Internet

Bank Pekao ostrzega klientów przed fałszywymi mailami

przeczytasz w 1 min.

Do klientów Banku Pekao docierają (fałszywe) wiadomości e-mail o blokadzie konta. To próba wyłudzenia danych logowania. Uważajcie!

Podobnych ataków było już wiele, ale wciąż pojawiają się nowe i dlatego ważne jest, by ani na moment nie stracić czujności. Teraz szczególnie uważni powinni być klienci Banku Pekao S.A., którzy stali się celem phishingowej kampanii cyberprzestępczej.

Ostrzeżenie dla klientów Banku Pekao

Od kilku dni na skrzynki mailowe przychodzą wiadomości o blokadzie konta, których autorem jest rzekomo Bank Pekao. „Rzekomo”, ponieważ w rzeczywistości jest to cyberprzestępca (lub ich zespół), którego cele to: wyłudzenie danych logowania do serwisu bankowości internetowej oraz nakłonienie do instalacji złośliwego oprogramowania na smartfonie i w efekcie: przejęcie kontroli nad tym urządzeniem.

W fałszywej wiadomości e-mail znajduje się link, który przekierowuje do strony internetowej wyglądającej zupełnie jak Pekao24, lecz będącej jedynie jej podróbką. Jak nietrudno się domyślić, wpisane na niej dane trafiają nie do banku, ale wprost do cyberprzestępcy.

Jeżeli wydaje wam się, że mogliście dać się oszukać w ten sposób, jak najszybciej zmieńcie hasło do serwisu i zablokujcie dostęp do bankowości elektronicznej (można to zrealizować na przykład przez infolinię). Podobnie, zgłosić należy również każdą podejrzaną aktywność zauważoną na swoim koncie. Jeżeli zaś chodzi o ponadczasowe przestrogi na przyszłość, to…

Przestroga dla wszystkich internautów

Warto pamiętać, że banki nigdy nie wysyłają klientom w e-mailach linków do swoich serwisów z prośbą o zalogowanie się (umotywowaną na przykład blokadą konta). Nigdy też nie ma konieczności podawania całego hasła (a jedynie wybranych znaków).

W tym przypadku lampka ostrzegawcza powinna zaświecić się również dlatego, że na fałszywej stronie Pekao24 widniała instrukcja dotycząca instalacji aplikacji mobilnej spoza sklepu Google Play, co wymaga włączenia opcji instalacji programów z nieznanych źródeł. W ogóle nie należy tego robić, a można mieć całkowitą pewność, że żaden bank nie będzie tego od nas wymagał.

Źródło: Bank Pekao, RMF24, inf. własna

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    miedzianek
    -1
    Dziwne, że akurat dostają ją maile przypisane do banku Pekao. Handel danymi, włam, przypadek?