Aplikacje mobilne

Całkowity zakaz TikToka. Przewidują wysokie kary za łamanie przepisów

przeczytasz w 1 min.

Montana to pierwszy stan USA, który uchwalił ustawę zakazującą udostępniania TikToka na wszystkich urządzeniach. Chodzi nie tylko o sprzęt służbowy, ale też prywatny. Co dokładnie zakładają nowe przepisy?

Montana nie chce TikToka

TikTok znajduje się na cenzurowanym w całych Stanach Zjednoczonych. O niebezpieczeństwach związanych z tą popularną aplikacją mówią najważniejsi politycy, w tym związani z administracją prezydenta Joe Bidena. Władze niektórych stanów postanowiły nie czekać na decyzje innych i wziąć sprawy w swoje ręce. Najbardziej widoczne efekty pojawiają się w stanie Montana.

Właśnie przegłosowano tam ustawę zakazującą TikToka na wszystkich urządzeniach. Tamtejszy senat opowiedział się za takim rozwiązaniem stosunkiem głosów 54 do 43. Od wejścia w życie nowe przepisy dzieli jeden podpis.

Ostateczną decyzję podejmie Greg Gianforte, gubernator Montany. Jeśli również opowie się za całkowitym zakazem chińskiej aplikacji społecznościowej, to powinien on zacząć obowiązywać wraz z początkiem 2024 r. Kilka miesięcy temu Greg Gianforte poprał zakaz TikTok na urządzeniach służbowych wykorzystywanych w szeroko pojętej administracji.

Nowe przepisy bezpośrednio celują nie w użytkowników, a w dostawców oprogramowania

Ustawodawcy nie zakładają karania osób, które już posiadając omawianą aplikację na swoim telefonie. Przepisy przewidują zakaz udostępniania TikToka sklepom z aplikacjami.

Aby nie unikały one dostosowania się do zaplanowanych regulacji w zapisach ujęto również kary. Chodzi o grzywnę w wysokości 10 000 dolarów za każdy dzień naruszania przepisów.

W Europie dostęp do TikToka nie wydaje się zagrożony

W tle także tym razem pojawiają się obawy dotyczące bezpieczeństwa i wzmianki o powiązaniach twórców aplikacji z chińskim rządem. Dokładnie te same powody były przyczyną podobnych regulacji w wielu krajach i instytucjach, ale niezwiązanych z telefonami prywatnymi. W lutym korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych zakazała swoim pracownikom Komisja Europejska.

Blokowanie dostępu do aplikacji osobom cywilnym rozważane jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Władzie państw europejskich, w tym Polski, aktualnie nie sugerują takich scenariuszy.

Źródło: bbc

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sander Cohen
  4
  Zdecydowanie popieram. Media społecznościowe to rak tej epoki, a tik tok jest jednym z najbardziej ogłupiających z tych mediów. Nie ma znaczenia czy jest chiński, niemiecki czy amerykański.
  • avatar
   zack24
   3
   Ogólnie oprócz TT to pozostałe tego typu media, powinny być zakazane dla dzieci. Jak jesteś dorosły to sobie rób co chcesz. Ale oczywiście to tylko utopijne życzenie, a będzie bez zmian.
   • avatar
    KENJI512
    2
    " Tamtejszy senat opowiedział się za takim rozwiązaniem stosunkiem głosów 54 do 43. Od wejścia w życie nowe przepisy dzieli jeden podpis.

    Czyli ogólnie połowa ludzi zdecydowała, jak druga połowa ma żyć i prowadzić swoje życie PRYWATNE.

    No dosłownie, jak zakaz aborcji.
    • avatar
     Marek1981
     2
     Ludzie są głupi, przecież to cenzura pełną gębą. A wystarczyłoby przymusić tiktoka by oferował to co na rodzimym rynku. Algorytm tiktoka w chinach podpowiada eksperymenty naukowe itd
     • avatar
      vacotivus
      2
      Dla konsekwencji niech jeszcze zakażą Facebooka...
      • avatar
       eMDeKaeS
       1
       • avatar
        PerfectDAY
        1
        Być może dzięki temu przynajmniej część ludzi przypomni sobie o prawdziwym życiu.
        • avatar
         PrestoEnzo
         1
         Gibiące się, cycate małolatki , machające kończynami niczym jakiś napruty uliczniak, w rytm debilnego rapu.
         Jak można tego nie lubić.
         Jak można to zakazać.
         • avatar
          kriswolf
          1
          Większość tych którzy to popierają sami mają np facebuka. Hipokryzja
          • avatar
           Janisz
           -3
           Świetnie - czym zatem takie Stany różnią się od Chin, czy innej ruszczyzny?? Ostoja wolności powiadacie?.. Owszem - to głównie ogłupiająca aplikacja, ale może problem w tym że ogłupia na modłę chińską, a rządy amerykańskie wolą ogłupiać swój naród na własnych warunkach - jak ruskie... Wiek prania mózgów... To nie skończy się dobrze, a przeraża mnie to, że mojemu dziecku przyszło żyć w tych "ciekawych" czasach...