Procesory

Chińczycy wypuszczają nowy procesor. Topowy model oferuje aż 32 rdzenie!

przeczytasz w 1 min.

Rynek procesorów został zdominowany przez dwóch głównych producentów: Intel i AMD, ale swojej szansy próbuje tutaj także kilku innych, mniejszych graczy. Chińska firma Zhaoxin właśnie wydała nowe jednostki Zhaoxin KH-40000 dla serwerów.

Procesory Zhaoxin KH-40000 – nowe modele dla serwerów

Chiński producent wprowadził do oferty nowe procesory z generacji Zhaoxin KH-40000, które zastępują modele KH-30000. Jednostki bazują na architekturze Yongfeng (zgodnej z x86) i zostały wykonane w 16-nanometrowej litografii.

Seria Zhaoxin KH-40000 obejmuje trzy modele: 16-rdzeniowy, 24-rdzeniowy oraz 32-rdzeniowy (nie oferują one wielowątkowości, więc dysponują taką samą liczbą wątków). Układy można jednak łączyć w dwuprocesorowe konfiguracje, co przy topowym wariancie może dać platformę wyposażoną nawet w 64 rdzenie.

Procesory zapewniają wsparcie dla pamięci DDR4 ECC (do 4 TB w dwuprocesorowej konfiguracji), magistrali PCI-Express 3.0 (128 linii w 32-rdzeniowym modelu oraz 64 linie w 24- i 16-rdzeniowym), a także popularnych interfejsów wejścia/wyjścia, takich jak SATA czy USB.

Zhaoxin KH-40000
Procesory Zhaoxin KH-40000 występują w wersji 32-, 24- i 16-rdzeniowej

Zhaoxin KH-40000 konkurencją dla procesorów Intel i AMD?

Procesory Zhaoxin KH-40000 nie są zwykłymi modelami dla użytkowników konsumenckich. Jednostki zostały zaprojektowane z myślą o stacjach roboczych i centrach danych, wykorzystywanych do rozwiązań chmurowych, analizy dużych zbiorów danych, przetwarzania wideo czy tworzenia kopii zapasowych.

Producent chwali się, że wielu partnerów zakończyło rozwój platform sprzętowych i testy kompatybilności oprogramowania. Wkrótce układy mają pojawić się w różnych urządzeniach.

Zhaoxin KH-40000 to na pewno kolejny krok w ewolucji chińskich procesorów. O konkurowaniu z Intelem czy AMD jednak raczej można zapomnieć, bo obydwaj producenci oferują dużo lepsze jednostki.

Źródło: Zhaoxin

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  drshau
  11
  Słaby artykuł, który ma tak wiele powtórzeń, że pala murowana w liceum na języku polskim. Jedno zdanie nowości poplątane x razy.
  • avatar
   BariGT
   6
   Procesory jakie s takie s ale liczy sie kierunek. Kraj ktory w latach 70tych temu byl w sredniowieczu jest mocarstwem. Polska w latach 70tych produkowala swoje smiglowce, traktory a nawet wlasny reaktor obecnie nie produkuje nawet wlasnych rowerow...
   • avatar
    _Ciekawski_
    2
    Ciekawie byłoby zobaczyć jak wypadają w testach. Jestem przekonany, że do topowych CPU AMD i Intela jeszcze sporo brakuje. Pytanie ile? Czy ze słabszymi CPU konkurencji (~20 rdzeni) byłyby już w stanie powalczyć?
    • avatar
     Witalis
     2
     Kto im to produkuje w 16nm? TSMC? Jeżeli sami to nieźle się rozwinęli i faktycznie Intel i reszta ma się czego obawiać za kilka lat...
     • avatar
      Warmonger
      1
      16 nm, podczas gdy np. AMD ma 5 nm? Nie wróżę sukcesów :v
      • avatar
       piwo1
       -1
       https://ir.amd.com/news-events/press-releases/detail/1098/amd-reports-third-quarter-2022-financial-results
       • avatar
        malyperelka
        0
        Kto firmie Zhaoxin dał licencje na x86?
        • avatar
         Kasuja Wpisy Automatem
         0
         artykuł do kitu, niestety powiela chore 'standardy' całej masy bezsensownych publikacji, gdzie jedna i ta sama rzecz jest po 3 lub nawet 4 razy powtarzana. za to brak jest konkretów. jaka jest architektura tych CPU? kto wytwarza rdzenie, czy to jakiś FAB w Chinach, czy jest to zlecone np. do GF? na co wskazuje litografia 16nm. To raczej nie TSMC które jest w łapach USA, co jest zagrożeniem ze względu na embarga. przekonali się o tym w przypadku swojego GPU.

         finalnie o architekturze nie wiemy nic. zero.

         pamiętajmy, że Chiny też pozbywają się w swoim kraju windowsa gdzie tylko mogą. mają jakąś własną narodową dystrybucję linuxa, więc teoretycznie taki procek w mniejszej wersji może trafić nawet do komputerów domowych.

         Przykro się czyta takie pustostany zamiast wartościowych artykułów. Idziecie na ilość a nie na jakość. przykre. to nie ten benchmark co kiedyś.