami. Ojjj sory, w ostatnim ipad nawet nowej nazwy nie chciało im się wymyślić.
      • avatar
       Konto usunięte
       -4
       Zacytuje większość z sławnych osób (gwiazd) mojemu synowi popsuł się Iphone więc powiedziałem żeby skorzystał z jedengo z moich posiadam ich 18 ponieważ jak się porysował kupiłem nowego jak któryś miał więcej bajerów kupiłem.
       Tak więc powiedzmy milion gwiazd ma Iphone czyli kupi go ok 10 razy 10 krotny zysk ?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nie niemal połowę, tylko wszystko co mogło wydać - nikt nie zauważył, że 63mld z 97 "wolnych środków" to różnorakie ubezpieczenia (np. przed ryzykiem kursowym co przy globalnej działalności firmy i produkcji poza głównymi rynkami jest niezbędne, czy też inne niezbędne ubezpieczenia handlowe i finansowe) i zabezpieczenie bieżącej działalności (np. kwoty na pokrycie zakontraktowanych już wcześniej zakupów przy produkcji)? Tak naprawdę, biorąc pod uwagę fakt, że niektóre takie zabezpieczenia gotówkowe są zawyczaj na wyrost to akurat ok 4-45mld mogli przepuścić maksymalnie i to zrobili bardzo bezproduktywnie - oj źle się dzieje w Apple po śmierci Stev...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Nie niemal połowę, tylko wszystko co mogło wydać - nikt nie zauważył, że 63mld z 97 "wolnych środków" to różnorakie ubezpieczenia (np. przed ryzykiem kursowym co przy globalnej działalności firmy i produkcji poza głównymi rynkami jest niezbędne, czy też inne niezbędne ubezpieczenia handlowe i finansowe) i zabezpieczenie bieżącej działalności (np. kwoty na pokrycie zakontraktowanych już wcześniej zakupów przy produkcji)? Tak naprawdę, biorąc pod uwagę fakt, że niektóre takie zabezpieczenia gotówkowe są zawyczaj na wyrost to akurat ok 40-45mld mogli przepuścić maksymalnie i to zrobili bardzo bezproduktywnie - oj źle się dzieje w Apple po śmierci Stev...
         • avatar
          kkastr
          0
          Teraz rozdają oszczędności, a jak przyjdzie kryzysik to ustawia się w kolejce po zapomogę od rządu. Dziwne to Apple. Jaki może być zysk dla Apple ze skupowania własnych akcji, gdy akurat mają największą w historii wartość?