Technologie i Firma

Centralny Rejestr Faktur wystartuje już w lutym

przeczytasz w 1 min.

Na końcówkę lutego 2018 roku zostało zaplanowane uruchomienie Centralnego Rejestru Faktur. To kolejny pomysł na uszczelnienie systemu podatkowego.

25 lutego 2018 roku wystartuje Centralny Rejestr Faktur. To kolejny punkt z listy dużych zmian prawnych, na które muszą przygotować się przedsiębiorcy.

Centralny Rejestr Faktur – co to jest?

Centralny Rejestr Faktur będzie informatyczną bazą Ministerstwa Finansów, u której podstaw znajdzie się system JPK_VAT (Jednolity Plik Kontrolny). Przedsiębiorcy będą wysyłać informacje o wszystkich wystawionych i otrzymanych fakturach w ramach swojej działalności, a te uzupełnią jedną główną bazę, czyli właśnie CRF.

Początkowo, a więc od wspomnianego już lutego, będzie to tylko zwykła jednolita baza. Plany są jednak szersze. Po pierwsze, z CRF skorzystać mają także podatnicy (dla których uruchomiony zostanie kanał zwrotnej informacji). Po drugie, rejestr ma doprowadzić do skrócenia okresów objętych JPK (być może nawet do 3 dni – jak w Portugalii).

CRF ma pomóc w wyłapywaniu nieprawidłowości

Dzięki temu wszystkiemu nie tylko MF, ale też sami podatnicy mają mieć możliwość kontroli i analizy rozliczeń, jak również szybkiego zgłaszania jakichkolwiek nieprawidłowości. Wraz z tym mają iść nowe przepisy – to jednak przyszłość (nawet sam kanał zwrotnej informacji nie wystartuje najpewniej wcześniej niż w styczniu 2019 roku).

Źródło: Gazeta Prawna, Rzeczpospolita. Ilustracja: Texler/Pixabay (CC0)

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Piorun
  3
  Ciekawe czy to będzie wyglądać tak samo jak w przypadku CEPIK 2.0
  • avatar
   .Alx.
   1
   Skoro uszczelniają system, co jest w sumie słuszne, to niech OBNIŻĄ PODATKI, będą mieć na to środki !

   ...Szkoda, że nie dotyczy to korporacji, bo te wyprowadzają pieniądze zgodnie z prawem, albo raczej dzięki lukom prawnym.
   • avatar
    Featureless
    1
    Ten projekt to ma na razie tylko datę, bo przygotowany jeszcze nie jest. I na początek będzie to tylko repozytorium, bez narzędzi. W tej chwili trwają pracę nad finalną koncepcją, więc do gotowego rozwiązania daleka droga.
    • avatar
     hasarr
     1
     Raz na 3 dni? VAT i dochodówkę rozliczam kwartalnie. 2 razy na kwartał też przekazuję do biura księgowego wszystkie faktury kupna / sprzedaży (w połowie i pod koniec 3 miesiąca). Znajomi robią podobnie.
     • avatar
      krzychopata
      1
      I bardzo dobrze! Przynajmiej będzie na 500plus a to oznacza że z głodu nie umrę!!!