Internet

Oszuści podają się za Booking. Sprytnie to wymyślili

przeczytasz w 1 min.

Co zrobić, by nie stać się ofiarą internetowych oszustów? W pierwszej kolejności należy zachować zdrową dawkę sceptycyzmu. Nawet za niepozornym "badaniem rynku" mogą kryć się hakerzy.

Postępująca plaga oszustw to jedna z ciemnych stron Internetu. Ostatnio zaobserwowano nową akcję oszustów internetowych. Przestępcy udają badaczy z platformy Booking i namawiają ludzi do uczestnictwa w ankiecie rynkowej. Wiadomość pojawia się najczęściej w komunikatorze WhatsApp - informuje CyberRescue.

Badanie rynku? Otóż nie tym razem

Oszuści w zamian za kilka łatwych odpowiedzi, kuszą perspektywą szybkiego zarobku. Proponują nagrodę pieniężną od 20 do 100 zł oraz szansę na udział w konkursie, gdzie można wygrać takie nagrody jak lodówki, ekspresy do kawy czy pralki i inne urządzenia AGD. Na pierwszy rzut oka wiadomość wydaje się bezpieczna - nie ma w niej linków, kodów QR ani innych podejrzanych elementów. Jednak niebezpieczeństwo kryje się w szczegółach.

Oszustwo Booking

Gdy dostaniemy taką wiadomość, powinniśmy natychmiast zwrócić uwagę na dwa aspekty: sposób komunikacji oraz zachętę do kontaktu. Rozbijmy to na proste elementy i zastanówmy się chwilę. Czy kiedykolwiek Booking komunikował się przez WhatsAppa? Czy informacje o tym badaniu pojawiły się na oficjalnych kanałach platformy? Czy dostępny jest regulamin konkursu, o którym mowa? Odpowiedź na te pytania brzmi jednoznacznie: "NIE”. Nieco dociekliwości i szybkie poszukiwania w internecie pozwolą nam łatwo rozpoznać podobne oszustwo. Wystarczy pamiętać o sprawdzaniu informacji w zaufanych źródłach.

Chcą uśpić naszą czujność

Za cel wiadomości stawia się zaangażowanie nas w dialog z oszustem. Podczas rozmowy, przestępca próbuje nas rozluźnić, zadając typowe pytania badawcze, co ma na celu przygotowanie gruntu do wyłudzenia naszych danych osobowych i pieniędzy. Obiecane wynagrodzenie nigdy nie wpłynie na nasze konto, a my możemy stracić znacznie więcej. Kontynuując rozmowę z oszustem, narażamy się na utratę pieniędzy i wrażliwych informacji, co jednocześnie ujawnia naszą podatność na tego rodzaju przekręty.

Źródło: CyberRescue

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login