Pedał gazu powie ci, jeśli robisz to źle

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
22 komentarze Dyskutuj z nami

Łączy się z innymi elementami samochodu, po czym wyczuwalnie, ale nie rozpraszająco ostrzegać kierowcę, że powinien zdjąć nogę z gazu.

Bosch pedał

Motoryzacja wciąż się zmienia, a wpływ na to mają w dużej mierze nowe technologie, także te z sektora elektroniki użytkowej. We wnętrzach samochodów pojawiają się ogromne wyświetlacze, będące centrami systemów multimedialno-informacyjnych, moduły reagujące na głos użytkownika itp. Firma Bosch jednak stworzyła coś zupełnie innego – coś, co według obecnie używanego nazewnictwa, można by określić mianem inteligentnego pedału gazu.

Stosowanie aktywnego pedału gazu firmy Bosch przełoży się podobno na zmniejszenie zużycia paliwa o 7 proc. oraz może ocalić wiele ludzkich żyć. Ta pierwsza właściwość pozytywnie wpłynąć ma zarówno na koszty użytkowania, jak i ochronę środowiska. 

Bosch pedał skuteczność

Co jednak czyni wynalazek Boscha inteligentnym?  Fakt, że może on łączyć się z innymi elementami samochodu, przede wszystkim skrzynią biegów i systemem nawigacji, po czym wyczuwalnie, ale nie rozpraszająco ostrzegać kierowcę, że powinien zdjąć nogę z gazu.

Pedał dostarcza kierowcy komunikaty na trzy sposoby: wibracja (ostrzeżenie), kołatanie (informacja o dobrym momencie na zmianę biegu) oraz przeciwciśnienie (zwiększenie oporu pedału – funkcja odstraszająca przed nierozważnym przyspieszeniem).

Bosch pedał łączność

Oczywiście kierowca w każdym przypadku jest w stanie postawić na swoim. Najczęściej jednak warto zdać się na pedał, ponieważ oprócz wspomnianych funkcji, może on także łączyć się z systemem nawigacji i działać na podstawie ograniczeń prędkości na odcinku.

Nie wiadomo jeszcze kiedy pedał trafi do sprzedaży.

Źródło: SlashGear, Bosch

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  cochinek
  Żaden pedał nie będzie mi mówił że robię to źle!
  14
 • avatar
  BARTOL48
  Chyba niezbyt komfortowe jak będzie się kołatał przy każdej zmianie biegu.
  12
 • avatar
  Lukson
  Pedał hamulca tłucze się przy hamowaniu gdy załącza się ABS.
  Pedał gazu tłucze się przy dodawaniu gazu.

  Chcesz mieć spokój to lepiej nie używać ani tego ani tego :D
  10
 • avatar
  mazmazik
  ale głupota
  5
 • avatar
  Konto usunięte
  Chciałbym sprawdzić te 7% w praktyce. A później oddać producentowi niezależnie od wyniku. Wole mniej gadżetów w aucie, a więcej frajdy z jazdy.
  3
 • avatar
  Nullmaruzero
  Co jak co, ale od pedału gazu i hamulca podczas jazdy to komputery (póki same jeździć nie będą) powinny trzymać się z daleka. Padnie Ci takie ECU podczas jazdy i kto wie co się będzie działo.
  1
 • avatar
  michael85
  Żeby tylko to nie był kolejny "wynalazek" na zasadzie tych strzałek informujących cię kiedy masz zmienić bieg na wyższy. Problem z nimi jest taki, że nie biorą pod uwagę normalnej jazdy tylko są skonfigurowane dla upośledzonych 80 letnich orangutanów których jedynym celem jest jakakolwiek jazda. Jeśli jechałbyś zgodnie z tym co owe strzałki podpowiadają to nie dość że auto nie przyspiesza tzn nie wykorzystuje maksymalnych możliwości silnika to w dodatku ten ostatni krztusi się i poszarpuje bo zwykle strzałki zbyt wcześnie każą przełączać bieg na wyższy. Oczywiście zamysł jest bardzo dobry ale w dobrych sportowych samochodach bo w zwykłych samochodach dla ludzi zadowala jedynie ekologów i mechaników którzy później po takiej jeździe naprawiają podzespoły silnika.
  1
 • avatar
  tymczas_dla_TSa
  "Pedał gazu powie ci"

  Masakra! aaaa, właśnie kompakt mówi mi, że "robię to źle"
 • avatar
  Gonsiorr
  Dobre systemy na pewno pomagają, pozwalają uniknąć drobnych stłuczek czy wypychania auta z rowu, a czasem poważniejszych wypadków bo najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest oczywiście człowiek. Z opisu jestem bardzo sceptycznie nastawiony.

  PS: Oczywiście dotyczyć to powinno tylko zwykłych aut bo w autach sportowych kierowca powinien mieć pełną kontrole.
 • avatar
  Konto usunięte
  bedzie wersja dla graczy ?