Procesory

ARM: rekordowe zyski wypracowane w 2011 roku

przeczytasz w 2 min.

Firma ARM, będąca twórcą niezwykle popularnych układów dla urządzeń przenośnych noszących taką samą nazwę, poinformowała, iż miniony kwartał był dla firmy niezwykle udany.

logo firmy armFirma jest odpowiedzialna za stworzenie architektury ARM i projektów niektórych układów t.j Cortex A8 czy też A9. Ta brytyjska spółka swoje zyski czerpie nie z produkcji wspomnianych układów - bo tym w zasadzie nie zajmuje się, lecz jedynie z ich licencjonowania.

Każdy z producentów chcących produkować bądź rozwijać układy wykonane w architekturze ARM musi posiadać stosowną licencję, którą wydaje tytułowa firma. Z takich sublicencji korzystają obecnie tacy producenci jak: NVIDIA, Samsung, Texas Instruments czy też Qualcomm. Układy wykonane w architekturze ARM stosuje w swoich produktach t.j. iPhone czy też iPad firma Apple.

Wydawać by się mogło, iż układy stosowane w smartfonach czy też tabletach nie przynoszą dużego zysku, nic jednak mylnego, otóż firma ARM utrzymująca się obecnie jedynie z samego licencjonowania produktów osiągnęła rekordowe wyniki finansowe.

W trzecim kwartale 2011 roku (do 30 września) firmie udało się wypracować dochód w wysokości 120,2 milinów funtów brytyjskich, co stanowi wynik o 20% wyższy od analogicznego okresu roku ubiegłego. Zysk brutto wyniósł 55,8 mln £, co z kolei stanowi, aż 44% wzrostu w porównaniu do III kw. minionego roku. Zaś zysk netto poszybował do granicy ponad 100%, zwiększając się z 14,4 mln do 31,5 mln funtów.

jeden z układów arm cortex

Według wstępnych szacunków, jeżeli obecne tempo wzrostu przychodów utrzyma się do końca roku, to 2011 może się zamknąć w kwocie przychodu przekraczającej 475 milionów funtów brytyjskich. Co ciekawe firma ARM ujawniła, iż w minionym kwartale zawarła 28 umów licencyjnych na swoją architekturę.

Co ciekawe, według firmy ARM w ubiegłym kwartale na rynek trafiło ponad miliard procesorów wytwarzanych na ich licencji. Ponadto o około 50% zwiększyła się również liczba dostaw procesorów ARM dla rynku stacjonarnego - miniPC, telewizory, piloty oraz urządzenia sieciowe.

Jak wiec widać na ARM też można sporo zarobić.


Więcej o firmie ARM i jej produktach:

Źródło: Bit-Tech, StockMarketWire

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Dla mnie x86 jest lepsza.
  • avatar
   Konto usunięte
   -5
   No to jeszcze kilka lat i AMD będzie biedniejsze od ARM. Tak trzymać AMD.
   • avatar
    SoundsGreat
    0
    Nie ma co się dziwić, tyle smartphonów się sprzedaje...
    • avatar
     Wenezo
     0
     Ja tam też się nie dziwie i nie wydaje mi się, że na układach stosowanych w smartfonach nie da się zarobić;] tych 10 tyś zł na miesiąc hehe;]
     • avatar
      Damian Szymański
      0
      Niewątpliwie ARM ma potencjał, gdyby jeszcze udało mu się wejść nieco szerzej do netbooków i notebooków (choć to pobożne życzenie) to mieliśmy mało rewolucję na rynku. Wówczas jestem pewny, że powstałyby nawet specjalne emulatory z x86. No, niektórzy twierdzą, iż już są, ale nie udostępnione. Ale to temat na dyskusje związaną z Win8 ARM.