Karty graficzne

ATI odświeży RV770?

przeczytasz w 2 min.

Od pewnego czasu chodziły pogłoski, że AMD/ATI planuje odświeżyć GPU swoich flagowych produktów, a mianowicie Radeon’a 4870 oraz Radeon'a 4850, pogłoski, czy też nadzieje fanów firmy wzmogły informacje na temat odświeżonych wersji GT200b, które mają być sercem produktów konkurencji. Tak, więc po Internecie zaczęły chodzić plotki, między innymi wróciły stare mówiące o kartach z 200 procesorami strumieniowymi (200x5 = 1000), ale też pojawiły się nowe.

Serwis Expreview donosi, że otrzymał informację jakoby AMD/ATI rzeczywiście planowało odświeżenie swojej linii produktów, lecz będą to zmiany o wiele bardziej kosmetyczne, niżeli wydajnościowe. Po pierwsze i chyba najważniejsze na tle kryzysu gospodarczego, jaki ma miejsce na świecie, procesory mają się zmniejszyć, być lepiej upakowane. Powierzchnia GPU ma się zmniejszyć z 260mm2 do 246mm2 przy tym samym procesie technologicznym, czyli 55nm, co powinno obniżyć koszty produkcji, a co za tym idzie cenę dla klienta końcowego. Za to ma się zwiększyć ilość procesorów strumieniowych z 160 (800) do 168 (840) oraz liczba jednostek teksturujących i filtrujących z 40 do 48, nie są to może duże liczby, ale powinny pozytywnie wpłynąć na wydajność nowych układów. Prawdziwym koniem trojańskim (dla konkurencji) może okazać się zwiększenie referencyjnego taktowania GPU z 750MHz do 900Mhz dla chipów o oznaczeniu fabrycznym XT będących sercem układów 4870, oraz do 725MHz z 625MHz dla układów z serii 4850. Wedle plotek pamięci RAM także mają ulec zmianie, według tego, co piszą redaktorzy serwisu obie konstrukcje powinny dostać zupełnie nowe pamięci, a mianowicie odpowiednik Radeon'a 4870 prawdopodobnie będzie oparty o kości DDR5 od Hynix szybsze od poprzedników, gdyż taktowane 1000-1400Mhz  (nominalnie 4000-5400MHz), a Radeon 4850 prawdopodobnie dostanie pamięci DDR4, lub też mocno wyżyłowane DDR3. Pojemność referencyjna nie ulegnie zmianie i zostanie na poziomie 512MB dla obu kart.

Według przemyśleń redaktorów Expreview nowe karty mają być produktami przejściowymi, umożliwiającymi AMD/ATI walkę (czy też pogrom) z nowymi produktami konkurencji, do czasów, gdy TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) będzie w stanie wyprodukować układy w procesie technologicznym 40nm dla AMD/ATI oraz NVIDII, co ma zostać oddalone do drugiego kwartału 2009 roku. Według tych spekulacji karty mają wyjść pod nazwami Radeon 5870 oraz Radeon 5850, lecz osobiście uważam, że AMD/ATI okaże się na tyle rozsądne, by sprzedawać te produkty pod flaga obecnej serii, a mianowicie Radeon 4970 oraz Radeon 4950, jak to miało miejsce przy serii X1800-X1900. Przewiduje się, że  mocniejszy układ ma pojawić się już w styczniu, od razu po premierze nowych układów z serii GTX200, a wolniejsza wersja wejść na rynek w Marcu.

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ZiemoOne
  0
  Ja czekam na 5870 ale nie takie :D bo marzy mi sie granie w crysis'a w 2560x1600 na fulldetalach z FSAA ;)
  • avatar
   tarjei86
   0
   AMD/ATI idzie za ciosem - i o to chodzi ! Nie sądzę, aby odświeżone układy "zgromiły" nowe układy nVidii pod względem wydajności, ponieważ zielonym zależy teraz tylko na tym aby odzyskać palmę pierwszeństwa pod względem najmocniejszej karty graficznej. Nie będą liczyły się koszta, tylko prestiż. Ale jeśli AMD/ATI będzie kontynuowało swoją genialną politykę - odniosą i tak kolejne sukcesy za sprawą odnowionych wersji swoich układów. I tylko to się liczy - niech powolutku gromią nVidię pod względem cena/jakość a odnotują kolejne sukcesy. Oby jak najwięcej - my skorzystamy na tym najbardziej.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Zieloni dostaną kolejny cios od AMD/ATI i bardzo dobrze. Im bardziej zażarta będzie walka miedzy tymi firmami tym bardziej skorzystamy na tym MY- użytkownicy.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     polityka amd/ati jest korzystna dla nas, ale jak wiadomo nvidia to bardzo duza dobrze zorganizowana firma, jest tam wiele osob ktore zajmuja sie logistyka i czekam az sie obudza i podejma jakies kroki, mozemy na tym calkiem niezle skorzystac
     • avatar
      erte0
      0
      Jeśli te dane się potwierdzą, to RV775XT może okazać się bezpośrednim konkurentem dla GTX280. Byłoby miło;)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       a mnie tak naszło inne pytanie. Bo oczekujemy cały czas kart dużo dużo szybszych od poprzedniej serii, każdego nudzą już odgrzewane kotlety, czy przyrost wydajności na poziomie 10%. Czego tak naprawdę oczekujemy teraz, (czy na obecnych grafikach tytuły gier wyglądają źle?) i jaka jest możliwa granica wydajności kart, jaką mogą dać nam producenci, aby zakup opłacał się im w produkcji a nam w zakupie ?
       Cały czas...szybciej szybciej, no szyyybciej, a kiedy powiedzą: nie da się.