Bezpieczeństwo

Facebook daje więcej narzędzi do ochrony prywatności: udostępniono możliwość wyczyszczenia historii

przeczytasz w 2 min.

Facebook ostatnio bardzo prężnie działa, aby odzyskać zaufanie swoich użytkowników. Mark Zuckerberg ogłosił na blogu, że zamierza dać wszystkim więcej narzędzi, dzięki którym będzie można lepiej chronić własną prywatność. Ale czy to wystarczy?

Mark Zuckerberg w zeszłym roku zapowiadał zmiany w sposobach ochrony prywatności użytkowników.

Kiedy wybuchała afera za aferą, a na Facebooka nałożono gigantyczną karę (historia z Cambridge Analytica), wielu twierdziło, że czas portalu się chyba kończy. Użytkownicy zaczęli wręcz masowo przenosić się w inne miejsca w sieci, a nad Facebookiem wciąż wisiały czarne chmury. I pewnie długo jeszcze będą wisiały.

Nowa dekada, nowa polityka

Jednym z głównych celów Facebooka na następną dekadę ma być stworzenie mocnych zabezpieczeń prywatności. Zuckerberg zdaje sobie sprawę ile jest w tej kwestii co zrobienia. We wpisie na blogu obiecał, że sprawa jest traktowana jako priorytet nie tylko przez pracowników Facebooka, ale i przez niego osobiście.

A jak zamierza poprawić bezpieczeństwo prywatności na portalu?

Zmiany już są wprowadzane, a ma być ich jeszcze więcej. Przez najbliższe tygodnie będą pojawiać się komunikaty na tablicach blisko 2 miliardów użytkowników na całym świecie, zachęcające do sprawdzenia ustawień prywatności konta. Każdy będzie mógł sprawdzić jakie ustawienia zabezpieczeń i prywatności są oferowane przez portal i zmienić je wedle uznania.

Wszystko po to, aby mieć pewność, że posty i informacje o profilu są udostępniane świadomie, np. tylko konkretnym osobom. Wskazówki pomogą wzmocnić zabezpieczenia, włączyć alerty logowania oraz przejrzeć informacje zbierane przez aplikacje, które mają dostęp do naszego konta. Dobrym rozwiązaniem są dodane niedawno alerty logowania. Chcąc zalogować się na jakiejś stronie przy użyciu Facebooka, dostajemy o tym powiadomienie. Ma to pomóc w śledzeniu swojej aktywności i łatwej edycji ustawień.

Facebook

Aktywność poza Facebookiem

Firmy przesyłają Facebookowi informacje o naszej aktywności na ich stronach, a my później otrzymujemy dopasowane reklamy wyświetlające się na każdym kroku. Teraz możemy zobaczyć i usunąć historię aktywności. Sekcja zawiera również opcje przeglądania informacji według kategorii, możliwość pobrania szczegółowych informacji i ustawień zarządzania przyszłą aktywnością. Warto samemu zerknąć na stronę ustawień. Warto zaznaczyć, że nadal będzie zapisywana aktywność z firm i organizacji, które odwiedzi się w przyszłości.

Facebook się stara, to dobrze. Zapowiada jeszcze więcej postępów w kontroli prywatności. Łatwość w zarządzaniu informacjami o sobie powinna być dostępna już od dawna. Oby nadchodząca dekada była znacznie bezpieczniejsza. Zarówno dla Facebooka jak i wszystkich jego użytkowników.

Źródło: Facebook, The Verge

Warto zobaczyć również:

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  A jak usunąć metadane osób, które nie mają konta na facebooku?
  • avatar
   develoop
   3
   Boże że ten Rak jeszcze funkcjonuje...
   • avatar
    Użytkownik101
    1
    Mam fb, ale nigdy nie używałem apki, whatsupa używałem, ale odkąd Cukierburg go kupił to usunąłem. Jak się czytało biografie Snowdena i różne afery związane z fb to się nie chce tego używać
    • avatar
     Torrentowy Pirat
     -4
     W końcu dają iluzoryczną namiastkę prywatności jak kongres zaczął ich za ryj trzymać.
     • avatar
      Silver
      0
      Jakoś im słabo wychodzi ta polityka bezpieczeństwa. Mam 2 konta, różnią się obecnością jednego znaku w mailu, podobnie hasło. Żeby było ciekawiej mogłem pomylić hasło lub mail i zalogowałem się na to drugie konto (tak jakbym miał użyć poprawnych). Nie wiem jak to możliwe. Zmieniłem już hasło po ostatnich dziwnych logach w aktywności, ale niesmak pozostał.
      • avatar
       0
       Najchętniej usunąłbym konto na FB :). Niestety to nie jest do końca możliwe.
       • avatar
        Dekard
        0
        Hahahaha... Nie.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Przed samym sobą chyba tylko bo nie przed "fejbukiem" przecież ;-)