Internet

Poznaj Bleep - antyszpiegowski komunikator BitTorrenta

przeczytasz w 1 min.

Aplikacja pozwala na komunikację tekstową i głosową bez obaw o to, że treść podejrzą "niepowołane oczy".

Bleep logo

Dzisiaj, nawet nie tyle z powodu zmian technologicznych, co w wyniku zwiększenia świadomości, wiele osób na całym świecie zastanawia się, które z ich e-maili czy internetowych konwersacji są zabezpieczone przed „niepowołanymi oczami”, zakładając oczywiście, że którekolwiek z nich są. Chcąc zadbać o swoją anonimowość możemy na przykład skorzystać z sieci TOR lub wspierającej ją przeglądarki PirateBrowser. Grupa programistów BitTorrent postanowiła tym razem skoncentrować się na samych wiadomościach – chce dostarczyć ludziom narzędzie pozwalające na komunikowanie się bez obaw o to, że ktoś podejrzy treść rozmowy. Poznajcie Bleep – aplikację, która ma uchronić nas od wścibskich oczu.

Co czyni komunikator BitTorrent Bleep takim wyjątkowym? Jak tłumaczą odpowiedzialni za aplikację programiści – większość klientów czatowych wykorzystuje serwery scentralizowane do przesyłania wiadomości pomiędzy użytkownikami. Rozwiązanie to jest zatem bardzo podatne na szpiegowanie. Bleep z kolei działa na zasadzie klient-klient (P2P) – wiadomości nie trafiają nigdzie po drodze, co powinno zapewnić pełne bezpieczeństwo. Ponadto, jako dodatkowe zabezpieczenie, wszystkie rozmowy są szyfrowane – zatem nawet jeśli jakimś cudem ktoś zdołałby przechwycić wiadomość, rozszyfrowanie jej treści byłoby prawdopodobnie jeszcze większym problemem.

Bleep

„Naszym wielkim pomysłem było zastosowanie technologii systemów rozproszonych w rozmowach internetowych” – czytamy w oświadczeniu firmy BitTorrent. – „To oznacza, że serwery mogą zostać całkowicie wyeliminowane. To z kolei pozwala użytkownikom korzystającym z Bleep na nawiązanie zdecentralizowanego połączenia z kimś, komu ufają. Bleep zapewnia swobodną komunikację bez ryzyka”. Co ciekawe – Bleep oferuje komunikację zarówno tekstową, jak i głosową.

Obecnie komunikator BitTorrent Bleep znajduje się w fazie zamkniętych testów pre-alpha, co oznacza, że jego działanie może być niezbyt dopracowane. Nie polecamy zatem na ten moment planowania za jego pośrednictwem zamachu. Bez wątpienia jednak warto się temu projektowi przyglądać, bo może z tego wyjść naprawdę dobre narzędzie.

Źródło: DigitalTrends, BitTorrent Blog

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  "Nie polecamy zatem na ten moment planowania za jego pośrednictwem zamachu." Wasze rady zawsze są cenne :)
  • avatar
   portals
   5
   Już lepiej używać Tox'a bo chociaż kod dostępny.
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    cały ruch będzie przechodził przez komputery użytkowników co moim zdaniem może dać szansę na przejęcie randomowej rozmowy :) ciekawe jak to zostanie rozwiązane :)
    • avatar
     Mizuiro
     -7
     Reklamy i ciasteczka gratis ?
     • avatar
      Mizuiro
      -7
      Reklamy i ciasteczka gratis ?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       jakis abonament zeby usunac reklamy ? :D