Nauka

Wielki Zderzacz Hadronów nie dla Rosji. CERN odprawi rosyjskich naukowców?

przeczytasz w 2 min.

Wielki Zderzacz Hadronów i inne obiekty działające w ramach CERN nie będą dostępne dla rosyjskich naukowców. To twarda decyzja – bez precedensu.

Wielki Zderzacz Hadronów - Rosja już z niego nie skorzysta 

Wielki Zderzacz Hadronów – czyli największy na świecie akcelerator cząstek – nie będzie dostępny dla rosyjskich naukowców. To jedna z decyzji podjętych przez CERN w ramach odpowiedzi na rozpętaną przez rosyjskie władze wojnę na Ukrainie. 

Rosja ponosi konsekwencje rozpętanej przez Władimira Putina wojny na kolejnych polach. Najbardziej oberwało się oczywiście gospodarce, ale rykoszetem dostali również sportowcy. Teraz okazuje się, że oberwie się także naukowcom. Mający siedzibę w Szwajcarii ośrodek badawczy CERN zadecydował o kilku istotnych sankcjach. Wielki Zderzacz Hadronów nie będzie w najbliższym czasie dostępny dla rosyjskich badaczy. 

W CERN jest tysiąc naukowców powiązanych z Rosją

Rosja nie jest członkiem ośrodka CERN, ale rosyjscy naukowcy pracują przy jego projektach. Posiadany dotąd przez Rosję status państwa-obserwatora został jednak (przynajmniej tymczasowo) anulowany i tym samym zawieszone zostały wszystkie projekty naukowce realizowane przez Rosjan. Tysiąc naukowców o statusie użytkownika, którzy są powiązani z rosyjskimi instytutami akademickimi i naukowymi, na razie będą mogli kontynuować pracę, choć nie jest jasne, na jakich zasadach. Dyskusja w tej ostatniej kwestii trwa. 

Zawieszenie statusu państwa-obserwatora to sytuacja bez precedensu. Pomimo że istnieje od 68 lat, ośrodek CERN nigdy wcześniej nie naruszył swojej politycznej neutralności i nie odebrał żadnemu państwu prawa do korzystania z jego placówek i maszyn. 

Rosyjski świat nauki w czasach wojny

Po drugiej stronie Atlantyku instytut MIT zakończył 11-letnie partnerstwo z rosyjskim centrum technologicznym Skolkovo Innovation Center. Szokiem okazało się również podpisane przez dziesiątki rosyjskich rektorów prowojenne oświadczenie. Dla ścisłości należy jednak dodać, że w tym tygodniu Rosyjska Akademia Nauk wydała wezwanie o pokój i poprosiła społeczność naukową o „powstrzymanie się od stanowisk i działań dyktowanych nie interesami nauki, lecz polityką”. 

Źródło: Science Business, Interesting Engineering, informacja własna

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  -2
  Szkoda, że te festiwale nienawiści rodem z Roku 1984 Orwella, przetaczające się przez cały świat, dotykają zwykłych ludzi, którzy poza posiadaniem rosyjskiego obywatelstwa z polityką Putina nic nie mają wspólnego, często nawet głośno wyrażają swój sprzeciw przeciwko wojnie.

  Wyzwalanie najniższych instynktów z ludzi, zawsze prowadziło do upadku...
  • avatar
   pawluto
   -8
   taaaa...ile milionów euro utopiono w tym nikomu nie potrzebnym tworze...
   Marnowanie pieniędzy i ciepłe posadki...narazie nic z tego nie mamy...