Autostrada dla samokierujących się aut w Niemczech

przeczytasz w 1 min.

Jeśli nie stanie się nic niespodziewanego, już za parę lat po naszych ulicach jeździć będzie całkiem sporo samokierujących się samochodów.

Audi TTS
Samokierujący się samochód Audi TTS / foto: Audi

Jeśli nie stanie się nic niespodziewanego, już za parę lat po naszych ulicach jeździć będzie całkiem sporo samokierujących się samochodów. Nasi zachodni sąsiedzi, którzy znani są zresztą z zamiłowania do motoryzacji, postanowili utorować autonomicznym pojazdom drogę. Dosłownie. Na trasie autostrady A9 w Bawarii wybudowana zostanie wyspecjalizowana jezdnia specjalnie dla aut bez kierowców.

Digital Highway, bo tak będzie się nazywać, to pierwsza publiczna droga tworzona z myślą o testach samokierujących się pojazdów. Odcinek ten wyróżniać będzie się obecnością wielu dodatkowych elementów. Dzięki nim samochód będzie mógł bezproblemowo komunikować się z samą drogą, jak i innymi jadącymi pojazdami.

„Niemiecki przemysł samochodowy dąży do bycia liderem w dziedzinie samochodów cyfrowych. Najpierw po naszych drogach jeździć będą auta z systemem wspomagania kierowcy, a następnie pojawią się w pełni zautomatyzowane pojazdy” – powiedział niemiecki minister transportu Aleksander Dobrindt w rozmowie z Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Digital Highway

Jeszcze do niedawna otwarcie Digital Highway w Niemczech byłoby niemożliwe ze względu na podpisaną w 1968 roku Konwencję wiedeńską o ruchu drogowym. Zgodnie z tym dokumentem, każdy kierowca musi mieć możliwość pełnej kontroli nad pojazdem. Rozwój branży motoryzacyjnej sprawił jednak, że ten akt prawny zaczął być problematyczny. W ubiegłym roku przepisy zostały w związku z tym zmienione.

Obecnie samokierujące się auta kojarzone są głównie z firmami Google i Tesla. Według Dobrindta sektor ten zdominować mogą jednak równie dobrze tradycyjni producenci. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zdecydowana większość z nich zapowiedziała już, że zamierza spróbować swoich sił na rynku autonomicznych samochodów. Teraz przynajmniej będą mieli gdzie je przetestować.

Źródło: IT Pro Portal, a9t9, Audi

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  R2rr0
  20
  "Jeśli nie stanie się nic niespodziewanego, już za parę lat po naszych ulicach jeździć będzie całkiem sporo samokierujących się samochodów."

  Po naszych z pewnością :D Zdanie ładnie wygląda, ale trochę powagi :)
  • avatar
   DonHugo
   6
   A ja myślałem że prowadzenie auta to przyjemność...
   • avatar
    jkbrenna
    1
    osobiscie uwazam,ze to zwaryjowany pomysl, aby z Muenchen do Berlina dojechac, to sobie, ze soba tez 2 tonowe auto wezmne...wrocmu do stacji pocztowych, przyjezdzasz i auto sobie bierzesz...tylko co by na tym niemiecki przemysl automobilistyczny zarobil, przeciez u nich 28 % PNB wlasnie na samochodach sie wytwarza.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     A ja tam lubię taksówkami jeździć, jak jest ku temu okazja. Taksówkarz zna bardzo ciekawe miejsca i często wozi ze sobą bony rabatowe... :)
     • avatar
      Konto usunięte
      -2
      Kolejna grupa zawodowa straci pracę za 20 parę lat!!! Kierowcy nie będą potrzebni i zasilą szeregi bezrobotnych w urzędach pracy!!!
      Świat przyszłości zaczyna być coraz bardziej przerażający! Wszędzie roboty w pracy, a ludzie z automatyzowanych urzędach pracy będą szukać pracy której nie będzie!
      Niech tylko dopracują jeszcze drukarki 3d, tak aby drukowały całe domy, banki, kościoły i inne obiekty budowlane więc i budowlańcy pójdą na bruk!
      Świat przyszłości to brak pracy i perspektyw! Setki milionów bezrobotnych na świecie z którymi nie ma co zrobić!!!
      Czy będziemy mieć wtedy prawdziwy socjalizm? Czy będziemy dostawać od państwa pieniądze za nic nie robienie, skoro wszystko będą za nas robić roboty?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       heh napisałem posta, że plakaty, które ma pan szanowny rudy grubas Nowaj mi się nie podobają, to spaślak sie o mało nie popłakał i zbanował mi konto ZA NIC :) dorosły chłop a się zachowuje jak dzieciak
       naprawdę świetna i dojrzała moderacja na forum benchmark
       DNO I WODOROSTY
       http://i.imgur.com/A5le1Ko.png
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Niemcy przynajmniej podchodzą do sprawy rozsądnie: marketingowy bełkot, marketingowym bełkotem ale głupotą było by na szerszą skalę testować je w normalnym ruchu tym bardziej, że ponoć jeden z kierowców audi już przypłacił to życiem.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         w niemczech przydalo by sie wiecej poniewaz tutaj dosc ze ucza jezdzic po autostradach to prawie co dziennie slychac w radiu o kierowcach jadacych w przeciwna strone pod prad. W poslkim radiu na szczescie tego sie nie spotyka. wiec swiadczy to o czyms.